Szybkowar 5l + chłodnica z dwoma odstojnikami - czy ma to sens?

Wstępna obróbka zacierów i redestylacja z wykorzystaniem podstawowych metod kociołkowych.

Autor tematu
olin-72
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 14 lut 2024, 12:23
Krótko o sobie: jestem bardzo ciekawy wszystkiego ;-)
Ulubiony Alkohol: piwo kraftowe z Pinty, Nepomucena, 3 Kumpli itp oraz oczywiście własne
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 8 razy

Post autor: olin-72 »

Dziękuję za przywitanie.
Korzystając z okazji, to wyjaśniam, iż miałem szybkowar 5 l i dokupiłem do niego chłodnicę z dwoma odstojnikami/deflegmentorami? (stal nierdzewna). Coś tam przetworzyłem, wyrzuciłem pierwsze 100 gr , tj wszytko poniżej temp wrzenia etanolu, teraz kolejna destylacja (druga) i wysyłam do zbadania do laboratorium - ma to sens?

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony czwartek, 29 lut 2024, 08:15 przez Qba, łącznie zmieniany 2 razy.
promocja
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2925
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Olin-72

Post autor: Góral bagienny »

:witam: Bez sensu, na takim sprzęcie co masz uzyskasz co najwyżej pijalny bimber :(
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Autor tematu
olin-72
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 14 lut 2024, 12:23
Krótko o sobie: jestem bardzo ciekawy wszystkiego ;-)
Ulubiony Alkohol: piwo kraftowe z Pinty, Nepomucena, 3 Kumpli itp oraz oczywiście własne
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 8 razy
Re: Olin-72

Post autor: olin-72 »

Góral bagienny pisze: czwartek, 15 lut 2024, 14:54 :witam: Bez sensu, na takim sprzęcie co masz uzyskasz co najwyżej pijalny bimber :(
A jest jakieś akceptowalne minimum w sprzęcie? Nie jestem szczególnie zainteresowany piciem mocnych alkoholi, interesuje mnie jedynie rozwój w piwowarstwie. Alko mocniejsze, tylko jako minimalizacja szkód z nieudanego wina ;-) :D

tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy
Re: Olin-72

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

Szkoda kasy na takie badanie - nawet jak znajdą jakieś śladowe ilości metanolu to nie ma to znaczenia. Poczytaj o interakcji metanol-etanol. Ludzi z zatruciem metanolem "leczy" się dając im etanol.

Niemal wszelkie zatrucia metanolem wynikają nie z bimbru a kupienia/picia lewego alkoholu niewiadomego (przemysłowego) pochodzenia. Jakiś idiota pomyli beczkę i sprzeda to dalej.

Do laboratorium to się wysyła próbki z kolumny rektyfikacyjnej jak ktoś się bawi w uzyskiwanie ultra czystego etanolu albo porównuje technologie.

Skup się na tym, żeby bimber Ci pasował smakowo/zapachowo - to Ci rozwiąże problem fuzli. A jak wylejesz pierwsze 50 ml to problem metanolu masz z głowy. Zresztą w przedgonach masz znacznie gorsze rzeczy niż metanol, zapach Twoim przewodnikiem.
Ostatnio zmieniony czwartek, 15 lut 2024, 16:24 przez tanczacy-z-drozdzami, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
olin-72
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 14 lut 2024, 12:23
Krótko o sobie: jestem bardzo ciekawy wszystkiego ;-)
Ulubiony Alkohol: piwo kraftowe z Pinty, Nepomucena, 3 Kumpli itp oraz oczywiście własne
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 8 razy
Re: Olin-72

Post autor: olin-72 »

tanczacy-z-drozdzami pisze: czwartek, 15 lut 2024, 16:18 Szkoda kasy na takie badanie - nawet jak znajdą jakieś śladowe ilości metanolu to nie ma to znaczenia. Poczytaj o interakcji metanol-etanol. Ludzi z zatruciem metanolem "leczy" się dając im etanol.

Niemal wszelkie zatrucia metanolem wynikają nie z bimbru a kupienia/picia lewego alkoholu niewiadomego (przemysłowego) pochodzenia. Jakiś idiota pomyli beczkę i sprzeda to dalej.
Dziękuję :D Czyli się nie bać? Nie ukrywam, że strach przed metanolem i innymi toksynami bardzo mnie hamuje we własnych działaniach :D

HeniekStarr
600
Posty: 633
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Olin-72

Post autor: HeniekStarr »


Autor tematu
olin-72
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 14 lut 2024, 12:23
Krótko o sobie: jestem bardzo ciekawy wszystkiego ;-)
Ulubiony Alkohol: piwo kraftowe z Pinty, Nepomucena, 3 Kumpli itp oraz oczywiście własne
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 8 razy
Re: Olin-72

Post autor: olin-72 »

Dzięki, kurcze tyle wiedzy znowu do ogarnięcia, masakra !

tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy
Re: Olin-72

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

Gdyby to było toksyczne to by nas na tym forum tylu nie było :D A legendy o metanolu służą trzepaniu kasy za akcyzę.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2925
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Olin-72

Post autor: Góral bagienny »

olin-72 pisze: czwartek, 15 lut 2024, 16:11
Góral bagienny pisze: czwartek, 15 lut 2024, 14:54 :witam: Bez sensu, na takim sprzęcie co masz uzyskasz co najwyżej pijalny bimber :(
A jest jakieś akceptowalne minimum w sprzęcie?
To zależy co będzie Ci smakowało ;) Na początku przygody pewnie wszystko, bo sam zrobiłeś :D
Gdy popróbujesz próbek innych będziesz chciał robić takie samo a nawet lepsze.
Wtedy to minimum w sprzęcie pójdzie do góry :D :ok:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Autor tematu
olin-72
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 14 lut 2024, 12:23
Krótko o sobie: jestem bardzo ciekawy wszystkiego ;-)
Ulubiony Alkohol: piwo kraftowe z Pinty, Nepomucena, 3 Kumpli itp oraz oczywiście własne
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 8 razy
Re: Olin-72

Post autor: olin-72 »

Czy jeszcze mogę zadać kilka pytań ogólnych w tym wątku, czy to już za wiele ? ;) Bo zrobiłem drugą destylację własnie, 100 gr odrzuciłem, bo taki zapach dziwny mi się wydawał. Dalej pięknie wszystko szło, z tym, że w temp ok 74 st C do 82 st C
1) czy to normalny zakres temperatur, ponieważ tutaj leciał destylat o ładnym winogronowym zapachu i mocy ok 80 %. zakończyłem ten etap przy 82 st C i 50%?
2) w okolicach 83-84 st C leciało dalej i zakończyłem przy 40% traktując to jak pogon, którego użyję do następnej destylacji (taki sposób postępowania gdzieś ogarnąłem na tym forum, ale oczywiście mogłem coś pokręcić ;-)

ostatecznie z tej środkowej części wyszło mi 2 litry alkoholu o mocy 75% , która bardzo ładnie pachnie winogronami (destylowałem nieudane wino gronowe)

Będę wdzięczny za wsparcie jeszcze w tym dziale ;-)

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony czwartek, 15 lut 2024, 23:41 przez olin-72, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2925
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Olin-72

Post autor: Góral bagienny »

Ad 1 Bardzo dobrze :ok: Ja odbieram na papugę do 50%
Ad 2 Od 50-40% 0dbieram w małe buteleczki i po około tygodniu sprawdzam co w nich jest.
Straciłeś dużo % i aromatów odbierając tylko do 40% ja odbieram do około 10% i dolewam do kolejnego 1 gotowania.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Autor tematu
olin-72
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 14 lut 2024, 12:23
Krótko o sobie: jestem bardzo ciekawy wszystkiego ;-)
Ulubiony Alkohol: piwo kraftowe z Pinty, Nepomucena, 3 Kumpli itp oraz oczywiście własne
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 8 razy
Re: Olin-72

Post autor: olin-72 »

Góral bagienny pisze: piątek, 16 lut 2024, 00:08 Ad 1 Bardzo dobrze :ok: Ja odbieram na papugę do 50%
Ad 2 Od 50-40% 0dbieram w małe buteleczki i po około tygodniu sprawdzam co w nich jest.
Straciłeś dużo % i aromatów odbierając tylko do 40% ja odbieram do około 10% i dolewam do kolejnego 1 gotowania.
Tak przeczytałem kilka polecanych przez was wątków i w jednym ktoś się wypowiedział, że w pogonie, chyba niżej już niż 40 % są niebezpieczne fuzle, więc sobie odpuściłem już.

tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy
Re: Olin-72

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

Wybij sobie z głowy te "niebezpieczne" fuzle - nawet jak pociągniesz do tych 10-20% to i tak będziesz miał mniej tych fuzli niż w sklepowej whisky. Jak chcesz to Ci podeślę badania laboratoryjne różnych komercyjnych alkoholi :D Albo całą książkę o tym co to są te fuzle.

Fuzle masz w całym destylacie, praktycznie od początku - w końcowym etapie masz po prostu większe stężenie i to bardziej czuć.

Przy wódkach owocowych/whiskey "fuzle" po jakimś czasie reagują z tlenem i formują różne związki aromatyczne (chemicy niech wybaczą duże uproszczenie). Stąd starzenie alkoholi w beczkach, itp.
Ostatnio zmieniony piątek, 16 lut 2024, 11:47 przez tanczacy-z-drozdzami, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
olin-72
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 14 lut 2024, 12:23
Krótko o sobie: jestem bardzo ciekawy wszystkiego ;-)
Ulubiony Alkohol: piwo kraftowe z Pinty, Nepomucena, 3 Kumpli itp oraz oczywiście własne
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 8 razy
Re: Olin-72

Post autor: olin-72 »

OK, nie znam się przecież ;-) wydestylowałem alkohol o bardzo przyjemnym, gronowym aromacie, jednak te wszystkie mity z minionych czasów są we mnie głęboko zakorzenione, więc trochę (bardzo) się boję, choć mam wielką ochotę skosztować tego ;-) :D :D :D wysłałem próbki do Katowic, przyjdą wyniki to zamieszczę. Pozdrawiam

Mod.
Nie cytuj posta poprzedzającego.
Ostatnio zmieniony piątek, 16 lut 2024, 15:20 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2595
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Olin-72

Post autor: jakis1234 »

olin-72 pisze: piątek, 16 lut 2024, 13:55 jednak te wszystkie mity z minionych czasów są we mnie głęboko zakorzenione
No właśnie, mity
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Olin-72

Post autor: Doody »

Olin żeby Cię uspokoić to powiem, że z tony cukru można wyprodukować około 3 g metanolu i to trzeba umieć to oddzielić od etanolu ;)
Pozdrawiam
Darek

tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy
Re: Olin-72

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

W sumie jak już wysłałeś do badań to zawsze to jakaś wartość dodana - wyników dla pot-stilla robionego pierwszy raz w życiu jeszcze nie widziałem :D Szacun za podejście - pierwszy destylat też robiłem na winogronach ale był absolutnie obrzydliwy :mrgreen:

Dokąd to wysłałeś i ile kasy chcieli?
Ostatnio zmieniony piątek, 16 lut 2024, 18:11 przez tanczacy-z-drozdzami, łącznie zmieniany 3 razy.

Autor tematu
olin-72
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 14 lut 2024, 12:23
Krótko o sobie: jestem bardzo ciekawy wszystkiego ;-)
Ulubiony Alkohol: piwo kraftowe z Pinty, Nepomucena, 3 Kumpli itp oraz oczywiście własne
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 8 razy
Re: Olin-72

Post autor: olin-72 »

Ostatnio zmieniony sobota, 17 lut 2024, 22:28 przez olin-72, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Mrooq
300
Posty: 314
Rejestracja: środa, 1 wrz 2021, 19:04
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Olin-72

Post autor: Mrooq »

Na dole strony jest ulotka informacyjna w pdf, jak leczyć zatrucie metanolem.
Należy podać pół szklanki etanolu 40%. Zapobiegawczo leczenie czas zacząć :D bo przecież sody oczyszczonej, ani proszku do pieczenia nie będę stosował :D
Kaca po ostrej imprezie masz wtedy jak bardziej pamiętasz muzykę której słuchałeś, niż kobiety z którymi tańczyłeś.

Autor tematu
olin-72
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 14 lut 2024, 12:23
Krótko o sobie: jestem bardzo ciekawy wszystkiego ;-)
Ulubiony Alkohol: piwo kraftowe z Pinty, Nepomucena, 3 Kumpli itp oraz oczywiście własne
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 8 razy
Re: Olin-72

Post autor: olin-72 »

Tak zewstępnych pytań, jeżeli jeszcze mogę w tym dziale...to czy stanie się coś złego/szkodliwego dla mnie, jeżeli zbyt wcześnie przestanę odbierać przedgon i wejdzie trochę do gonu? Przedgon to w sensie te śmierdzące, poczatkowe frakcje ;-) starałem się nie, ale ... ;-)

HeniekStarr
600
Posty: 633
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Olin-72

Post autor: HeniekStarr »

Początkujący entuzjaści destylacji na tym forum, z radości i przedgon wychlewali. Udzielali się potem, znaczy żyją. Wątroba, to największy organ w naszym ciele, wszystko przyjmie. Tylko po co.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2925
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Olin-72

Post autor: Góral bagienny »

olin-72 pisze: niedziela, 18 lut 2024, 16:37 to czy stanie się coś złego/szkodliwego dla mnie, jeżeli zbyt wcześnie przestanę odbierać przedgon i wejdzie trochę do gonu? Przedgon to w sensie te śmierdzące, poczatkowe frakcje ;-)
Jak Ci tylko będzie smakować to na zdrowie :D
Ja nie znoszę przedgonu, nawet najmniejsza ilość dyskwalifikuje destylat.
Wolę odebrać więcej :ok:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2595
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Olin-72

Post autor: jakis1234 »

No fakt, w wyrobach Górala przedgonu nie uświadczysz, za to pogonów sporo :D
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
olin-72
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 14 lut 2024, 12:23
Krótko o sobie: jestem bardzo ciekawy wszystkiego ;-)
Ulubiony Alkohol: piwo kraftowe z Pinty, Nepomucena, 3 Kumpli itp oraz oczywiście własne
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 8 razy
Re: Olin-72

Post autor: olin-72 »

Góral bagienny pisze: niedziela, 18 lut 2024, 17:39
olin-72 pisze: niedziela, 18 lut 2024, 16:37 to czy stanie się coś złego/szkodliwego dla mnie, jeżeli zbyt wcześnie przestanę odbierać przedgon i wejdzie trochę do gonu? Przedgon to w sensie te śmierdzące, poczatkowe frakcje ;-)
Jak Ci tylko będzie smakować to na zdrowie :D
Ja nie znoszę przedgonu, nawet najmniejsza ilość dyskwalifikuje destylat.
Wolę odebrać więcej :ok:
Nie o to chodzi, że chciałbym przedgon w destylacie, może niewystarczająco sprecyzowałem pytanie. Bardziej chodzi mi o przypadkowe przedostanie się przedgonu do destylatu z uwagi na moje niedoświadczenie. destylowałem na kilka razy ok 6 litrów wina i z tego za każdym razem wyleciało ok 60-70 gr przedgonu, a następnie tyle samo, może nawet więcej, podczas 2 destylacji - po połączeniu efektów poprzednich destylacji - zatem ostatecznie przy drugiej destylacji było ok 4 litrów destylatu + 2 litry wody. Produkt w efekcie bardzo przyjemnie pachnie winogronem. Jednak z tego co piszecie wynika, że nic wielkiego nie powinno się wydarzyć. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 19 lut 2024, 12:16 przez olin-72, łącznie zmieniany 1 raz.

tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy
Re: Olin-72

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

NIe powinno. Przy drugiej destylacji najlepiej rozcieńczyć wodą do 20% - będziesz miał lepszą separację przedgonów.

Autor tematu
olin-72
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 14 lut 2024, 12:23
Krótko o sobie: jestem bardzo ciekawy wszystkiego ;-)
Ulubiony Alkohol: piwo kraftowe z Pinty, Nepomucena, 3 Kumpli itp oraz oczywiście własne
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 8 razy
Re: Olin-72

Post autor: olin-72 »

Dziękuję i pozdrawiam ;-)

Autor tematu
olin-72
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 14 lut 2024, 12:23
Krótko o sobie: jestem bardzo ciekawy wszystkiego ;-)
Ulubiony Alkohol: piwo kraftowe z Pinty, Nepomucena, 3 Kumpli itp oraz oczywiście własne
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 8 razy
Re: Olin-72

Post autor: olin-72 »

Witam,
Dostałem odpowiedź z Sanepidu, niestety alkohol, który wytworzyłem nie nadaje się do spożycia ze względu na wykrycie w próbkach izopropanolu w ilości 0,0011 %

Dałbym pdf z wynikami, ale nie ma tu chyba opcji załączenia?

Jak nie ma jak jest :) - MANOWAR
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 lut 2024, 11:40 przez manowar, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor tematu
olin-72
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 14 lut 2024, 12:23
Krótko o sobie: jestem bardzo ciekawy wszystkiego ;-)
Ulubiony Alkohol: piwo kraftowe z Pinty, Nepomucena, 3 Kumpli itp oraz oczywiście własne
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 8 razy
Re: Olin-72

Post autor: olin-72 »

MOże jako, że jestem nowy to nie mam takiej opcji załączania, bo naprawdę nie widzę ;-)
p.s. dzwoniłem do Sanepidu, miła Pani stwierdziła, że są to ilości śladowe izopropanolu, jednak dlatego jest to alkohol techniczny i nie do spożycia ;-)
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 lut 2024, 12:46 przez olin-72, łącznie zmieniany 1 raz.

tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy
Re: Olin-72

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

Musisz kliknąć przycisk przejścia do pełnego edytora postów, domyślnie masz pewnie uproszczony widok. Tam na dole jest przycisk dodawania załączników.

Sanepid musi takie rzeczy mówić aby chronić swój tyłek - tylko nie wspomnieli że alkohol techniczny ma 30% izopropanolu a nie 0,0011%. Do tego norma na spirytus rektyfikowany mówi o zawartości fuzli do 0.005% wagowo w przeliczeniu na czysty spirytus.

Pytanie też czy oni to przeliczali na zawartość w próbce czy na czysty spirytus. Bo jak np. dałeś do badania próbkę 60% i potem rozrobisz ją z wodą do 30% to stężenie fuzli magicznie spada o połowę :D
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 lut 2024, 13:37 przez tanczacy-z-drozdzami, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
olin-72
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 14 lut 2024, 12:23
Krótko o sobie: jestem bardzo ciekawy wszystkiego ;-)
Ulubiony Alkohol: piwo kraftowe z Pinty, Nepomucena, 3 Kumpli itp oraz oczywiście własne
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 8 razy
Re: Olin-72

Post autor: olin-72 »

to było w próbce 1(pierwszej) 75% alko - 0,0011 % IPA i w 2 (drugiej) próbce (destylacie odbieranym od 65% do 40 % ) - w ilości 0,0069% IPA
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy
Re: Olin-72

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

A gdzie tu jest napisane, że jest niezdatny do spożycia?

Izopropanolu masz 10x mniej niż metanolu i innych poszczególnych składników.

Tak, jest używany do skazania spirytusu technicznego - ale też jest produktem fermentacji.
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 lut 2024, 16:20 przez tanczacy-z-drozdzami, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
olin-72
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 14 lut 2024, 12:23
Krótko o sobie: jestem bardzo ciekawy wszystkiego ;-)
Ulubiony Alkohol: piwo kraftowe z Pinty, Nepomucena, 3 Kumpli itp oraz oczywiście własne
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 8 razy
Re: Olin-72

Post autor: olin-72 »

Witam,
na wstępie opinii
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
olin-72
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 14 lut 2024, 12:23
Krótko o sobie: jestem bardzo ciekawy wszystkiego ;-)
Ulubiony Alkohol: piwo kraftowe z Pinty, Nepomucena, 3 Kumpli itp oraz oczywiście własne
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 8 razy
Re: Olin-72

Post autor: olin-72 »

To jest na 3 gr.
Ale skoro szkodliwe dawki IPA to zaczynają się od 20 gr czystego, to 3 gr w hl to chyba nie jest źle, co?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 lut 2024, 20:30 przez Qba, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor tematu
olin-72
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 14 lut 2024, 12:23
Krótko o sobie: jestem bardzo ciekawy wszystkiego ;-)
Ulubiony Alkohol: piwo kraftowe z Pinty, Nepomucena, 3 Kumpli itp oraz oczywiście własne
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 8 razy
Re: Olin-72

Post autor: olin-72 »

Dobra, porównałem moje wyniki z Waszymi z tego forum i jest u mnie tragedia. W waszych próbkach nie ma izopropanolu i są dużo mniejsze ilości pozostałych zanieczyszczeń, więc wylewam w kanał ;-). Chyba sobie odpuszczę tą zabawę. Pozdrawiam

tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy
Re: Olin-72

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

Zanim cokolwiek z tego na liście Ci zaszkodzi to zejdziesz z przepicia. Zresztą połowa z tych związków wchodzi w "charakter" alkoholi owocowych. Tak, jest kacogenne - ale taki już charakter alkoholi z pot-stilla :).

Do tego jak potrzymasz to trochę i będziesz napowietrzał raz na jakiś czas to one utlenią do czegoś innego. Zrób eksperyment - nalej 3/4 butelki rozrobione do 45-50%. Potrząsaj raz dziennie i wstaw kilka razy do gorącej wody, tak z 70C. Zobacz czy zmieni się zapach i smak ;).

Jak chcesz czysty etanol z atestem to musisz kupić kolumnę :D

Autor tematu
olin-72
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 14 lut 2024, 12:23
Krótko o sobie: jestem bardzo ciekawy wszystkiego ;-)
Ulubiony Alkohol: piwo kraftowe z Pinty, Nepomucena, 3 Kumpli itp oraz oczywiście własne
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 8 razy
Re: Olin-72

Post autor: olin-72 »

Dzięki za wsparcie ;-) Chodzi o to, że smak i aromat są bardzo miłe i nie chcę tego zmieniać. Martwią mnie wyniki badań. W waszych próbkach z forum (dział bezpieczeństwo) wyniki są fajne i bez IPA oraz takich ilości pozostałych zanieczyszczeń.
Awatar użytkownika

Mrooq
300
Posty: 314
Rejestracja: środa, 1 wrz 2021, 19:04
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Olin-72

Post autor: Mrooq »

Porównujesz wyniki z kolumn zasypowych, gdzie chodzi o uzyskanie jak najczystszego etanolu, z wynikami z potstila.
Jesteś chyba pierwsza osoba na forum która wysłała trunek z PS do badań. A przynajmniej ja się nie natknęłam na taki wpis.
Z PS jak smakuje to się pije a nie bada :D
Kaca po ostrej imprezie masz wtedy jak bardziej pamiętasz muzykę której słuchałeś, niż kobiety z którymi tańczyłeś.

Autor tematu
olin-72
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 14 lut 2024, 12:23
Krótko o sobie: jestem bardzo ciekawy wszystkiego ;-)
Ulubiony Alkohol: piwo kraftowe z Pinty, Nepomucena, 3 Kumpli itp oraz oczywiście własne
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 8 razy
Re: Olin-72

Post autor: olin-72 »

;-)
wiesz, jestem dzieckiem komuny i bardzo uwierzyłem, że samodzielne wytwarzanie takich napojów zabija, a w najlepszym wypadku oślepia. W Twojej ocenie taka ilość IPA (0,0011 i 0,0069) jest pomijalna?
Ostatnio zmieniony środa, 28 lut 2024, 10:08 przez olin-72, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1924
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Olin-72

Post autor: drgranatt »

@olin-72, koledzy już napisali. Z PS to możesz uzyskać co najwyżej dobry bimber (w nim zawsze jest pełni fuzli) a nie czysty alkohol etylowy. Do tego musisz mieć kolumnę rektyfikacyjną.
Jak ja wysyłałem do analizy to czysty spirytus 96% i dopiero taką próbkę można poddać analizie i ocenie.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy
Re: Olin-72

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

Jak chcesz porównanie to wyślij jakąś grappę i tanią whiskey ze sklepu do badań ;).

Edit: ktoś na forum chyba ma we Francji własną destylarnie czegoś owocowego, może się podzieli wynikami.

Izopropanol w takich ilościach jest produktem fermentacji - gdzieś widziałem wyniki badań wódy z bananów gdzie też były jego śladowe ilości (0.21 mg/L). Gdyby izopropanol nie był na liście ministerstwa finansów to by napisali, że jest bezpieczny i smacznego ;)

Własny alkohol zabija i oślepia w tym roku bardziej bo akcyza wzrosła o 20% :D
Ostatnio zmieniony środa, 28 lut 2024, 11:51 przez tanczacy-z-drozdzami, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i rektyfikacja metodą pot still”