Pot still dla garnka 5L, pierwsza przygoda z PS

Wszystko o prostych konstrukcjach typu garnek - chłodnica.

Autor tematu
Qbsu
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 23 lis 2022, 15:17
Podziękował: 2 razy

Post autor: Qbsu »

Siemanko!

Zwracam się do was szlachetnych destylersów o pomoc w rozeznaniu tematu, nakierowanie na jakąś drogę.
Obecnie wyłuskałem nieco czasu na powrót do starego hobby związanego z produkcją alkoholu. Co jakiś czas mogę nastawić sobie zaczyn, tu wybór padł na sok jabłkowy (bo nigdy wcześniej nie próbowałem - a także nie trzeba nic gotować a ja mam bardzo mało czasu).

No i zastanawiam się na krokiem na przód i ewentualnym zakupem - skonstruowaniem/zleceniem małego pot stilla. Chociaż jak niektórzy by pewnie powiedzieli że mały to do garnka 15l a 5l to chyba Nano.

Dlaczego 5l? ano mam taki garnek, a właściwie multicooker, pseudo-szybkowar, to raz. Po drugie, mało czasu na hobby, mniemam że mniejsza pojemność to szybszy proces całej destylacji a właściwie deflagmentacji(?).
Zarzucam zdjęciami garnka i proszę doświadczonych o ocene czy to ma szanse zadziałać.

Jeżeli pomysł bym wcielił w życie to poźniej ten PS pewnie bym przeniósł na jakiś większy szybkowar, np 10, 15l. Na większe zestawy na prawdę nie będzie mnie stać czasowo.

Zainteresowany jestem wyłącznie PS, chciałbym robić owocówki, calvadosik a może kiedyś whisky.

Czy to ma sens się udać, czy destylacja takich małych porcji jest możliwa? Czy zagra tu standardowy PS typu mikroPS od destylatory miedziane, czy coś innego?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
koncentraty wina
online

HeniekStarr
600
Posty: 632
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Pot still dla garnka 5L, pierwsza przygoda z PS

Post autor: HeniekStarr »

To może zacznijmy od tego, że w nastawie z soku jabłkowego, dosłodzonego do 22 BLG, przefermentowanego do końca, w 5 l będzie 0,7 l etanolu brutto. Czy ten skądinąd zapewne świetny garnek do gotowania ryżu utrzyma odpowiednią do destylacji temperaturę, to inna sprawa.
Zajrzyj do forumowego sklepu do działu alembiki. Jest tam taki maluch
https://alkohole-domowe.pl/alembik-mied ... wany-p1397

Autor tematu
Qbsu
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 23 lis 2022, 15:17
Podziękował: 2 razy
Re: Pot still dla garnka 5L, pierwsza przygoda z PS

Post autor: Qbsu »

Czy garnek utrzyma temperature tego nie wiem, trzebaby przetestować, ma taką funkcje.
Najbardziej mnie martwi czy para nie będzie dodatkowo uciekać z nieprzeznaczonych do tego otworów.
Szukałem na forum i nikt raczej tego nie porównywał ale gdzieś widziałem wzmiankę, że chyba szybciej będzie działał pot still niż alembik?
Pot still miałby taką zaletę, że zawsze go mogę podpiąć pod zwykły szybkowar a alembik już zostanie jak jest.
No nie powiem alembik cacuszko.
online

HeniekStarr
600
Posty: 632
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Pot still dla garnka 5L, pierwsza przygoda z PS

Post autor: HeniekStarr »

Zrobisz, jak zechcesz. Nie znam poziomu Twojego uporu, wytrwałości i zdolności manualnych. Ja bym ten garnek zostawił w spokoju i co najwyżej zupę w nim ugotował. Pomyśl, czy aby na pewno wszystkie jego elementy mogą mieć kontakt z oparami alkoholu.
Masz rację, że w miarę jedzenia, możesz pod potstill większy kocioł podstawić. Bierz w komplecie od DM i problem z głowy.
I wyjaśnij proszę, albo wstaw link, o co chodzi z potstillem szybszym niż alembik? Pomijając fakt, że alembik to potstill. Prędkość odbioru nie zależy od kształtu kotła, tylko od średnicy rury i przyłożonej mocy.

Autor tematu
Qbsu
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 23 lis 2022, 15:17
Podziękował: 2 razy
Re: Pot still dla garnka 5L, pierwsza przygoda z PS

Post autor: Qbsu »

Dzięki za rady. Chyba rzeczywiście nie ma co ryzykować z tym garnkiem.

Ta szybkość pot stilla to się wzięła z tej wypowiedzi.. może nie słusznie
"Witam i serdecznie dziękuje za odpowiedzi. Mam Pot-stilla od Zygmunta i dodatkowo 20cm miedzi w deflegmatorze. Moje pytanie wzięło się stąd że na Pot-stillu mógłbym szybciej poprowadzić destylacje i mógłbym kupić mniejszy alembik(chodzi o pierwszą destylacje).
Zawsze destyluje dwa razy po jednym razie nie smakuje mi. Byłem zdziwiony odpowiedzią kolegi lesgo58 bo z tego co wyczytałem to też ma coś ala alembik.
Jeszcze raz dziękuje za odpowiedzi już wiem że muszę kupić większy alembik Pozdrawiam Góral"
z wątku https://alkohole-domowe.com/forum/alemb ... 20128.html.

Ok czyli interesuje mnie średnica i mocne grzanie aby poprawić szybkość.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Pot still dla garnka 5L, pierwsza przygoda z PS

Post autor: Kòpôcz »

Mnie to wygląda jakbyś chciał dobrać zegar kominkowy do już posiadanej bransolety nadgarstkowej.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
online

HeniekStarr
600
Posty: 632
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Pot still dla garnka 5L, pierwsza przygoda z PS

Post autor: HeniekStarr »

Qbsu, w tematyce tego forum, w większości poruszanych zagadnień, szybkość i pośpiech są mało wskazane. Szybki odpęd ( pierwsza destylacja z nastawu) tak. Ale już druga, z podziałem na frakcje już nie. Poczytaj np. w postach cytowanego przez Ciebie kolegi Górala Bagiennego, o co w destylacji prostej chodzi.
Kilka dni poświęconych na czytanie sporo rozjaśni.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Pot still dla garnka 5L, pierwsza przygoda z PS

Post autor: Góral bagienny »

:witam: Wywołany do tablicy jestem :)
Kolego @Qbsu planowałem zakup alembika 10l i stąd było moje pytanie.
Pot-stilla mam na kegu 30l i do niego sporo więcej by weszło nastawu ;)
Niestety koledzy sprowadzili mnie na ziemie :poklon;
W efekcie kupiłem alembik 20l który i tak jest już za mały.
Teraz mam kociołek z płaszczem 50l na który zakładam czapę od alembika.
Tak że te Twoje 5l to będzie, o ile się nada dobre na 2-3 gotowania i zaczniesz kląć ze taki mały :D
Nie zastanawiaj się kupuj od razu kega 30l lub co najmniej szybkowar z 15l :ok:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylatory pot-still”