Nowy AABRATEK na forum

Zwarte Urządzenia Rektyfikujące i nie tylko...

Moderator: DoktorPio

Awatar użytkownika

Autor tematu
kaniowy
30
Posty: 34
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 18:22

Post autor: kaniowy »

Po dwutygodniowym studiowaniu forum powstał mój pierwszy aparat do destylacji. Z początku miał to być pot-still z powiększonym deflegmatorem, ale trafiło mi się 2 metry rury 2" za darmo więc postanowiłem już zbudować coś lepszego. Trochę też przekonał mnie do tego kolega Pokrec z tego forum, za co w tym miejscu chciałem mu podziękować.
Do rzeczy, kocioł zrobiony jest z kega 30l ogumowanego, który kupiłem na allegro za 110zł, trochę pracy przy zdjęciu gumy z dołu, gdyż całość miała być zasilana gazem, dorobiłem ładną podstawę, dospawałem kołnierz z blachy 3mm (kołnierze też wytoczone w zakładzie ślusarskim gdzie pracuję) i jest.
Keg 30l w gumie z dorobioną podstawą.jpg
Kocioł stoi na taborecie gazowym, który też zrobiłem sam, palnik od kuchenki z wkręconą większą dyszą. Działa rewelacyjnie, 22l nastawu grzał około 35 minut.
Taboret gazowy.jpg
Kolumna to typowy aabratek robiony na podstawie pliku pdf, który krąży na tym forum. Długość wypełnienia 140cm (wypełnienie to zmywaki z lidla). Całość spawana metodą MAG drutem nierdzewnym, a spawy wytrawiane.
Kolumna i skraplacz.jpg
Głowica.jpg

Skraplacz zrobiony z rury karbowanej DN 12, długość 3m. Połączyłem to z wężykami stosowanymi do baterii, a na końcu dałem sobie przyłączki na węża ogrodowego co ułatwia mi pracę.
Skraplacz.jpg
Wszelkie uszczelki są sylikonowe wycięte z płyty sylikonowej kupione w eurwinie. Wężyk odbioru też sylikonowy, zaworek refluksu to kranik od chłodnicy C 360 trochę przerobiony.
Węzyk odbioru z zaworkiem od chłodnicy C 360.jpg
Na zdjęciach nie ma termometru, ale to też taki jak w opisie pdf, z sondą, kupiony na allegro za 50zł.
Całość wyniosła mnie coś około 320zł.

To tyle z grubsza. Jakie wyniki na tym otrzymuję? Jeszcze nie wiem :) Gotowałem jeden nastaw ale na dobry bimberek, tylko zacząłem się bawić refluksem i odbierałem w temp między 79 a 84. W konsekwencji otrzymałem 3,25 destylatu o mocy 78% z 5kg cukru. Ja jestem zadowolony. Teraz szykuję się do zrobienia czystego spirytusu, jak zrobię napiszę coś więcej.
PS. Każda krytyka Będzie uwzględniona w ewentualnych poprawkach sprzętu :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
promocja
Awatar użytkownika

96volt
30
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 15:26
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Nowy AABRATEK na forum

Post autor: 96volt »

Piękny sprzęcik (prawie taki sam jak mój). Ja w swoim dołożyłem miedzi na wypełnienie 20 cm i smak się sporo poprawił. Druga sprawa; po przypadku mętnienia psotki zastąpiłem silikon rurką miedzianą. Może miałeś szczęście i trafiłeś dobry silikon mój, choć też z renomowanego sklepu dał :dupa:
Awatar użytkownika

Autor tematu
kaniowy
30
Posty: 34
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 18:22
Re: Nowy AABRATEK na forum

Post autor: kaniowy »

U mnie zmętnienia, nawet po rozrobieniu nie było.
Awatar użytkownika

96volt
30
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 15:26
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Nowy AABRATEK na forum

Post autor: 96volt »

No to nie masz kłopotu. Teraz dobre drożdże i jazda, powinno pięknie śmigać. :klaszcze:
Awatar użytkownika

Autor tematu
kaniowy
30
Posty: 34
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 18:22
Re: Nowy AABRATEK na forum

Post autor: kaniowy »

Dziś miała miejsce pierwsza właściwa robota na moim sprzęcie. Bimberek już był robiony ze świetnym efektem, a teraz spirytusik. Nastaw to 5kg cukru, około 19l wody i 1/2 paczki drożdży T3, na koniec szybkie klarowanie bentonitem i na rury. Po dwóch psoceniach uzyskałem 2l spirytusu o mocy 94%, około 300ml przedgonów i 0,6l pogonów. Jestem bardzo zadowolony. Praca na tym sprzęcie to sama przyjemność, kolumna stabilna, odbiór to średnio 1,5l na godzinę, produktu końcowego na razie nie ocenię, muszę rozrobić i spróbować szyścioszki, no ale to już nie dziś.
Także jest super, w planach już zacząłem robić katalizator miedziany no i dołożę jeszcze trochę zmywaków.
Kiedyś kolega Pokrec mi napisał, że na takim sprzęcie nawet jak się nie chce to poleci spirytus i tak jest:) Polecam wszystkim niezdecydowanym, budujcie kolumny bo to jak najbardziej uniwersalny sprzęt.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Nowy AABRATEK na forum

Post autor: radius »

kaniowy pisze:Dziś miała miejsce pierwsza właściwa robota na moim sprzęcie. Po dwóch psoceniach uzyskałem 2l spirytusu o mocy 94%... Także jest super... Kiedyś kolega Pokrec mi napisał, że na takim sprzęcie nawet jak się nie chce to poleci spirytus i tak jest :)
Kolega pokrec dobrze ci napisał :D tylko, że ty nie uzyskałeś spirytusu a jedynie mocny bimber :cry: Na AAbratku powinieneś wyciągnąć bez problemu 96,5% i to wtedy będzie spirytus. W tych dwóch procentach, które ci brakuje, znajduje się to, czego staramy się pozbyć rektyfikując na kolumnach. Przeanalizuj jeszcze raz cały proces, bo gdzieś popełniasz błąd w procesie rektyfikacji, tak że nie jest to "super" ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
kaniowy
30
Posty: 34
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 18:22
Re: Nowy AABRATEK na forum

Post autor: kaniowy »

Ja już wiem gdzie jest błąd. Brakuje mi wypełnienia. W rurze jest tylko 30 zmywaków z lidla. Muszę jeszcze trochę dokupić.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Nowy AABRATEK na forum

Post autor: radius »

A widzisz ;) upakowanie zmywakowe powinno mieć gęstość ok. 260 gramów na litr objętości kolumny. Jak będziesz miał tak upakowane to 96,5% uzyskasz bez problemu. Oczywiście przy prawidłowo prowadzonym procesie :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
kaniowy
30
Posty: 34
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 18:22
Re: Nowy AABRATEK na forum

Post autor: kaniowy »

Nic się tu nie oszuka, ani nie ukryje ;)
Awatar użytkownika

Autor tematu
kaniowy
30
Posty: 34
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 18:22
Re: Nowy AABRATEK na forum

Post autor: kaniowy »

Dziś skończyłem robić sprężynki na katalizator miedziany do mojej kolumny. Odzyskiwałem miedź ze skrętki. Trochę żmudna robota, ale kilka popołudni no i mam. Sprężynki nie są super idealne, ale myślę że na katalizator powinny się nadać. Jest ich wagowo około 220g i tu moje pytanie, czy powinienem je uwzględnić w obliczeniach wypełnienia kolumny czy tylko odliczyć powierzchnie jaką zajmią a dalej wyliczyć sobie wypełnienie dla zmywaków?
Zmywaków też dokupiłem, tak żeby wypełnienie wyniosło 260g/l.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów Reflux”