Niektóre korki w winie przeciekają po czasie.

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
Gammorin
50
Posty: 72
Rejestracja: wtorek, 4 wrz 2018, 02:03

Post autor: Gammorin »

Witam. Mam w piwnicy wina z kilku lat, od 2018 do 2023. Z każdego sezonu staram się coś odkładać. Zauważyłem kiedyś,że na paru korkach pojawia się wilgoć. Wtedy też zakupiłem lak i polakowałem je. Dziś moim oczom pokazał się nieprzyjemny widok, bo na paru butelkach tych co przeciekały zauważyłem,że pojawiła się wilgoć.
Pamiętam, że jak pierwszy raz lakowałem, to mało dokładnie to wyszło i takie jakby kropki powietrza się pojawiły. Teraz jak lakowałem inny rocznik to najpierw brałem lak na patyczka i smarowałem korek, potem dopiero zanurzałem szyjke w laku. Wtedy to wyglądało lepiej.
Moje pytanie jest takie, czy według Was wziąć te butelki które przeciekają i spróbować jeszcze raz zalakować i zobaczyć co się będzie działało, czy trzeba to na nowo przekorkować?
alembiki
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2667
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 245 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Niektóre korki w winie przeciekają po czasie.

Post autor: jakis1234 »

A co lak ma pomóc?
Lak tylko maskuje problem. Jeżeli korki przeciekają to albo są źle dobrane do średnicy butelki, albo - co bardziej prawdopodobne, wino zaczęło pracować i ciśnienie je wypycha.
Otwórz takie wino i zobacz, czy nie jest nagazowane.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2818
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 442 razy
Kontakt:
Re: Niektóre korki w winie przeciekają po czasie.

Post autor: JanOkowita »

Korki są różnej jakości. Te najdroższe z Portugalii wytrzymują wiele lat, najtańsze max 2-3 lata. Potem kruszeją i przeciekają. Łatwo to zauważyć, gdy nagle niektóre wina mają w hurtowniach obniżkę ceny o 30-50% - przeważnie przyczyną są "kończące się" korki. Otwierając taki wino często nie da się korka wyciągnąć korkociągiem, rozpada się na drobne kawałki.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 536
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Niektóre korki w winie przeciekają po czasie.

Post autor: dynio »

I dlatego (a przede wszystkim z powodu drogiego korka i co raz częstszej skazie korkowej) producenci przechodzą na zakrętki.

Wysłane z mojego SM-S911B przy użyciu Tapatalka

"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem

Autor tematu
Gammorin
50
Posty: 72
Rejestracja: wtorek, 4 wrz 2018, 02:03
Re: Niektóre korki w winie przeciekają po czasie.

Post autor: Gammorin »

jakis1234 pisze: piątek, 21 cze 2024, 00:46 Otwórz takie wino i zobacz, czy nie jest nagazowane.
Nie jest nagazowane. Przykładowo to jedna butelka z 2018 roku, pozostałe trzymają. Widzę na laku, że jest taka mała dziurka. Spróbuje to zaklieć i dostawie butelkę obok i będę obserwował co się dzieje z nią.

Korki średnice mają 23mm, parze je zawsze we wrzątku, potem korkuje korkownicą dźwigniową. Następnie 2 dni butelki stoją w pozycji stojącej po czym dopiero dodaje je do piwnicy na regał by sobie leżały.
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2818
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 442 razy
Kontakt:
Re: Niektóre korki w winie przeciekają po czasie.

Post autor: JanOkowita »

Korki należy namoczyć w bardzo gorącej wodzie, ale nie we wrzątku. Od wrzątku kruszeją i tracą trwałość.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

Autor tematu
Gammorin
50
Posty: 72
Rejestracja: wtorek, 4 wrz 2018, 02:03
Re: Niektóre korki w winie przeciekają po czasie.

Post autor: Gammorin »

JanOkowita pisze: piątek, 21 cze 2024, 16:29 Korki należy namoczyć w bardzo gorącej wodzie, ale nie we wrzątku. Od wrzątku kruszeją i tracą trwałość.
Tak też robię. Wrzątek do miski i czekam aż trochę ostygnie, potem daje korki i zakrywam pokrywką. Po około minucie wyciągam obsuszam papierowym ręcznikiem i korkuje. Korki wchodzą gładko i do końca.

Ps. Wziąłem polakowałem dziś część. Mam odłożone na boku 3 butelki, gdzie korek był wilgny. Dam znać za jakiś czas czy wszystko w porządku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”