Drożdże Coobra8 nie ruszyły - co może być powodem?

Jak działają różne rodzaje drożdży. Które wybrać do naszego nastawu. Warunki prowadzenia fermentacji.

Autor tematu
gucio
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 7 kwie 2010, 10:02

Post autor: gucio »

Witajcie.

Tak się zastanawiam czy z powodu zbyt małej ilości wody drożdże mogą nie ruszyć?
Pierwszy raz zaaplikowałem drożdże Coobra 8, niestety powodów logistycznych zostałem zmuszony proces rozłożyć na dwa etapy.
Obecnie wygląda to tak - 18l przegotowanej kranówy + 4kg cukru + 1l przegotowanej kranówy z rozpuszczonymi drożdżami.
Sprawdzałem cukromierzem przegotowaną kranówę i wychodzi około 2-2,5st. .
Z obliczeń wychodzi, że nastaw powinien mieć około 21st + 2 z wody daje 23, cukromierz mniej więcej się pokrywa z tymi wskazaniami - blisko 24st.
Woda w butelce, w której rozpuściłem zawartość torebki miała 30st., nastaw miał około 28st.
Godzinę, dwie po zaaplikowaniu było widać bąblowanie (zostawiłem kontrolnie korek z rurką).
Później okazało się, że nie mam jak dociągnąć prądu i podłączyć grzałki (gdzieś wcięło mi przedłużacz) więc postanowiłem spuścić nastaw do plastikowego baniaka, przenieść gąsior i zlać ponownie wszystko do gąsiora.
Zapodałem grzałeczkę z termostatem ustawionym na 30 i poszedłem spać, oczywiście zostawiłem rurkę fermentacyjną.
Dzisiaj rano okazało się, że nic a nic nie drgnęło :/

Nasuwają się kilka pytań:
1. Czy powodem nie ruszenia są przenosiny gąsiora? (może spora część drożdży i pożywki została na ściankach plastikowego baniaka, który po tej procedurze poszedł do mycia)
2. Czy nastaw nie ruszył z powodu złych proporcji? (zbyt mała ilość wody dla tej ilości wody)
3. Czy nastaw nie ruszył z powodu zbyt dużej ilości cukru? (balling powyżej 22)


Przepraszam, że tak szczegółowo wszystko opisuję, ale chciałem opisać wszystko w miarę precyzyjnie, tak aby zastanowić się jeszcze raz nad problemem.

Pozdrawiam Gucio
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Drożdże Coobra8 nie ruszyły - co może być powodem?

Post autor: olo 69 »

Witam,
Przy tak malej ilości cukru na paczkę drożdży nie ma możliwości aby nastaw nie ruszył.
Nawet jakbyś dał pół paczki to nie powinno być problemu.
Jedyną możliwą rzeczą może być to że drożdże były przeterminowane.
A podgrzewanie nastawu na drożdżach turbo to moim zdaniem strata pieniędzy na prąd.
Lepiej lekko okryć beczkę kocem gdy mamy za zimno w pomieszczeniu.
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1924
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Drożdże Coobra8 nie ruszyły - co może być powodem?

Post autor: drgranatt »

Ja natomiast wiem swoje na temat tych drożdży.
Próbowałem z nimi 2x zgodnie z przepisem i za każdym razem mimo podjęcia pracy nie przerobiły do końca cukru. Dlatego też dałem sobie z nimi spokój.
Polecam natomiast Cobra24. Bez żadnego problemu pół paczki przerabiają 6 kg słodyczy.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

ewan
50
Posty: 81
Rejestracja: niedziela, 31 sty 2010, 17:19
Podziękował: 1 raz
Re: Drożdże Coobra8 nie ruszyły - co może być powodem?

Post autor: ewan »

Witam.
Ja robiłem na cobra8 zgodnie z przepisem i było OK . Twój problem może być związany z podłączeniem grzałki na 30o .Po prostu mogłeś przegrzać drożdże które i tak same na początku fermentacji dają dość dużo ciepła.

Autor tematu
gucio
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 7 kwie 2010, 10:02
Re: Drożdże Coobra8 nie ruszyły - co może być powodem?

Post autor: gucio »

Witam,

Przepraszam, że się nie odzywałem, ale tak jakoś wyszło.

Drożdże ruszyły (mam nagranie video :-) ), okazało się, że wystarczyło podgrzać nastaw do 30st. i jak się rozpędziły to się zatrzymać nie chciały :-)
Nastaw trzymałem w pomieszczeniu z uchylonym oknem, w którym było około 18-19st.
Niestety miałem baniaczek taki na styk więc zacząłem od połowy porcji cukru i mniejszej ilości wody i miarę przetworzenia cukru dodawałem roztwór cukru z woda aż do przerobienia całej ilości cukru - tutaj spisały się znakomicie.

Wyrób gotowy na klasycznej aparaturze wyszedł pierwsza klasa :-)

Reasumując, jestem zadowolony z poczynionych zakupów :-)

Pozdrawiam Gucio

jurcz
1
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 8 sty 2011, 20:39
Re: Drożdże Coobra8 nie ruszyły - co może być powodem?

Post autor: jurcz »

Witaj Gucio!

U mnie ten sam przypadek.Nastawiłem Coobre 8 zgodnie z instrukcją i zapodałem je do balonu przy 30st. i cisza.
Podejrzewam że jakaś lewa albo przeterminowana partia.

Wcześniej na T3 po godzinie była taka fermentacja że nieomal mi balon rozerwało :-)

Spróbuje z tym opakowaniem zareklamować ten szajs.

Ma ktoś może radę jak uratować nastaw z 8kilogramami cukru?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Drożdże Coobra8 nie ruszyły - co może być powodem?

Post autor: Zygmunt »

Za duża temperatura. Schłodź do 25C i dodaj nową paczkę.
Patrzcie czasem na daty postów, ten wątek zaczął się 8 miesięcy temu!
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Zablokowany

Wróć do „Drożdże i fermentacja”