Burzliwa fermentacja przykryta tylko tetrą

Wszystko o winach z winogron. Przepisy, sposoby, metody...

Autor tematu
Grzegorz-SG
10
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 5 paź 2023, 13:53

Post autor: Grzegorz-SG »

Witam... jak w temacie. Co się dzieje z takim winem podczas burzliwej fermentacji, jeśli ma dopływ świeżego powietrza.
Pytam bo cały moszcz nie zmieścił mi się do szczelnego pojemnika fermentacyjnego, i kilka litrów mam w mniejszym wiaderku bez wieka. Po dwóch dniach zapach w wiaderku bez wieka jest mniej intensywny, fermentacja nadal trwa.

HeniekStarr
600
Posty: 633
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Burzliwa fermentacja przykryta tylko tetrą

Post autor: HeniekStarr »

Nie ma dopływu świeżego powietrza, poduszka z CO2 je wypycha. Nie odkrywaj tetry bez potrzeby.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2595
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Burzliwa fermentacja przykryta tylko tetrą

Post autor: jakis1234 »

O szczelność i wypełnienie po brzegi musisz zadbać po fermentacji, w trakcie nie ma problemu.
Tak jak @HeniekStarr napisał, dwutlenek, który jest cięższy od powietrza, izoluje wino.
Dlatego są metody robienia wina i piwa w otwartych fermentorach, trzeba tylko zabezpieczyć przed dostępem owadów.
Natomiast po fermentacji trzeba pilnować, żeby nie było dostępu powietrza, bo wino ulegnie utlenieniu.
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
Grzegorz-SG
10
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 5 paź 2023, 13:53
Re: Burzliwa fermentacja przykryta tylko tetrą

Post autor: Grzegorz-SG »

Ok dziękuję za informację, już myślałem że procenty mi uciekają 😁 bo zapach był mniej intensywny. Po usunięciu i wyciśnięciu owoców, całość idzie do gąsiorka. Bo z tego co wyczytałem to najlepiej usunąć owoce po 3-5 dniach, mowa o winię z winogron.

użytkownik usunięty
Re: Burzliwa fermentacja przykryta tylko tetrą

Post autor: użytkownik usunięty »

🖐️
Uważaj na muszki owocówki. Fermentujący nastaw, wysznupią z daleka. Gdy taka jedna z drugą, zbliżą się do tej, beztlenowej strefy, martwe zapewne wpadną do środka. Właśnie swoje winko, niedawno do szkła zlewałem, w rurce fermentacyjnej, 8 sztuk uduszonych było. Także ten... Lepiej zapobiegać, niż leczyć. 🙂

Autor tematu
Grzegorz-SG
10
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 5 paź 2023, 13:53
Re: Burzliwa fermentacja przykryta tylko tetrą

Post autor: Grzegorz-SG »

Ja zamiast rurki fermentacyjnej, zaopatrzyłem się w taki odpowietrznik ciche dnie i noce. O dziwo konstrukcja jest fajna do mycia i żadna muszka nie może dostać się do środka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Gronowe”