Projekt kolumny, czyli komentarze i ostra krytyka mile widziana...

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
moto_gixer
10
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 30 gru 2010, 12:30

Post autor: moto_gixer »

Całość z KO. Średnica wew 76mm. Od dołu wypełnienie sprężynki miedziane taki "katalizator desmrodyzacyjny" ok 30cm, reszta sprężynki pryzmatyczne. Termometr umieszczony 30 cm od góry, w wypełnieniu osłonięty ,,kapturkiem"...Wyjście VM 1”. Chłodnica do skraplania VM- spirala z rurki fi 10mm w rurze fi 60mm. Odbiór Lm fi 10 mm z zaworem iglicowym. a skraplacz w głowicy z rurki fi 10 dł. 6 metrów lub karbowanej (jeszcze pomyśle)
Druga to LM, wymiary takie same tylko bez VM.
Kolumna będzie na 2 kega-ach (90l), grzanie max 8 KW
Mam również pytanie która lepsza będzie, mając na myśli czystość destylatu.
No i jak w temacie ... ,, komentarze i ostra krytyka mile widziana..."...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Projekt kolumny, czyli komentarze i ostra krytyka mile widziana...

Post autor: Zygmunt »

Z LMowego doświadczenia- mniejsze jeziorko jest lepsze. Poza tym jeżeli dasz na wyjściu LM rurkę fi 10 i zaworek odsuniesz od kolumny, to każdy centymetr takiej rurki to prawie 1ml "zmarnowanego jeziorka", bo stamtąd już nic na wypełnienie nie wróci. Rurkę daj mniejszą (4-6mm) i zaworek umieść blisko kolumny.
Spirala spokojnie może być połowę mniejsza.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
moto_gixer
10
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 30 gru 2010, 12:30
Re: Projekt kolumny, czyli komentarze i ostra krytyka mile widziana...

Post autor: moto_gixer »

Ok i dziękuje. zaworek będzie bliżej i rurka o mniejszej średnicy.
Mam jeszcze kila pytań
1. Na którą się zdecydować LM czy LM/VM (jakość najważniejsza)
2. Wg różnych schematów termometr jest pod górną płytka, czy w wypełnieniu tak jak u mnie na rys jest lepiej?
3. Ciąć, spawać czy jakieś jeszcze zmiany?

PS. sprzęt ma dawać destylaty o jak najlepszej jakości więc wszystkie uwagi od was, poświadczonych psotników mile widziane.... Pozdrawiam moto_gixer. ;)
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Projekt kolumny, czyli komentarze i ostra krytyka mile widziana...

Post autor: pokrec »

Oj, chyba mnie natchnąłeś. Coś mi się widzi, że będę sam budował Bokakoba LM-VM... Kto wie, czy nie wg. Twojego projektu? Bo to, co mam teraz pracuje co najmniej dziwnie (w porównaniu z tym, co czytam na forum). Owszem, daje dobrą psotkę, ale trzeba się przy tym napocić...
przede wszystkim: średnica kolumny. Powinna być jednak bliższa 65 mm niż 40. No i system CM jednak nie jest chyba najlepszym mozliwym.
Będę sobie w wolnych chwilach konstruował.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

ewan
50
Posty: 81
Rejestracja: niedziela, 31 sty 2010, 17:19
Podziękował: 1 raz
Re: Projekt kolumny, czyli komentarze i ostra krytyka mile widziana...

Post autor: ewan »

Witam.
Chciałbym zapytać o zasilanie wodą skraplacza z 1 posta.
Rozumiem, że kolor niebieski to woda zimna czerwony ciepła czyli zasilanie wodą zimną dochodzi do rurki pionowej wewnątrz spiralki, powrót spiralką do góry. Czy to ma jakieś znaczenie tzn. coby było gdyby zamienić obieg wody czyli zasilanie do spiralki powrót pionową rurką do góry.
Awatar użytkownika

szczurek.g
50
Posty: 71
Rejestracja: niedziela, 28 sie 2011, 20:35
Krótko o sobie: Absolwent UP WTD
Ulubiony Alkohol: Bimberek
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Projekt kolumny, czyli komentarze i ostra krytyka mile widziana...

Post autor: szczurek.g »

Zgadza się. Kolor niebieski to zimna woda a czerwony to ciepła.

Chłodzenie w naszym wypadku musi być zawsze przeciwprądowe, tzn. zimna woda ma wpływać w miejscu napotkania par. Ma to na celu natychmiastowe i jak najszybsze ich skroplenie. Tak jest to pokazane na rysunkach wyżej. Można by wprowadzić wejście z boku tuż przy wylocie par, ale dużo z tym roboty, problemów i nie wygląda to za ładnie.

Gdyby podłączyć układ na odwrót czyli współprądowo to nie mielibyśmy takiej wydajności skraplania. Temperatura w głowicy chłodzącej rozłoży się mniej więcej na tym samym poziomie, na całej jej długości. By wykorzystać taki układ musiała by być dużo dłuższa.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Projekt kolumny, czyli komentarze i ostra krytyka mile widziana...

Post autor: radius »

szczurek.g pisze:Zgadza się. Kolor niebieski to zimna woda a czerwony to ciepła.
Chłodzenie w naszym wypadku musi być zawsze przeciwprądowe, tzn. zimna woda ma wpływać w miejscu napotkania par.
Chyba coś namieszałeś. Zimna woda w spirali ma płynąć "pod prąd" par a więc odwrotnie niż na rysunku. Rurka wewnątrz jest tylko rurką powrotu a nie głównym skraplaczem.
szczurek.g pisze: Gdyby podłączyć układ na odwrót czyli współprądowo to nie mielibyśmy takiej wydajności skraplania. By wykorzystać taki układ chłodnica musiała by być dużo dłuższa.
I znowu namieszałeś. Na rysunku układ chłodzenia podłączony jest właśnie współprądowo. Chłodnica podłączona prawidłowo (przeciwprądowo) wcale nie musiałaby być "dużo dłuższa". Moja ma 12 zwojów (25cm) a efektywnie wykorzystywana jest połowa jej długości.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

szczurek.g
50
Posty: 71
Rejestracja: niedziela, 28 sie 2011, 20:35
Krótko o sobie: Absolwent UP WTD
Ulubiony Alkohol: Bimberek
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Projekt kolumny, czyli komentarze i ostra krytyka mile widziana...

Post autor: szczurek.g »

Masz racje. Nie wiem czemu tak napisałem, patrzyłem na rysunek widziałem jedno a napisałem co innego. Powinno być podłączone na odwrót tak jak w zwykłej chłodnicy zimna woda powinna spływać od najzimniejszego miejsca do najcieplejszego.


nie pijcie mając przed oczyma forum AD, później w postach to źle wygląda :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”