Niski woltaż destylatu przy temperaturze 78,2 na szczycie kulumny

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Malczokopulos
5
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 25 sty 2011, 23:26

Post autor: Malczokopulos »

Witam Szanownych Ekspetrów.

Destyluję na szklanym sprzęcie. Kolba 10l, kolumna 80 cm wypełniona szklanymi rurkami, zimny palec, szklany termometr na szczycie. Kolumna ocieplona pianką. Mam następujący problem. Przy osiągnięciu temperatury 78,2 odbieram destylat o mocy 80%' natomiast najwyższy woltaż uzyskuję przy temperaturze 74. Poniżej 74 stopni z chłodnicy nic nie leci. Nie mam pojęcia co jest przyczyną takiej sytuacji. Teoretycznie przy temp 78,2 moc powinna być najwieksza. Czy ktoś ma pomysł o co chodzi?
Dodam jeszcze, że kolumna "najchętniej" stabilizuje się właśnie przy 74 stopniach tzn. zacier wrze w miarę spokojnie na średnim ogniu. Żeby osiągnąć 78 stopni muszę dobrze podkęcić palnik.
Czas pędzi, ja też...
alembiki
Awatar użytkownika

Agneskate
200
Posty: 228
Rejestracja: sobota, 11 paź 2008, 21:16
Krótko o sobie: Cicha woda... ;P
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Kontakt:
Re: Niski woltaż destylatu przy temperaturze 78,2 na szczycie kulumny

Post autor: Agneskate »

Na tym wypełnieniu i przy tej wysokości wypełnienia, nie uzyskasz więcej - także nie siłuj się z nią tylko pędź tak jak ona chce. :)
Pozdrawiam Aga
Awatar użytkownika

seba_s
50
Posty: 60
Rejestracja: piątek, 11 mar 2011, 21:53
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Gin Lubuski
Status Alkoholowy: Konstruktor
Re: Niski woltaż destylatu przy temperaturze 78,2 na szczycie kulumny

Post autor: seba_s »

Witam,
wszystko zależny od ciśnienia i jeszcze kilku warunków, na moje kolumnie temp. stabilizacji to 76,6C na działce, w mieszkaniu w bloku na pierwszym pietrze temp. stabilizacji to około 78,5C. Moc w obu miejscach taka sama 94-95% przy odbiorze około 0,7-1 l/h.
Więc ustal temp. na podstawie tempa odbioru i mocy destylatu.
W Polskę idziemy, drodzy panowie,
W Polskę idziemy...
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Niski woltaż destylatu przy temperaturze 78,2 na szczycie kulumny

Post autor: Zygmunt »

80cm wypełnienia ze szklanych rurek to tyle, co kilka cm sprężynek, albo kilkanaście cm zmywaków. Więcej nie uzyskasz, bo brakuje Ci półek. Piszesz "zimny palec"- tylko jeden? Trochę za mało, chyba, że kolumna ma średnicę długopisu...

Nie można na siłę dążyć do temperatury wrzenia czystego etanolu (78.3, a nie 78.2), bo jej osiągniecie jest prawie zawsze niemożliwe. Temperatura na szczycie ma być STAŁA, a to jak będzie, zależy od sprzętu, ciśnienia, a najczęściej- dokładności termometru. Piszesz o "szklanym termometrze"- chodzi o rtęciowy? To kolejny problem, one nie są wystarczająco dokładne. Nie zobaczysz na nim subtelnej zmiany temperatury (rzędu 0,1C) świadczącej o końcu procesu i odbierzesz pogon...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
Malczokopulos
5
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 25 sty 2011, 23:26
Re: Niski woltaż destylatu przy temperaturze 78,2 na szczycie kulumny

Post autor: Malczokopulos »

Przy temperaturze 74 stopnie odbieram 90-92 procent i jest to temperatura, która "najchętniej" się stabilizuje bez nadmiernego bulgotania w kolbie. Termometr jest szklany nie rtęciowy tylko raczej alkoholowy, ale planuje zmienić go na cyfrowy. Póki co radzę sobie z pogonami odbierając destylat do butelek 250 ml. i przeprowadzając kontrolę jakości. Jest to trochę upierdliwe, ale na razie innego wyjścia nie ma. Brak półek nadrabiam drugą destylacją i filtrem węglowym.
Przyszedł mi na myśl pomysł ze zmianą wypełnienia z rurek na sprężyki albo zmywaki. Pytanie czy to coś pomoże przy 80 cm wysokości kolumny?
Czas pędzi, ja też...
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Niski woltaż destylatu przy temperaturze 78,2 na szczycie kulumny

Post autor: Zygmunt »

Pewnie, że pomoże.
Wrzuć fotkę tej kolumny:)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
Malczokopulos
5
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 25 sty 2011, 23:26
Re: Niski woltaż destylatu przy temperaturze 78,2 na szczycie kulumny

Post autor: Malczokopulos »

To jest dokładnie ta sama kolumna co w temacie:

http://alkohole-domowe.com/forum/gotowa ... t3143.html

Wolałbym sprężynki niż zmywaki. Znalazłem na Allegro gościa, który sprzedaje wypełnienia. Wysłałem pytanie co poleca do szklanych kolumn. Ciekawe co odpisze.
Zygmuncie, jaki poleci byś konkretnie termometr na szczyt kolumny i co Ty na pomysł sprężynek?
Czas pędzi, ja też...
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Niski woltaż destylatu przy temperaturze 78,2 na szczycie kulumny

Post autor: Zygmunt »

Sprężynki to ekstra wypełnienie, wrzucaj! Tylko sprawdź, czy przejdą przez otwór:P
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”