Za dużo cukru??

Wszystko o winach z winogron. Przepisy, sposoby, metody...

Autor tematu
adrsmo
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 19:02

Post autor: adrsmo »

Witam. Chciałem zrobić swoje pierwsze wino domowym sposobem, nie posiadam cukromierzy itd. Postanowiłem zrobić wino według sposobu taty i do 10kg winogron(same owoce i rozgniecione bez mycia) dodałem sam cukier(nie rozmieszany z wodą ) który rozmieszałem z tym winogronem. W ten sposób miało wyjść niby lepsze. Lecz miną już tydzień, a wino pracuje coraz słabiej, ani razu nie pracowało szybciej niż 2 x minutę. Drożdże były dzikie z winogron, cukru dodałem 3 kg. Teraz jak czytam fora to zrobił bym to po swojemu, ale zastanawiam się czy jak to co mam w bańce rozmieszam sokami oraz dodam pożywkę i drożdże do restartu czy coś jeszcze z tego uratuję czy nic z tego?? To jest taka domowa robota i posiadam tylko gąsior korek i rurkę i nie mam jak sprawdzić ilości cukru :(
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Za dużo cukru??

Post autor: Wald »

Podjąłeś ryzyko pracy na dzikusach i myślę, że możesz to pociągnąć. To co koniecznie trzeba zrobić, to odcisnąć sok z tej pulpy i wstawić ponownie. Najlepiej do pomieszczenia o temperaturze 15-18oC. Wszystko co Ci grozi, to że wino może wyjść za słodkie, ale nie musi. Potrzebuje tylko dużo czasu.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
adrsmo
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 19:02
Re: Za dużo cukru??

Post autor: adrsmo »

Ok. Jutro się tym zajmę :) Ale dolać do tego wody ewentualnie tych drożdży na restart ? Ale te drożdże nie przeszły przez okres w którym intensywnie pracowały. Jak wpłynie to na wino ?? Tak jak pisałem maksimum które osiągnąłem to 1,5 - 2 razy na minutę.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Za dużo cukru??

Post autor: Wald »

Dodatek wody rozcieńcza smak wina. Czasem jest konieczny, czytaj: http://alkohole-domowe.com/forum/podsta ... t6449.html . Drożdże aktywne mogą pomóc, ale nie ma pewności. Nie wiem na jakim etapie jest ten nastaw. Tempo w rurce nie jest podstawowym parametrem pracy wina. Tu wyłącznie wskazania cukromierza dają pewność co się w środku dzieje.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

jajek12
350
Posty: 353
Rejestracja: piątek, 7 lis 2008, 10:47
Krótko o sobie: Będę stillman'em :)
Ulubiony Alkohol: Bimbrozja
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Za dużo cukru??

Post autor: jajek12 »

Witam.
Zabawę z trunkami zaczynałem od robienia wina. Teraz przerzuciłem się na"twarde" trunki, ale powiem tak. Ja bym dodał 2 l wody(w celu obniżenia kwasowości), wymieszał dokładnie i pozostawił na 24 godz. Potem odcisnął sok i dodał drożdże. Według mnie było za dużo cukru - przynajmniej na początek. Zawsze dzieliłem cukier na 2 razy, ale na tą ilość winogron dał bym 2 kg. Wodę się dodaje aby obniżyć kwasowość, bo grzybki mogą nie wystartować. Niektóre nastawy nawet trzeba dokwaszać, ale nie z winogron. Jak chcesz otrzymać wino w granicach 12-13%, to na 1 l nastawu powinieneś dosypać 200 g cukru. Jeżeli mocniejsze (lub słabsze), to różne przeliczniki znajdziesz na stronach internetowych. Np tu: http://www.multimex.cc.pl/proporcje.html
Pozdro. jajek12
Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem. Hipokrates

Autor tematu
adrsmo
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 19:02
Re: Za dużo cukru??

Post autor: adrsmo »

Ciężko dostać u mnie w okolicy te drożdże, zamówiłem je ale będą dopiero w poniedziałek. Postanowiłem je przykryć kocem i pod butlę dać styropian i wczoraj i dziś drożdże zaczęły pracować, pyknięcie co 5 - 10 sekund :) . Zagotowałem wodę jak ostygnie to doleję wody by zmniejszyć kwasowość i powinno być ok :) Dzięki wszystkim
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Gronowe”