Czy poprawnie podłączone deflegmator, odstojnik, chłodnica - problem z nazwami

Sposoby połączeń elementów destylatorów. Połączenia rozbieralne i nierozbieralne. Gwintowanie, lutowanie, spawanie.

Autor tematu
maqll
10
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 10 lut 2012, 11:16
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: maqll »

Dzień dobry. Czy tak może być podłączone czy może inaczej. Znalazłem tyle różnych podłączeń że już sam nie wiem. Także nazewnictwo różne. Czy pierwszy od lewej to deflegmator, drugi - odstojnik? Trzeci to napewno chłodnica. Proszę o sugestje w jakiej kolejności i czy coś nie jest do góry nogami? Bardzo dziękuję.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Czy poprawnie podłączone deflegmator, odstojnik, chłodnica - problem z nazwa

Post autor: Zygmunt »

Prawidłowe podłączenie. Odstojnik jest zbędny.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Czy poprawnie podłączone deflegmator, odstojnik, chłodnica - problem z nazwa

Post autor: pokrec »

Tak jest, jakbyś miał wątpliwości potwierdzam: odstojnik wywal.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Czy poprawnie podłączone deflegmator, odstojnik, chłodnica - problem z nazwa

Post autor: olo 69 »

Już trzy lata działam na kolumnie.
I co prawda już bardzo dawno nic nie robiłem na pot stillu ,ale pamiętam,że mimo zastosowania deflegmatora w postaci sprężynek miedzianych ,w odstojnikach zbierało mi się zawsze trochę lekko śmierdzącego płynu.W pierwszym odstojniku bardziej śmierdzącego, w drugim mniej.

Dlaczego więc twierdzicie,że odstojniki nic nie dają?
Przecież ten śmierdzący syf który pozostał w odstojnikach pewnie został by skroplony na chłodnicy i dostał się do głównego urobku.
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Czy poprawnie podłączone deflegmator, odstojnik, chłodnica - problem z nazwa

Post autor: Zygmunt »

Za mocno grzałeś i miałeś widocznie za mały deflegmator. Odstojnik jest nieudolnym przeniesieniem rozwiązania przemysłowego do domu. W przemyśle używało się odstojników (czasem osadników) do zbierania tego, co porwało się z kotła i mogło zapchać chłodnicę. Stosowanie ich za deflegmatorem zbiera co prawda "cośtam", ale potem to "cośtam" ekstrahujesz do końca procesu gorącym etanolem. Jak zaczniesz spuszczać zawartość, to będziesz miał same straty. Lepiej pogotować ze 3 razy, a wolniej.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Czy poprawnie podłączone deflegmator, odstojnik, chłodnica - problem z nazwa

Post autor: olo 69 »

Zygmunt pisze:Stosowanie ich za deflegmatorem zbiera co prawda "cośtam", ale potem to "cośtam" ekstrahujesz do końca procesu gorącym etanolem. Jak zaczniesz spuszczać zawartość, to będziesz miał same straty.
Odstojniki miałem dobrze ocieplone.Nie zbierało się w nich za dużo syfu.
To "cośtam" jak nazywasz spuszczałem zawsze trzy razy podczas jednego procesu.
Nie sądzę żeby to były duże straty bo alkoholu w tym nie było za dużo.
Najwięcej zbierało się na początku jak przedgon dostał się do zimnego jeszcze odstojnika.
Wtedy natychmiast to spuszczałem aby nie zasmradzało mi urobku.
Z ciekawości odkurzę sprzęt pot still.Zaślepię odstojniki i wypełnię całą rurę 80 cm wysokości miedzianymi sprężynkami od plipka1.
Zobaczymy czy efekt w smaku bimberku będzie taki sam czy może lepszy.
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

kamilos ms
50
Posty: 92
Rejestracja: czwartek, 26 lip 2012, 21:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wino
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kraśnik
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Czy poprawnie podłączone deflegmator, odstojnik, chłodnica - problem z nazwa

Post autor: kamilos ms »

Autor tematu maqll ma taki sam deflegmator jaki ja posiadam, ale on ma podłączony odwrotnie niż ja,mianowicie zakrzywionym końcem do gara a prosty wylot.
Czy moje podłączenie jest złe?

Obrazek

Durik
350
Posty: 364
Rejestracja: poniedziałek, 13 lut 2012, 11:24
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Czy poprawnie podłączone deflegmator, odstojnik, chłodnica - problem z nazwa

Post autor: Durik »

Twoje podłączenie jest prawidłowe. Deflegmator powinien być zamontowany praktycznie bezpośrednio w naczyniu do grzania, tak żeby flegma miła łatwy powrót do gara.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Czy poprawnie podłączone deflegmator, odstojnik, chłodnica - problem z nazwa

Post autor: mtx »

Tyle, że przy takim zwęrzeniu będzie Ci go co chwile zalewać i będziesz musiał bardzo
powoli grzać...
Awatar użytkownika

kamilos ms
50
Posty: 92
Rejestracja: czwartek, 26 lip 2012, 21:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wino
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kraśnik
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Czy poprawnie podłączone deflegmator, odstojnik, chłodnica - problem z nazwa

Post autor: kamilos ms »

I zalewa, często mniej więcej 3 razy muszę wyłączyć na chwile grzane aż flegma spłynie do kany.I mam wrażenie że destylat jest o wiele gorszej jakości niż przy podłączeniu bezpośrednio kany z chłodnica wężykiem silikonowym o długości 1.5m.Teraz w destylacie wyczuwam dziwny posmak słodko gumowy,wcześniej tego nie było.Więc w czym tkwi problem?
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Czy poprawnie podłączone deflegmator, odstojnik, chłodnica - problem z nazwa

Post autor: klodek4 »

To na pewno nie ma żadnego znaczenia dla smaku, chyba że za mocno grzejesz, wąskie wyjścia deflegmatorów właśnie są narażone na zalewanie, jedyny sposób to słabe i długie grzanie lub przerywanie procesu, ale to ku..wsko męczące /sam to przerabiałem/.
Awatar użytkownika

kamilos ms
50
Posty: 92
Rejestracja: czwartek, 26 lip 2012, 21:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wino
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kraśnik
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Czy poprawnie podłączone deflegmator, odstojnik, chłodnica - problem z nazwa

Post autor: kamilos ms »

No to ja nie wiem co jest nie tak.
Awatar użytkownika

kamilos ms
50
Posty: 92
Rejestracja: czwartek, 26 lip 2012, 21:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wino
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kraśnik
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Czy poprawnie podłączone deflegmator, odstojnik, chłodnica - problem z nazwa

Post autor: kamilos ms »

Ktoś ma pomysł jak wyjąć ze środka wypełnienie szklane i zastąpić miedzianym?
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Czy poprawnie podłączone deflegmator, odstojnik, chłodnica - problem z nazwa

Post autor: Wald »

Miałem przerwę w życiu forum i temat mi umknął. Deflegmatory z wypełnieniem szklanym są napełniane przez rurkę wylotu, tyle że niektóre mają ja lekko zagniecioną, tak żeby nic nie wyleciało. Jedne da się opróżnić, inne nie. Podłączenie będzie dobre, jeśli skroplona flegma będzie wracać do kotła.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Czy poprawnie podłączone deflegmator, odstojnik, chłodnica - problem z nazwa

Post autor: Emiel Regis »

kamilos ms pisze:Ktoś ma pomysł jak wyjąć ze środka wypełnienie szklane i zastąpić miedzianym?
Kup szklany, pusty odstojnik i wypełnij miedzią.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

antyklina
50
Posty: 60
Rejestracja: wtorek, 9 sie 2011, 15:06
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Czy poprawnie podłączone deflegmator, odstojnik, chłodnica - problem z nazwa

Post autor: antyklina »

Też używałem taki deflagmator. Udało mi się wymienić szklane wypełnienie. Pisałem o tym w http://alkohole-domowe.com/forum/post55473.html#p55473
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łączenie”