Metoda LM/VM i uzyskanie absolutu bez chemii wg raptora

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

Autor tematu
raptor
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 23 lip 2011, 19:11
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: raptor »

Powiedziało się A i to trzeba powiedzieć też B. W załączniku moja kolumna LM/VM. Zdjęcia będę uzupełniał w międzyczasie, ponieważ nie godzi się do tego aparatu dodawać fotki elektroniki podłączonej "na pająka". W okolicach tygodnia zamieszczę również zdjęcia roboczej kolumny do testów wypełnień, pierścieni centrujących, oraz półek rzeczywistych. Robocza nie znaczy mniej finezyjna od przedstawionej.
Mam nadzieję, prowadzić tu rzeczową rozmowę na temat uzyskiwania "absolutu" z zastosowaniem miedzi, bez użycia chemii, systemami LM i VM.

ps
Jeżeli temat nie pasuje do tego działu proszę o przeniesienie w odpowiednie miejsce forum. Z racji, że jestem świerzak i niewiele wiem proszę o wyrozumiałość.
Za jakiś czas zacznę wypowiedź w temacie, ale narazie wybaczcie, kolega Cezary czeka na odpowiedź.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

33cezary
250
Posty: 282
Rejestracja: środa, 18 lut 2009, 13:24
Krótko o sobie: Normalny zjadacz chleba.
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Wschodnia Polska
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Kontakt:
Re: Metoda LM/VM i uzyskanie absolutu bez chemii wg raptora

Post autor: 33cezary »

Sam pierwszy przybiję brawo jakości wykonania – cacuszko pod względem wykończenia detali że jeszcze lepszej nie widziałem – co do niektórych elementów wykończenia – perfekt że sam zazdroszczę.

Kolumna zbudowana dla siebie perfekt – egzemplarz bezcenny dla oka.
Jednak proszę nie mówię tego złośliwie – tylko sprawdzone uwagi na własnej skórze.
Zastosowałeś trzy zawory iglicowe ale faktycznie te chińskie za 80 zł od sztuki – ich zakres regulacji dla nas przydatny będzie wynosił około ¼ obrotu – dodatkowo mają nierówny skok gwintu – dzięki temu mają dużą bezwładność – to w czasie precyzyjnych ustawień bardzo odbija się czkawką.
Dalej – izolacja kolumny – sam dla Niemców (bo takie ich było w większości życzenie) robiłem elektropoler – i aby go nie zasłaniać - nie zakładałem na kolumnę i zbiornik izolacji – wygląda to zabójczo dla oka. Niestety – dziś już wiem że porządna izolacja to prawie 20% czasu stabilizacji kolumny. Trzeba zrobić bardzo porządną izolacje.
Jedynie mam do Ciebie „żal” że postąpiłeś trochę nie fer i mój sprzęt zaprezentowałeś zdziesiątkowany i nazwałeś robota Cezarego. Trochę mam żal.
Czekam niecierpliwie na rezultat uruchomienia i na szczere i realne parametry pracy.
Cezary
Ps. Mercedesy też ulegają ulepszeniu / wybajeżeniu i wtedy mamy AMG.
Cezary

Autor tematu
raptor
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 23 lip 2011, 19:11
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Metoda LM/VM i uzyskanie absolutu bez chemii wg raptora

Post autor: raptor »

Jakość tych zaworów już znam, ale do tej pory nie miałem dostępu do innych. Niedługo zostaną wymienione na najlepsze zaworki iglicowe z jakimi miałem do czynienia. Część elementów do wykonania tej kolumny zakupiłem u forumowego kolegi o nicku plipek1. Wypełnienie, wizjer szklany, oraz broczki pod czujniki pochodzą od niego. Uruchomił on również produkcję super zaworków iglicowych o niespotykanej jakości, ale narazie nie mogę się dokupić, bo robi partię pod klienta. Destylator już nie raz pracował i znam jego możliwości. Co do ocieplenia, to zbiornik ocieplony baraniną, a kolumna narazie nie będzie. Straty na samej rurze to moc rzędu 200-250W, sprawdzone na regulatorach. Ze stabilizacją problemów niema pracując pod progiem zalania czyli 3000-3200W. Utrzymując prawidłowe zalanie wypełnienia na całej długości nie ma problemu ze stabilizacją temperatury, lecz do tego są potrzebne pierścienie centrujące w wypełnieniu.
Awatar użytkownika

33cezary
250
Posty: 282
Rejestracja: środa, 18 lut 2009, 13:24
Krótko o sobie: Normalny zjadacz chleba.
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Wschodnia Polska
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Kontakt:
Re: Metoda LM/VM i uzyskanie absolutu bez chemii wg raptora

Post autor: 33cezary »

Zgadza się – straty cieplne na kolumnie są do przełknięcia – ale bardziej chodzi mi o izolację od zmiennych warunków zewnętrznych – głównie przewiewy i zmienna temperatura otoczenia. Ja cały czas „rozumuję” w kierunku wielozadaniowości. Wpływ temperatury zewnętrznej na wahnięcia temp. rzędu 0,1 – 0,2 ją ogromne – wystarczyło skierować zwykły wiatrak na kolumnę a już się „bujała” (uboczny efekt wstawienia wentylatora – bo było gorąco).
Dalej co do pierścieni centrujących – czy zastosowanie ich w tak małym przekroju kolumny (56 mm) nie odbije się na przepustowości / wydajności kolumny? Czy robiłeś już próby?

Cezary
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Metoda LM/VM i uzyskanie absolutu bez chemii wg raptora

Post autor: Zygmunt »

Pierścienie nie tyle kierują flegmę na środek, co "dzielą" wypełnienie. Dlatego było wokół nich tyle wątpliwości- bo o dzieleniu wypełnienia pełno jest w literaturze, a o centrowaniu- wprost przeciwnie. Nazwa "pierścienie centrujące" była forsowana przez kol. Sveriga, stąd nasze kłótnie o to, że flegmy wcale "centrować" nie trzeba. No, ale z każdej dyskusji jak widać jest pożytek.
Pikna kolumna, jak gnie się tak ładnie rurki z KO?
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Metoda LM/VM i uzyskanie absolutu bez chemii wg raptora

Post autor: sverige2 »

Tego się nie gnie, to są gotowe kolanka.

sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Metoda LM/VM i uzyskanie absolutu bez chemii wg raptora

Post autor: sverige2 »

33cezary pisze: / wydajności kolumny? Czy robiłeś już próby?

Cezary
Po zastosowaniu pierścieni centrujących
wydajność kolumny wzrasta.

Autor tematu
raptor
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 23 lip 2011, 19:11
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Metoda LM/VM i uzyskanie absolutu bez chemii wg raptora

Post autor: raptor »

Przy odpowiedniej mocy grzania (dla tej kolumny okolice 3kW), nie występuje zmiana temperatury czujników spowodowana warunkami zewnętrzymi takimi jak przeciąg. Powierzchnia czynna czujnika to jakieś 3-4mm i jeśli umieścimy go centralnie na środku wypełnienia, to przyściankowe zmiany temperatury nie wpływają na pomiar. Wiem, że kolumnę należy ocieplać, ale szkoda zasłaniać poler, gdy tyle pracy było włożonej.
Pierścienie centrujące nie zawężają średnicy, gdy pod i nad pierścieniem jest wolna przestrzeń. Ostatnia wydajność na tej kolumnie to 3,5l w początkowej fazie destylacji. Przy takiej wydajności tylko chwilowe zmiany termometru w wypełnieniu o 0,1 w górę i powrót do temperatury stabilizacji. Proces prowadzony stabilnie do 99 stopni w kegu, przy czym wydajność końcowa oscylowała w okolicy 2l. Była to druga destylacja 8,5 litra alkoholu. O procentowości nic nie napiszę, ale może wkleję foto z pomiaru alkoholomierzem (oczywiście w temperaturze pomiarowej). Wskazania da się uwiarygodnić, gdy dojdzie do skutku wymiana trunków z kolegą Calyxem, choc trzeba trochę poczekac, bo wyniszczony jestem po "akcji Wiśniówka".
Spory na temat pierścieni centrujących może uda się rozstrzygnąć, gdy niebawem przywiozę od brata kolumnę LM/VM, gdzie złoże umieszczone jest w metrowej rurze szklanej. Będzie można obserwować stan złoża w trakcie procesu przed i za pierścieniem.
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Metoda LM/VM i uzyskanie absolutu bez chemii wg raptora

Post autor: Calyx »

Kolego Raptor, po Twojej prezentacji jestem pod takim wrażeniem,
że oddychanie sprawia mi większą trudność niż po przełknięciu
stakanka spirytusu własnej produkcji :respect: :respect:
Szkoda, że nie zacząłeś od konkretu, tylko od "najazdu".
Cóż, widać nic się nie dzieje bez przyczyny.
To co pokazałeś to konkret. Gdybyś chciał podzielić się szczegółami
na forum, to służę pomocą w przygotowaniu rysunków.
Spirytualiami oczywiście możemy się wymienić w celu wiadomym.
Ustalimy to sobie na priv. Tymczasowo również jestem pusty
po nastawieniu wiśniaku, morelówki i nalewki na porzeczkach.
Przygotowuję się na aronię i pigwę więc będzie można degustować.

Nie każdy ma takie możliwości konstruowania jak Cezary czy Ty.
Cóż, chyba już nie potrafię nawet zazdrościć Kolegom coraz lepszych sprzętów.
Bawi mnie jednak wciąż psocenie i wytwórstwo nalewek,
które dają frajdę mnie, znajomym i każdemu kto zechce spróbować.

Pozdrawiam Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)

Autor tematu
raptor
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 23 lip 2011, 19:11
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Metoda LM/VM i uzyskanie absolutu bez chemii wg raptora

Post autor: raptor »

Alkoholomierz z Gowinu po zaokrągleniu w dół pokazuje 96,5%. Jedna kreska to 0,5%. Jest to próbka z wydajności 3,5l/h. Dla ciekawości, alkohol z tej próbki stał w otwartej butelce przez dwa tygodnie. Jest to dobry sposób na polepszenie smaku destylatu, gdy nie mamy myjki ultradżwiękowej. Wskazania w dniu destylacji oscylowały w okolicach 97,5%, ale biorąc wszelkie poprawki 96,5% zostało wyrażnie przekroczone.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

artaks
200
Posty: 227
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 15:02
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Kontakt:
Re: Metoda LM/VM i uzyskanie absolutu bez chemii wg raptora

Post autor: artaks »

Coraz wymyślniejsze te sprzęty, weźcie wymyślcie coś bardziej budżetowego ; P
kalendarz zbiorów alkoholowych: https://www.google.com/calendar/embed?src=ucacf2t31986vvt5pqnsboei7s%40group.calendar.google.com&ctz=Europe/Warsaw

sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Metoda LM/VM i uzyskanie absolutu bez chemii wg raptora

Post autor: sverige2 »

Wystarczy wrócić do Potstila.

artaks
200
Posty: 227
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 15:02
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Kontakt:
Re: Metoda LM/VM i uzyskanie absolutu bez chemii wg raptora

Post autor: artaks »

Nie znam kolesia, natomiast z pot still'a często korzystam.

EDIT: Chodziło o wielkę literę na początku wyrazu, a nie o brakujące 'l', taki żart sytuacyjny, rozumiesz... żart, podobnie jak mój poprzedni wtręt. Oczywiście obiecuję już więcej nie offtopicować.
Ostatnio zmieniony czwartek, 11 sie 2011, 22:28 przez artaks, łącznie zmieniany 1 raz.
kalendarz zbiorów alkoholowych: https://www.google.com/calendar/embed?src=ucacf2t31986vvt5pqnsboei7s%40group.calendar.google.com&ctz=Europe/Warsaw

sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Metoda LM/VM i uzyskanie absolutu bez chemii wg raptora

Post autor: sverige2 »

I o to chodzi Artakas, korzystasz z tego co lubisz i na co cię stać.
" Kolesia " jak widać dobrze znasz,
bo wiedziałeś gdzie mu brakującą literkę dopisać.

Autor tematu
raptor
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 23 lip 2011, 19:11
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Metoda LM/VM i uzyskanie absolutu bez chemii wg raptora

Post autor: raptor »

Witamczas zacząć opisywać moje metody destylacji.

Gdy coś jest niezrozumiałego proszę pytać

Pierwszą czynnością w trakcie destylacji jest odpowiednie zwilżenie wypełnienia, dzięki czemu kolumna zalewa sie na niższej mocy. Wstępne zwilżenie skutkuje większą ilością półek rzeczywistych. Po zagotowaniu wsadu nie zmniejszam mocy, czekam aż w wizjerze pojawi się wrzący alkohol. Taki stan utrzymuję ok. 5 minut. We wzierniku i głowicy gromadzi się alkohol. Po upływie tego czasu wyłączam grzałki i przez minutę pozwalam spłynąć flegmie do kotła. Następnie stabilizacja. Moc grzałek zwiekszam stopniowo do momentu pojawienia się ponownie alkoholu we wzierniku, po czym lekko zmniejszam moc aby pracować pod progiem zalania. Kolumna uzyskuje wtedy największą rozdzielczość. W czasie stabilizacji temperatura na głowicy spada, spowodowane jest to rozdzielaniem się frakcji, gdzie te najbardziej lotne (najniższa temp. wrzenia) zajmują najwyższe mniejsce w kolumnie. W monencie, gdy nie mogę już zbić temperatury przez jakieś 15-20min zaczynam odbiór klopelkowy przedgonów systemem LM. Częstotliwość to 1 kropla/sec. Wraz z odbiorem przedgonu temperatura zaczyna roznąć. Odbieram w zależności od zacieru 80-100ml na każde 10l wsadu. Nie trzymam się oczywiście ścisło tych wielkości, w trakcie odbioru sprawdzam organoleptycznie. Średnio proces stabilizacji i odbioru przedgonów to 2-3 godziny. Po tym zabiegu odbieram jeszcze z 0,5l spirytusu metodą LM na wydajności 1,5l/h i przechodzę na odbiór VM.

newcomer
30
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 18 gru 2010, 21:42
Podziękował: 1 raz
Re: Metoda LM/VM i uzyskanie absolutu bez chemii wg raptora

Post autor: newcomer »

@Raptor piękna aparaturka. Powiedz proszę jak rozwiązałeś dojście do kondensatora. Chodzi o to, że jak zajdzie taka konieczność,
to jak go wyciągasz

Autor tematu
raptor
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 23 lip 2011, 19:11
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Metoda LM/VM i uzyskanie absolutu bez chemii wg raptora

Post autor: raptor »

@newcomer
Spirala jest zespawana na stałe i nie wiem czemu byłaby potrzeba tam zaglądać. Zawsze jest możliwośc odciąć dennice i ponownie bez śladu ją zespawać.

Czas dokończyć tą pierwsza destylację. Po przejściu na VM czekamy na rozpędzenie systemu. We wzierniku chłodnicy widzimy przybierający alkohol, możemy wtedy wpisać w regulator e-arc wartość stabilizacji temperatury w wypełnieniu oraz próg wyłączenia elektrozaworu 0,1 stopnia. Zaworem iglicowym na końcu chłodnicy reguluję sobie stosunek R/R. Po ustawieniu odbioru na ok 2l/h pozostaje jedynie obserwować proces. Można ustawić większy odbiór, ale wtedy częściej będzie wyłączany odbiór w celu stabilizacji kolumny, a tak przez 2 godziny spokój. We wzierniku chłodnicy, przy tej wydajności i temperaturze chłodziwa ok 15 stopni, alkohol wypełnia 3/4 długości, więc wykorzystywana jest tylko 1/4 mocy chłodzącej. Ponieważ mam chłodzenie w obiegu zamkniętym, to temperatura chłodziwa w ciągu procesu wacha się w granicach -10 do 30 stopni celcjusza (w zależności od pory roku). Jeżeli korzystamy z wody wodociągowej, to można skrócić chłodnicę. Pracując pod progiem zalania trzeba uważać pod koniec procesu. W okolicy 97-98 stopni w kegu należy nieco odjąć mocy i zredukować odbiór. Jeżeli tego nie zrobimy, to zaleje nam się kolumna. Do końca procecu temperatura na wypełnieniu nie może przekroczyć 0,3 temperatury stabilizacji. Odbiór kończę na temperaturze zbiornika 90-90,2 ponieważ dalsze wyciąganie paru setek dobrego alkoholu jest czasochłonne i energochłonne. Przy wcześniejszym wyłączeniu pogony nawet nie wchodzą na kolumnę.
Tak otrzymany alkohol pozostawiam w otwartych naczyniach na 1-2 tygodnie i ponownie destyluję. Jeżeli ktoś nie stosuje "wietrzenia" radzę spróbować, przynosi dobre efekty.

lech.zywiec
50
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek, 5 wrz 2011, 15:11
Re: Metoda LM/VM i uzyskanie absolutu bez chemii wg raptora

Post autor: lech.zywiec »

Raptor, jedno pytanie: w otwartym naczyniu wietrzysz spirytus. Czy go wcześniej mieszasz z wodą?

Autor tematu
raptor
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 23 lip 2011, 19:11
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Metoda LM/VM i uzyskanie absolutu bez chemii wg raptora

Post autor: raptor »

Lechu ja wietrzę czysty spirytus.
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Metoda LM/VM i uzyskanie absolutu bez chemii wg raptora

Post autor: olo 69 »

A mierzyłeś ile procent ma spirytus po wietrzeniu?
Pozdrawiam,olo 69

romane-k
2
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 19 gru 2010, 19:54
Re: Metoda LM/VM i uzyskanie absolutu bez chemii wg raptora

Post autor: romane-k »

Witam wszystkich kapiących.To mój pierwszy post na tym forum,mam pytanie do doświadczonych i nie tylko bimbrowników co do stabilizowania kolumny i odbierania przedgonów.
1.Mam grzać pełną mocą do pierwszych skroplin w chłodnicy i pełny reflux.
2.Stabilizuję kolumnę minimalną mocą grzania aby podtrzymać skraplanie(wymiana para-ciecz-powrót) tak około 1 godzina.
3.Odbieram przedgon z minimalnym grzaniem,żeby kapało 1 kropla na sekundę.Czy reflux ma być podtrzymany,czy też wszystko ma lecieć do odbieralnika bez reflux-u kropla na sekundę regulując grzaniem szybkość kropelkowania?
Moja aparatura:keg 50l,kolumna SS 60,3mm ;wysokość wypełnienia(zmywaki) ok.150cm;chłodnica(głowica typu AAbratek );grzanie dwie grzałki po 1500W;regulacja grzania triakiem(od ściemniacza oświetlenia dalem tylko mocniejszy triak i większy radiator.
Proszę o wyrozumiałość. Pozdrawiam romane-k

Perszing1800
30
Posty: 30
Rejestracja: czwartek, 20 sty 2011, 00:09
Krótko o sobie: Ufam tylko sobie;)
Ulubiony Alkohol: Moja;)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Metoda LM/VM i uzyskanie absolutu bez chemii wg raptora

Post autor: Perszing1800 »

Powinny tutaj być odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania;)
http://alkohole-domowe.com/forum/operow ... -t103.html

romane-k
2
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 19 gru 2010, 19:54
Re: Metoda LM/VM i uzyskanie absolutu bez chemii wg raptora

Post autor: romane-k »

Dzięki Perszing za pomocny link,rozwiało to moje wątpliwości w dużej mierze.Gdyby ktoś miał jeszcze inne sposoby,informacje na temat zalewania,stabilizacji kolumny byłbym bardzo wdzięczny.Z góry dziękuje.

ryba82
10
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 20 cze 2010, 20:04
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Metoda LM/VM i uzyskanie absolutu bez chemii wg raptora

Post autor: ryba82 »

Kolego @Raptor może wrzucisz jakieś fotki razem z elektroniką.
A tak na marginesie to sprzęcik nr 1 :respect: :klaszcze:

iimatii
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 25 paź 2011, 11:07
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Metoda LM/VM i uzyskanie absolutu bez chemii wg raptora

Post autor: iimatii »

Raptor możesz wytłumaczyć na jakiej zasadzie działa system VM (poza tym że z kolumny odbiera się opary alkoholowe
i skrapla je w chłodnicy za zaworem), to czy ten system zwiększa jakość destylatu i oczywiście % czy też nie ma większej różnicy no metody LM?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Metoda LM/VM i uzyskanie absolutu bez chemii wg raptora

Post autor: Zygmunt »

www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

iimatii
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 25 paź 2011, 11:07
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Metoda LM/VM i uzyskanie absolutu bez chemii wg raptora

Post autor: iimatii »

dzięki :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”