Rozbudowa Abratka - Bufor OLM

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...

Autor tematu
kera-p
2
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 2 gru 2018, 23:41

Post autor: kera-p »

Witam wszystkich,

Piszę pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość i proszę zarazem o porady.
Chciałem rozbudować swój sprzęt i napotkałem bariery tak więc zacznę od opisu co posiadam:

Niby typowy abratek lecz kupiony w zamierzchłych bliżej mi nie znanych czasach, postawiony na na kegu 30l.
Nie mniej z kega wypuszczono gwint w który wkręcam pierwszy odcinek rury fi50 zwykle wypełniony sprężynkami miedzianymi. Samo połączenie na gwincie z uszczelnieniem oringiem już jest nietypowe i ni jak nie pasuje do dzisiejszych standardów SMS czy TC (Tri Clemp). Przybliżony pomiar wskazuje na gwint M50 ale muszę dokładniej go zmierzyć. Zdjęcia dokładnie pokazują owe połączenie.
wyjście z kega - gwint najpewniej M50.jpg
Rura wkręcana na kega.jpg
Pierwsza rura jest krótka z przeznaczeniem do trunków robionych na pot-stillu u ujścia zakończona złączem TC40 tym razem (tak wnioskuję po wymiarach) i takowe złącza już są do samej głowicy. Jej długość opiewa na 28cm w całości.
Złącze rury TC40 z boku.jpg
Złącze rury TC40 od góry.jpg
Na potrzeby trunku w wersji 96,5% dokładam na wspomnianym TC40 dodatkową rurkę również fi50 zwykle wypełnioną zmywakami. Jej długość tym razem opiewa na 110cm.

Do zestawy przychodzi już tylko zwykła głowica Abratka która wysokości już mi nie robi bo od złącza (TC40) do zgięcia rury jest tylko 13 cm i tam mam termometr i zwykłe ujście LM z jeziorka. Za nią chłodnica wspawana na długości ok 40cm.

Jakoż że chciał bym się doskonalić w sztuce wydobycia lepszych aromatów postanowiłem rozbudować wspomniany sprzęt.

Niestety nie potrafię odnaleźć producenta co by poszukać u niego komponentów a sprzedawcy zwykle oferują to co oferują i nie są skorzy do głębszych przeróbek swojej oferty.

1... Marzy mi się OLM w pierwszym etapie - zaoszczędził by czasu i niechciane aromaty pewnie lepiej bym usunął. Znajduję ot takie zestawy do podłączenia:
https://psocimy.pl/moduly-olm/694-olm-szklany-.html
moduł OLM.jpg
Niestety wszystko co widzę na rynku jest na łączach opisanych TC60,3 co w rzeczywistości wg normy jest połączeniem TC50. Jak wspomniałem moje połączenia są o rząd mniejsze i tu przed rurą z OLM musiał bym wstawić przejściówkę aby ją zamontować a po OLM przejściówkę żeby zamocować głowicę. Zrobił by się dziwny przepływ bo opary wędrowały by rurą fi50 i przy OLM przeszły by na rurę fi60 po to tylko żeby wrócić do głowicy z powrotem na fi50. I tu pytania co o tym myślicie. Czy to ma prawo funkcjonować? czy czeka mnie wymiana wszystkich rur i głowicy co kosztowo miłe nie będzie. Prędzej zainwestuję w spawarkę i sam sobie wyspawam :P ...

2... Marzy mi się również bufor ale zaleźć taki co by wkręcał się na wspomniany gwint M50 a u ujścia kończył się złączem TC40 to chyba czarować prędzej się nauczę :read: :D

Tak więc proszę obeznanych fachowców bądź też takich którzy widzieli na rynku coś co pasowało by do moich złącz o wspomnianą pomoc.
Chętnie posłucham wszelkich porad co do rozbudowy czy też wymiany podzespołów, tudzież nie sprzedawców oferujących nowy sprzęt za 3-4tysie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
promocja

aakk
1150
Posty: 1167
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Rozbudowa Abratka - Bufor OLM

Post autor: aakk »

Łączenie różnych średnic sobie odpuść. Jeśli chcesz dołożyć OLM to idąc po najniższej lini oporu można przerobić długi odcinek. Przeciąć na 80+30 cm i z mniejszego dodatkowo zrobić OLM.

Wersja maksymalnie budżetowa to nie wstawianie złącza tylko wsadzenie w środek dennicy z wyprowadzeniem na zewnątrz. Nypel zaworek i masz OLM, jak spawasz to sam jesteś w stanie to wykonać.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Rozbudowa Abratka - Bufor OLM

Post autor: Doody »

Ja miałem bufor na fittingu, wkręcany do kega ale od góry miałem już złącze SMS 63,5mm.
Pozdrawiam
Darek
online

Alien844
250
Posty: 261
Rejestracja: wtorek, 14 gru 2021, 21:43
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Rozbudowa Abratka - Bufor OLM

Post autor: Alien844 »

Jakbyś był zainteresowany to mam olm i bufor z wypełnieniem ale złącze sms 63.5.
Ostatnio zmieniony czwartek, 28 mar 2024, 01:50 przez Alien844, łącznie zmieniany 1 raz.

czytam
700
Posty: 730
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 110 razy
Re: Rozbudowa Abratka - Bufor OLM

Post autor: czytam »

Najprostsza przeróbka, to OVM. Wiercisz na odpowiedniej wysokości otwór, w zależności od dalszej konstrukcji wspawujesz lub lutujesz 1/4" mufę lub nypel i koniec przeróbek kolumny. Później tylko zawór, chłodnica (kupiona lub samodzielnie złożona). Trochę praktyki i będzie kapać.
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1924
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Rozbudowa Abratka - Bufor OLM

Post autor: drgranatt »

aakk pisze: środa, 27 mar 2024, 21:58 Łączenie różnych średnic sobie odpuść. Jeśli chcesz dołożyć OLM to idąc po najniższej lini oporu można przerobić długi odcinek. Przeciąć na 80+30 cm i z mniejszego dodatkowo zrobić OLM.
@kera-p, Tak właśnie mam u siebie zrobione przez Adama.
Jak już będziesz robić przeróbkę to wspawaj jeszcze nypel jak sugeruje @czytam. Będziesz mieć i OLM i OVM.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: Rozbudowa Abratka - Bufor OLM

Post autor: Szlumf »

Jak nie masz dwóch lewych rąk to OLM zrobisz sam - post287510.html#p287510. Najprostszy bufor z pompą gazową też możesz sam zrobić ze słoika, kawałka szklanej lub stalowej rury na pompę i silikonów.

Autor tematu
kera-p
2
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 2 gru 2018, 23:41
Re: Rozbudowa Abratka - Bufor OLM

Post autor: kera-p »

drgranatt pisze: czwartek, 28 mar 2024, 08:19
aakk pisze: środa, 27 mar 2024, 21:58 Łączenie różnych średnic sobie odpuść. Jeśli chcesz dołożyć OLM to idąc po najniższej lini oporu można przerobić długi odcinek. Przeciąć na 80+30 cm i z mniejszego dodatkowo zrobić OLM.
@kera-p, Tak właśnie mam u siebie zrobione przez Adama.
Jak już będziesz robić przeróbkę to wspawaj jeszcze nypel jak sugeruje @czytam. Będziesz mieć i OLM i OVM.
Powiedź mi tylko czy to chodzi normalnie czy są jakieś problemy?
W między czasie znalazłem na aliexpres Chińskie zabawki i coś takiego wpadło mi w ręce na rurze 2" czyli 51mm.

Jeśli mnie myli to właśnie jest OLM tyle że musiał bym dostawić rurę z wypełnieniem jakimś na górze. Skorygujcie mnie jeśli się mylę i co o tym myślicie?
Moduł aliexpres.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1924
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Rozbudowa Abratka - Bufor OLM

Post autor: drgranatt »

Chodzi bez problemu. Nad OLM mam chyba 30cm wypełnienia.
Jak będziesz wstawiać OLM to zwróć uwagę na wysokość zasypu pod. Moim zdaniem nie powinno być mniej niż 120cm. Im więcej tym lepiej.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
kera-p
2
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 2 gru 2018, 23:41
Re: Rozbudowa Abratka - Bufor OLM

Post autor: kera-p »

Ok,
wracając troszkę do wątku w Polsce gotowych OLM_ów do montażu nie jest za dużo. Producenci zwykle jacyś obrażeni jak ktoś chce się dowiedzieć jakie faktycznie wymiary złącza TC oferują nie mówiąc jak człowiek się zapyta o wspawanie innego rodzaju (ja mam 2" na rurę 51) albo jak jest zbudowane wnętrze (chodzi o sposób gromadzenia jeziorka) bo zwykle zdjęcia nic nie pokazują a kupić kota w worku nie bardzo bym chciał za taką kasę.

Tak więc chyba kupię na rynku Chińskim na aliexpres ale tam oferowane są 3 rozwiązania jakie znalazłem i tu miał bym pytanie które lepsze. Interesuje mnie oczywiście porównanie samego typu rozwiązania a nie elementy które trzeba dodatkowo dostawić obligatoryjnie tj.: termometr, głowicę z wypełnieniem nad, i zaworki do spustu)...
Może ktoś ma taką wiedzę i za udzielenie wskazówek z góry dziękuję :poklon;

1. Jak na zdjęciu opary uchodzą przez 3 wspawane rurki i skropliny z refluksu zbierają się na talerzu skąd można je pobrać...
OLM1.jpg
2. Rozwiązanie z zbieraniem skroplin z środkowego talerzyka. widać to dokładnie na zdjęciu poniżej. Opary opływają od stron zewnętrznych i od dołu talerzyk a kondensat będzie się zbierał z refluksu na wypełnieniu - (sprężynki) powyżej dodatkowo umocowanego.
olm2.jpg
olm2.2.jpg
3. Rozwiązanie trzecie bazuje na jednej wewnętrznej rurze która środkiem przepuszcza opary na dodatkowo zamontowane wypełnienie górne a skropliny zbierają się po obwodzie zewnętrznym rury. Widać to oczywiście na zdjęciu poniżej...
OLM3.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”