Gruboziarnista mąka kukurydziana

Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.
Awatar użytkownika

Autor tematu
szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: szwistaq »

Witam.

Mam takie pytanie. Mam dostęp do taniej gruboziarnistej mąki kukurydzianej. Próbowałem wyczytać coś w internecie, ale jakoś każdy teoretyzuje ale pewnej odpowiedzi nie znalazłem.

Koledzy, czy da się to zesłodować słodem jęczmięnnym?
Obrazek
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Gruboziarnista mąka kukurydziana

Post autor: Zygmunt »

Słodowanie, to kiełkowanie ziarna na słód- mąka raczej nie wykiełkuje :P
Zapewne chodzi Ci o dodanie słodu do maki, żeby enzymy rozłożyły skrobię- no cóż, pewnie da się, ale dużo taniej, prościej i efektywniej zrobić to samo gotowymi enzymami.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Gruboziarnista mąka kukurydziana

Post autor: szwistaq »

Dokładnie tak jak mówisz Zygmuncie. Mogę opisać to po angielsku ale ty to mi wytłumaczyłeś po Polsku.

Chodzi oczywiście o zamiane skrobi zawartej w mące kukurydzianej enzymami zawartymi w słodzie jęczmiennym.

Co do gotowych enzymów to jeszcze poszukam, ale lokalny sklep browarniczy posiada słodowaną przenicę i jęczmień, DME czyli jakiś extrakt wysuszonego słodu oraz jakiś słód płynny.

Co do ceny za mąkę to jest na razie relatywnie tania, bo mam ją w podobnej cenie jak cukier. Muszę się pokręcić po sklepach dla rolników lub zoologicznych za kukurydzą do rozkruszenia. Na chwilę obecną, to kukurydza jaką znalazłem jest w tej samej cenie co mąka wiec tak se wywnioskowałem, że mąka lepsza.

Zamierzam dodać 20% słodu na każdy kilo mąki. Całość planuje na 20l wiec będzie to tak na moje oko 5kg mąki, kilo słodu i 15l wody. Nie mam żadnego przepisu więc strzelam na oko. Jeżeli proporcję są złe to proszę o poprawienie.
Obrazek
Awatar użytkownika

bogdan.wm
100
Posty: 105
Rejestracja: niedziela, 1 sie 2010, 17:34
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Bimberku
Lokalizacja: okolice Giżycka
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Gruboziarnista mąka kukurydziana

Post autor: bogdan.wm »

Ja używam śruty grubo mielonej, która później mogę przefiltrować przez filtr do zboża. Dzięki temu wiem że nie nic nie przypali się do grzałki podczas pędzenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”