Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Duch Wina
250
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 22:21
Ulubiony Alkohol: na razie wino bo w produkcję innych dopiero wchodzę
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: oklice W-wy
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy

Post autor: Duch Wina »

lesgo58 pisze:......Po kiego diabła chcesz obserwować jak przelewa się refluks. Przez obserwację nie będziesz miał żadnej kontroli nad refluksem. Bo on będzie tam występował - czy tego chcesz czy nie. ....
Niedomówienie, może słowo kontrola brzmi zbyt poważnie. Chodzi o obserwację czy refluks zachodzi prawidłowo - czy np. wszystko leci przez rurkę i jest kierowane bezpośrednio na środek wypełnienia, czy np. rozchlapuje się przez tamkę, czy nie rozchlapuje się za mocno na boki. O to mi chodzi.

A co w kwestia długości spirali i gięcia rurki?
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: lesgo58 »

Przykro mi ale na sprawach technicznych się nie znam. Nie pomogę. Kolumnę miałem robioną na zamówienie. Ja tylko określiłem parametry, a wykonawca się martwił jak to wykonać. A że jest mistrzem to wybrnął z tego po mistrzowsku... :D
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
Duch Wina
250
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 22:21
Ulubiony Alkohol: na razie wino bo w produkcję innych dopiero wchodzę
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: oklice W-wy
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: Duch Wina »

Mój kolega kowal hobbysta stwierdził, że podoła. Rozhartuje, na gorąco podegnie, ewentualne załamanie na foremce lekko podklepie, końcóweczkę pod skosem zaostrzy, nowiutkim papierkiem przejedzie, i będzie śliczne jak w sam raz do wspawania w tamkę.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: radius »

Duch Wina pisze:Chodzi o obserwację czy refluks zachodzi prawidłowo - czy np. wszystko leci przez rurkę i jest kierowane bezpośrednio na środek wypełnienia, czy np. rozchlapuje się przez tamkę, czy nie rozchlapuje się za mocno na boki.
Nie przejmuj się tym rozchlapywaniem tak bardzo ;) Nawet ja destylat nie będzie spływał z rureczki powrotu centralnie na wypełnienie, to konstrukcja sprężynek i ciśnienie par idących ku górze, spowodują, że ściankowanie w dosłownym tego słowa znaczeniu, nie wystąpi. Sprawdzone na szklanej kolumnie przeze mnie osobiście :ok: Powiem więcej. Większość destylatu spływa środkiem wypełnienia niż po ściankach :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
Duch Wina
250
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 22:21
Ulubiony Alkohol: na razie wino bo w produkcję innych dopiero wchodzę
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: oklice W-wy
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: Duch Wina »

Dostałem wczoraj sporo zamówionych elementów, no i jak to zwykle bywa to co na zdjęciu nie do końca odpowiada temu co sobie wyobrażaliśmy.
Pierwszy feler to automatyczne wyłączanie w termometrach szpilkowych, mające na celu oszczędzanie baterii. Przewiduję, że będzie to irytujące w czasie psocenia.
Kolejny dylemat to średnica odejścia do zaworku precyzyjnego przy LM. Teraz wydaje mi się jak wziąłem to do ręki, że 1/8'' może być trochę za mało. Do rektyfikacji na pewno wystarczy, ale do pot stillowego szybkiego puszczania smakówek może być za wąsko.
Czy ktoś w praktyce używa tego zaworka http://destylandia.pl/pl/315-kran-zawor ... y-1-8.html? Jest zrobiony z trójnika 1/8'', zakończonego nyplem na wężyk do którego włożona jest uszczelka silikonowa dociskana stożkiem. Czy jego przepustowość nie jest zbyt mała? No jeszcze kwestia wkręcenia go w nypel odejścia. Będę musiał go rozebrać żeby udało się wkręcić trójnik w nypel. To że zaworek będzie w pozycji poziomej chyba nie powinno przeszkadzać.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: lesgo58 »

Wszystko jest OK. Niczym się nie przejmuj - tylko montuj sprzęt i do dzieła.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: michal278 »

Dokładnie montuj!
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

Autor tematu
Duch Wina
250
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 22:21
Ulubiony Alkohol: na razie wino bo w produkcję innych dopiero wchodzę
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: oklice W-wy
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: Duch Wina »

Czy dwa ostatnie posty dotyczą termometrów czy zaworka? Zaworek już chyba opanowałem. Sprawdziłem jego przepustowość i wydaje się OK. Teraz pozostają mi termometry. Zacząłem studiować temat tych z pamel.biz. Tamte przynajmniej nie będą się wyłączały.

migrant
5
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 25 lis 2013, 19:34
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: raczej słodkości
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mała Polska
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: migrant »

Witam kolegów! Właśnie miałem rozpocząć składanie kolumny wg.projektu Jarosława, a tu znalazłem sugestie, że jednak ten obniżony VM to całkiem ciekawa sprawa, która może przynieść wiele dobrego. Chyba zmodyfikuję swoją konstrukcję na to co zaproponował kol. Duch Wina. Mam nadzieję, że nie będzie miał nic przeciwko.
Teraz pytania, bo pomimo że od kilku miesięcy czytam forum, to moja wiedza jest marna.
@Duch Wina
1. czy kolumna już działa ?
2. czy jest jeszcze na etapie montażu czy też modyfikacji
@kol. starsi stażem
1. czy w tej konstrukcji można korzystać z systemu E-arc
2. obniżony VM - nie mogę zrozumieć co jest w kolumnie na wysokości odejścia? Rysunek nie rozstrzyga /może sprężynki? / a w temacie pojawił się też specjalny pierścień od kol. Lesgo58 i co tu będę ukrywał - zakręcony jestem. Proszę o wyjaśnienie co w tej rurze ma być zaczynając od wspawanego nypla na ujściu VM do powiedzmy wziernika, bo resztę to chyba ogarniam :D. Czy może pary, które idą na chłodnicę Liebiga, są "zasysane" bezpośrednio z wypełnienia?

Co do przeznaczenia mojej kolumny, to zależy mi na uniwersalności. Chciałbym móc otrzymywać z niej zarówno wyroby smakowe jak i bezwonne wysokoprocentowe.

Jako że to mój pierwszy post, to muszę jeszcze napisać, że jestem pod wrażeniem tego co się na tym forum dzieje. Oczywiście pozytywnym wrażeniem i to wystarczy - więcej słodził nie będę :ok: Dziękuję !!!
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: lesgo58 »

migrant pisze: 1. czy w tej konstrukcji można korzystać z systemu E-arc
2. obniżony VM - nie mogę zrozumieć co jest w kolumnie na wysokości odejścia? Rysunek nie rozstrzyga /może sprężynki? / a w temacie pojawił się też specjalny pierścień od kol. Lesgo58 i co tu będę ukrywał - zakręcony jestem. Proszę o wyjaśnienie co w tej rurze ma być zaczynając od wspawanego nypla na ujściu VM do powiedzmy wziernika, bo resztę to chyba ogarniam :D. Czy może pary, które idą na chłodnicę Liebiga, są "zasysane" bezpośrednio z wypełnienia?
Ad. 1 - Tak, ale po co? Dobrze skonfigurowana i poznana kolumna działa praktycznie sama bez wspomagaczy. Wystarczą ze dwie korekcje ustawień w trakcie procesu. No chyba, że masz zamiar pędzic hurtowo to E-arc może się przydać, ale i tak mimo jego stosowania ręczne korekty są konieczne. No chyba, że ciągłe "pikanie" zamykanego i otwieranego zaworu Ci odpowiada.
Ad. - Przy OVM w kolumnie na całej długości jest wypełnienie. Ażeby nie "wylatywało" przez otwartą dziurę w trakcie odbioru to wystarczy w nią wcisnąć kawałek zmywaka.
Pary, które "idą" na zewnątrz po otwarciu zaworu nie są zasysane - tylko wypychane. Z dwóch powodów. Po pierwsze w kolumnie panuje nadciśnienie i po drugie w momencie otwarcia zaworu pary od razu znajdują łatwiejsze ujście niż przeciskać się do góry.
Tak więc zachodzi odwrotne zjawisko niż w trakcie stosowania VM w głowicy. W głowicy pary musiały być zasysane co przy nie umiejętnym konstruowaniu VM'a w tym miejscu ( zastosowane złe średnice) I czasami zdarzało się, że trzeba było czekać długi okres czasu nim na końcu chłodnicy Liebiga pokazały się pierwsze krople.
"Specjalny pierścień' o którym piszesz to jest jedna z wielu możliwych konstrukcji półki fizycznej, którą montujemy na tej samej wysokości co OVM. Ale robimy to tylko wtedy gdy zamiast OVM chcemy stosować OLM. Z OVM odbieramy pary, a z OLM odbieramy płyn, który tworzy się na zamontowanej półce.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
Duch Wina
250
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 22:21
Ulubiony Alkohol: na razie wino bo w produkcję innych dopiero wchodzę
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: oklice W-wy
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: Duch Wina »

migrant pisze:......... Chyba zmodyfikuję swoją konstrukcję na to co zaproponował kol. Duch Wina. Mam nadzieję, że nie będzie miał nic przeciwko.
Teraz pytania, bo pomimo że od kilku miesięcy czytam forum, to moja wiedza jest marna.
@Duch Wina
1. czy kolumna już działa ?
2. czy jest jeszcze na etapie montażu czy też modyfikacji
@kol. starsi stażem
1. czy w tej konstrukcji można korzystać z systemu E-arc
2. obniżony VM - nie mogę zrozumieć co jest w kolumnie na wysokości odejścia? .........
Witaj,
Ja też byłem pod wrażeniem i jak zagłębiam się w forum to wrażenie rośnie. Ewolucja poglądów, testowanie nowych rozwiązań - zwracaj uwagę na daty zamieszczania postów będziesz wiedział jak szybka jest myśl techniczna :)
Oczywiście nie mogę mieć nic przeciwko wykorzystywaniu mojego projektu. W dużej części jest on odgapiony z innych projektów z tego forum + konsultacja z Mentorami :roll:
Mam już zmontowaną kolumnę. Pewnie za kilka dni uroczyście zaprezentuję ją w galerii :D
Zostało mi jeszcze kilka drobiazgów typu wspawanie mufy w KEG (dziurę już ma ślicznie wytoczoną) - może ktoś chętny z okolic W-wy na spawanie? Nie chcę się śpieszyć z prezentacją niekompletnego sprzętu.
Ja już teraz na forum z działu "budowa sprzętu" zaczynam przenosić się do działu "filozofia procesu".
Na wysokości odejścia wsadzam kawałek podparcia, które kupujesz wraz ze sprężynkami. Wykombinowałem, że jak to wsadzę w odejście to już do tego nie będę zaglądał przez długi czas. Te druciaki z podparcia są mocniejsze, solidniejsze od zmywaka. Nie chcę żeby mi się to przesuwało przy myciu itd.
Powodzenia w budowie, w sumie nie jest to takie skomplikowane.

migrant
5
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 25 lis 2013, 19:34
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: raczej słodkości
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mała Polska
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: migrant »

Witam ponownie !

Pomału mi się to wszystko rozjaśnia , to chyba już ostatnie wątpliwości :

jadąc "od góry " projektu kol.Duch Wina

1. czy górna chłodnica ma być szczelna ? , czy podobnie jak u "Jarosława" - otwarta
2. montujemy termometr również w głowicy
3. czy jeśli zamontuję złącze SMS DN15 , pomiędzy nyplem a zaworem kulowym na obniżonym VM , nie utrudni to pracy?.
4. mniejsza średnica rurki wewnętrznej chłodnicy Lebiega ?
5. dolny człon kolumny / katalizator miedziany / będzie chyba też mocowany do głównej kolumny / wypełnienie KO / za pomocą SMS . Wypełnienie ma się nie mieszać - rozumiem , ale czy potrzebny jest tam ( w miejscu połączenia ) pierścień centrujący i bufor / 2-3 cm / jak u " Jarosława " .

....ja tak się odwołuję ciągle do projektu "Jarosława" bo ...... spędziłem nad nim trochę czasu :lol:

Co do tego dodatkowego złącza SMS przy OVM to będę mógł łatwiej zatkać ujście np.zmywakiem oraz łatwo "zmniejszyć" gabaryty urządzenia przy składowaniu czy przewożeniu . Mam nadzieję że dobrze odczytałem że DN15 to 1/2" .

Jest fragment na forum , że rurka wewnętrzna o mniejszym Ф w chłodnicy Lebiega skutkuje nieco wolniejszym wznowienie po kolejnej stabilizacji kolumny ale daje też lepszą jakość produktu .
Czy dotyczyć to będzie również OVM ? , czy nie kombinować i pozostawić jak jest na rysunku kol.Duch Wina .

I jeszcze jedna rzecz mnie nurtuje , mianowicie -- miedź .

Jak długo można używać jej jako katalizatora do naszych celów . Jak długo "wytrzymują" np. sprężynki ? . Tak pytam z czystej ciekawości bo być może spróbuję zakupić "Structured Pure Copper Mesh Column" w USA . Szukając sprzedawców , przeczytałem u jednego z nich że zalecają wymianę / nie mylić z myciem / takiej siatki co 6-8 destylacji . Jest ona zapewne bardzo cienka ..... więc chyba długo nie pociągnie .. Trafiłem też na testy wypełnień kolumn różnymi sprężynkami i zmywakami na forum , ale niestety tej siatki chyba nikt nie porównywał do rodzimych wypełnień . Co prawda takie wypełnienie wychodzi taniej ale ....chyba dam sobie spokój .

pozdr. k :piwo:
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: ta_moko »

1.TYLKO I WYŁĄCZNIE OTWARTA :!: :!: :!:
2. Można -przyda się przy prostej destylacji.
3. Nie utrudni
4. ?
5. Nie trzeba. Zastosuj tylko podparcia na górze katalizatora i dole kolumny, by wypełnienie się nie mieszało.

Pomysł z DN15 jest fajny.

Chlodnicę możesz zostawić jak u Ducha - jest ok.

Nie wiem jak jest z siatką, ale żywotność spreżynek jest bardzo długa i nie masz co się tym martwić.
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki
Awatar użytkownika

Autor tematu
Duch Wina
250
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 22:21
Ulubiony Alkohol: na razie wino bo w produkcję innych dopiero wchodzę
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: oklice W-wy
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: Duch Wina »

Prawdę mówiąc ja też o tym małym złączu śrubowym do szybkiego odkręcania Liebiga myślałem, ale nie znalazłem nigdzie do nabycia wysyłkowo. Gdzieś w galerii, któryś kolega ma zdjęcie z takim rozwiązaniem.
Co do termometru w głowicy, ja planuję go wtykać w KEG przy rektyfikacji i z powrotem w głowicę przy smakówkach na krótkim zestawie. Oszczędnie zakupiłem tylko 3 sztuki :D
U mnie góra jest oczywiście z otworem średnicy 10mm.
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: ta_moko »

Przy smakówkach termometr w kegu jest kluczowy. Bardziej, niż w glowicy. Proces prowadzisz w oparciu o temp. w kegu i pomiar % alkoholu (najlepiej przy uzyciu tzw. papugi - zachowana ciągłość). Pomiar w głowicy jest trzecim parametrem. Może być ale nie musi.
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki
Awatar użytkownika

Autor tematu
Duch Wina
250
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 22:21
Ulubiony Alkohol: na razie wino bo w produkcję innych dopiero wchodzę
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: oklice W-wy
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: Duch Wina »

ta_moko pisze:Przy smakówkach termometr w kegu jest kluczowy. Bardziej, niż w glowicy. Proces prowadzisz w oparciu o temp. w kegu i pomiar % alkoholu (najlepiej przy uzyciu tzw. papugi - zachowana ciągłość). Pomiar w głowicy jest trzecim parametrem. Może być ale nie musi.
to już wiem ;)
Na smakówki termometry w kegu i głowicy.
Na rektyfikację keg, 10 półka i 3/4 kolumny w okolicy OVM.
To miałem na myśli.

migrant
5
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 25 lis 2013, 19:34
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: raczej słodkości
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mała Polska
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: migrant »

@Duch Wina : czy pospawałeś już głowicę ?? .... bo to chyba najtrudniejszy element do wykonania . Jeśli już jest gotowa to podpowiedz co wymyśliłeś , żeby poprawnie wspawać półkę ( tą dolną ) z rurką odejścia .
Co do złącza DN , to zamiennie można by jeszcze śrubunek , ale SMS " wygląda lepiej " no i praktyczniejszy przede wszystkim . Jak coś znajdę to ci podam namiary ... ale do tego czasu , to twoja maszyna już będzie zapewne pracowała pełną parą :klaszcze:

pozdr.k :piwo:
Awatar użytkownika

Autor tematu
Duch Wina
250
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 22:21
Ulubiony Alkohol: na razie wino bo w produkcję innych dopiero wchodzę
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: oklice W-wy
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: Duch Wina »

Tak już dawno mam pospawaną. Dziś wspawałem ostatnie mufy w KEG.
Nie bardzo wiem o co pytasz. Dolną półkę z rurką odejścia :shock:

migrant
5
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 25 lis 2013, 19:34
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: raczej słodkości
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mała Polska
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: migrant »

@Dobre Wino ... w głowicy są dwie skośne półki wspawane w kolumnę pod kątem / tu na forum istnieje rozbieżność przedział 40-50 stopni pochylenia / . Dolna półka ma wspawaną rurkę przelewową o śr. 6 mm , która odprowadza refluks centralnie na wypełnianie . Zwykle montaż odbywa się poprzez skośne nacięcia na kolumnie i wspawanie blachy (półek) . To proste przy górnej półce , ale co z dolną . Czy rurkę przelewowa była "dospawana" na końcu ? . To znaczy : najpierw montujemy półkę skośną ( dolną ) i do niej dopiero jest wspawana rurka , czy gotową półkę , z wspawaną rurką , wspawuje się w rurę kolumny . Tylko jak ją tam umieścić ??

pozdr. k

.... może źle to przedstawiam .... napisz jak spawacz poradził sobie z głowicą - po kolei.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Duch Wina
250
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 22:21
Ulubiony Alkohol: na razie wino bo w produkcję innych dopiero wchodzę
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: oklice W-wy
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: Duch Wina »

Wino dobre, to prawda :D
Mój projekt ewoluował. Faktycznie ten post się trochę przeciągnął i widzę, że nie miałeś cierpliwości przeczytać go całego. Zbudowałem Aabratka. To chyba najprostsza konstrukcja kolumny rektyfikacyjnej. Tam nie ma problemu ze wspawaniem tamki. Łączysz tamkę z rurką, wspawujesz i na koniec łączysz dwie rury głowicy.
Prezentuję finalny projekt - z natury. Od razu zastrzegam - mam już ocieplenie kolumny (2 rury otuliny, pójdzie jedna w drugą). Kega też planuję ocieplić, choć tego ocieplenia jeszcze nie dokupiłem.

PS. Czy na tej grubej silikonowej uszczelce pod korek KEGa każda kolumna majta się jak Wańka-Wstańka?
Obrazek
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: lesgo58 »

@Duch Wina
Wielki szacunek za dobrze odrobioną lekcję. :respect:
Jednak wziernik wypełnił bym aż do złącza. Ty oprócz momentu zalania nie musisz nic w nim obserwować. A przy tak niskiej kolumnie każdy centymetr wypełnienia jest na wagę złota.
No i pomiar temp. w zbiorniku zmieniłbym na pomiar cieczy. Po prostu wspawaj rurkę sięgająca prawie do dna(grzałek) i w nią będziesz wpuszczał sondę termometru. Taką rurkę widać na zdjęciu po drugiej stronie kolumny. W tym przypadku jest zrobiona w ten sposób. Do dekla wspawujesz pół mufkę 1/4", a do niej wkręcasz przygotowany pół nypel z dospawaną rurką. To jest wersja rozbieralna. Można też oczywiście wspawać rurkę od razu do dekla. te wszystkie zabiegi po to gdyż pomiar par jak to przedstawiłeś na rysunku potrafi bardzo przekłamywać.
Aha zapomniałbym - zrób wylew w dole zbiornika - bo szlak Ciebie trafi po którym razie będziesz wylewał wodę odwarową i będziesz musiał dźwigać zbiornik żeby go przechylić.
Zastanawia mnie też - dlaczego nie wykonałeś szerszego wlewu do zbiornika. Bardzo przydatny do wlewania gęstego i mycia zbiornika. Wystarcza wywijki o średnicy kilkunastu cm. Jedną wspawasz do zbiornika, druga na spód kolumny.
cimg1222.jpg
Wiem, że na początku - widząc zamocowane grzałki - nie planujesz grzania gęstego, ale uwierz mi , że niedługo będzie trwało jak zaczniesz prace nad konstrukcją płaszcza.
Na zdjęciu widać jeszcze jeden przydatny gadżet. To rurka silikonowa łącząca wlew z wylewem. Za jej pomocą można obserwować poziom płynu w zbiorniku. Bardzo przydatne do obserwacji czy grzałki są przykryte. Zresztą nie tylko do tego. Zwłaszcza jak dobrze ocechujesz podziałkę pojemności.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
Duch Wina
250
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 22:21
Ulubiony Alkohol: na razie wino bo w produkcję innych dopiero wchodzę
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: oklice W-wy
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: Duch Wina »

@lesgo58, dzięki za słowa uznania i dodatkowe uwagi. W sumie to głównie dzięki radom Twoim i innych kolegów (dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w projekcie, zwłaszcza @ta_moko i Zygmunt dzięki) "Psotnica" wygląda tak jak wygląda.
Kolumna wcale nie jest niska :bardzo_zly: , włącznie z katalizatorem i do połowy wziernika ma 140cm :D A z resztą przypominam Ci, że to miała być prosta konstrukcja na destylaty owocowe, a dzięki komu urosła do rozmiarów kolumny rektyfikacyjnej nie wspomnę :D
Co do tego pomiaru cieczy czy par osobiście nie jestem przekonany, a dyskusje w tym poście były burzliwe. Na razie mam termometr szpilkowy więc nie będę kombinował.
Wlew na dnie też odpuszczam. Będę sobie radził pompką wiertarkową przez wlew górny 1". Produkcji masowej nie planuję - przypominam, że jestem winiarzem, który zapragnął nie marnować wytłoków ;) .
Na gęste przyjdzie czas, bez wątpienia. Ale do tego będzie potrzebny płaszcz wodny, czyli inny kocioł.
Muszę w końcu coś spsocić i zobaczyć jak działa ten kocioł. Dopiero wtedy zacznę myśleć o płaszczu wodnym itd.
PS. Ten kociołek ze zdjęcia to Twoje cacko?
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: lesgo58 »

Tak wyglądał mój pierwszy kocioł. Wykonany zresztą przez Akasa. Teraz to mam inny - już w płaszczu.
http://alkohole-domowe.com/forum/downlo ... p?id=11519
Jeszcze przed trawieniem i ociepleniem.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: gary1966 »

@lesgo58, Witaj bardzo fajny kociołek z płaszczem :ok: , też podobny mi się marzy :odlot: . Nie myślałeś o dodaniu bełkotki, skoro parę już masz? Czy patent z zaworem zwrotnym się sprawdza? No i jaki koszt całkowity takiego cacka?
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: lesgo58 »

Swego czasu kosztował mnie ok. 1000zł. Wiele rzeczy zdobytych okazyjnie. A zawór chyba się sprawdza.
Raczej założyłem go na zasadzie "... strzeżonego Pan Bóg strzeże...". Ale w zbiornikach z cieńszą blachą może być ratunkiem przed implozją. Chyba dobrze nazywam ten efekt?
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

zarazek4
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 8 sty 2010, 20:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: zarazek4 »

Chciałbym się podpiąć pod temat,jest to mój pierwszy post ,więc witam wszystkich psotników,jestem w trakcie budowy takiej kolumny mam pytanie ,czy chłodnica OVM może być o tych wymiarach ;płaszcz 33,7 a wewnątrz 14,7
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: ta_moko »

Tak, ala napisz jaka długość płaszcza? I witaj ;)
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki

zarazek4
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 8 sty 2010, 20:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: zarazek4 »

Myślę że 50 cm wystarczy
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: ta_moko »

Jest ok.
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki

zarazek4
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 8 sty 2010, 20:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: zarazek4 »

Dzięki za odpowiedz ,w najbliższych dniach będzie spawana kolumna ,jestem pewien że po żmudnym studiowaniu forum oraz waszej pomocy wyjdzie dobry sprzęt,jeszcze pytanie na temat regulatora zamówiłem PRD 3 +, dobry wybór?,mogę jeszcze zrezygnować z zakupu
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: ta_moko »

Nie miałem do czynienia z żadnym regulatorem Pamela. Wrzuć w szukajke "Pamel" i czytaj, czytaj czytaj.... Było na forum dużo pochwał i dużo żali.
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: lesgo58 »

zarazek4 pisze:jeszcze pytanie na temat regulatora zamówiłem PRD 3 +, dobry wybór?,mogę jeszcze zrezygnować z zakupu
Zdania są podzielone. Też taki posiadam. U mnie co zauważyłem jedyny minus to awaryjność czujek. Co jakiś czas padają i trzeba wymieniać. Od czasu jak wykonałem je samodzielnie awaryjność spadła. Ale w porównaniu cena jakość jest bez zarzutu. Za tę cenę nic lepszego nie dostaniesz. No chyba, że się zepniesz i zrobisz sam.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

zarazek4
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 8 sty 2010, 20:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: zarazek4 »

niestety elektronika to dla mnie kosmos.
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: ta_moko »

@lesgo58
Twój zbiornik w płaszczu jest ekstra; co najmniej inspirujący ;)
@zarazek4
Jest na forum kilku polecanych "producentów" regulatorów. Nie powiem kto, bo ... nie wypada, jeszcze kogoś pominę. Ale jak poczytasz, wyłowisz tych najlepiej ocenianych. I w dodatku robią regulatory po koleżeńsku, w cenie adekwatnej do ceny części, materiałów i poświęconego czasu. Mają wiedzę i chętnie pomagają. Ja swój złożyłem sam, choć o elektronice, jak i Ty, niewiele wiem.
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki

zarazek4
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 8 sty 2010, 20:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: zarazek4 »

w psotnicy Ducha Wina są podparcia na ramce z drutu,jak to wygląda ,czy są konieczne?
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: Pretender »

Wal śmiało do ducha, na pewno pomoże ;D
Awatar użytkownika

Autor tematu
Duch Wina
250
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 22:21
Ulubiony Alkohol: na razie wino bo w produkcję innych dopiero wchodzę
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: oklice W-wy
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: Duch Wina »

zarazek4 pisze:w psotnicy Ducha Wina są podparcia na ramce z drutu,jak to wygląda ,czy są konieczne?
Zajrzyj tu była dyskusja o dzieleniu kolumny http://alkohole-domowe.com/forum/piersc ... 6-150.html
Przeczytaj cały post. Jest dość ciekawy choć jak widać poglądy są różne i/lub zmieniają się.

Co do sprężynującego podparcia to zajrzyj tu http://www.destylacja-destylatory.pl/kr ... 120,1.html
Taki klips mnie zainspirował. Zrobiłem podobny w smsie nad katalizatorem. W kolumnie trochę go zmodyfikowałem (bo tam nie ma frezowanego rowka) wyginając prostopadłe wąsy, które stabilizują spinkę w pozycji horyzontalnej. Drut z KO 2mm bardzo mocno sprężynuje i zapiera się w rurze bardzo ładnie. Trzeba tylko dobrze dogiąć do średnicy rury. Wrzucę później rysunek.
Awatar użytkownika

gruby.jaro
10
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 17 gru 2013, 08:27
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: gruby.jaro »

Witam !
Mam pytanko do kolegi @Duch Wina, właśnie jestem na etapie budowy kolumny i wzoruje się na twoim projekcie (mam nadzieję, że nie będziesz miał mi za złe) OVM masz z zaworem 1/2 1-częściowy jaka jest różnica między 2-częściowym? Z tego co ustaliłem to 1-częściowy ma zredukowaną średnicę wewnętrzną (może tak mam być?). Swoja kolumnę buduje z rury fi 70 zew. czy OVM 1/2 czy lepiej będzie 3/4?
Awatar użytkownika

Autor tematu
Duch Wina
250
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 22:21
Ulubiony Alkohol: na razie wino bo w produkcję innych dopiero wchodzę
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: oklice W-wy
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: Duch Wina »

gruby.jaro pisze:Witam !
Mam pytanko do kolegi @Duch Wina, właśnie jestem na etapie budowy kolumny i wzoruje się na twoim projekcie (mam nadzieję, że nie będziesz miał mi za złe) OVM masz z zaworem 1/2 1-częściowy jaka jest różnica między 2-częściowym? Z tego co ustaliłem to 1-częściowy ma zredukowaną średnicę wewnętrzną (może tak mam być?). Swoja kolumnę buduje z rury fi 70 zew. czy OVM 1/2 czy lepiej będzie 3/4?
Za złe nic na pewno nie będę miał. Nie mam kompetencji do wypowiadania się w tym temacie. Osobiście nie testowałem OVM 1/2 i 3/4. Ufając bardziej doświadczonym forumowiczom zadecydowałem, że zrobię 1/2. Co do zaworu? Czy tak ma być? Z tego co wyczytałem zawór i tak z reguły przymyka się dość mocno. Nie sądzę aby zredukowana średnica w czymś przeszkadzała.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Duch Wina
250
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 22:21
Ulubiony Alkohol: na razie wino bo w produkcję innych dopiero wchodzę
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: oklice W-wy
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Destylaty owocowe - jaki sprzęt?

Post autor: Duch Wina »

Z gotowym sprzętem przeniosłem się do galerii.
Zapraszam do zapoznania się z sesją fotograficzną Psotnicy.
http://alkohole-domowe.com/forum/przeds ... 10477.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”