Dwie grzałki - keg po pepsi

Zbiór wiadomości o podgrzewaniu destylatorów.

Autor tematu
johnykupa
20
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 5 wrz 2011, 21:05

Post autor: johnykupa »

Witam, mam mały problem, a mianowicie brak funduszy, czyli po prostu kombinuje i używam dostępnych materiałów.
Dorobiłem się ostatnio kega od pepsi i chciałbym zamontować do niego dwie grzałki. Mam w domu regulator napięcia o maksymalnej mocy 600W (ściemniacz), do którego chciałbym podłączyć grzałkę ok. 600W. Żeby całość jakoś szybciej ogrzać do wrzenia, potrzebna będzie jeszcze jedna grzałka podłączona poza ściemniaczem, myślę że 1kW wystarczy. Keg będzie połączony z kolumna o wysokości wypełnienia ok. 85 cm.
Teraz moje pytania:
1. Czy po osiągnięciu temperatury wrzenia i po wyłączeniu grzałki o mocy 1kW, grzałka 600W da rade utrzymać odpowiednią temperaturę w kolumnie?

2. Takie pytanie poza problemem grzałek... w takim kegu są dwa zawory od szybkozłączek, które po odpowiednim rozwierceniu dadzą da otwory o średnicy 9 mm. Chciałbym założyć na nie dwa wężyki fi 10, które doprowadzę do kolumny. Pytanie brzmi, czy wężyki będą w stanie doprowadzać flegmę z powrotem do kotła, czy ciśnienie na to nie pozwoli?

Z góry dziękuję za odpowiedź na moje pytania, liczę na wyrozumiałość i wszelką pomoc.
pozdrawiam, johnykupa
alembiki
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1415
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Dwie grzałki - keg po pepsi

Post autor: mtx »

Tak szczerze mówiąc to te 1600W nie zagrzeje Ci jakoś szybko nastawu w kegu.
Dalej samo 600W na grzaniu podczas pracy może być "troszkę" mało, i będziesz
strasznie wolno odbierał.
To o czym piszesz to nie jest kolumna tylko deflegmator (prawdopodobnie), odnośnie
podłączania wężami - dlaczego chcesz sobie utrudniać? Nie łatwiej jest założyć jakąś
mufę w kegu i w nią wkręcać "kolumnę"?
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Dwie grzałki - keg po pepsi

Post autor: pokrec »

Ad1: zalezy od średnicy kolumny. Normlanie trzeba liczyć 100 W / 1 cm2 pola przekroju kolumny. Przy 600 W daje to 6 cm pola przekroju, czyli kolumnę o srednicy 2,76 cm. Czyli z grubsza calowa rura. Będzie (jesli już) kapało w tempie poniżej pół litra absolutu na godzinę. I to pod warunkiem dobrania odpowiednio drobnego wypełnienia, zmywaki moga byc zbyt "grube".
ALE. Możesz zrobić tak: stawiasz sobie kolumne o średnicy 4 - 5 cm na Twoim kegu. Uruchamiasz grzałkę 1 kW i tą 0,6 kW. Po zawrzeniu sciemniasz tylko tą 600 W i nią regulujesz traktując tą 1 kW jako "podkład". Przy kolumnie 5 cm spokojnie możesz pracowac z mocą minimalna 1 kW i "dostrajając" tą sześćsetką. Powinieneś dać radę bez problemu. Jak zaizolujesz termicznie kolumnę, to podejrzewam, że nieprędko porzucisz ten zestaw. Ja nigdy nie pracowałem z mocą poniżej połowy mocy nominalnej u mnie na kolumnie.

Ad2: Da się podłaczyć kolumnę wężykami z bojlerem, ale muszą być 2, jak u Ciebie. pary prowadzisz jednym i wtłaczasz je w kolumnę ponad dolnym jeziorkiem, od boku a flegmę odbierasz z dolnego jeziorka w kolumnie przez zasyfonowany kawałek wężyka (wygięty w "U", żeby flegma w nim nie puszczała tamtędy par). To rozwiązanie jednak jest chyba na tyle niesprawdzone (teraz je wymyśliłem), że lepiej jednak kolumne postawić na kegu w jakis sposób.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
johnykupa
20
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 5 wrz 2011, 21:05
Re: Dwie grzałki - keg po pepsi

Post autor: johnykupa »

pokrec,
chyba zrobię jak mówisz z tymi grzałkami, 1 kW jako podkład i 0,6 kW do regulacji, dzięki :)


Co do pomysłu z dwoma wężykami, to zrozumiałem to mniej a więcej tak:

Obrazek

popraw mnie jak źle :)
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Dwie grzałki - keg po pepsi

Post autor: pokrec »

Z grubsza o to chodzi. Ale zanim uruchomisz sprzęt, musisz zalać syfon wodą.
I syfon zrób na zewnątrz kega, nie w środku. Bo w środku, to możesz wygotowywać flegmę z syfonu...
I używaj wężyków koniecznie silikonowych. Żadnego pecefał, gumy ani innych takich wynalazków.
Gwarancji, że to będzie działać - nie dam. To jest pomysł kompletnie "z czapki". Normalnie zrobiłbym co się da, żeby postawić kolumnę na kegu.
Ale jak chcesz - próbuj, wiele nie stracisz.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 792
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Dwie grzałki - keg po pepsi

Post autor: wolan »

Witam :)
Ja proponuje Ci kupić jedna grzałkę 2Kw. Po pierwsze jedna grzałka zajmuje mniej miejsca i nie będziesz zastanawiał się czy podczas gotowania, grzałka wyszła Ci na wierzch.
Po drugie kupując jedną grzałkę zaoszczędzasz koło 25-30zł i za tą kaskę kupisz najtańszy regulator http://allegro.pl/regulator-obrotow-sil ... 78069.html

Najwyżej, że masz już grzałki to rób jak myślałeś, jednak jeżeli musisz je kupić to nie utrudniaj sobie życie :) Jak dobrze zrobisz sprzęt to nie będziesz musiał w niego inwestować w przyszłości.
Ja kombinując dorobiłem się już 4 aparatu :) a to wyszło dużo drożej niż zrobić raz a dobrze :)

Osobiście obawiam się, że odprowadzając flegmę wężykami będziesz zalewał kolumnę :)

Jaki to typ kolumny ?? Spawa Ci to ktoś ?? Jeżeli tak to niech zaspawa Ci główny wlew,wywierci w nim dziurę i postawi na tym kolumnę.
Patent sprawdzony i pewny :)

Pozdrawiam
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Dwie grzałki - keg po pepsi

Post autor: Wald »

pokrec pisze:Ale zanim uruchomisz sprzęt, musisz zalać syfon wodą.
Olej syfon. Pary mają zasuwać przez oba wężyki. Ważne są wyjścia w kolumnie. Muszą być różnej długości, żeby flegma mogła wracać wyłącznie jednym połączeniem. Drugie zostaje wolne dla pary. Jeśli nie możesz rury postawić na kegu (dużym otworem), to takie rozwiązanie będzie dobrym zastępstwem.
Oczywiście wszystkie króćce (w kegu i kolumnie) muszą mieć minimum 12mm "światła", czyli średnicy wewnętrznej. Na mniejszych nawet nie próbuj. Są do kupienia skręcane, żeby zrobić to bez spawania.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
johnykupa
20
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 5 wrz 2011, 21:05
Re: Dwie grzałki - keg po pepsi

Post autor: johnykupa »

wolan,
z tym linkiem z allegro, to mi trochę pomogłeś teraz :) podpisane te regulatory są na różne sposoby, więc na taki za taką cenę jeszcze nie trafiłem, dzięki :)

No właśnie nie mam dostępu do spawania takiego sprzętu, więc kombinuję jak tu zmontować sprzęt bez spawania. byłem dzisiaj na złomowisku i żadnych rur na kolumnę nie mieli, jedynie miedziana fi 40, a chciałem KO fi 50. Jutro poszukam jeszcze na innych złomowiskach, a jak nie znajdę, to będę próbował wykorzystać butelki po kubusiach :)

W takim kegu pewnie jest cienka blacha? myślałem jeszcze żeby wyciąć dziurę pod kolumnę i wcisnąć ją uszczelniając silikonową uszczelką, ale jak jest tam za cienka blacha, to mogę rozszczelnić główny wlew...

Czytałem gdzieś, że w kegu z kwasówki nie może być miedziana grzałka... to prawda?


Wald,
Twoje rozwiązanie chyba przetestuje jako pierwsze, jak nie zadziała, to będę kombinować dalej :)

Autor tematu
johnykupa
20
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 5 wrz 2011, 21:05
Re: Dwie grzałki - keg po pepsi

Post autor: johnykupa »

Okazało się, że mam jednak możliwość spawania... póki co, czekam na wycenę wszystkiego.
Tak wygląda wstępny projekt:

Obrazek

Mile widziane wszelkie wskazówki i porady póki nie jest za późno :)
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Dwie grzałki - keg po pepsi

Post autor: pokrec »

Rozumiem, że wiesz, co robisz? System z zimnymi palcami nie pozwoli Ci wyciągnąć wszystkiego najlepszego. To jest tylko ulepszony deflegmator, na którym przy sporej dawce szczęścia można osiągnąć 95%. I nie licz na to, że ten system da Ci bezzapachowy produkt. Znaczy - teoretycznie jest to możliwe, ale bardzo trudne w tym układzie. Już lepiej zrobić aparaturę VM z perspektywą wykonania kiedyś wstawki Bokakoba (skośne półki) do LM między skraplacz a kolumnę.
Sama wysokośc wypełnienia (85 cm) jest zbyt mała, musisz zastosować minimum 120 cm (jak dasz sprężynki - drogie), albo 140 - 150 cm, jak pojedziesz na zmywakach.
Tak, czy siak, termometr umieść w 2/3 - 3/4 wyskości wypełnienia.
Poczytaj forum, doszkol się, żebyś wiedził, co robisz. Bo ten system kiedyś albo przerobisz albo zrobisz nowy, na kegu, albo po prostu rzucisz to hobby w cholerę.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 792
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Dwie grzałki - keg po pepsi

Post autor: wolan »

Jak będziesz stawiał kolumnę na pepsi kegu nie to wspawuj jej z boku :)
Po pierwsze na przetłoczeniu jest bardzo cienka blacha i po spawaniu może się okazać, że zamykanie wlewu nie ma szczelności i trzeba będzie dociągać je na śrubę ;/ Przerabiało to już parę osób tak, że temat sprawdzony.
Po drugie ograniczysz pojemność zbiornika do jakiś 13 - 14 litrów.
Proponuje Ci zaspawać główny wlew, wywiercić w nim dziurę i postawić na tym kolumnę. Będzie to bardziej funkcjonalne :) w galerii Calyxa jest fotka z takim rozwiązaniem.


Pozdrawiam serdecznie

Ps. Jak możesz zrobić LM czy LM/VM to namawiam Cię szczerze do tego, łatwiej się pracuje a roboty tyle samo co z ZP.
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

Autor tematu
johnykupa
20
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 5 wrz 2011, 21:05
Re: Dwie grzałki - keg po pepsi

Post autor: johnykupa »

A jakby do tego jeszcze dodać zawór kulkowy przed chłodnicą? Coś by to polepszyło?

Dowiem się ile by mnie ta śmieszna rura wyszła i zwiększę ewentualnie długość wypełnienia...
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Dwie grzałki - keg po pepsi

Post autor: radius »

A po co ci zawór przed chłodnicą :?: Zawór, i to precyzyjny, musisz mieć do sterowania przepływem wody przez zimne palce. Ja jednak też radził bym ci robić LM-a jeżeli już masz dostęp do spawacza. Na LM-ie o wiele łatwiej będzie ci prowadzić cały proces.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
johnykupa
20
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 5 wrz 2011, 21:05
Re: Dwie grzałki - keg po pepsi

Post autor: johnykupa »

Ok, spawanie wychodzi tanio i zdecydowałem się na Aabratka. Wiadomo, keg pepsi i do tego kolumna fi 50 według takiego schematu:
(zapomniałem o długości głowicy: 40cm, reszta chyba mało ważna):

Obrazek

Skraplacz chciałbym zrobić z tej rurki: http://allegro.pl/rura-karbowana-nierdz ... 38232.html

Powiedzcie, czy to jest ta, którą można giąć w palcach? Czy 2,5 metra takiej rurki wystarczy?

Oczywiście wypełnienie ze zmywaków i miedzianych sprężynek.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Dwie grzałki - keg po pepsi

Post autor: radius »

Czy 2,5 metra takiej rurki wystarczy?
Gdyby to była miedziana to by wystarczyło, ale tej musisz mieć minimum 3 metry.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

pit_b
50
Posty: 61
Rejestracja: środa, 4 kwie 2012, 12:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: centralna Polska
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Dwie grzałki - keg po pepsi

Post autor: pit_b »

Myślę, że 2,5 metra rury karbowanej dn 12 w zupełności wystarczy do skraplacza przy tej kolumnie.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 792
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Dwie grzałki - keg po pepsi

Post autor: wolan »

Tylko kolego weź pod uwagę ze DN 12 posiada fi zew 16mm. Co daje mam 48mm samej rurki, a trzeba jeszcze pod uwagę wziąć odstęp między rdzeniem chłodnicy a jej zewnętrznymi zwojami co da nam minimum 50-52mm średnicy chłodnicy.
A twoja rurka fi 50 ma pewnie wewnątrz 46 lub 47mm.
Dlatego lepiej zrób chłodnicę z rurki miedzianej lub karbowanej DN8 ale tą ciężej będzie dostać w mniejszych odcinkach :)



Pozdrawiam
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

pit_b
50
Posty: 61
Rejestracja: środa, 4 kwie 2012, 12:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: centralna Polska
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Dwie grzałki - keg po pepsi

Post autor: pit_b »

Racja, bardzo ciężko będzie, o ile w ogóle się to uda wcisnąć spiralę z dn 12 do tej rury.

Autor tematu
johnykupa
20
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 5 wrz 2011, 21:05
Re: Dwie grzałki - keg po pepsi

Post autor: johnykupa »

Okej, rozumiem że wymiary kolumny dadzą rade? :)

Skoro chłodnica z DN12 bedzie za gruba, to z takiej jak ta w linku pewnie będzie pasować?
http://www.karbowane.pl/rura-karbowana-dn-aisi-304-p-18.html
Jeżeli tak, to powiedzcie mi jeszcze tylko, czy ją ugnę na zimno bez złamania? 3 metry chyba wystarczy?

Aha, do kega włożę grzałkę 2 kW, wystarczy?

Jeszcze jedno, jeżeli z jakiegoś powodu nie dostanę jednak takiej rurki, to ile bym potrzebował miedzianej fi 12?
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 792
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Dwie grzałki - keg po pepsi

Post autor: wolan »

Witaj !

Ja na swoją chłodnicę z Dn 12 zużyłem 3m, rurki i ma około 38cm długości (18 zwojów plus brzuch na dole i doprowadzanie i odprowadzenie wody ). Jeżeli chłodnica ma mieć około 40cm to robiąc z Dn 8 zużyjesz 6m może 6.5m rurki. Może zastanowić się czy nie zrobić krótszej tej chłodnicy ale to musiałby wypowiedzieć się ktoś z większym doświadczeniem.
Wydaje mi się, że jak kupisz 5m i wykonasz krótszą chłodnicę która będzie miała z 30cm to na pewno da radę bo rurka karbowana posiada bardzo cienką ściankę i bardzo szybko oddaje temperaturę :)

Pozdrawiam
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzanie”