Domowe testy na czystość etanolu

Podstawowe uwagi, spostrzeżenia i pomysły dotyczące procesu.

Autor tematu
tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

Jako, że wpadłem w króliczą norę grzebania przy temacie amylu, będę wrzucał tutaj znalezione w różnych książkach sposoby na testowanie destylatu pod kątem zanieczyszczeń i fuzli. Sposoby, które da się sensownie wykonać w domu.

Na pierwszy ogień amyl i alkohole wyższe:

Do menzurki wlewamy 100 ml destylatu (im menzurka ma mniejszą średnicę tym pomiar dokładniejszy, docelowo można przelać do igielitowego wężyka zabezpieczonego od dołu).

Do destylatu powoli wsypujemy węglan potasu i mieszamy - az roztwór się nasyci i na dnie się zacznie wytrącać.

Czekamy trochę - wytrącone z roztworu fuzle zaczną się zbierać na górze menzurki i być widoczne. Po grubości warstwy możemy sobie przeliczyć zawartość fuzli w destylacie - dlatego im ciensza rurka tym dokładniejszy pomiar.

Węglan potasu widziałem ostatnio przypadkiem na allegro w jakiejś niedużej cenie.

Jak chcecie pokazać szwagrowi, że jego bimber to gówno to weźcie na imprezę menzurkę :D
Ostatnio zmieniony wtorek, 9 sty 2024, 11:37 przez tanczacy-z-drozdzami, łącznie zmieniany 3 razy.
alembiki

Resal
50
Posty: 56
Rejestracja: niedziela, 13 sie 2023, 08:49
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: Resal »

Węglan potasu i wodorowęglan potasu dają odczyn umiarkowanie zasadowy. Alkohole nie reagują nawet z silnymi zasadami.
Węglan albo wodorowęglan mogłyby jedynie zobojętnić kwasy.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: Doody »

Kupiłem na Allegro węglan potasu w 1kg opakowaniu jako środek do odkwaszania miodów pitnych. Jest o tyle lepszy od weglanu wapnia, że nie zmienia smaku. Teraz jeszcze jedno zastosowanie :ok:
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

AAmatorek
400
Posty: 400
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: AAmatorek »

To wykonaj dla nas jakiś test i sprawdź czy to w ogóle działa :)
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: Doody »

Rozumiem, że przy rektyfikacie czystym nic się nie wytrąci a przynajmniej nic widocznego. A przy desyylatach zbożowych te fuzle to cały smak :mrgreen:
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

Albo dla kogoś kto chciałby robić coś czystego na pot-still bo nie ma kolumny - można sobie testować różne sposoby pracy i cięcia.

@Resal - myślę, że tu nie chodzi o reakcję z alkoholami tylko proste ich wytrącenie przez zmianę gęstości/rozpuszczalności roztworu? Możliwe, że węglan wapnia, chlorek wapnia, czy cokolwiek innego też zadziała ale ci od książki mieli pod ręką akurat to.

Będę miał okazję to sprawdzę.

Jeszcze z ciekawostek na które trafiłem, a mogą się komuś przydać:

- amyl w smakówkach/whiskey przy starzeniu przereagowuje w estry (przemysłowo z amylu robi się produkty i zapachy np. do branży spożywczej). Więc pewnie tutaj nie warto się spinać o niego. Widziałem gdzieś badania różnych trunków i np. brandy Henessy ma 3x więcej czystego amylu niż np. większość whiskey, więc zapewne jest bardzo kacogenna i kiepsko u nich z tym starzeniem :D
Najlepiej wychodzą pod tym względem whiskey irlandzka i szkocka.

- fuzle wytwarzają się przez rozkład aminokwasów, czasem gdy brak jest aminokwasów w nastawie to drożdże używają tych z już martwych drożdży albo tych skumulowanych w komórkach. Jako, że dodatki typu DAP są lepiej przyswajalne to hamują rozkład aminokwasów. Wniosek taki, że odpowiednia dawka azotu (ok 1-1.5 g DAP/litr przy cukrówce) ma kluczowe znaczenie dla ilości fuzli.

- ilość fuzli jest proporcjonalna do długości trwania fermentacji i jest to udowodnione wieloma badaniam (pomijam teorię, która za tym stoi). Tak więc 2-3 dniowa fermentacja z niewielkiego BLG, podsypana DAP może dać najczystszy alkohol. Przy smakówkach pewnie na odwrót (więcej amylu == więcej estrów finalnie).

Dlaczego niewielkiego BLG? Bo od pewnego stężenia alkoholu azot zewnętrzny z DAP nie jest przyswajalny i jego obecność jest psu na budę.
Tak więc 2 tygodniowa fermentacja z BLG startowym typu 35 to fabryka fuzli.

- jeden trick o którym słyszałem jest taki, że po rozcieńczeniu surówki dajmy na to do 20-30% fuzle się wytrącają i idą na wierzch. Położenie na chwilę ręcznika papierowego sprawi, że wchłonie on ok 1/3 fuzli w garze (reszta jest dalej rozpuszczona w alko). W kegu trzeba będzie jakiś papier na kijku - w szybkowarze prościej.

Jak ktoś pędzi na kolumnie to może nie będzie to jakoś super zauważalne albo warte zachodu ale kilka takich tricków i czysta na pot-stillu może wejść na zupełnie inny poziom jakości.

Pamiętam z dawnych czasów, że jak nad pot-stillem zrobiłem sobie jedną półkę (z deflegmatora zasilanego od spodu z nie z boku, pracującego tak aby był zalany do połowy). To ilość oleju w garze po gotowaniu była wręcz niewyobrażalna w porównaniu do tego co zostawało w dundrze normalnie.
Ostatnio zmieniony wtorek, 9 sty 2024, 16:47 przez tanczacy-z-drozdzami, łącznie zmieniany 3 razy.

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: robert.michal »

Kolego tanczacy-z-drozdzami masz potencjał, te forum może w przyszłości dużo zyskać dzieki Tobie. Lepiej jednak jest gdy opisujemy własne doświadczenia lub jakieś zweryfikowane fakty, a nie zasłyszane teorie, którą następni fantaści zaczną niebotycznie rozwijać i w końcu niedorzeczności będą funkcjonować jako pewnik.

tanczacy-z-drozdzami pisze: wtorek, 9 sty 2024, 11:31

Do menzurki wlewamy 100 ml destylatu (im menzurka ma mniejszą średnicę tym pomiar dokładniejszy, docelowo można przelać do igielitowego wężyka zabezpieczonego od dołu).

Do destylatu powoli wsypujemy węglan potasu i mieszamy - az roztwór się nasyci i na dnie się zacznie wytrącać.

Czekamy trochę - wytrącone z roztworu fuzle zaczną się zbierać na górze menzurki i być widoczne. Po grubości warstwy możemy sobie przeliczyć zawartość fuzli w destylacie - dlatego im ciensza rurka tym dokładniejszy pomiar.

Węglan potasu widziałem ostatnio przypadkiem na allegro w jakiejś niedużej cenie.

Jak chcecie pokazać szwagrowi, że jego bimber to gówno to weźcie na imprezę menzurkę :D
Pokazanie 0,3 ml fuzli jest mało widowiskowe, a ryzykuje się dostanie w ryj od szwagra za marnowanie alkoholu :D
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com

Autor tematu
tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

@robert.michal - wrzucam informacje przeczytane w badaniach naukowych i książkach o gorzelnictwie. Zacytowane badanie fuzli jest używane normalnie w laboratoriach.

Odkąd piszę na forum wrzuciłem jedną "plotkę" - w poście powyżej. Jest to informacja częściowo zweryfikowana bo tej metody używałem do "odolejowania" brzeczki piwnej z dziwnych tłuszczy za pomocą ręcznika papierowego. Nie wpadłem na to aby to robić przy pędzeniu ale nie wiem dlaczego miałoby to nie zadziałać, skoro wszystko się zgadza z obserwacjami i tabelami rozpuszczalności amylu i izoamylu.

Jeżeli masz jakieś podejrzenia dot. wrzucanych przeze mnie wpisów, chętnie podeślę linki do źródeł.

Akurat fuzle mają niski próg detekcji i kacogenność, wiec te 0,3 ml robi różnice - a szwagier jak robi gówno i mu smakuje to i tak go nic nie przekona :D
Ostatnio zmieniony środa, 10 sty 2024, 10:30 przez tanczacy-z-drozdzami, łącznie zmieniany 1 raz.

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: robert.michal »

Spoko, po prostu zwykła fotka rozwiała by wątpliwości. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony środa, 10 sty 2024, 23:25 przez robert.michal, łącznie zmieniany 1 raz.
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com

Autor tematu
tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

To bez dwóch zdań - będę miał okazję to zrobię fotkę jakiś pogonów z pot-stilla. W innej pracy znalazłem informację, że wystarczy do wytrącenia zwykła sól kuchenna.

Resal
50
Posty: 56
Rejestracja: niedziela, 13 sie 2023, 08:49
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: Resal »

Lepsze będą węglany. Możesz dodać sody oczyszczonej. Zobojętni kwasy przy okazji. Rozumiem, że eksperyment zrobisz na destylacie nie zaś na frakcji pogonów z pot-stilla.
Ostatnio zmieniony środa, 10 sty 2024, 16:42 przez Resal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

AAmatorek
400
Posty: 400
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: AAmatorek »

Kiedyś gdzieś czytałem, że dodawało się sody przed drugą gonitwą i mialo to poprawić jakość. A i pamiętam, że nie wolno dodawać sody do nastawu ponieważ powstanie trujący amoniak.

Autor tematu
tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

Tak, chyba chodziło o to, żeby zneutralizować właśnie kwasy w tym kwas octowy tworzący octan etylu. Bonus jest w sumie potrójny bo nie ma części przedgonów, lepiej się tnie frakcje a dodatkowo odzyskujemy trochę etanolu.

Można też użyć wodorotlenku sodu ale ostrożniej. W gorzelniach używano też nadmanganianu potasu ale nie pamiętam po co.

Z sodą motyw jest dość popularny na homedistiller.
Ostatnio zmieniony środa, 10 sty 2024, 23:02 przez tanczacy-z-drozdzami, łącznie zmieniany 1 raz.

Resal
50
Posty: 56
Rejestracja: niedziela, 13 sie 2023, 08:49
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: Resal »

Reakcja etanolu z kwasem octowym prowadząca do estru nie zachodzi w naszych warunkach.
Chemiczne czyszczenie etanolu przeprowadza się zwykle nadmanganianem potasu i wodorotlenkiem sodu.
Nadmanganian utlenia aldehydy do kwasów karboksylowych.
Wodorotlenek hydrolizuje estry do kwasów karboksylowych i alkoholi oraz zobojętnia kwasy karboksylowe.
Do utleniania aldehydów zamiast nadmanganianu można użyć perhydrolu.

Autor tematu
tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

A czy w takim razie octan etylu powstaje inną ścieżką? Na chromatogramach się pojawia, jest też opisywany w wielu materiałach o fermentacji i destylacji. Na węch przedgony też są bardzo zbliżone do octanu :D

Czy zamiast perhydrolu można dać nadwęglan sodu, czy stężenie h2o2 będzie za małe?
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1924
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: drgranatt »

AAmatorek pisze: środa, 10 sty 2024, 21:12 Kiedyś gdzieś czytałem, że dodawało się sody przed drugą gonitwą i mialo to poprawić jakość...
Ja zawsze dodaję do drugiej gonitwy w ilości 3-4 płaskie łyżeczki od herbaty na zbiornik 30l.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Resal
50
Posty: 56
Rejestracja: niedziela, 13 sie 2023, 08:49
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: Resal »

tanczacy-z-drozdzami pisze: czwartek, 11 sty 2024, 09:25 A czy w takim razie octan etylu powstaje inną ścieżką?

Czy zamiast perhydrolu można dać nadwęglan sodu, czy stężenie h2o2 będzie za małe?
Ester zapewne powstaje drogą biochemiczną. W bezpośredniej syntezie trzeba stosować bezwodnik octowy, chlorek kwasowy albo katalizatory typu stężony kwas siarkowy.

Sądzę, że nadwęglan się sprawdzi choć nie używałem.
Awatar użytkownika

AAmatorek
400
Posty: 400
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: AAmatorek »

drgranatt pisze: czwartek, 11 sty 2024, 09:30 Ja zawsze dodaję do drugiej gonitwy w ilości 3-4 płaskie łyżeczki od herbaty na zbiornik 30l.
Ok, samą czystą sodę kuchenną? Nie wytworzy się z tego jakiś szkodliwy związek, który przejdzie z oparami do produktu końcowego? :D
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1924
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: drgranatt »

Tak, samą sodę oczyszczoną.
Oczywiście tak jak ze wszystkim, nie można przesadzać. Te proporcje są sprawdzone i nic nie przedostaje się.
Chodzi o to aby trochę zneutralizować kwaśny odczyn.
Natępnym razem sprawdzę o ile zmienia się pH.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

To dzisiaj wynik eksperymentu i to podwójnego a nawet potrójnego. Otóż zrobiłem ten test za pomocą węglanu wapnia (akurat miałem pod ręką) i bardzo ładnie po około godzinie widać jak zaczyna się wytrącać gruba warstwa fuzli. Do czasu aż próbówka się oczyści (węglan spadnie na dno i poprawi się przejrzystość) to pewnie zbierze się jeszcze więcej - jeżeli będą warunki i wyjdzie coś na zdjęciu to wrzucę.

A teraz zapytacie - ale to są pogony czy serce? Otóż nie - jest to pomiar zrobiony na próbce z przefermentowanego nastawu cukrowego 20 BLG. Otóż od jakiegoś czasu miałem taką myśl, że skoro alkohole wyższe są słabo rozpuszczalne w wodzie i słabym etanolu to przecież powinny zbierać się już na górze pojemnika fermentacyjnego a nie dopiero po destylacji.

W jednym pojemniku fermentacyjnym delikatnie zebrałem probówką trochę nastawu z samej góry (pod latarką widać, że na górze jest delikatny film olejowy) i zrobiłem test - widać, że fuzli jest sporo. Później zrobię ten sam test z próbki pobranej z dołu zbiornika.

Dodatkowo zrobiłem test wczoraj zlewając nastaw z fermentatora z kranikiem - widać, że ostatnie 2 litry z góry są znacznie bardziej mętne i pachną kartonem niż reszta zebrana kranikiem od dołu, która pachnie jak musujące wino.
Ostatnio zmieniony czwartek, 11 sty 2024, 15:20 przez tanczacy-z-drozdzami, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1924
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: drgranatt »

tanczacy-z-drozdzami pisze: czwartek, 11 sty 2024, 15:17 Dodatkowo zrobiłem test wczoraj zlewając nastaw z fermentatora z kranikiem - widać, że ostatnie 2 litry z góry są znacznie bardziej mętne i pachną kartonem niż reszta zebrana kranikiem od dołu, która pachnie jak musujące wino.
No nie wiem. U mnie zawsze jest odwrotnie.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Resal
50
Posty: 56
Rejestracja: niedziela, 13 sie 2023, 08:49
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: Resal »

Nie zauważyłem nigdy filmu czy warstwy olejowej w przefermentowanym nastawie cukrowym choć czasem używam naczynia szklanego do fermentacji.

Autor tematu
tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

Może u Ciebie to są jakieś produkty z autolizy drożdży przy dnie. Ja te moje klarowałem żelatyną po odgazowaniu.
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1924
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: drgranatt »

Ja ostatnio w ogóle nie klaruję więc może stąd.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: Szlumf »

Kiedyś o czymś podobnym pisałem i zostałem obśmiany. Robię podwójny nastaw w beczce 120l i zauważyłem, że efekty rektyfikacji są różne w ilości serca i odpadów w zależności od tego czy nastaw pochodził z dolnej czy górnej połowy beczki. Rozwarstwienia zaobserwowałem też w niektórych destylatach owocowych po dłuższym czasie (1-2 lata) spokojnego stania w ciemnym pomieszczeniu. Jeżeli takie macie to podświetlcie je latarką może też to zaobserwujecie.
@tanczacy-z-drozdzami :respect: za sam pomysł badania. Teraz trzeba pomyśleć jak to wykorzystać do poprawy jakości nastawu.

Autor tematu
tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

@Resal Trzeba mieć szczęście aby to zauważyć - ja mam lampy spot świecące prosto w dół i widać niewielkie pasma oleju pod odpowiednim kątem. Jak znajdę lampę UV to zobaczę czy coś widać inaczej.

@Szlumf Zdecydowanie trzeba temat obadać :D Nierozpuszczony amyl da się jakoś zbierać z powierzchni - w ostateczności po prostu ręcznikiem papierowym albo dorabiając jakiś separator.

Myślę, że ta warstwa jest bardzo cienka, typu 0.2 mm - bardzo delikatnie nabrałem z samej powierzchni probówkę nastawu i na 20 cm wysokości probówki fuzli było ok 1 mm. Ale biorąc pod uwagę średnicę wiadra czy beczki to ilość może być już poważna.

Inne pytanie jest takie, czy pozostałe fuzle - rozpuszczone w w wodzie/etanolu jakoś zbierają się też w górze czy róznice w destylacie o których piszesz wynikają tylko z tej warstwy unoszącej się na powierzchni.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 601
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: jatylkonachwile »

tanczacy-z-drozdzami pisze: czwartek, 11 sty 2024, 22:04 Nierozpuszczony amyl da się jakoś zbierać z powierzchni - w ostateczności po prostu ręcznikiem papierowym albo dorabiając jakiś separator.
Proponuję wirówkę jak do śmietany.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: rastro »

Ja to nie bardzo wiem o czym ta dyskusja? Pierwsza lepsza karta charakterystyki:
alkohol amylowy:
Rozpuszczalność w wodzie 21 g/dm3 (20˚C)
alkohol izoamylowy:
Rozpuszczalność w wodzie 25 g/dm3 (20˚C)
To ile wam się tego wytwarza że to pływa jako tłusta warstwa w nastawie? Toż to jest cały praktycznie kilogram w 50l baniaku.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Resal
50
Posty: 56
Rejestracja: niedziela, 13 sie 2023, 08:49
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: Resal »

Mogą to też być jakieś pozostałości z pakietu drożdżowego albo produkty metabolizmu drożdży, które pozostaną w odwarze i nie zanieczyszczą destylatu.
Jakieś wnioski można próbować wyciągnąć po zbadaniu destylatu z pot-stlla i kolumny.
Ostatnio zmieniony czwartek, 11 sty 2024, 23:20 przez Resal, łącznie zmieniany 1 raz.

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: robert.michal »

Kombinujcie.
PN BN 8141-03-1963_7500.pdf
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com

Autor tematu
tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

@rastro Ja nie wiem czy to tak działa - przecież po drugim gotowaniu w garze są nierzadko tłuste plamy fuzli, które się nie rozpuściły w wodzie. Podobnie jak dodanie wody do alkoholu z pogonami powoduje jego zmętnienie a nie ma tam ich relatywnie dużo.

Zresztą fuzle to nie tylko amyl/izoamyl ale z 5-6 innych alkoholi. Absolutnie nie wykluczam, że ta warstwa to jakieś produkty metabolizmu drożdży, itp. Bez chromatografu to sobie możemy dyskutować, ale na pewno w amatorskich warunkach da się jakieś wnioski i testy przeprowadzić.

Dodatkowo, nierozpuszczalne związki z kotła i tak przechodzą do destylatu, to się nazywa "steam distillation effect" i zachodzi pod koniec destylacji gdzie w parach jest już mniej etanolu. Tego efektu się używa do destylacji olejków eterycznych które nie rozpuszczają się w wodzie i mają np. temp wrzenia 140 stopni.


Przy następnej fermentacji zrobię test - oddestyluję w kolbie trochę nastawu z góry i z dołu i zrobię jakieś testy z wysalaniem. Może nawet na węch będzie coś rozróżnialne.
Ostatnio zmieniony piątek, 12 sty 2024, 09:23 przez tanczacy-z-drozdzami, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: rozrywek »

Czym jest alkohol amylowy? I kiedy się wydziela podczas destylacji?
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

użytkownik usunięty
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: użytkownik usunięty »

Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1924
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: drgranatt »

Dziś zmierzyłem a w zasadzie zbadałem papierkiem lakmusowym poziom pH nastawu ze skrobi ziemniaczanej, wyszło około 5. Wyraźnie odczyn kwaśny. Szkoda, że nie mam pehametra.
Następnym razem zbadam surówkę.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

No to chyba nieźle, bo optymalne pH fermentacji to 4.5-5.5 z tego co pamiętam. Cukrówki często spadają do 3.0 co hamuje prędkość fermentacji i może mieć wpływ na fuzle.

rosjan
300
Posty: 338
Rejestracja: czwartek, 18 maja 2017, 11:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wina i własny wyrób
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Południe Paryża
Podziękował: 109 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: rosjan »

Witam wszystkich,
Mam zrobione dużo wódki z cukru i owoców. Przy badaniach okazało się, że mam 4-krotnie przekroczoną ilość kwasu octowego. Czym mogę potraktować gotowy produkt, żeby nie zmienić jego smaku? Czy nadmanganian potasu byłby rozwiązaniem?
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Jachu
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1924
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: drgranatt »

Cześć @rosjan , a jak w smaku?
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

rosjan
300
Posty: 338
Rejestracja: czwartek, 18 maja 2017, 11:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wina i własny wyrób
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Południe Paryża
Podziękował: 109 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: rosjan »

W smaku bardzo dobre. Nawet 5-gwiazdkowa restauracja wzięła od nas kilka kartonów.
Pozdrawiam
Jachu
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1924
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: drgranatt »

To chyba nie ma co szaleć ale na próbę możesz do 1l dodać od 0,05 do 0,1g spiricol i porównać.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

rosjan
300
Posty: 338
Rejestracja: czwartek, 18 maja 2017, 11:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wina i własny wyrób
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Południe Paryża
Podziękował: 109 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Domowe testy na czystość etanolu

Post autor: rosjan »

Nie chodzi o smak, jest on dobry.
Tutejszy sanepid zwrócił nam uwagę, że za dużo kwasu octowego
Pozdrawiam
Jachu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o destylacji”