Drożdże TURBO 3 GOLD

Jak działają różne rodzaje drożdży. Które wybrać do naszego nastawu. Warunki prowadzenia fermentacji.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lukstir
150
Posty: 157
Rejestracja: niedziela, 7 lis 2010, 01:59
Krótko o sobie: Dziękuje za to że są jeszcze psotnicy, którzy potrafią przekazać wiedzę potomnym. Pozdro dla Adminów i Braci psotniczej :-)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Piwo, Bimberek.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Irlandia
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: Lukstir »

Witam. Jak wiemy każdy psotnik lubi eksperymentować :lol:

Ja wypróbowałem takie oto drożdże: TURBO 3 GOLD
Efekty? Rzekłbym wspaniałe. Popełniłem nastaw:

7kg cukru rozpuściłem dokładnie w gorącej wodzie ok 10L i dopełniłem do 25 litrów zimną wodą. Po uzyskaniu temperatury ok 27*C w baniaczku, odlałem ok 0,5L z baniaka, i wsypałem całą zawartość opakowania Turbo 3 mieszając delikatnie przez ok minutkę.
Następnie rozpuszczoną zawartość wlałem do nastawu i całość zamieszałem.

Baniak stał w kuchni w temp ok 20*C, nieopodal grzejniczka. Temperatura nastawu wachała się między 31-34*C. Ważne aby kontrolować temperaturę, ponieważ po ok 12 godzinach wyraźnie czuć ciepełko na sciankach baniaka. Starajmy się nie przekroczyć 35*C.

Spostrzeżenia:
1 doba- spadek cukru do 15blg
2 doba - spadek cukru do 5 blg
3 doba - spadek cukru do 0 blg
3,5 doby - magiczne -4

Osobiście stwierdzam, iż drożdze te są jednymi z lepszych. Aromat nastawu to jedynie wyczuwalny alkohol, w smaku równie przyjazny. Aromat i smak destylatu po pierwszym gotowaniu na moim szybkowarze na 5+.

Zaskoczył mnie równierz czas w jakim nastaw był gotowy. W 5 dniu już sam się klarował. Jeśli ktoś używał tych drożdży, warto się podzielić uwagami.
Na drożdże T3 nie narzekam, ale smak delikatnie się różni. Cena równierz ta sama, ok 9zł.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Psocić każdy może ;-), trochę lepiej lub trochę gorzej... :ok:
Pozdrawiam serdecznie, Lukstir
alembiki

dawemasta
1
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 13 paź 2009, 00:38
Re: Drożdże TURBO 3 GOLD

Post autor: dawemasta »

Witam.
Mam pytanie odnośnie tych drożdży, bo właśnie będę na nich nastawiał. Jak intensywnie pracują/pienią się. Nie chcę mieć gejzeru w pokoju :) Ewentualnie ile miejsca zostawić przy baniaku 25l.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Drożdże TURBO 3 GOLD

Post autor: radius »

Przeczytaj, jak nastawiłem sok brzozowy na T3 Gold w tym poście http://alkohole-domowe.com/forum/post31187.html#p31187
Po tygodniu BLG +1. Czekam dalej :lol:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

we125
400
Posty: 410
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 12:50
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Drożdże TURBO 3 GOLD

Post autor: we125 »

Nastaw na tradycyjnych drożdżarzach t3. półtora torebki na 54 l nastawu. Po dobie spadło do 8 blg.Ja też eksperymentuje ale zastosowanie innych drożdży zawsze kończy się gorzej.
Awatar użytkownika

Starowar
10
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 28 kwie 2011, 09:48
Lokalizacja: Halinów
Kontakt:
Re: Drożdże TURBO 3 GOLD

Post autor: Starowar »

dawemasta pisze:Witam.
Mam pytanie odnośnie tych drożdży, bo właśnie będę na nich nastawiał. Jak intensywnie pracują/pienią się. Nie chcę mieć gejzeru w pokoju :) Ewentualnie ile miejsca zostawić przy baniaku 25l.
Pozdrawiam
Te drożdże prawie się nie pienią wystarczy kilka centymetrów luzu .Trzeba pamiętać, że ciecz też zwiększa trochę swoją objętość
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lukstir
150
Posty: 157
Rejestracja: niedziela, 7 lis 2010, 01:59
Krótko o sobie: Dziękuje za to że są jeszcze psotnicy, którzy potrafią przekazać wiedzę potomnym. Pozdro dla Adminów i Braci psotniczej :-)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Piwo, Bimberek.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Irlandia
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Drożdże TURBO 3 GOLD

Post autor: Lukstir »

Witam, przepraszam ale przeoczyłem ten post.
Kolego Dewamasta.

Zgadzam się ze Starowar, drożdżaki pracują intensywnie, ale nie ma efektu piany.
Bardzo efektywnie przerabiają cukier.
Próbuj różnych drożdżaków, oceń sam które najbardziej odpowiadają Tobie.
Na te narzekać nie mogę.
Psocić każdy może ;-), trochę lepiej lub trochę gorzej... :ok:
Pozdrawiam serdecznie, Lukstir

eferce
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 19:49
Re: Drożdże TURBO 3 GOLD

Post autor: eferce »

Witam. Na T3 zrobiłem 1/2 czyli pól na pól 3,5kg cukru i 12l wody (przegotowanej) fermentacja w kamiennym garncu 20l. Do tego grzałka akwarystyczna+termometr+termostat grzałki-elektroniczny. Na razie po 5-ciu dniach wyszło naprawdę super. Osad na dnie około 0.5mm może odrobinę mniej, bez problemu da się odlać w miarę czysty płyn w miarę klarowny mleczny kolor, idzie właśnie do klarowania. Zapach nastawu (jestem zdumiony) super (nie wiem jak inne drożdże?) praktycznie czuć alkohol, słodki. Zobaczymy co będzie jak się sklaruje i po destylacji?? :) Po zapachu czuć jakoby około 15% może więcej ale niestety nie posiadam sprzętu (pierwsza próba:) Pozdrawiam.

eferce
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 19:49
Re: Drożdże TURBO 3 GOLD

Post autor: eferce »

Potem przelałem płyn do baniek po wodzie mineralnej 5l 3szt. i dodałem węgla drzewnego takiego do grilla i po tygodniu znowu biały osad na dnie, a płyn klarowny i czysty. Teraz pozostaje zlać i grzać. :)

eferce
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 19:49
Re: Drożdże TURBO 3 GOLD

Post autor: eferce »

Teraz idąc dalej :D (używam aparatury szklanej i kuchenki gazowej, chłodzenie z kranu)
Czyli miałem około 12L nastawu, po odlaniu zostało może z 11L czyli ten osad z dołu zostawiłem. Poszło do grzańca :klaszcze: czyli rozlałem 11L/2 czyli 5L z hakiem. Pierwsze grzanie 5L wziąłem dwa słoiki 1L-owe i wychodzi tak 1L 70% i drugi około 40%. Czyli mamy ze wszystkiego 11L w sumie po dobraniu calości 3 flaszki 0.5=70% i 2 flaszki 0.5=40% :mrgreen: Powiem że bardzo dużo zostaje w odstojnikach innych frakcji w deflegmentatorze i odstojniku, po pedzeniu 5L pełne są,trzeba wylać do klopa i jesze odlewam pierwsza 50-tke. Ale potem przez węgielek aktywowany i te 70% pachnią cudnie jak spiryt w sklepie. CUDO :punk:
Awatar użytkownika

marcin0616@
30
Posty: 41
Rejestracja: sobota, 8 paź 2011, 00:08
Krótko o sobie: Jestem człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: gostynin
Re: Drożdże TURBO 3 GOLD

Post autor: marcin0616@ »

Witam, zarobiłem na "Alcotec 48 Turbo Pure" 12 kg cukru + 32 litry wody. Po 48h, blg spadło z 27 na 12. Co będzie dalej, będę pisał.
Ostatnio zmieniony wtorek, 31 sty 2012, 22:26 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Post niestarannie napisany.
Awatar użytkownika

MacChuck
20
Posty: 27
Rejestracja: czwartek, 11 lis 2010, 12:59
Krótko o sobie: daa bum tsss....
Ulubiony Alkohol: Piwo i wino ;]
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Re: Drożdże TURBO 3 GOLD

Post autor: MacChuck »

Witam,
ja mam natomiast pytanie szybkości drożdży - bo o tej też jest tutaj mowa.
Mianowicie użyłem drożdży COOBRA WHISKY, i dokładnie teraz mija 24h od kiedy intensywnie pracują. Start zajął im ok 1h, nastaw z jęczmienia ~16Blg, 18-19 L. Temp strasznie mi skoczyła, jak sprawdzałem to około 36*C ale rano pracował aż miło. Raczej się nie przegrzały.
Sedno sprawy jest takie że areometr wskazuje 0*Blg.
Mogły to tak szybko przerobić?

Z ramienia iż, gdyż ponieważ będzie to szło przez deflegmator i na smak nie mam co liczyć jak mniemam to chyba mogę trochę syropu cukrowego dolać? Tak na 5*Blg? Jak myślicie?
Lepiej alkoholem zalać robaka niż papierosami karmić raka
Awatar użytkownika

marcin0616@
30
Posty: 41
Rejestracja: sobota, 8 paź 2011, 00:08
Krótko o sobie: Jestem człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: gostynin
Re: Drożdże TURBO 3 GOLD

Post autor: marcin0616@ »

marcin0616@ pisze:Witam, zarobiłem na "Alcotec 48 Turbo Pure" 12 kg cukru + 32 litry wody. Po 48h, blg spadło z 27 na 12. Co będzie dalej, będę pisał.
16 luty, cukromierz z biowinu prawie się utopił (wystawał 5-6 mm) nastaw prawie sklarowany.


@MacChuck
Myślę że nie drożdże whisky wg. etykiety wyciągają 12-14%, czyli mogą nie przerobić cukru
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drożdże i fermentacja”