Schemat aparaturki do oceny

Temat dla tych, którzy chcą zbudować, bądź zakupić, kompletne urządzenia.

Autor tematu
kuba 82
30
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2013, 17:20
Podziękował: 1 raz

Post autor: kuba 82 »

Witam serdecznie, razem z kolegą postanowiliśmy zmajstrować eksperymentalny zestaw szklany, ma się składać z kolby, na niej umieszczony deflegmator, wyżej chłodnica dimortha i następnie chłodnica spiralna. czy pomysł z dimorthem jest sensowny? czy wniesie do naszego projektu jakieś pozytywne zmiany? a może negatywne? Kolbę chcemy zastosować 10L, czy musimy zachować jakieś proporcje co do wielkości pozostałego sprzętu, tzn. czy możemy zastosować każdy wymiar deflegmatora i chłodnic, czy wielkość ma znaczenie? jeżeli tak to jakiej wielkości zastosować osprzęt do kolby 10 L?

Mod: zdania zaczynamy wielką literą.
promocja

amon
30
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 9 kwie 2009, 20:28
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Schemat aparaturki do oceny

Post autor: amon »

Kol. Kuba szkiełko zostaw tam gdzie jest jego miejsce - w laboratorium chemicznym.
Na forum jest dużo gotowych i sprawdzonych projektów, np. kolumna kol. Jarosława.

km88
10
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 17 lis 2009, 21:48
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Re: Schemat aparaturki do oceny

Post autor: km88 »

Dwie chłodnice nic nie wniosą. Jest to destylacja prosta jednostopniowa. Dokładanie chłodnic nie zrobi z tego procesu dwustopniowego. Przy destylacji prostej(jeden stopień) o mocy końcowej alkoholu decyduje tylko zawartość alkoholu w surowcu. Instalacja którą wymyśliłeś bardziej nadaje się do jakiś syntez związków organicznych np. estryfikacji.

major
250
Posty: 277
Rejestracja: czwartek, 16 lut 2012, 20:16
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Schemat aparaturki do oceny

Post autor: major »

W takim układzie, chłodnica Dimrotha byłaby skraplaczem odpowiedzialnym za refluks - praca w systemie CM. Możesz poczytać, dlaczego zalecane jest stosowanie systemów LM (LM/VM).

Szkło to fajny materiał, ale metal jest praktyczniejszy.

Autor tematu
kuba 82
30
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2013, 17:20
Podziękował: 1 raz
Re: Schemat aparaturki do oceny

Post autor: kuba 82 »

W takim układzie, chłodnica Dimrotha byłaby skraplaczem odpowiedzialnym za refluks - praca w systemie CM.
Czyli nasz pomysł nie jest bez sensu?

km88
10
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 17 lis 2009, 21:48
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Re: Schemat aparaturki do oceny

Post autor: km88 »

"Zatężanie" zachodzi na granicy fazy ciekłej i gazowej. Musi istnieć powierzchnia wymiany masy. Istnienie "refluksa" tworzy tylko fazę ciekłą która ścieka do wyparki czy co tam na dole masz. Jest to zbyt mały czas oraz zbyt mała powierzchnia by powstałe w wyparce pary mogły się kontaktować ze skroplonym destylatem zawracanym do aparatury. Szklane kolumny można z powodzeniem wypełniać. Jednak polecam zaznajomienie się z podstawami teoretycznymi dotyczącymi destylacji. Po co wyważać drzwi otwarte na oścież.

Jeśli potrzebujesz jakieś materiały mogę poszukać czy coś mam. Jak piszę niezrozumiale też pisz. Postaram się wyjaśnić wszystko.

major
250
Posty: 277
Rejestracja: czwartek, 16 lut 2012, 20:16
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Schemat aparaturki do oceny

Post autor: major »

Rozumiem, że mówimy o takiej konstrukcji:
http://alkohole-domowe.com/forum/galeri ... t1997.html

Abstrahując od problemów wynikających z przewymiarowania skraplacza, zabawa w CM się nie opłaca. Dołożenie przystawki LM pomiędzy deflegmatorem a chłodnicą Dimrotha (w tym przypadku - przewymiarowanie nie szkodzi) czyni z tego super zabawkę. Sam chciałbym kiedyś takiej używać. Nie znam się na robieniu szkła, ale u Kucyka wyszło chyba spore jeziorko. Może da się to polepszyć.

Autor tematu
kuba 82
30
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2013, 17:20
Podziękował: 1 raz
Re: Schemat aparaturki do oceny

Post autor: kuba 82 »

Jeśli potrzebujesz jakieś materiały mogę poszukać czy coś mam. Jak piszę niezrozumiale też pisz.
Za materiały byłbym wdzięczny, wszystko co piszesz jest dla zrozumiałe.Czyli, żeby sobie zbytnio życia nie komplikować to kolba , deflegmator i chłodnica wystarczy do domowego eksperymentowania?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aparatury kompletne”