poszukiwany kalkulator prędkości odbioru pod 60,3 mm

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

Autor tematu
musta
20
Posty: 21
Rejestracja: środa, 11 lis 2020, 09:00
Podziękował: 6 razy

Post autor: musta »

Witam moi drodzy.

Mam Abratek OVM 50L 2x2kw. Poszukuję kalkulatora prędkości odbiou pod moją kolumnę, która ma średnicę zewnętrzną 60,3 mm.
Mam tez regulator napięcia PWM do grzałki wiec mogę się pobawić mocą.
Mam tabelę jako obrazek ale chciałbym znaleźć oryginał w EXCELU żeby móc powstawiać swoje wartości.
Czy ktoś to ma lub wie gdzie to można pobrać?
Obrazek

Jak widać brakuje tam mojej średnicy, mogę oczywiście spróbować interpolować ale wolał bym to policzyć.

oraz pytanie dodatkowe czy ta tabelka ma sens dla RR 1:4?

Pozdro

musta
promocja

moszeusz
200
Posty: 213
Rejestracja: sobota, 23 sie 2014, 14:47
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: poszukiwany kalkulator prędkości odbioru pod 60,3 mm

Post autor: moszeusz »

Standardowo 12 ml z 1 kW mocy. Ale najlepiej policz sobie sam - ustaw moc na roboczą, zbierz przez 60 sekund na otwartym zaworku przy głowicy wszystko co wyleci, poczekaj aż ostygnie, zmierz objętość i podziel to przez Twój zakładany RR. Wyjdzie Ci jaką maksymalną prędkość możesz mieć.

Autor tematu
musta
20
Posty: 21
Rejestracja: środa, 11 lis 2020, 09:00
Podziękował: 6 razy
Re: poszukiwany kalkulator prędkości odbioru pod 60,3 mm

Post autor: musta »

W tej tabeli chodziło mi o to że podaje prędkość odbioru w zależności od % we wsadzie a nie punktowo. Tu ów procent był reprezentowany temperaturą na kegu.

Wg mojej interpretacji: Przy stałej wielkości kolumny i innych parametrach fizycznych zestawu, których zmienić łatwo nie mogę, to tak naprawdę odbiór optymalny pozostaje funkcja dwóch parametrów: mocy i temperatury wsadu(%). Chętnie bym wyznaczył taką płaszczyznę dla swojego zestawu. Stąd poszukiwany kalkulator.
online

HeniekStarr
600
Posty: 633
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: poszukiwany kalkulator prędkości odbioru pod 60,3 mm

Post autor: HeniekStarr »

Regulujesz tempo odbioru ustabilizowanej kolumny, podczas rektyfikacji, za pomocą zmiany przyłożonej mocy?

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: poszukiwany kalkulator prędkości odbioru pod 60,3 mm

Post autor: Szlumf »

Zrób sobie najprostszy pomiar ciśnienia w kotle. "U-rurka" będzie wystarczająco precyzyjna a to tylko jedna dziurka, kawałek wężyka silikonowego i centymetr krawiecki. Przyjmij 10-12ml/1000W mocy na początku odbioru i regulując odbiorem lub mocą utrzymuj w miarę stałe ciśnienie. Jeżeli masz dobrze pracujący bufor i stałe napięcie w sieci to regulacja powinna ograniczyć się do początku i końca odbioru. Gdybyś chciał bazować na temperaturze w kotle to musisz uwzględnić zmiany ciśnienia atmosferycznego. "U-rurka" ich nie odczuwa z racji konstrukcji.

Autor tematu
musta
20
Posty: 21
Rejestracja: środa, 11 lis 2020, 09:00
Podziękował: 6 razy
Re: poszukiwany kalkulator prędkości odbioru pod 60,3 mm

Post autor: musta »

HeniekStarr pisze: poniedziałek, 18 wrz 2023, 11:50 Regulujesz tempo odbioru ustabilizowanej kolumny, podczas rektyfikacji, za pomocą zmiany przyłożonej mocy?
Źle to ująłem. Zamierzam ustawić optymalny poziom mocy dla mojej kolumny. Tak żeby jej nie zalewać a produkować z jej pełną wydajnością. I nie kręcić już mocą podczas samego procesu odbioru po stabilizacji

Autor tematu
musta
20
Posty: 21
Rejestracja: środa, 11 lis 2020, 09:00
Podziękował: 6 razy
Re: poszukiwany kalkulator prędkości odbioru pod 60,3 mm

Post autor: musta »

@Szlumf

To bardzo ciekawe. Nigdy nie spotkałem się z takim podejściem. czyli utrzymuję stałe ciśnienie w kegu podczas całego procesu?
czy mógłbyś mi wysłać jakieś linki na coś więcej odnośnie konstrukcji owej "u-rurki"? jakiś schemat zdjęcie?

Na szczęście dla mojego sprzętu to niewielka modyfikacja, mam dodatkowy wlew (polecam) zamykany na korek to najwyżej wymienię ów korek jakby coś mi nie wyszło :-).
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 18 wrz 2023, 15:49 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: poszukiwany kalkulator prędkości odbioru pod 60,3 mm

Post autor: Szlumf »

musta pisze: poniedziałek, 18 wrz 2023, 15:28 @Szlumf

...................... czyli utrzymuję stałe ciśnienie w kegu podczas całego procesu?
czy mógłbyś mi wysłać jakieś linki na coś więcej odnośnie konstrukcji owej "u-rurki"? jakiś schemat zdjęcie?
...........................
Zasada działania jest np. tu https://www.balloonwiki.org/pl/doku.php ... tr/u-rurka. Ważne by syfon był długi a odcinek idący z kotła do góry też dosyć długi i najlepiej z metalu. Chodzi o to by pary się tam skraplały i spływając z powrotem do kotła nie fałszowały wyniku.
online

HeniekStarr
600
Posty: 633
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: poszukiwany kalkulator prędkości odbioru pod 60,3 mm

Post autor: HeniekStarr »

musta pisze: poniedziałek, 18 wrz 2023, 15:21
HeniekStarr pisze: poniedziałek, 18 wrz 2023, 11:50 Regulujesz tempo odbioru ustabilizowanej kolumny, podczas rektyfikacji, za pomocą zmiany przyłożonej mocy?
Źle to ująłem. Zamierzam ustawić optymalny poziom mocy dla mojej kolumny. Tak żeby jej nie zalewać a produkować z jej pełną wydajnością. I nie kręcić już mocą podczas samego procesu odbioru po stabilizacji
Tak robi sporo z nas. Metodę podał moszeusz kilka postów wyżej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”