Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Pytania o kompletne destylatory z Allegro, OLX, sklepów internetowych itp.
Regulamin forum
W celu zwiększenia funkcjonalności prosimy, by nowe tematy miały tytuł dokładnie taki, jaki nosi dana aukcja lub sprzęt w danym sklepie. Nie należy dopisywać pytań o inne aukcje w już istniejącym temacie- dzięki temu łatwiej będzie można szukać sprzętów w przyszłości i unikniemy dublowania tematów o tych samych sprzętach.

Strony z aukcjami Allegro dostępne są 30 dni. Potem wygasają i temat pozostaje bez odniesienia do produktu.
Żeby uniknąć problemu wygaśniętych linków prosimy o wstawianie zamiast adresu aukcji Allegro linku z serwisu http://archi.inosak.org/
(allegromat stał się płatny).

Jak to zrobić?

1. Wchodzimy na wybraną aukcję i kopiujemy jej numer: np: 34556346566454
2. Wchodzimy na stronę http://archi.inosak.org/ i wpisujemy/wklejamy numer aukcji:
3. Kopiujemy link do zarchiwizowanej aukcji:
4. Wklejamy otrzymany link do forum.

Można także wykonać prosty zrzut ekranu za pomocą programy np https://www.screenpresso.com/.


Tematy, które w tytule nie będą zgodne z tytułem aukcji będą warunkowo poprawiane, lub usuwane.
Pamiętaj ! Administracja ma prawo do kasowania/nieakceptowania tematów z linkami do Allegro.

Autor tematu
Baranekagav
10
Posty: 17
Rejestracja: środa, 7 lut 2024, 22:12
Podziękował: 2 razy

Post autor: Baranekagav »

Jedyna informacja odnośnie głowicy na screenie, podejrzewam że jest to nierdzewka
IMG_0584.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony piątek, 9 lut 2024, 07:47 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
koncentraty wina

użytkownik usunięty
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: użytkownik usunięty »

:D
Zdecydowanie, nierdzewka.
Ale zaworek jaki fajny no i jeziorko w pionowym odcinku głowicy... fiu, fiu.
To chyba nowość.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: radius »

@radius .
Tak z ciekawości zapytam - skraplacz w głowicy masz z nierdzewki czy z miedzi?
Z miedzi 8-)
Ostatnio zmieniony piątek, 9 lut 2024, 07:51 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Mrooq
300
Posty: 314
Rejestracja: środa, 1 wrz 2021, 19:04
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: Mrooq »

Czytajcie że zrozumieniem, do kogo było zadane pytanie.
A co do bufora, produkt końcowy na wybranym sprzęcie uzyskasz taki sam czy z buforem czy bez.
Ale uświadomię Cię, że i tak dokupisz bufor, wcześniej czy później. Więc jeżeli możesz zwiększyć budżet, to bierz od razu komplet.

Edit. Radius, bo do niego było pytanie właśnie odpowiedział
Ostatnio zmieniony piątek, 9 lut 2024, 07:27 przez Mrooq, łącznie zmieniany 1 raz.
Kaca po ostrej imprezie masz wtedy jak bardziej pamiętasz muzykę której słuchałeś, niż kobiety z którymi tańczyłeś.

użytkownik usunięty
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: użytkownik usunięty »

Czytam i wiem do kogo było pytanie :) :hahaha: Odniosłem się do sprzętów od AK-SPAW.
Posiadam sprzęty od Adama ale głowicę Aabratek z jeziorkiem w tym miejscu, widzę poraz pierwszy. Ale popieram. Należy czytać ze zrozumieniem :ok:
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: radius »

@Szlumf , domyślam się do czego pijesz, więc uprzedzając kolejne twoje pytanie, zobacz co napisałem już kilka ładnych lat temu ;)
post111173.html#p111173
A dla kolegi @defacto , mam jeszcze dwa cytaty.
To napisał kol. Trener;
Z tego co wiem, wypełnienie miedziane trzeba czyścić góra co kilka przebiegów. Kolumnę z miedzi mimo, iż od środka faktycznie ciemnieje, szczerze powiedziawszy nie czyściłem jeszcze ani razu. Posiadam ją już jakieś 2-2,5 roku, a rektyfikat jest nadal bez zarzutu.Nie robię z kolumną dosłownie nic. Nie przelewam jej nawet wodą po zakończonym procesie.
A to kol. jpiwek;
mam miedziankę od sir Zygmunta krócej niż dwa i pół roku, ale też nie odczuwam potrzeby jej czyszczenia, nie jest brudna. Owszem, na zewnątrz ściemniała, jednak wężownica, skrapalacz czy wyżej wspomina głowica wyglądają normalnie.
Ostatnio zmieniony piątek, 9 lut 2024, 08:05 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

użytkownik usunięty
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie wiem, w jakim celu się tłumaczysz. Mi tego nie tłumacz. Wiem swoje.
Masz sprzęt, który płuczesz wodą i tyle. Po co mi te cytaty? Ta są tylko sprawy - @jpiwek, @Trener i @radius
Jeśli nadal twardo stoisz na swoim, zerknij na foto od @kamilasta. Tyle.

Autor tematu
Baranekagav
10
Posty: 17
Rejestracja: środa, 7 lut 2024, 22:12
Podziękował: 2 razy
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: Baranekagav »

Czy bufor zwiększa ilość serca? Czytałem, że opóźnia pogony i ("ułatwia odbiór"- co to może oznaczać?).

Co z owocówkami? Ktoś pisał, że przy buforze owocówki czy smakówki wyjdą kiepskie lub wgl nie wyjdą.

Jeśli chciałbym gonić zbożówkę lub whisky ( będzie to rzadko ale z czasem na pewno zacznę robić) , to odbierać na przystawce do owocówek czy na szczycie kolumny gdzie spirytus?

[mod: Nie cytuj całego posta, zamiast tego możesz użyć wzmianki, np @nick]
Ostatnio zmieniony piątek, 9 lut 2024, 08:57 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: radius »

@defacto , ja CI się nie tłumaczę, ja tłumaczę TOBIE, że można mieć miedziany sprzęt i nigdy nie uzyskać takich efektów jak pokazała @kamilasta :D
I jeszcze jeden cytat; z kol. @Kòpôcz ;
Uważam, że miedź do nieczystych to "condicio sine qua non", do spirytu spokojnie KO. Kuriozalnym jednak jest, że przy spirycie miedź sprawia mniej kłopotu, niż przy nieczystych - po wszystkim do czyszczenia używasz wody odwarowej i kolumna jasna jak nowa.
Tyle w temacie. I nie jeż się tak bardzo, bo to szkodzi zdrowiu :lol:
Ostatnio zmieniony piątek, 9 lut 2024, 09:30 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

użytkownik usunięty
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: użytkownik usunięty »

A jednak, coś ciebie boli :|
Cieszę się, że mam odmienne zdanie niż ty. Czas na emeryturę @radius .

Autor tematu
Baranekagav
10
Posty: 17
Rejestracja: środa, 7 lut 2024, 22:12
Podziękował: 2 razy
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: Baranekagav »

Dzięki bardzo wszystkim za pomoc

Zdecydowałem się na urządzenie z buforem, w razie co łatwo go zdemontować lub po prostu zostawić zawór otwarty.

Pozdrawiam

użytkownik usunięty
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: użytkownik usunięty »

3grosze.. Moim zdaniem, powinieneś posiadać również tzw"przejściówkę", którą montujesz na kocioł w miejsce bufora. Grzanie owocówek(destylacja prosta) przy założonym buforze- moim zdaniem, niewiele pomoże, gdyż bufor zawiera w sobie, stalowe sprężynki - wypełnienie, które może podbić ci procent i wykastrować aromaty. Jeśli zamawiasz bufor, zwróć uwagę producentowi, żeby nie wspawywał zabezpieczenia podparcia "na sztywno". To zabezpieczenie, moim zdaniem musi pozostać luźne, żeby w każdej chwili, móc je wyciągnąć, wypełnienie wysypać, skontrolować, przesypać, wytrawić etc. Powinien wiedzieć o co c'mon. Osobiście, mam z tym mały problem.

aakk
1150
Posty: 1167
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: aakk »

defacto pisze: piątek, 9 lut 2024, 11:13 Jeśli zamawiasz bufor, zwróć uwagę producentowi, żeby nie wspawywał zabezpieczenia podparcia "na sztywno"
To rozwiązanie o którym wspominasz zostało już dawno zmienione na wygodne, demontowalne dwie zawleczki ;)
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

użytkownik usunięty
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: użytkownik usunięty »

Szanuję :ok:
Awatar użytkownika

AAmatorek
400
Posty: 400
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: AAmatorek »

Najwygodniejsze to było by na gwintować środek bufora i dać rurę z zewnątrz na gwintowaną, a w środku tej rury np sprężynki CU i osobno drugi wkład sprężynki KO. Dzięki temu można by dobrze wytrawiać i przepłukać. A jak by bylo wkręcane od góry, to już w ogóle kosmos (ale ta opcja jest nie do zrobienia przez wymuszoną cyrkulację ;) pomyśl o tym @aakk ;) :p

Autor tematu
Baranekagav
10
Posty: 17
Rejestracja: środa, 7 lut 2024, 22:12
Podziękował: 2 razy
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: Baranekagav »

A powiedzcie mi jeszcze, jeśli robię zacier na whisky czy żytniówkę to destylować to na przystawce do głowicy do nastawów owocowych czy tam gdzie idzie spirytus?
kolumna aabratek
Awatar użytkownika

stuf
300
Posty: 303
Rejestracja: piątek, 6 wrz 2013, 16:33
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: stuf »

Imo kolumna półkowa lub pot-still. Ja robię na tak zwanym CM czyli pot-still z zimnymi palcami.

Jeśli masz aabratka to ja bym usunął wypełnienie, i odbierać normalnie z glowicy bez refluxu lub z minimalnym refluxem.
Nabazgrane w Tapatalk.


Ostatnio zmieniony poniedziałek, 12 lut 2024, 15:34 przez stuf, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: Doody »

Baranekagav pisze: poniedziałek, 12 lut 2024, 12:54 A powiedzcie mi jeszcze, jeśli robię zacier na whisky czy żytniówkę to destylować to na przystawce do głowicy do nastawów owocowych czy tam gdzie idzie spirytus?
kolumna aabratek
Najpierw zrób odpęd czyli destylację bez podziału na frakcje. Wszystko jak leci do 99,8 stopnia w kotle., używając tylko katalizatora i głowicy aabratek na nim.
Możesz spokojnie przeprowadzić drugą destylację na aabratku bez usuwania wypełnienia z kolumny. Odbierasz przedgony I odkręcasz zaworek na maksa. Gdy temp. Na głowicy osiągnie 90 stopni zaczynasz lekko przykręcać zaworek tak aby trzymać temp. Na głowicy w widełkach 88- 91 stopni.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 12 lut 2024, 15:46 przez Doody, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

stuf
300
Posty: 303
Rejestracja: piątek, 6 wrz 2013, 16:33
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: stuf »

@Doody ale czy te wypełnienie nie wykastruje aromatów przypadkiem?

Nabazgrane w Tapatalk.

Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: Doody »

Nic nie wykastruje. Jeżeli nie ma refluksu wypełnienie w ogóle nie pracuje. Więcej obetniesz aromatów na pustej kolumnie odbierając w widełkach 82 - 84 stopnie niż z wypełnieniem w widełkach 88-90.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 12 lut 2024, 17:54 przez Doody, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

stuf
300
Posty: 303
Rejestracja: piątek, 6 wrz 2013, 16:33
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: stuf »

Przyznam sie ze nie pracowałem na aabratku ale czy on az tak od NS sie różni to nie sądzę. Napisałeś ze ma przykręcić zaworek odbioru i jeśli to zrobi a nie dobierze mocy grzania to pójdzie mu para otworem bo nie będzie refluxu.
Poważnie nie kapuje...

Nabazgrane w Tapatalk.

Pozdrawiam serdecznie.

Autor tematu
Baranekagav
10
Posty: 17
Rejestracja: środa, 7 lut 2024, 22:12
Podziękował: 2 razy
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: Baranekagav »

Zamówiłem taki sprzęt

https://ak-spaw.pl/produkt/destylator-aabratek-60l/

Wraz z portem w głowicy do smakówek oraz rurą 2x60cm.

Wytłumaczcie mi , te temperatury które podajecie , te widełki to jest temperatura w beczce czy kolumnie ?
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: Doody »

To temperatura na głowicy
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: Doody »

stuf pisze: poniedziałek, 12 lut 2024, 18:55 Napisałeś ze ma przykręcić zaworek odbioru i jeśli to zrobi a nie dobierze mocy grzania to pójdzie mu para otworem bo nie będzie refluxu.
Oczywiście że po przykręceniu zaworka pojawi się mały refluks. To on utrzymuję temperaturevw ryzach. Ale to nie zabierze aromatów z destylatu. Kiedyś przed erą kolumn półkowych, połowę użytkowników tego forum używało kolumny rektyfikacyjnej do destylacji prostych. @Młody, kolega z forum ma kilka tysięcy litrów destylatu w beczkach i używa kolumny z zasypem do takiej destylacji. Spróbuj sam zamiast się zastanawiać. :uzi: o nowa emotka :mrgreen:
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
Baranekagav
10
Posty: 17
Rejestracja: środa, 7 lut 2024, 22:12
Podziękował: 2 razy
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: Baranekagav »

defacto pisze: piątek, 9 lut 2024, 11:13 3grosze.. Moim zdaniem, powinieneś posiadać również tzw"przejściówkę", którą montujesz na kocioł w miejsce bufora. Grzanie owocówek(destylacja prosta) przy założonym buforze- moim zdaniem.
Zamówiłem przejściówkę tak w razie czego.
Ostatnio zmieniony wtorek, 13 lut 2024, 08:21 przez Qba, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Mrooq
300
Posty: 314
Rejestracja: środa, 1 wrz 2021, 19:04
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: Mrooq »

Ja uważam że wypełnienie kastruje aromaty, to w jakim stopniu to zależy od poprowadzenia procesu, ale tak czy tak będzie ich mniej. Bo da się na zasypie zrobić fajny smakowy alkohol, ale po mojemu lepiej wywalić zasyp, otworzyć zaworek i regulować mocą grzania, taki PS na głowicy.
Kaca po ostrej imprezie masz wtedy jak bardziej pamiętasz muzykę której słuchałeś, niż kobiety z którymi tańczyłeś.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: Doody »

Każdy na prawo do swojej opinii. Moje doświadczenia a także konsultacje z osobami, które od wielu lat używały kolumny rektyfikacyjnej do destylacji prostych pokazują, że wypełnienie nie powoduje większych ubytków ani w aromatach a już na pewno nie w smakach destylatów.
Oczywiście trzeba wiedzieć jak kolumna się zachowuje, i jak z niej korzystać w opcji PS.
Ostatnio zmieniony wtorek, 13 lut 2024, 11:42 przez Doody, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: rozrywek »

Mrooq pisze: wtorek, 13 lut 2024, 10:45 Ja uważam że wypełnienie kastruje aromaty.
Nie odpalasz głowicy i tyle.
Oczywiście masz rację z zaworkiem otwartym maksymalnie. Otwarty na full. Zmniejszone grzanie i jedziemy w trybie Ps.

A wypełnienie niech sobie siedzi.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Mrooq
300
Posty: 314
Rejestracja: środa, 1 wrz 2021, 19:04
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: Mrooq »

Nie twierdzę że się nie da, ale nawet nieduży refluks powoduje tworzenie się półek teoretycznych. Dlatego uważam że łatwiej jest bez wypełnienia.
Moje próby z owocami na zasypie wyszły, wydawało mi się nieźle, surowiec rozpoznawalny aczkolwiek w porównaniu do PS dużo im zabrakło.
Tak naprawdę największą robotę robi znajomość sprzętu i doświadczenie a nie sam sprzęt.
Kaca po ostrej imprezie masz wtedy jak bardziej pamiętasz muzykę której słuchałeś, niż kobiety z którymi tańczyłeś.

wawaldek11
2500
Posty: 2918
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: wawaldek11 »

Zasypowa może i wycina trochę aromatów, ale też smrodki, które wyraźnie wyczuwam w próbkach otrzymanych od kolegów z PS-a lub alembika. Te destylaty miały "wspólny mianownik". Nie potrafię określić co to. W swoich destylatach z zasypu takich smrodków nie wyczuwam. Na pewno są inne, do których przywykłem :mrgreen:
Jak do nastawu użyty został dobry surowiec, to mimo "wyciecia" sporo jeszcze zostaje. A czas też potrafi czynić cuda ;)
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Kula
1150
Posty: 1190
Rejestracja: niedziela, 4 lip 2010, 19:13
Krótko o sobie: Tester eksperymentator ...............
Ulubiony Alkohol: swój własny .............................
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 140 razy
Kontakt:
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: Kula »

Zakładając użycie kolumny zasypowej osobiście stosowałbym krótką kolumnę z wypełnieniem + niewielki refluks. Jak pisał @wawaldek11 niewiele kastruje ze smaku a czyści z syfu. Takiego układu używałem przed rozpoczęciem zabawy z półkami.
Pozdrawiam

Kula

www.StalowkaSklep.pl - destylatory, kotły z płaszczem, akcesoria do budowy i stal kwasoodporna
https://www.facebook.com/stalowkadestylatory
Awatar użytkownika

stuf
300
Posty: 303
Rejestracja: piątek, 6 wrz 2013, 16:33
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: stuf »

Smak to rzecz gustu, a o tym sie nie dyskutuje. Niech kolega, jak zresztą każdy z nas, pójdzie swoją drogą i z pewnością sam wyciągnie wnioski jaki produkt woli

Nabazgrane w Tapatalk.

Pozdrawiam serdecznie.

Autor tematu
Baranekagav
10
Posty: 17
Rejestracja: środa, 7 lut 2024, 22:12
Podziękował: 2 razy
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: Baranekagav »

Ok czyli rozumiem że mam aabratka , wyciągam wypełnienie i destyluje owocówkę ? Jakie widełki temperaturowe ?
Awatar użytkownika

stuf
300
Posty: 303
Rejestracja: piątek, 6 wrz 2013, 16:33
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: stuf »

Doody Ci pisał ale moje bardzo krótkie doświadczenie podpowiada 88 - 92 st na głowicy.

1) Najpierw odpęd jak leci ( choć ja odcinam przedgony w pierwszej gonitwie. Polecam odpalić reflux i ustabilizowac kolumnę z min. 30 minut.) Ciagniesz do 99.5 - 99,8 na zbiorniku.
2) rozrabiasz tą surówkę do 20% ale co najważniejsze masz miec przykryta grzałkę woda lub prawie i dolewasz surówkę.
3) jeśli nie odebrales w pierwszej gonitwie przedgonów musisz je odebrać do oddzielonego pojemnika.
4) odbierasz serce do ok 96 - 96.5 na zbiorniku ( reszta to pogon) ale musisz sprawdzać na smak. Nie zaszkodzi mierzyć moc urobku. Pamiętaj ze pogony zawierają dużo aromatu - kwestia smaku.


Nabazgrane w Tapatalk.

Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2595
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Jaki sprzęt wybrać do cukrówki, sporadycznie owocówki?

Post autor: jakis1234 »

Dobrze jeszcze nie brać pełnej długości. Jak robiłem na aabratku, to brałem tylko jedną część i głowicę bez wypełnienia.
A jeżeli chodzi o temperatury, to każdy robi to i inaczej.
Destylacja to nie rektyfikacja, nie ma jednego uniwersalnego przepisu.
Przeczytaj wątek o destylacji metodą PS i musisz popróbować co Tobie pasuje.

Wysłane z mojego RMX3085 przy użyciu Tapatalka

Pozdrawiam z opolskiego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o kompletne destylatory z Internetu”