Starka Film i inne

Tu możecie pisać posty, które mają wymiar bardziej filozoficzny niż teoretyczny na temat alkoholu wytwarzanego w domu...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Czajkus
50
Posty: 57
Rejestracja: piątek, 24 sie 2012, 09:56
Ulubiony Alkohol: różne różności
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Gród Kraka
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Kontakt:

Post autor: Czajkus »

Witam,
Nie wiem czy znacie film na temat Starki "Starka bardzo warta" (4 od góry) na portalu Polska dobrze smakuje. Pozostałe filmiki również są warte zobaczenia np. "Nalewki mistrza Hieronima z Torunia"

http://www.polskadobrzesmakuje.pl/video.php

Pozdrawiam
Czajkus
Ostatnio zmieniony wtorek, 28 sie 2012, 10:55 przez pokrec, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Przeniesiono z poczekalni pytań
"Vistula: nie kosi, nie młóci, a chłopa obróci" Lucjan Pyzik
Obrazek
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Autor tematu
Czajkus
50
Posty: 57
Rejestracja: piątek, 24 sie 2012, 09:56
Ulubiony Alkohol: różne różności
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Gród Kraka
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Kontakt:
Re: Starka Film i inne

Post autor: Czajkus »

Witam,
Nagrałem także filmik o Starce i produkcji przez kolekcjonerów jej miniaturek. Filmik ma 2 części:
część1
http://www.youtube.com/watch?v=jBI5nWuO ... ure=relmfu

część 2
http://www.youtube.com/watch?v=jSF9dZFdgYY

Także jestem jedną z 2 osób w Polsce, które rozlewały alkohol u notariusza i mam to poświadczone odpowiednim pismem :)

Pozdrawiam
Czajkus
"Vistula: nie kosi, nie młóci, a chłopa obróci" Lucjan Pyzik
Obrazek

popcorner
Re: Starka Film i inne

Post autor: popcorner »

Dzięki za wrzucenie tu tego materiału. Czytałem u Tomasza Milera jak nieprzyjemnie przebiegła sama wizyta w Polmosie Szczecin, z odcięciem się Polmosu od inicjatywy miniaturki Starki 25-letniej włącznie. Porąbana banka komuchów...

Ja zamawiając beczkę dębową u producenta który z Polmosami współpracował dowiedziałem się czegoś ciekawego o Starce z Polmosu. Mianowice - surówka na Starki z Polmosu to spirytus około 92% Co w tym dziwnego?

W mojej opinii jest to odcięcie się od tradycji; Tradycyjnie ten alkohol nie mógł mieć jako surówka tyle procent. Na potstillu osiąga się coś około 82% max. Tradycyjny wyrób Starki musiał raczej przypominać tradycyjny (i nadal stosowany) wyrób whisky. Surówka pewnie miała z 60+ %, a więc tak jak whisky - zdecydowanie więcej smaku i zapachu niż ma niemal czysty spirytus.

Właściciel od beczek mówił mi, że obecnie zawartość tych dwóch najstarszych beczek Starki, a więc (o ile dobrze pamiętam) 1946 i 1948 r. ma około 60-62%, co także potwierdzałoby wysokie stężenie % przy ich zalewaniu.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Starka Film i inne

Post autor: Zygmunt »

Tradycyjnie ten alkohol nie mógł mieć jako surówka tyle procent. Na potstillu osiąga się coś około 82% max.
Gorzelnie to nie są sprzęty domowe w większej skali, tam się korzysta z kolumn z półkami rzeczywistymi. Można z nich odbierać surówkę praktycznie o dowolnie wybranej mocy.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
Czajkus
50
Posty: 57
Rejestracja: piątek, 24 sie 2012, 09:56
Ulubiony Alkohol: różne różności
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Gród Kraka
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Kontakt:
Re: Starka Film i inne

Post autor: Czajkus »

popcorner pisze:Właściciel od beczek mówił mi, że obecnie zawartość tych dwóch najstarszych beczek Starki, a więc (o ile dobrze pamiętam) 1946 i 1948 r. ma około 60-62%, co także potwierdzałoby wysokie stężenie % przy ich zalewaniu.
Na filmie mówią, że do produkcji 50 używają jednej kufy gdzie są zmieszane te 2 roczniki najstarsze. Ile ma procent ta ich starka najstarsza w beczce, możliwe że tyle ile podajesz - no ale jak dla mnie trudno z tego stwierdzić czy z surówki ulatniał się % czy nie? Trochę na pewno tylko ile i ile miała wyjściowa surówka? Potem to rozcieńczają do 50% i coś z tym jeszcze muszą kombinować, bo kolor Starki 50 o nr 10/2010 ze stycznia był zdecydowanie ciemniejszy od Starek 50 o nr 37 i 38/2010 z maja 2010 - a więc sprzed zamknięcia zakładu :|

Pozdrawiam
Czajkus
"Vistula: nie kosi, nie młóci, a chłopa obróci" Lucjan Pyzik
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bimbrownia”