Szkiełko na studenckim mieszkaniu

Coś dla fanów szkła laboratoryjnego.
Awatar użytkownika

Autor tematu
seba_s
50
Posty: 60
Rejestracja: piątek, 11 mar 2011, 21:53
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Gin Lubuski
Status Alkoholowy: Konstruktor

Post autor: seba_s »

Hej,
Kilka zdań o sobie:
Pracuje i studiuje informatykę w Poznaniu, ale nie jestem rodowitym Poznaniakiem, właściwie to kończę ostatni semestr, mam 24 lata. Interesowałem się alkoholami już jakiś czas temu w liceum, robiłem wino ale skończyło się na konfiskacje balonu przez mamusie (trochę przesadziłem ze spożyciem własnego wyrobu). Zawsze zastanawiałem się nad zrobieniem aparatury do destylacji, ale tak jakoś przeszło. Jakiś czas temu byliśmy z kumplami w Czechach i nakupiliśmy Absythu, sam nie piłem ale reszta stwierdziła, że nic poza alkoholem tam nie mam. W tedy rozpocząłem poszukiwani receptur itd… i tak trafiłem na to forum. Zacząłem szukać informacji i wylądowałem w galerii destylatorów i zostałem natchnięty.

Sprzęt:
Z uwagi na to iż w mieszkaniu studenckim raczej ciężko pędzić w 30 l garze zdecydowałem się na małe szkło. Oprócz tego że jest małe to możliwość złożenia całości bez narzędzi do lutowania czy spawania była bardzo na plus.

Szkło:
Kolba stożkowa 5l – Idealnie wchodzi w nią 5l i zostaje jeszcze sporo miejsca koszt 80 zł
Deflegmator szklany – 30 zł
Chłodnica – 30 zł

Stelaż:
Zrobiony z profili stalowych, wyglądało to tak, poszedłem do sklepu budowlanego i szukałem czegoś taniego, patrzę to się nada.
Profil – koszt 5 zł za 3m
Trochę śrubek, nakrętek i podkładek – 3 zł
Uchwyty do chłodnicy – 5 zł
Izolacja – 3 zł

Inne:
Rurki do wody – 8zł 3m
Rurka silikonowa – 8zł 0,5m
Cukromierz – 12 zł
Alkoholomierz – 11 zł
Lejek i pojemnik z podziałką – 8 zł
Podkładka pod Kolbe – 16 zł
Termometr z Ikea – 25 zł
Otulina – nic dostałem
Wiatrak i zasilacz – miałem

Całość zamknie się w około 250 zł.

Pierwsze testy:
Nastaw zrobiony w 5 l butli po wodzie:
1 kg cukru, drożdże T3 Spirit Ferm, wody prawie do pełna (woda z biedronki, boje się lać kranówy)
Po 3 dniach blg -4, wsypałem bentonit, odczekałem 2 dni ale kiepsko się sklarował co prawda było trochę osadu, przezroczyste to nie było.
Pędziłem prawie 7h , wyszło:
350 ml 82-84%,
250 ml 65%,
200 ml 35%(tu lałem ostki od 55% - 35% zostanie to dolane przy następnym nastawie)

Dokładny przebieg zamieszczam w załączniku, był to mój pierwszy raz więc chciałem dokładnie sprawdzić jak to działa, ten przeskok z 82% na 65% jest spowodowany tym iż chciałem sprawdzić jak się zachowa gdy będę mocniej grzał (i trochę brakiem cierpliwości), myślę że jak bym grzał dłużej powoli to bym miał więcej mocnego.

Podsumowanie:
Jak na pierwszy raz jestem z siebie bardzo zadowolony, uzyskałem dosyć mocny alkohol 82% który prawie niczym nie śmierdzi, po wypiciu kieliszka poleciały mi łzy, nie został żaden posmak w ustach, przezroczyste i klarowne.
65 % tez nie jest zły jednak czuć różnice, zostaje posmak w ustach, przezroczyste i klarowne.
Ostania próbka (35%) strasznie pachnie i nie odważę się spróbować.
Mógłbym wszystko przepędzić na szybko ale chciałem zobaczyć i poczuć różnice, kilka takich eksperymentów i będę mógł na moim sprzęcie wycisnąć co się tylko da.

Pozdrawiam wszystkich i życzę dużo mocy ;)

Fotki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
W Polskę idziemy, drodzy panowie,
W Polskę idziemy...
Awatar użytkownika

macius
200
Posty: 203
Rejestracja: środa, 22 wrz 2010, 19:19
Krótko o sobie: Lubię sprawiać przyjemność sobie i bliskim ;)
bo życie to przyjemność :)
Ulubiony Alkohol: własne naleweczki ;)
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Szkiełko na studenckim mieszkaniu

Post autor: macius »

Między deflegmatorem a chłodnicą napewno dałeś silikonowy? Bo jak dla mnie to tam niebieskie wystaje :p
puść to co uzyskałeś jeszcze raz, wyjdzie trochę mniej, ale warto ;)
Robienie alkoholu sprawia, że nie muszę go pić(aż tyle)
Awatar użytkownika

Autor tematu
seba_s
50
Posty: 60
Rejestracja: piątek, 11 mar 2011, 21:53
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Gin Lubuski
Status Alkoholowy: Konstruktor
Re: Szkiełko na studenckim mieszkaniu

Post autor: seba_s »

Kupiłem jako silikonowy, wygląda jak silikonowy wiec chyba jest silikonowy ;)
(nie jest przezroczysty jest mdły, mleczny)
W Polskę idziemy, drodzy panowie,
W Polskę idziemy...
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Szkiełko na studenckim mieszkaniu

Post autor: pokrec »

No, zestaw wygląda jak "mały bimbrownik". W sumie całkiem przyzwoicie. W 5l nastawu powinno być z grubsza ok. 0.5 l spirytusu, więc dobrze to zrobiłeś.
Pierwszą i drugą porcję po pierwszym psoceniu ja bym rozcieńczył wodą do 30%, zadał łyżeczką sody oczyszczonej (rozpuszczoną w wodzie do rozcieńczania), poczekał z godzinę i psociłbym drugi raz. Owszem, nieco strat by było, ale z początku byś odbierał czyściutki rektyfikowany a potem klasyczną "czystą".
Tylko jedna uwaga: jak będziesz traktował swoje hobby jako dostęp do taniego alkoholu służącego do "zalewania" robaka, to szybko skończysz albo zycie, albo hobby zejdzie Ci na pędzenie byle czego, byle kopało aż w końcu stwierdzisz, że prościej i taniej kupić te pół litra w monopolowym niż pieścić się z klamotami i czekać te 3 dni aż te turbo T-ileśtam wszystko przerobią.
Jeśli rozumiesz Twoją mamę i sam byś to zrobił na jej miejscu - to nie jest źle. Jeśli tego nie rozumiesz, to nie pchaj się w alkohol. Bo każdemu się wydaje, że umie pić, ale niektórzy jednak nie potrafią i nie jest to ich wina, tylko cecha osobnicza.
Psotnictwo to sztuka do rozwijania i taki rodzaj medytacji zen nad klamotami. Czasem z tego wychodzi poezja do kwadratu, kiedy się tego najmniej spodziewasz.
Raz przepsociłem kilka litrów wina z malin i z jeżyn, bo bratu wyszło zbyt kwaśne. Taka aparatura, jak ta Twoja byłaby idealna do tego. Wino pić się nie dało, ale psota była czymś najlepszym, czego próbowałem w zyciu. Pomyśl nad takimi wynalazkami. Owszem, wymagają sporo wysiłku i czekania (jak to w winiarstwie), ale efekt kładzie wszystko inne.
Nie w piciu przyjemność, tylko w drodze do uzyskania szlachetnego trunku. Smak to nic, satysfakcja jest warta tysiąc razy więcej!
Generalnie nie pjam czyściochy, bo nie warto. Spirytusu używam wyłącznie do nalewek.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
seba_s
50
Posty: 60
Rejestracja: piątek, 11 mar 2011, 21:53
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Gin Lubuski
Status Alkoholowy: Konstruktor
Re: Szkiełko na studenckim mieszkaniu

Post autor: seba_s »

Mam nastaw identyczny jak ten, za 3 dni go przedestyluje, to co dobre zmieszam z tym z tego żeby było więcej i wtedy puszcze to jeszcze raz.
A jeżeli chodzi o podejście "tani alkohol", to już nie te lata, zaczynając zabawę nie liczyłem że na tym zarobie czy wyjdę do przodu, już pierwsze plany i szukanie rozwiązani mnie o tym uświadomiły, ale stwierdziłem że zrobię coś sam na moje możliwości.
Usłyszałem już pierwsze słowa uznania, ale i przeliczniki ile to zaoszczędzę, może teoretycznie tak, ale czasu i pracy nikt nie policzy, a jednak żeby coś zrobić trzeba czasu.
Te cukrówki to trening, chciałbym coś zrobić na owocach, ale na to przyjdzie czas.

A satysfakcje mam niesamowitą, z tego co mam napiłem się tylko po kieliszku (badanie organoleptyczne) bo szkoda mi było więcej ;)

Zastanawiam się czy włożenie na spód deflegmatora trochę odpadów miedzi, rurek pozgniatanych itp... ma sens?
W Polskę idziemy, drodzy panowie,
W Polskę idziemy...
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Szkiełko na studenckim mieszkaniu

Post autor: pokrec »

Miedź na spodzie deflegmatora nigdy nie zaszkodziła. Ona skutecznie pochłania ewentualne siarkowe smrodki (a jeszcze skuteczniej to robi srebro), ale nie spodziewałbym się wielkiej poprawy po tym, co piszesz. Na pot-stillu tyle da się uzyskać i koniec.
Poza tym kiedyś mi sliwowica bezpośrednio po otrzymaniu woniała "jajem", odleżakowałem ją przez tydzień w zamkniętym kegu i zapach poszedł precz. Sam, bez bicia.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7349
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Szkiełko na studenckim mieszkaniu

Post autor: radius »

Mam tylko jedną uwagę. Niecały litr destylatu pędziłeś aż 7 godzin :?: :!: :o
Cały proces, łącznie z nagrzewaniem, przy takiej ilości nastawu powinien trwać nie dłużej niż 1,5-2 godzin. A zastosowałeś na dno kolby kamyki wrzenne? W szklanych kolbach to prawie, że obowiązkowy "dodatek".
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
seba_s
50
Posty: 60
Rejestracja: piątek, 11 mar 2011, 21:53
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Gin Lubuski
Status Alkoholowy: Konstruktor
Re: Szkiełko na studenckim mieszkaniu

Post autor: seba_s »

Nie wiem czy spoglądałeś w załączniki, ale tam ładnie widać jak to wyglądało.
Godzina to rozgrzewanie, potem około 3,5h wolno grzałem i uzyskałem 350 ml 82-84%, potem zmieniłem moc grzania i temperaturę (mocne grzanie), szło około 65% przez 1,5h wyszło 250 ml.
Wiec myślę, że wyrobił bym 2-3h 60%, ale na razie chce dobrze przetestować sprzęt, a poza tym wierze w to co zrobiłem i 60% nie jest satysfakcjonujące, jak zobaczyłem pierwszy pomiar 84% to nie mogłem wyjść ze zdziwienia :D

Przez 7h zużyłem około o,6m3 gazu (spisałem chciałem mieć jak najwięcej danych) co daje około 1-1,5 zł, wiec tylko czas mnie to kosztowało.

A jeżeli chodzi o kamyki, to na tę okazje specjalnie potłukłem kubek ;)
W Polskę idziemy, drodzy panowie,
W Polskę idziemy...
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7349
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Szkiełko na studenckim mieszkaniu

Post autor: radius »

Niestety w XLS-sie nie mogę otworzyć pliku, z co do czasochłonności procesu nie zmieniam zdania. Po co siedzieć tyle godzin, gdy dokładnie to samo można uzyskać co najmniej dwa razy szybciej a zaoszczędzony czas wykorzystać np. na degustację z kumplami :odlot:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Szkiełko na studenckim mieszkaniu

Post autor: Zygmunt »

Wolniejsze odbieranie nie znaczy, że otrzymuje sie (wymiernie) większa moc. Moc grzania nalezy dobrać tak, żeby nigdzie nie bulgotało i nie porywało cieczy.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
seba_s
50
Posty: 60
Rejestracja: piątek, 11 mar 2011, 21:53
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Gin Lubuski
Status Alkoholowy: Konstruktor
Re: Szkiełko na studenckim mieszkaniu

Post autor: seba_s »

Dziś było podejście drugie, nastaw taki sam jak za pierwszym razem plus pogon z poprzedniego.
Grzałem cały czas prawie tak samo dość mocno, całość razem z rozgrzaniem i pogonami to około 3,5h.
Jak widać czas skrócił się o połowę, wyniki to 600ml 70 % i około 300ml 40% pogon.
Jestem pozytywnie zaskoczony co do czasu i mocy, jednak jak widać słabe grzanie daje więcej mocy, tylko żeby uzyskać 80 % musiał bym siedzieć 10h.
Teraz zmieszam to z poprzedniego z tym, dodam sody i jeszcze raz.

Mam pytanie dodać pogon do tego, czy lepiej do następnego nastawu?
W Polskę idziemy, drodzy panowie,
W Polskę idziemy...
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Szkiełko na studenckim mieszkaniu

Post autor: szwistaq »

Do następnego nastawu. Teraz nie ma co zanieczyszczać sobie już ładnie rodzielonej psoty.
Obrazek

glon
10
Posty: 13
Rejestracja: sobota, 22 sty 2011, 13:16
Re: Szkiełko na studenckim mieszkaniu

Post autor: glon »

Zestawik bardzo podobny do mojego.
Proponuję Ci nastawić sok jabłkowy w kartonie +cukier na drożdżach winnych. Poczekać 3 tyg i przepędzić na tym sprzęcie. Super destylat wychodzi.

Twaroshinto
1
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2011, 19:44
Krótko o sobie: Domorosły poganiacz procentów, ornitolog, artysta hydraulik.
Ulubiony Alkohol: Gruszka Łącka (ale i słowackie twory lubię)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Warszawa
Re: Szkiełko na studenckim mieszkaniu

Post autor: Twaroshinto »

Śliczny zestaw, gratuluję konstrukcji oraz wyników. Czy kolega podzieliłby się wiedzą tajemną i zdradził gdzie zanabył szkło (chodzi mi o kolbę i podkładkę)?
Alkohol zabija szare komórki... ale tylko te słabe.
Awatar użytkownika

Autor tematu
seba_s
50
Posty: 60
Rejestracja: piątek, 11 mar 2011, 21:53
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Gin Lubuski
Status Alkoholowy: Konstruktor
Re: Szkiełko na studenckim mieszkaniu

Post autor: seba_s »

Całe szkło (Kolba, chłodnica...), wężyk silikonowy, podkładkę kupiłem w szklolab, ul. Wroniecka 3, 61-763 Poznań

Jestem już po drugiej destylacji, tego co mi wyszło z tamtych nastawów (2,7l 30% + łyżka sody)
Zakończyłem pełny proces który będę teraz konsekwentnie powtarzał, gdyż jestem zadowolony.
Kolejny etap to budowa filtra z węglem aktywnym, bo czysta wchodzi wyśmienicie ale troszkę czuć drożdże.

Czas przebiegu to 5-6h, termometr jest o tyle fajny że ma sygnał jak jest odp. temperatura, wiec nie muszę siedzieć cały czas przy tym, pracuje w domu więc rano wstaje, płyn na gary i do kompa :)

wynik:
600ml 90% (0,5 czystej i 0,5 z karmelem)
300ml 65% (1 litr likieru kawowego, tak zachwalany że musiałem go zrobić, do dałem 100ml 90% żeby nie było za słabe)
200ml 40% (do ponownej destylacji )

Obrazek
W Polskę idziemy, drodzy panowie,
W Polskę idziemy...
Awatar użytkownika

kane11
30
Posty: 49
Rejestracja: niedziela, 4 mar 2012, 19:14
Re: Szkiełko na studenckim mieszkaniu

Post autor: kane11 »

Zarzucił byś jakiś filmik twojej "pociechy"
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Szkiełko na studenckim mieszkaniu

Post autor: rozrywek »

Oj seba :krzycze:
sprzęt na gary i do kompa? poczekaj aż ci kiedyś pieprznie. Sprzętu się nie zostawia samopas!!!!! \

A poza tym to całkiem fajnie ci idzie, uczysz się, poznajesz sprzęt, odrobina cierpliwości i konsekwencji w działaniu i jesteś w domciu.Daj spróbować koleżankom, jak im zaśmierdzi drożdzami to się zmotywujesz aby postawić na jakość.
A potem? zamiast z chłopakami bimber, to ze studentkami likierek pachnący i mocny. A potem to już wiadomo............korepetycje z anatomii.
Pozdrawiam.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów szklanych”