Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)

Moderator: amator

Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy

Post autor: kiwitom23 »

Każdy ma inne zainteresowania, wiadomo. Jednak żyjemy w bardzo ciekawych czasach, gdzie na naszych oczach dzieje się historia i są odkrywane niezwykłe rzeczy. Moim konikiem jest kosmologia, genetyka i fizyka kwantowa, a akurat te dziedziny w ostatnim czasie wręcz galopują do przodu. Na przykład wszelkie nauki jakie pobierałem na lekcjach fizyki za młodu stały się w międzyczasie kompletnie nieaktualne, postrzeganie atomu, jako kuleczek krążących wokół jądra okazało się kompletną bzdurą. Kogo nie fascynuje nieskończoność wszechświata, o ile jest nieskończony, czy też kwestia powstania życia, czy pytanie o to, czy jesteśmy sami, jako istoty rozumne we wszechświecie, czy to że w naszym DNA posiadamy chromosomy, lub ich części z prawie wszystkich istot, które kiedyś żyły na tej planecie, a już miliony lat temu wyginęły. Na tym forum jest mnóstwo inteligentnych osób o szerokich horyzontach zainteresowań, więc może warto się podzielić swoimi przemyśleniami i podyskutować.

Na początek filmik, który uświadamia coś niewyobrażalnego wręcz dla umysłu człowieka, coś co powstało z jednego punktu:

"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2593
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: jakis1234 »

kiwitom23 pisze: Na przykład wszelkie nauki jakie pobierałem na lekcjach fizyki za młodu stały się w międzyczasie kompletnie nieaktualne, postrzeganie atomu, jako kuleczek krążących wokół jądra okazało się kompletną bzdurą.
To dziwne nauki pobierałeś, studiowałem fizykę ponad 30 lat temu i zdecydowana większość tego co było aktualne wtedy, jest aktualne do dzisiaj.
Już wtedy uczyłem się o atomie jako fali i nie było kuleczek :), ale to było już na studiach.
W liceum był uproszczony model Bohra, o którym uczy się i aktualnie, zaznaczając, że jest to uproszczenie.
Oczywiście fizyka mocno się rozwinęła, kwantowa, relatywistyczna, kosmologia poszły bardzo do przodu, (czarne dziury, złamanie zasady zachowania energii itp. ) ale klasyczna jest mniej więcej taka, jaka była.
A jeżeli chodzi o ciekawe filmiki, to bardzo polecam wykłady prof. Krzysztofa Meissnera, są na youtube, facet potrafi w bardzo przystępny i ciekawy sposób wyjaśniać nawet trudne osiągnięcia współczesnej fizyki. Ogląda się to świetnie.
Ostatnio zmieniony piątek, 14 paź 2022, 16:48 przez jakis1234, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: kiwitom23 »

Widocznie jestem starszy od Ciebie, w każdym razie u mnie była typowa Newtonowska fizyka, o kwantowej nie było mowy (przynajmniej do szkoły średniej). Dziwne to, bo przecież te odkrycia są datowane dużo wcześniej, ale pewnie siłą inercji tak to leciało. Wykłady Meissnera znam, warto też obejrzeć wykłady już nie żyjącego niestety Jurka Vetulaniego, ale to z trochę innej dziedziny.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Adam1070
100
Posty: 117
Rejestracja: wtorek, 8 sty 2013, 22:59
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Brak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: Adam1070 »

Ciekawe czy ktoś tam bimber pędzi? Taki żarcik sory.
Osobiście nie mogę pojąć jak z jednego tak malutkiego punktu, który leżał nie wiadomo gdzie powstało coś tak ogromnego jak wszechświat, który nadal się rozszerza. Skąd ten punk się tam wziął? I czy istnieje więcej takich punktów? I jak nazwać lub nawet sobie wyobrazić przestrzeń otaczającą wszechświat? ...
Spawam, skręcam, lutuję, kleję, remontuje, buduje.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: kiwitom23 »

Z drugiej strony jak spojrzysz na budowę atomu, gdzie powiedzmy, że jądro atomowe ma promień dokładnie jednego metra, to najbliższy jądru elektron znajdowałby się w odległości prawie 17,5 km i jest wielkości ziarnka piasku (dla porównania przy Słońcu o promieniu 1 m, Pluton znajdowałby się w odległości około 8,5 km, a Ziemia w odległości 215 m od Słońca), to "zgniatając" to do kupy, niewiele zostanie. Można przyjąć, że wszystko co nas otacza i my sami składamy się właściwie w 99,9999% z pustki.

Do tego jak wiesz skąd wzięły się pierwiastki, czyli z reakcji termojądrowych w gwiazdach, a czym cięższy pierwiastek, to tym większa musiała być ta gwiazda (np dlatego złoto jest tak rzadkie, bo tych olbrzymów jest stosunkowo niewiele), to wszystko łacznie z naszymi ciałami składa się z materii gwiezdnej pozostałej po ich śmierci. Z tego można wysnuć wniosek, że wszyscy jesteśmy.... hmmm..... gwiazdorami :hahaha:
Ostatnio zmieniony piątek, 14 paź 2022, 18:55 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 2 razy.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: rastro »

kiwitom23 pisze: Do tego jak wiesz skąd wzięły się pierwiastki, czyli z reakcji termojądrowych w gwiazdach, a czym cięższy pierwiastek, to tym większa musiała być ta gwiazda (np dlatego złoto jest tak rzadkie, bo tych olbrzymów jest stosunkowo niewiele)
Oj, z tego co udało mi się hobbystycznie dowiedzieć, to kompletnie nie tak... w gwiazdach jak zaczyna pojawiać się żelazo to już jest jej koniec gdyż ponieważ synteza pierwiastków cięższych od żelaza nie generuje energii ale ją pochłania, małe gwiazdy takie jak słońce zwyczajnie wtedy zamieniają się w białe karły (w praktyce oznacza że reakcje się zatrzymały i gwiazda stygnie). Natomiast w masywnych gwiazdach (o masie powyżej siedmiu mas słońca) do gry wkracza grawitacja... i to z jej przyczyny takie gwiazdy pizgają jako super-nowe i wtedy powstają pierwiastki cięższe od żelaza. Dlatego właśnie te pierwiastki w naturze występują znacznie rzadziej niż żelazo i lżejsze. No i na początku były same olbrzymy... gwiazdy takie jak słońce powstały na zgliszczach tych olbrzymów, albo nawet jest to już trzecie pokolenie gwiazd (ale nie pamiętam, więc mogę się mylić).
Ostatnio zmieniony piątek, 14 paź 2022, 19:30 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1185
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: psotamt »

kiwitom23 pisze:...i my sami składamy się właściwie w 99,9999% z pustki.
W przypadku niektórych osobników wydaje się to być nie tylko tezą, ale wręcz pewnikiem.
Takie OT mi się nasunęło. ;)
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: kiwitom23 »

@rastro racja! Uogólniłem, ale info z tego miało płynąć takie, że to z gwiazd. Nie wchodziłem już w szczegóły, czy to czerwone olbrzymy, czy białe karły - to wszystko jednak gwiazdy. Oczywiście błędem moim było podciągnąć złoto, czy inne pierwiastki powyżej żelaza pod reakcje termojądrowe, tu pełna zgoda. Ale to wszystko jednak z gwiazd.

@psotamt 100% racja, a od kilku lat jest taka zależność, że czym wyżej w hierarchi siedzą, to tym wyższy procent pustki, nie zauważasz tej zależności. Może ktoś by się pokusił o stworzenie jakiegoś wzoru matematycznego na to. Nobel zapewniony.
Ostatnio zmieniony piątek, 14 paź 2022, 20:07 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: Doody »

Poczułem się taki pusty, chyba się napiję ;) :piwo: Wasze!
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2922
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: Góral bagienny »

Temat idealny dla kolegi @Rozrywek :D
Będzie miał pole do popisu :hahaha:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2593
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: jakis1234 »

kiwitom23 pisze:Widocznie jestem starszy od Ciebie, w każdym razie u mnie była typowa Newtonowska fizyka, o kwantowej nie było mowy (przynajmniej do szkoły średniej).
Bez przesady, tak bardzo to Ty starszy nie jesteś. Zresztą ja mówiłem już o studiach, nie o szkole średniej.
Chociaż w liceum miałem świetną nauczycielkę fizyki, w dużym stopniu to dzięki niej poszedłem na taki kierunek.
Myślę, że to bardziej kwestia nauczyciela, niestety oni często wchodzą w pewne buty i nie zauważają zmian w swojej dziedzinie.
Obejrzałem film, bardzo ciekawy. Dzięki.
Mnie bardziej pociąga fizyka kwantowa, ale taki film tak bardzo pokazuje jakim nic nieznaczącym elementem jest Ziemia.
Ten ogrom wszechświata jest przytłaczający, czy wszechświat powstał tylko po to, aby na Ziemi zrodziło się życie?
Przecież to nie ma sensu, jaki więc jest sens istnienia nas? Czysty przypadek i darwinizm czy celowe działanie Boga (dowolnie rozumianego)?
Chciałbym, żeby się okazało, że jesteśmy jedną z wielu cywilizacji. Pamiętacie sceny z narad różnych cywilizacji z filmów s-f?
No cóż, ja się o tym już nie przekonam.
Przepraszam za skręcenie w inne rejony, ale po pierwsze taki mam nastrój, a po drugie, chyba nie chodzi o to, żebyśmy wymieniali się informacjami naukowymi. Te każdy z nas może sobie znaleźć. Ciekawsze są nasze osobiste spostrzeżenia o nas, zwłaszcza w zestawieniu z osiągnięciami nauki.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2593
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: jakis1234 »

Góral bagienny pisze:Temat idealny dla kolegi @Rozrywek :D
Będzie miał pole do popisu :hahaha:
A czy Ty nie masz już obsesji na punkcie Rozrywka?
Jeszcze się nie odezwał, a już prowokujesz.
Po co?
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2922
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: Góral bagienny »

:scratch: Może wyrażaj się jaśniej :scratch:
Gdzie Ty tu widzisz prowokację :scratch:
To już nie wolno wymienić jego nicka :shock: bo prowokacja :scratch:
Chyba ktoś tutaj grubo przesadza :angry:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

Autor tematu
kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: kiwitom23 »

jakis1234 pisze:Ciekawsze są nasze osobiste spostrzeżenia o nas, zwłaszcza w zestawieniu z osiągnięciami nauki.
Właśnie to chciałem sprowokować prawdę mówiąc, ale od czegoś należało zacząć. Mam jeszcze jeden genialny wprost film pokazujący, że człowiek nie jest niczym wyjątkowym, zaczyna się w skali kosmosu, a kończy na biologii, udowadnia że właściwie w żadnej z dziedzin nie jesteśmy najlepsi, że są organizmy, które na o głowę przewyższają we wszystkim. Niestety film jest po niemiecku, więc nie będę się wygłupiał.

Jestem zwolennikiem Darwina i zdaję sobie sprawę, że człowiek jako gatunek właściwie niczym się nie wyróżnia, może jedynie skalą destrukcji i bestialstwa, czyli jeżeli już to negatywnie. Kiedyś gdzieś widziałem takie porównanie, gdzie cały czas istnienia ziemii, czyli 4,5 miliarda lat przełożono na rok kalendarzowy, czyli ziemia powstała 1 stycznia o godzinie 0:00. I teraz zagadka - w skali jednego roku, podajcie datę i godzinę kiedy powstał rodzaj ludzki.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7342
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1696 razy
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: radius »

Minute przed północą 31 grudnia :D
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2593
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: jakis1234 »

I przez minutę potrafiliśmy doprowadzić Ziemię do katastrofy.
Brawo my.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: kiwitom23 »

Brawo @radius pierwsza odpowiedź i od razu strzał w dziesiątkę!!!
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: Doody »

Za 15 dwunasta powstał homo sapiens. Trochę nie doceniacie gatunku ludzkiego ;) . Jeżeli cofniemy się do Lusi to powstała o 20.00, 31 grudnia.
Ostatnio zmieniony sobota, 15 paź 2022, 00:49 przez Doody, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2739
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: JanOkowita »

Masz kartkę papieru o grubości 0,1 mm. Odpowiednio dużą oczywiście - składasz ja na pół, potem znowu na pół i potem znowu i znowu. Łącznie składasz ją 50 razy.
Pytanie brzmi:
Jaką grubość będzie miała taka kostka papieru ?
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

użytkownik usunięty
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: użytkownik usunięty »

Złożysz ją 50razy?
Y-Y :D
Awatar użytkownika

marian.naworski
200
Posty: 214
Rejestracja: czwartek, 16 sty 2020, 13:16
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: marian.naworski »

Z tego co pamiętam to kartkę nie złożysz więcej niż 6 razy .
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: Doody »

Złożona teoretycznie 30 razy, miałaby 107km. Pięćdziesiąt złożeń to 112 589 999 km. Jest to jakieś 75% odległości Ziemi od Słońca.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7342
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1696 razy
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: radius »

@J.Okowita, jak z Ziemi do Księżyca :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: Doody »

Do Księżyca wystarczą 42 złożenia ;)
Będzie to około 440 000 km.
Pozdrawiam
Darek

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: rastro »

JanOkowita pisze: Pytanie brzmi:
Jaką grubość będzie miała taka kostka papieru ?
2^50 * 0,1mm
Ostatnio zmieniony sobota, 15 paź 2022, 11:35 przez rastro, łącznie zmieniany 2 razy.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

użytkownik usunięty
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: użytkownik usunięty »

64.000.000km :?:
:D
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: Doody »

112 589 990 km napisalem już w poście powyżej .
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2739
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: JanOkowita »

Tak, Doody. Ale większość ludzi i tak w to nie uwierzy. Umysł w naturalny sposób odrzuca taką wielkość, gdyż to tylko cienka kartka papieru złożona kilkadziesiąt razy. W ten sposób odrzucamy wiele faktów, których nie pojmuje nasza "praktyczna" wyobraźnia.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: Doody »

To słynne zadanie ze starożytności, przerobione na naszą rzeczywistość. W tym zadaniu chodziło o to, że król miał zapłacić ziarnem za przysługę w taki sposób, że na szachownicy na pierwszym polu układamy 1 ziarno przenicy na drugim 2 na trzecim 4 itd. do 64 pola.Król się zgodził ponieważ jak w przypadku składanej kartki wydaje się, że worek ziarna musi wystarczyć na taką operację.
W rzeczywistości na ostatnim polu szachownicy musiałoby się znaleźć 2^64 ziaren czyli około 1,845 x 10^19. W praktyce nie ma takiej ilości ziarna na świecie bo to miliardy ton.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Autor tematu
kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: kiwitom23 »

To w sumie jest zasada działania piramidy Ponziego, w sumie to to samo.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

ollo
200
Posty: 249
Rejestracja: piątek, 6 cze 2014, 19:43
Krótko o sobie: Dobrze zjeść...łazić po plaży...wlezć na wydmy i sobie tam leżeć, coś tam poczytać...
Ulubiony Alkohol: Toruńska chrzanówka (wycofali z produkcji), własna - jałowcówka, kminkówka, pigwówka.
Lokalizacja: okolice Gdańska
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: Filmiki i teksty dające do myślenia, ciekawe i inspirujące.

Post autor: ollo »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”