Skok temperatury.

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...
Awatar użytkownika

Autor tematu
MecenasAlkoś
100
Posty: 123
Rejestracja: wtorek, 7 lis 2017, 16:06
Krótko o sobie: Zwykły gość;)
Ulubiony Alkohol: Własnej produkcji lub innych również własnej produkcji.
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Lubelskie
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy

Post autor: MecenasAlkoś »

Dzień dobry. Mam taki dziwny problem, który ostatnio zaczął się u mnie pojawiać. Mianowicie chodzi o skok temperatury podczas destyalcji na kolumnie mini still o srednicy 58mm. Każdy dotychczasowy proces przebiegał bezproblemowo. Rozgrzanie, odbiór przedgonu, stabilizacja, znów odbiór przedgonu i odbiór serca. Temperatura po stabilizacji zawsze 73,7'C (ewentualne wahania o 0,2'C zależnie od cisnienia i temperatury zewnętrznej) i spokojne prowadzenie procesu z odbiorem w tempie 0,7 l na godzine. Nigdy nie było zadnych problemów, sprzęt "wyczuty", nic się nie krzaczyło. Jedenak ostatnie 2 procesy to problem w postaci owego skoku temperatury. Odbieram, robie coś obok, odwracam się a na termometrze 78'C. Jakim cudem? grzanie nie ruszone, chłodzenie nie ruszone, tempo odbioru bez zmian a nagle skok temperatury i konsternacja. W pierwszej takiej sytuacji po prostu od razu zmieniłem naczynie i tyle. W drugiej takiej sytacji gdzie też niczego nie ruszałem, próbowałem zmniejszyc ilosc odbioru co niestety nie przyniosło efektu. Po zamknieciu zaworu odbioru i próbie kolejnej stabilizacji - dalej temperatura nie spadła. Żadnych spadków zasilania, chłodzenie nie przerwane, co może to powodować ?
"Są dwa rodzaje wódki : dobra i bardzo dobra."
alembiki
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1185
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Skok temperatury.

Post autor: psotamt »

Może zacznij od sprawdzenia termometru? Wymień na inny, porównaj wskazania dwóch termometrów.
Owe 73,7 *C to taka dość dziwna wartość temperatury, a 78 *C to akurat tyle, w jakiej wrze alkohol.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.

jpiwek
300
Posty: 312
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Skok temperatury.

Post autor: jpiwek »

Hmmm... a pogoda? Teraz taki sezon, że ciśnienie wariuje:
Obrazek
No i zobacz, czy nie zmieniły się warunki pomiarów, czyli czy nie ubiłeś wypełnienia przy sondzie albo nie włożyłeś sond głębiej w pochewce.
Awatar użytkownika

AAmatorek
400
Posty: 400
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Skok temperatury.

Post autor: AAmatorek »

No tak szczerzę mówiąc to 78 jest raczej prawidłowa. 73 może świadczyć tylko o przedgonie, o ile termometr pokazuje prawidłowo. Ewentualnie tworzy się ciśnienie w skraplaczu.
Awatar użytkownika

Autor tematu
MecenasAlkoś
100
Posty: 123
Rejestracja: wtorek, 7 lis 2017, 16:06
Krótko o sobie: Zwykły gość;)
Ulubiony Alkohol: Własnej produkcji lub innych również własnej produkcji.
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Lubelskie
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Skok temperatury.

Post autor: MecenasAlkoś »

AAmatorek pisze: piątek, 4 sie 2023, 11:09 No tak szczerzę mówiąc to 78 jest raczej prawidłowa. 73 może świadczyć tylko o przedgonie,
To jest przerobiony sprzęt, był to zwykły pot still od Zygmunta, a kolega radius dorobił mi do tego głowicę do czyścioszka. Czystość alkoholu 96% bez zarzutów. No jak wyżej napisałem odkąd go używam dopiero ostatnio miałem takie coś. A używam tego ponad półtora roku. Ta temperatura odkąd używam rurek zawsze oscyluje w okolicach 73,3-74'C. Doskonale wiem, że np na aabratku 78'C to jest temperatura nie do ruszenia, ale może tutaj jednak średnica rurek ma znaczenie. Jak mówię, działam już kilka lat i dopiero teraz takie cośmi się przytrafiło.
"Są dwa rodzaje wódki : dobra i bardzo dobra."

chudy96
10
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 22 paź 2022, 17:28
Podziękował: 1 raz
Re: Skok temperatury.

Post autor: chudy96 »

Wrzuć kilka termometrów do wody i podgrzewaj. Zobacz ile się rozchodzą.
A skok na termometrze ile po kolej stopień po stopniu czy na raz? Raz miałem termometr z lagiem że z 78.9 szedł od razu na 82.0
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”