POT STILL DO ODPĘDU

Wszystko o prostych konstrukcjach typu garnek - chłodnica.

Autor tematu
thxluk
100
Posty: 130
Rejestracja: sobota, 13 lut 2021, 08:16
Krótko o sobie: ... i butelka rumu.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: thxluk »

Cześć , czy wielkość pot stila powinna być zależna od pojemności kotła grzewczego - zbiornika.
Mam 120 L zbiornik , niedawno zakupiłem pot still - głownie do odpędu ale na drugi raz też popróbuje:)
Zastanawiam się czy wysokość "pionowej" rury i fi chłodnicy ma wpływ na szybkość odpędu .
Pytanie brzmi jakie powinny być odpowiednie wymiary aby odpęd był jak najbardziej efektywny przy takim zbiorniku ?
Awatar użytkownika

Mrooq
300
Posty: 314
Rejestracja: środa, 1 wrz 2021, 19:04
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: POT STILL DO ODPĘDU

Post autor: Mrooq »

Nie podałeś najistotniejszego, czym i z jaką mocą grzejesz ani średnicy kolumny. Na prędkość odbioru odpędu będzie składało się
Moc grzania
Średnica kolumny
Wydajność chłodnicy
Żeby nie marnować czasu i energii muszą być dobrane do siebie
Kaca po ostrej imprezie masz wtedy jak bardziej pamiętasz muzykę której słuchałeś, niż kobiety z którymi tańczyłeś.

Autor tematu
thxluk
100
Posty: 130
Rejestracja: sobota, 13 lut 2021, 08:16
Krótko o sobie: ... i butelka rumu.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: POT STILL DO ODPĘDU

Post autor: thxluk »

Cześć .
kolumna :
wysokość - 70cm
średnica - 54 cm
chłodnica
długość - 45 cm
średnica zew. 28 cm

To będzie pierwsze odpalenie zbiornika oraz chłodnicy , więc nie jestem w stanie określić jaką moc przyłożę .
W glicerynie 3 grzałki x 2KW które wyciągają max 5KW - to na rozgrzanie , odbiór nie mam pojęcia ...
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2926
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: POT STILL DO ODPĘDU

Post autor: Góral bagienny »

:witam: Grzejesz taką mocą co by chłodnica wydoliła :)
Jak masz chłodnicę z prostej rurki to włóż w nią drut miedziany żeby zaburzyć przepływ destylatu.
Żeby nie leciał prosto tylko po ściankach chłodnicy :ok:
Ostatnio zmieniony piątek, 22 wrz 2023, 22:10 przez Góral bagienny, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

czytam
700
Posty: 730
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 110 razy
Re: POT STILL DO ODPĘDU

Post autor: czytam »

Taki podstawowy kalkulator (są inne): https://homedistiller.org/wiki/htm/calc ... d_calc.htm Ma swoje wady ale daje początkowy obraz.
Zgaduję, że w twojej chłodnicy wewnętrzna rura ma 15mm i taką trzeba wpisywać do obliczeń. Wydaje się trochę za krótka i będziesz musiał grzać z małą, w stosunku do zainstalowanej, mocą albo zużyjesz bardzo dużo wody. Można włożyć wewnątrz rozciągniętą sprężynkę z drutu miedzianego. Zaburza przepływ par. Podobnie wkłada się taki zaburzacz pomiędzy rury chłodnicy, aby wprowadzić turbulencje w przepływie wody, ale na to już pewnie za późno.
Ostatnio zmieniony sobota, 23 wrz 2023, 15:36 przez czytam, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylatory pot-still”