Znaleziono 120 wyników

autor: MecenasAlkoś
piątek, 4 sie 2023, 16:26
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Skok temperatury.
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 1222

Re: Skok temperatury.

No tak szczerzę mówiąc to 78 jest raczej prawidłowa. 73 może świadczyć tylko o przedgonie, To jest przerobiony sprzęt, był to zwykły pot still od Zygmunta, a kolega radius dorobił mi do tego głowicę do czyścioszka. Czystość alkoholu 96% bez zarzutów. No jak wyżej napisałem odkąd go używam dopiero o...
autor: MecenasAlkoś
piątek, 4 sie 2023, 07:30
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Skok temperatury.
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 1222

Skok temperatury.

Dzień dobry. Mam taki dziwny problem, który ostatnio zaczął się u mnie pojawiać. Mianowicie chodzi o skok temperatury podczas destyalcji na kolumnie mini still o srednicy 58mm. Każdy dotychczasowy proces przebiegał bezproblemowo. Rozgrzanie, odbiór przedgonu, stabilizacja, znów odbiór przedgonu i od...
autor: MecenasAlkoś
środa, 19 paź 2022, 18:17
Forum: Przepisy smakowe
Temat: Ruda Szmata;)
Odpowiedzi: 70
Odsłony: 36505

Re: Ruda Szmata;)

... Pytanie do Autora. Zrobiłem zgodnie z pierwszym postem zachowując wszystkie proporcje. Dlaczego nazwałeś to "ruda szmata" ? Moja jest ciemna jak kawa rozpuszczalna, ledwo widac światło. Chyba ze robiłeś na jakieś herbacie ze zmiotek minutki bo ja specjalnie kupilem liptona granulowane...
autor: MecenasAlkoś
niedziela, 31 paź 2021, 07:22
Forum: Przepisy smakowe
Temat: Ruda Szmata;)
Odpowiedzi: 70
Odsłony: 36505

Re: Ruda Szmata;)

Mimo upływu czasu widzę, że wielu z Was spróbowało, modyfikowało i ogólnie zczystej ciekawości podjęło próbę realizacji przepisu który zaproponowałem;) U moich wciąż niezmiennie panuje przekonanie, że to jest to co oni lubią najbardziej;) Zajrzałem do tematu bo chyba z sentymantu dzisiaj sam zrobię ...
autor: MecenasAlkoś
sobota, 30 paź 2021, 12:14
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: KOJI - czyli zacieranie na zimno
Odpowiedzi: 1624
Odsłony: 372404

Re: KOJI - czyli zacieranie na zimno

No i wątpilwości rozwiane, dzieki Panowie;)
autor: MecenasAlkoś
sobota, 30 paź 2021, 09:49
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: KOJI - czyli zacieranie na zimno
Odpowiedzi: 1624
Odsłony: 372404

Re: KOJI - czyli zacieranie na zimno

Oj nie będe się szczypał pójdzie od razu podwójny nastaw w beczce 60l ;)

Mąke mam za free, dostałem w prezencie 20 kg;)
autor: MecenasAlkoś
sobota, 30 paź 2021, 09:39
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: KOJI - czyli zacieranie na zimno
Odpowiedzi: 1624
Odsłony: 372404

Re: KOJI - czyli zacieranie na zimno

To jak z tymi moimi drożdżakami, mogę ich użyc?
autor: MecenasAlkoś
piątek, 29 paź 2021, 22:45
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: KOJI - czyli zacieranie na zimno
Odpowiedzi: 1624
Odsłony: 372404

Re: KOJI - czyli zacieranie na zimno

W niektórych częściach kraju nastawia się gary na gaz, więc... Strasznie czepialski jesteś;) Ale niech będzie jak ma być Szanowny Panie: Otworzyłem paczkę z koji, nastawiłem dwa nastawy przy ich użyciu po czym to otwarte opakowanie zamknąłem w chermetycznym pojemniku na żywność, które przebywały w ...
autor: MecenasAlkoś
piątek, 29 paź 2021, 18:22
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: KOJI - czyli zacieranie na zimno
Odpowiedzi: 1624
Odsłony: 372404

Re: KOJI - czyli zacieranie na zimno

Siemaneczko. Mam pytanie, więc podepnę się pod temat. Rok temu zamówiłem KOJI z aliexpress, zrobiłem na nich dwa nastawy, od tamtej pory stoją nieotwierane, zamknięter w chermetycznym pojemniku na żywoność, takim z plastiku, czy coś mogło się zadziać czy spokjnie można nastawiać?
autor: MecenasAlkoś
piątek, 29 paź 2021, 18:18
Forum: Poczekalnia Pytań
Temat: Głowica LM do rozbudowy
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2352

Re: Głowica LM do rozbudowy

Temat załatwiony, rad posłuchane, do osób poleconych uderzone, temat dogadany;)

Dziękuje bardzo za pomoc, kłaniam się.
autor: MecenasAlkoś
czwartek, 28 paź 2021, 11:16
Forum: Poczekalnia Pytań
Temat: Głowica LM do rozbudowy
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2352

Re: Głowica LM do rozbudowy

Z tri clampem nie miałem nigdy żadnych problemów, nigdy nie wyślizgnęła mi się uszczelka. Nie wygląda na biedny, raczej na bardzo solidny.
Mówisz uderzyć do kol. Radiusa? Znam jego temat z budowy mini stilla... dobra robota.
autor: MecenasAlkoś
czwartek, 28 paź 2021, 10:19
Forum: Poczekalnia Pytań
Temat: Głowica LM do rozbudowy
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2352

Re: Głowica LM do rozbudowy

Dzięki Panowie. Na prawde sporo rozjaśniliście obraz w mojej głowie, który był złudnie rozpromieniony. Co do połączenia kołnierzowego - nie da się go zeszlifować tak aby zapiąć to na tri-clamp? Wtedy ten dolny ocinek mógłby zostać wykorzystany. No i wypełnienie jest rzecz jasna budżetowe czyli zmywa...
autor: MecenasAlkoś
środa, 27 paź 2021, 18:21
Forum: Poczekalnia Pytań
Temat: Głowica LM do rozbudowy
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2352

Głowica LM do rozbudowy

Siemanko, dawno nie udzielałem się na forum ale pojawiły się wątpliwości więc liczę na Waszą pomoc. Mam miedzianego PS-a od destylatorów miedzianych, na którym po 4 latach pracę i różnorakie wyroby mam opanowane do perfekcji. Chciałbym teraz rozbudować sprzet, mianowicie chodzi mi głowicę LM do rozb...
autor: MecenasAlkoś
sobota, 4 kwie 2020, 08:54
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: KOJI - czyli zacieranie na zimno
Odpowiedzi: 1624
Odsłony: 372404

Re: KOJI - czyli zacieranie na zimno

Panowie, mój nastaw jest już klarowny, ale zrobił się na nim dziwny kożuszek, coś jakby pleśń. Czy to oznacza, że z moim nastawem coś poszło nie tak?
Pachnie intensywnie, czuć alkohol, wydaje się być ok ale ten kożuszek...
Wypowiedzcie się proszę.
autor: MecenasAlkoś
wtorek, 24 wrz 2019, 22:48
Forum: Nastawy owocowe
Temat: W oczekiwaniu na czereśnie
Odpowiedzi: 60
Odsłony: 30202

Re: W oczekiwaniu na czereśnie

Góral bagienny pisze:Robak mały jest dużo nie wypije więc można dawać owoce z robaczkami do nastawu ;)
Tylko nie pij takiego destylatu w piątki :D
Chyba, że robak już wychodzi sam z beczki to wtedy już nie polewaj, idź spać :smiech: :smiech: :smiech:
autor: MecenasAlkoś
wtorek, 24 wrz 2019, 14:18
Forum: Sprzęt Winiarski
Temat: Prasa do owoców.
Odpowiedzi: 360
Odsłony: 149784

Re: Prasa do owoców.

Na pewno znajdę taki lekko rozciągnięty po ziarnie. No trzeba będzie spróbować, może u mnie okaże się również dobrym rozwiązaniem kto wie.
autor: MecenasAlkoś
wtorek, 24 wrz 2019, 13:10
Forum: Nastawy owocowe
Temat: W oczekiwaniu na czereśnie
Odpowiedzi: 60
Odsłony: 30202

Re: W oczekiwaniu na czereśnie

Witajcie. W tym roku znów popełniłem nastaw z czeresni. Mam dwa duże drzewa więc o owoce nie muszę się martwić. Jednak nieco inaczej niż rok temu czereśnie potraktowałem mieszadlem do farb tak jak to robi się że śliwkami. To byl klucz do sukcesu. Ok 50 l czereśni potraktowanych mieszadlem zalalem pe...
autor: MecenasAlkoś
poniedziałek, 23 wrz 2019, 20:43
Forum: Sprzęt Winiarski
Temat: Prasa do owoców.
Odpowiedzi: 360
Odsłony: 149784

Re: Prasa do owoców.

Sprawdzałeś to? Mam takich worków od groma nowych. Ale nie wydaje mi się aby elegancko przepuszczały sok. Są bardzo "zwarte" i nie widać tam za specjalnie żadnych szczelin. Chyba że już troszeczkę zużyty to wtedy wyraźnie widać "dziureczki".
autor: MecenasAlkoś
poniedziałek, 23 wrz 2019, 20:41
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Dziwne zachowanie drożdży.
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 3591

Re: Dziwne zachowanie drożdży.

przegab pisze:Taki start z zakamarków fermentora to normalne ale gdy turbo konkurują z dzikusami. Ty zadałeś solidną porcję innego szczepu który nie powinien się dać zbyt łatwo zdominować. Widać były sprzyjające moskwiczom okoliczności.

Użyłem Aromatic Wine Complex :ok:
autor: MecenasAlkoś
poniedziałek, 23 wrz 2019, 16:17
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Dziwne zachowanie drożdży.
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 3591

Re: Dziwne zachowanie drożdży.

I tutaj może być pies pogrzebany. To pojemnik po fermentacji cukrówki na Moskva Style. Oczywiście wyszorowany i umyty jak zawsze ale nie odkażony... Gdzieś na forum czytałem, albo mogę się mylić, że te drożdże są tak silne, że potrafią ruszyć nastaw bez dodawania ponownego opakowania drożdży. W sens...
autor: MecenasAlkoś
poniedziałek, 23 wrz 2019, 08:39
Forum: Sprzęt Winiarski
Temat: Prasa do owoców.
Odpowiedzi: 360
Odsłony: 149784

Re: Prasa do owoców.

Winogrono wyciskaj bez worka. Obejrzyj sobie filmiki na YT Niestety w moim przypadku to niemożliwe, nie mam kosza z drewna tylko rurę PCV o średnicy wewnętrznej 38 cm, nawierciłem otwory 5 mm około 2300/2500 szt. Zamówiłem jeden worek filtracyjny. Jeden będzie uszyty z pieluch, jeden z firanki i po...
autor: MecenasAlkoś
poniedziałek, 23 wrz 2019, 08:34
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Dziwne zachowanie drożdży.
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 3591

Re: Dziwne zachowanie drożdży.

Nie. Ja gdybym zakrył nastaw rurką fermentacyjną to bym jej szukał na piętrze:)
Nie żartuję, na prawdę nastaw zasuwa jak na turbo drożdżach. Jest luźno przykryty pokrywą fermentora.
autor: MecenasAlkoś
niedziela, 22 wrz 2019, 18:21
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Dziwne zachowanie drożdży.
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 3591

Re: Dziwne zachowanie drożdży.

Rozumiem, ale na prawde mnie to zadziwilo Te drożdże zawsze przerabiały inne owoce czy też dżemy w minimum 3 tygodnie. Te normalnie aż musują. Winogron był bardzo słodki fakt, temperatura taka sama jak zawsze 22 stopnie. Zaskoczony na maksa jestem.
autor: MecenasAlkoś
niedziela, 22 wrz 2019, 10:16
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Dziwne zachowanie drożdży.
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 3591

Dziwne zachowanie drożdży.

Witajcie. Wczoraj zrobiłem nastaw na soku winogronowym który wcześniej wycisnąłem na prasie. Było go około 20 litrów. Dopełniłem do około 27 litrów dodając 2 kg cukru. Blg 21. Zaprawiłem to drożdżami Aromatic Wine Complex od Spiritferm, bo używam tylko tych i Bayanusów. I nic nie byłoby w tym dziwne...
autor: MecenasAlkoś
niedziela, 22 wrz 2019, 10:07
Forum: Sprzęt Winiarski
Temat: Prasa do owoców.
Odpowiedzi: 360
Odsłony: 149784

Re: Prasa do owoców.

Witajcie. Wczoraj od dobrych ludzi dostałem możliwość zebrania winogron. około 50kg. No się fajnie złożyło bo mogłem wypróbować swoją prasę do owoców. A wiec tak: pełna klęska :smiech: Muszę jeszcze trochę ulepszyć miejsce w którym stoi kosz, wycentrować lewarek i jeszcze kilka pierdół, kosmetyka. N...
autor: MecenasAlkoś
piątek, 20 wrz 2019, 14:56
Forum: Pytania o kompletne destylatory z Internetu
Temat: Wybór pierwszego destylatora
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 3085

Re: Wybór pierwszego destylatora

Dobra rada to brak zimnych palców i innych takich.
Dwa lata temu tutaj zajrzałem z podobnym dylematem i mnie szybko wyleczono.
Jestem zadowolony do dzisiaj z posiadanego miedzianego PS-a.
Warto dołożyć trochę grosza uprzednio wiedząc jakie psoty chce się tworzyć.
autor: MecenasAlkoś
piątek, 20 wrz 2019, 09:39
Forum: Pytania o kompletne destylatory z Internetu
Temat: Amatorka pełną gębą
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 3238

Re: Amatorka pełną gębą

Micro pot still to jest jakieś rozwiązanie jeśli nie chcesz wielkiej/dużej/średniej aparaturki. Jednak myślę, że powinieneś pomyśleć o czymś nieco większym, z racji tego, że to hobby jest wciągające. Powtarzam każdemu, że bardziej od spożywania alkoholu przyjemniejsze jest jego wytwarzanie. Nie myśl...
autor: MecenasAlkoś
czwartek, 19 wrz 2019, 13:03
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Grappa od a do z
Odpowiedzi: 105
Odsłony: 55594

Re: Grappa od a do z

Przeczytałem cały temat od deski do deski i chciałbym podziękować wszystkim, którzy się wypowiedzieli. W sobotę jadę pozyskać winogrona i spróbuję wykombinować z nich smakówkę - z soku, a z wytłoków (prasa już się kończy) spróbuję zrobić coś na kształt grappy według waszych wcześniejszych wniosków/z...
autor: MecenasAlkoś
środa, 18 wrz 2019, 13:07
Forum: Wina Gronowe
Temat: Jakie winogrona posadzić
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 6266

Re: Jakie winogrona posadzić

Poświęciłem trochę czasu odnośnie wiedzy na temat sadzenia winorośli. Większość informacji mówi, że można w/w odmian wysadzać cały rok od wiosny do jesieni. Prawda to?
autor: MecenasAlkoś
środa, 18 wrz 2019, 12:53
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Co popsułem? - destylacja owocówki, słaby aromat?
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 5177

Re: Co popsułem? - destylacja owocówki, słaby aromat?

Dorzucę i ja swoje 3 grosze. Owocówki to było to co zawsze chciałem robić i dlatego mam miedzianego PS-a. Na pierwszy rzut kompoty, dżemy, soki. Później maliny, śliwki, porzeczki, mieszanki owocowe. No przeróżnie po prostu. Ale zawsze mam jedna zasadę. Nigdy nie wchodzę powyżej 23 blg, z wyjątkiem p...
autor: MecenasAlkoś
poniedziałek, 16 wrz 2019, 19:54
Forum: Sprzęt Winiarski
Temat: Prasa do owoców.
Odpowiedzi: 360
Odsłony: 149784

Re: Prasa do owoców.

Witajcie ponownie. Po wielu próbach realizacji mojego pomysłu w końcu trafiłem na kogoś, kto również lubuje się w domowych trunkach. W zamian za małe co nie co otrzymałem to: -rura PCV gładka średnica zewnętrzna 400mm -średnica wewnętrzna 380mm -grubość ścianki 10mm Pytanie, jakiej wielkości otwory ...
autor: MecenasAlkoś
poniedziałek, 9 wrz 2019, 18:19
Forum: Sprzęt Winiarski
Temat: Prasa do owoców.
Odpowiedzi: 360
Odsłony: 149784

Re: Prasa do owoców.

Dzięki bardzo za ten kosz. Przemyślę sprawę. Tylko weź żonie powiedz że kosz kupić trzeba do rasy.....
autor: MecenasAlkoś
piątek, 6 wrz 2019, 15:47
Forum: Sprzęt Winiarski
Temat: Prasa do owoców.
Odpowiedzi: 360
Odsłony: 149784

Re: Prasa do owoców.

Przeczytałem cały temat od deski do deski i wziąłem się za budowę swojej własnej prasy. Ramę wykonałem z grubego drewna sosnowego i jest na prawdę bardzo, bardzo mocna. Szykuje ją po lewarek 10 ton. Al problem się pojawił co do kosza... Mam pomysł z rury teleskopowej do włazu rewizyjnego studzienki ...
autor: MecenasAlkoś
piątek, 17 maja 2019, 11:52
Forum: Przepisy smakowe
Temat: Ruda Szmata;)
Odpowiedzi: 70
Odsłony: 36505

Re: Ruda Szmata;)

Wszystko się da, ja rzuciłem najprostszy przepis a Was niech wyobraźnia niesie;)
autor: MecenasAlkoś
środa, 15 maja 2019, 10:22
Forum: Przepisy smakowe
Temat: Ruda Szmata;)
Odpowiedzi: 70
Odsłony: 36505

Re: Ruda Szmata;)

Minęło sporo czasu od kiedy założyłem temat z naszą rudą koleżanką i testowało ją wiele osób z mojej rodziny i znajomych. To okazał się hit do tego stopnia że ten napitek ma stać na stole na każdej imprezie.
Nie chcą nic innego.
A przecież beczka dębowa czeka na zlanie...
;)
autor: MecenasAlkoś
piątek, 15 lut 2019, 14:12
Forum: Przepisy smakowe
Temat: Ruda Szmata;)
Odpowiedzi: 70
Odsłony: 36505

Re: Ruda Szmata;)

Ja też rudą szmatę nastawiłem. Żeby nie mieszać co godzinę, po wsypaniu cukru wymieszałem wszystko łyżką. Teraz się gryzie do rana. Zastamawiam się czy po 8 godz przecedzać, czy potrzymać dłużej dla lepszego aromatu. Po ośmiu godzinach spokojnie przecedzaj i dopiero później możesz to dalej przechow...
autor: MecenasAlkoś
czwartek, 14 lut 2019, 19:18
Forum: Przepisy smakowe
Temat: Ruda Szmata;)
Odpowiedzi: 70
Odsłony: 36505

Re: Ruda Szmata;)

Tak patrząc na pierwszy post tego tematu muszę przyznać że jedno się zgadza. Szmata. I do tego robi wrażenie. Liść Laurowy, ziele angielskie i cukier waniliowy, brawo, super przepis. Na bogato nawet. Bardziej spłycić się już chyba nie dało. A cukier to jest wanilinowy, wanilina, takie chemiczne coś...
autor: MecenasAlkoś
czwartek, 14 lut 2019, 18:40
Forum: Przepisy smakowe
Temat: Ruda Szmata;)
Odpowiedzi: 70
Odsłony: 36505

Re: Ruda Szmata;)

Doody pisze:"Ruda" to raczej określenie na whisky, a "ruda szmata" to rdza.. ;)
Każdy ma swoje nazwy jakieś takie wymyślone przez siebie;) Ta jest właśnie MOJA.
autor: MecenasAlkoś
czwartek, 14 lut 2019, 14:54
Forum: Przepisy smakowe
Temat: Ruda Szmata;)
Odpowiedzi: 70
Odsłony: 36505

Re: Ruda Szmata;)

70-MAREK pisze:Fajny temacik, chociaż po "mecenasie" można by się spodziewać innych sformułowań .... ;)
Wiesz jak to męskie skojarzenia, nie zawsze są odpowiednio "na miejscu" :D
Musisz mi wybaczyć :roll:
autor: MecenasAlkoś
środa, 13 lut 2019, 21:02
Forum: Oczyszczanie destylatu
Temat: Zielony nalot po filtracji destylatu
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 7672

Re: Zielony nalot po filtracji

Są to ślady utleniania się miedzi, wystarczy "wyparzyć" sprzęt i będzie git.

Wyszukiwanie zaawansowane