Prośba o weryfikację prawidłowości procesu

Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...

Autor tematu
Marcel79
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 9 paź 2020, 21:58
Podziękował: 1 raz

Post autor: Marcel79 »

Witam Szanowne grono kolegów forumowiczów.
Jakiś czas temu stałem się szczęśliwym właścicielem kolumny aabratek pracującej w automacie. Kociołek o pojemności 120 L (mogę wlać max 105L) średnica kolumny 76 mm z buforem wzmacniającym, o pojemności myślę , że ponad 5 litrów.

Przeprowadziłem do tej pory niewielką ilość procesów. I mam wątpliwości czy ustawienia są prawidłowe, gdyż odbieram dużą ilość przedgonu a (moim zdaniem) serca troszkę mało ... Sporządziłem nastaw ze 100l na drożdżach Cobra mega pack i tak jak na instrukcji dałem 25 kg cukru (z Biedronki)
A oto wynik :
przedgon: 1,5l Serce: 6,7 Litra Log procesu : LOG005.txt (do pobrania na samym końcu postu) pogonów nie odbieram
Kolejny proces:
na tym samym nastawie: przedgon :1,5l serce : 7,8l 94 % LOG008.txt pogonów nie odbierałem

Ewidentnie jak na tą ilość nastawu serca za mało wg mnie. Lecz sprawa się w miarę wyjaśniła , gdyż kolega poprosił mnie o przerobienie swojego dwuletniego nastawu, który już miał wylać i wyszło tak :

1,6 l przedgonu , serce 11,5 l 94 %
Czyli ewidentnie coś nie halo z moim nastawem (za mało cukru w cukrze z Biedry ?, ) nad tym popracuje i zobaczymy jakie wyniki.

Lecz mam ogromną prośbę aby ktoś z doświadczeniem spojrzał na moje ustawienia i jeśli było by coś ewidentnie źle skonfigurowanie bardzo prosiłbym o sugestie. W instrukcji napisano aby skonfigurować podczas pierwszego procesu wartości :
przepływ wody : ustawiam tak około 2,5l/min. Czy temperatura podczas chłodzenia kolumny poniżej 20 stopni będzie okej ?
odbiór przedgonu : ustawiłem jak radzono w granicach 35ml/min (czasem jest to 38, czasem 36)
prędkość odbioru zaworem kulowym OVM : ustawiłem w granicach 50ml/min co u mnie odpowiada wartości parametru VM około 52 -50
Moim zdaniem odbieram za duzo przedgonu.
Czy zalewanie kolumny jest prawidłowo skonfigurowane ? Nie zaobserwowałem aby kolumna we wzierniku podczas zalewania pod czujnikiem CZK była fizycznie zalana podczas zalewania, czy tak ma być ?
Czy Waszym zdaniem zakończenie procesu jest we właściwym czasie ? (temperatura KEG) ?

Bardzo dziękuje za wszelkie odpowiedzi i sugestie

Sterownik Bolecki jest następująco skonfigurowany :
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ObrazekObrazek
Obrazek
Obrazek




Logi z procesów :
https://www24.zippyshare.com/v/3520d7wQ/file.html
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Dziad
10
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 11 lis 2019, 17:52
Podziękował: 3 razy
Re: Prośba o weryfikację prawidłowości procesu

Post autor: Dziad »

Hej, a sprawdzałeś poziom BLG przed wlaniem nastawu do kotła? Może drożdże nie zjadły cukru do końca, a może je przegrzałeś i narobiły smrodów przez co serca wyszło mniej.

HeniekStarr
600
Posty: 633
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Prośba o weryfikację prawidłowości procesu

Post autor: HeniekStarr »

Masz cukromierz? Zmierzyłeś BLG nastawu przed i po fermentacji? Drożdże przerobiły cały cukier?
Przeprowadzałeś rektyfikację bez automatu, żeby zrozumieć procesy zachodzące w kolumnie? Wiesz jak pachnie przedgon? Wiesz jaka jest wydajność kolumny? Potrafisz wyznaczyć Reflux Ratio? Byłoby Ci o wiele łatwiej, gdybyś przeprowadził kilka procesów " w manualu", a dopiero potem zdawał się na sterownik.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 3 sty 2022, 20:53 przez HeniekStarr, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Marcel79
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 9 paź 2020, 21:58
Podziękował: 1 raz
Re: Prośba o weryfikację prawidłowości procesu

Post autor: Marcel79 »

Dziad pisze:Hej, a sprawdzałeś poziom BLG przed wlaniem nastawu do kotła? Może drożdże nie zjadły cukru do końca, a może je przegrzałeś i narobiły smrodów przez co serca wyszło mniej.
Nie , nie przeprowadzałem. Przy nastepnym nastawie to zrobię. To jest ewidentnie wina nastawu , bo na kolegi eliksirze ilości raczej okej.
A jak sądzisz, przedgonu nie za dużo ?

HeniekStarr pisze:Masz cukromierz? Zmierzyłeś BLG nastawu przed i po fermentacji? Drożdże przerobiły cały cukier?
Przeprowadzałeś rektyfikację bez automatu, żeby zrozumieć procesy zachodzące w kolumnie? Wiesz jak pachnie przedgon? Wiesz jaka jest wydajność kolumny? Potrafisz wyznaczyć Reflux Ratio? Byłoby Ci o wiele łatwiej, gdybyś przeprowadził kilka procesów " w manualu", a dopiero
Dziad pisze:Hej, a sprawdzałeś poziom BLG przed wlaniem nastawu do kotła? Może drożdże nie zjadły cukru do końca, a może je przegrzałeś i narobiły smrodów przez co serca wyszło mniej.
Nie , nie przeprowadzałem. Przy nastepnym nastawie to zrobię. To jest ewidentnie wina nastawu , bo na kolegi eliksirze ilości raczej okej.
A jak sądzisz, przedgonu nie za dużo ? potem zdawał się na sterownik.
Nie mam cukromierza, ale już niedługo zakupię takowy i przy następnym nastawie wykorzystam na pewno.

Nie przeprowadzałem rektyfikacji na manualu. Masz rację. Moje problemy wynikają z niezrozumienia procesów zachodzących w kolumnie.
Jak pachnie przedgon wiem. Nie znam wydajności kolumny , ani nie potrafię wyznaczyć Reflux Ratio. Wiem , że pewnie tysiąc razy o tym pisano , lecz jakbyś mi łopatologicznie wytłumaczył , jak to się mówi ,jak chłopu na rowie , co mam po kolei czynić byłbym niezmiernie wdzięczny.
Rzucałeś okiem na ustawienia sterownika ? Jest tam coś mocno nie halo ?
Ostatnio zmieniony wtorek, 4 sty 2022, 08:26 przez Qba, łącznie zmieniany 2 razy.

użytkownik usunięty
Re: Prośba o weryfikację prawidłowości procesu

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus :ok:
Marcel79 pisze: przedgon: 1,5l Serce: 6,7 Litra
Kolejny proces:
na tym samym nastawie: przedgon :1,5l serce : 7,8l 94 %
Czyli dwa identyczne nastawy i dwa różne wyniki?
Wydaje się, że koledzy dobrze główkują. W dodatku ten nastaw od kolegi potwierdza tezę o niedorobionym cukrze w nastawie.
Marcel79 pisze:. Lecz sprawa się w miarę wyjaśniła , gdyż kolega poprosił mnie o przerobienie swojego dwuletniego nastawu, który już miał wylać i wyszło tak :

1,6 l przedgonu , serce 11,5 l 94 %
Tu wydaje się już zdecydowanie lepiej.
Po za tym sądzę, że podajesz zbyt dużo wody na skraplacz. Stąd może niska moc od zbyt schłodzonego refluxu? Czemu 94% Gdzieś tracisz conajmniej 2%:hmm:
Rura 76mm. :ok:Jakie wypełnienie i ile tego zasypu. Przy takiej armacie, przydaloby sie ze140cm sprężyn do oob. Zapytałbym jeszcze o temperaturę wrzenia tych nastawów, żeby w przybliżeniu określić ich moc oraz o stabilność kolumny na 10 półce- odbiór w granicach 50ml/min przy 3,6KW (Przy spadkach napięcia realna moc może być niższa o dobre kilka %) moim zdaniem jest zbyt wysoki. Pozdro

Autor tematu
Marcel79
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 9 paź 2020, 21:58
Podziękował: 1 raz
Re: Prośba o weryfikację prawidłowości procesu

Post autor: Marcel79 »

Po za tym sądzę, że podajesz zbyt dużo wody na skraplacz. Stąd może niska moc od zbyt schłodzonego refluxu? Czemu 94% Gdzieś tracisz conajmniej 2%:hmm:
Rura 76mm. :ok:Jakie wypełnienie i ile tego zasypu. Przy takiej armacie, przydałoby sie ze140cm sprężyn do oob. Zapytałbym jeszcze o temperaturę wrzenia tych nastawów, żeby w przybliżeniu określić ich moc oraz o stabilność kolumny na 10 półce- odbiór w granicach 50ml/min przy 3,6KW (Przy spadkach napięcia realna moc może być niższa o dobre kilka %) moim zdaniem jest zbyt wysoki. Pozdro
[/quote]

Witam
Właśnie z tą wodą.... ciężko mi ją wyregulować ... Ustawiłem jakiś przepływ np na poziomie 2,5l (zawsze przed rozpoczęciem procesu uruchamiam na sterowniku test wody i pomiar), a za jakiś czas przepływ znacznie spadł (słabsze ciśnienie w wodociągu?) i temperatura skraplacza około 23 stopni.... wtedy w obawie przed podobną sytuacją mocniej odkręciłem i temp spadła do jakiś 11 stopni. Pewnie z powodu tych wahań temperatury uzyskałem różne ilości z tego samego nastawu. Jaka wartość temperatury na skraplaczu jest optymalna ?

Wypełnienie oryginalnie zastosowane przez producenta kolumny ze strony aabratek.pl (jak jeszcze robili) sprężynki pryzmatyczne nierdzewne oraz miedziane. Jeszcze nie czyściłem miedzi, nie wiem w jakiej proporcji. Lecz kolumna wysoka, mierząc od bufora do końca zasypu (około 4 -5 centymetrów poniżej czujnika CZK) to około 130 cm zasypu
Pewnie moje pytanie wzbudzi uśmiech politowania, lecz jak określić temperaturę wrzenia ? Czy to będzie temperatura KEG w momencie "bulgotania" we wzierniku KEGa czy we wzierniku bufora ? Czy może inaczej się ją ustala ? Można ją może odczytać z logów załączonych ?

Dziękuje za odpowiedź. Dzięki Tobie już wiem że przez różne wartości przepływu wody mogą być różne efekty
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 3 sty 2022, 23:08 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Prośba o weryfikację prawidłowości procesu

Post autor: rastro »

Marcel79 pisze: Właśnie z tą wodą.... ciężko mi ją wyregulować ... Ustawiłem jakiś przepływ np na poziomie 2,5l (zawsze przed rozpoczęciem procesu uruchamiam na sterowniku test wody i pomiar), a za jakiś czas przepływ znacznie spadł (słabsze ciśnienie w wodociągu?) i temperatura skraplacza około 23 stopni.... wtedy w obawie przed podobną sytuacją mocniej odkręciłem i temp spadła do jakiś 11 stopni.
Really? Temperatura na wyjściu ze skraplacza 23-11C? Większość pewnie ma ją bliżej 50-60C. Możliwe że jakość urobku na tym cierpi, ale nie podejrzewał bym, ze jest to w jakikolwiek sposób związane z wydajnością.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Prośba o weryfikację prawidłowości procesu

Post autor: seneka »

Tak jak Ci koledzy pisali. Koniecznie cukromierz sobie kup szczególnie przy tak dużych nastawach. A jak sprawdzałeś czy fermentacja zakończona? Co decydowało że wlewałeś nastaw do kotła?
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Prośba o weryfikację prawidłowości procesu

Post autor: rozrywek »

Kol@Marcel79.
Posiadasz super hiper sterownik, a nie potrafisz zrobić nastawu.

Wywal sterownik i zacznij się uczyć manualnie, tryb automatyczny i jego parametry są dla tych co wiedzą jak z nich korzystać.!!!

Kuźwa pilot Boeninga co włącza autopilota, a nawet nie wie gdzie są silniki.!

Jeden parametr odczytu ci przekłamie, i zamiast serca, będziesz miał przedgon.
10L przedgonu i szklanka serca.
Sterownikiem steruje sterujący, nie na odwrót.
Jedź na RĘCZNYM, dopóki się nie nauczysz procesu, wtedy parametry ustalisz sam z łatwością. Bez pytań.

Ja pitolę, sprzęt za tyle tysięcy, a cukromierza za 8zł brak.

Ja sobie nie wyobrażam pracy z automatem, jeśli nie znam sam wszystkich prostych zasad procesu.

Przecież ty wołasz elektryka, aby ci w lampce nocnej zmienił żarówkę.

Tryb manualny, do nauki i kontrola.
Nauki.

A skąd my mamy wiedzieć jakie ty masz temperatury wody w wodociągu?

Dobrze,wystarczy ochrzaniania.
Trzeba pomóc, prawda?

Zacznij od nastawu, i jego danych.
Mierzysz blg nastawu przed, w trakcie i gotowego. Przed wlaniem do kotła.

Oraz mierzysz blg DUNDRU, po odpędzie.
Po co?
Dla własnej nauki.
Zrozumierz wtedy jak działa cukromierz i co wskazuje właściwie.

Zaznaczam że nikt nie mierzy blg dundru, tylko go wylewa, a warto sprawdzić czasem.
A różnica pomiędzy wlanym wsadem, a odpędzonym będzie rozwiązaniem zagadki, którą ci zadaję.

Matematyka, prosta zresztą, nigdy cię nie oszuka, ile wsypałeś, ile uzyskałeś.

A nie ile jest cukru w cukrze, to nie wymówka.

Nauka nastawu cię czeka, nie sprzętu.

Ps: aby nie było że tylko na ciebir wodę wylałem, ręcznik też podaję. ;P
Ostatnio zmieniony wtorek, 4 sty 2022, 03:13 przez rozrywek, łącznie zmieniany 1 raz.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
Marcel79
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 9 paź 2020, 21:58
Podziękował: 1 raz
Re: Prośba o weryfikację prawidłowości procesu

Post autor: Marcel79 »

rastro pisze:Really? Temperatura na wyjściu ze skraplacza 23-11C? Większość pewnie ma ją bliżej 50-60C. Możliwe że jakość urobku na tym cierpi, ale nie podejrzewał bym, ze jest to w jakikolwiek sposób związane z wydajnością.
Pewnie mylę pojęcia... Mam na myśli temperaturę chłodnicy. Mówię o wartości wyświetlanej na sterowniku Boleckiego w lewym górnym rogu.
Domniemam, że mówisz o temperaturze wody chłodzącej po wyjściu z chłodnicy?
seneka pisze:Tak jak Ci koledzy pisali. Koniecznie cukromierz sobie kup szczególnie przy tak dużych nastawach. A jak sprawdzałeś czy fermentacja zakończona? Co decydowało że wlewałeś nastaw do kotła?
Tak zrobię na pewno i zastosuje się do rad. Jak sprawdzałem? Cóż, jak skończyło "buzować" odczekałem jeszcze kilka dni, zlałem znad syfu dennego bez wzruszania delikatnie, odczekałem kilka tygodni aż mleko sklarowało, znów delikatnie zlałem i do kotła. Czyli można pewnie powiedzieć, że nie sprawdzałem?
rozrywek pisze:Kol@Marcel79.
Posiadasz super hiper sterownik, a nie potrafisz zrobić nastawu.

Wywal sterownik i zacznij się uczyć manualnie, tryb automatyczny i jego parametry są dla tych co wiedzą jak z nich korzystać.!!!

Kuźwa pilot Boeninga co włącza autopilota, a nawet nie wie gdzie są silniki.!

Jeden parametr odczytu ci przekłamie, i zamiast serca, będziesz miał przedgon.
10L przedgonu i szklanka serca.
Sterownikiem steruje sterujący, nie na odwrót.
Jedź na RĘCZNYM, dopóki się nie nauczysz procesu, wtedy parametry ustalisz sam z łatwością. Bez pytań.
Ja pitolę, sprzęt za tyle tysięcy, a cukromierza za 8zł brak.
Ja sobie nie wyobrażam pracy z automatem, jeśli nie znam sam wszystkich prostych zasad procesu.
Przecież ty wołasz elektryka, aby ci w lampce nocnej zmienił żarówkę.
Tryb manualny, do nauki i kontrola.
Nauki.
A skąd my mamy wiedzieć jakie ty masz temperatury wody w wodociągu?
Dobrze,wystarczy ochrzaniania.
Trzeba pomóc, prawda?
Zacznij od nastawu, i jego danych.
Mierzysz blg nastawu przed, w trakcie i gotowego. Przed wlaniem do kotła.
Oraz mierzysz blg DUNDRU, po odpędzie.
Po co?
Dla własnej nauki.
Zrozumierz wtedy jak działa cukromierz i co wskazuje właściwie.
Zaznaczam że nikt nie mierzy blg dundru, tylko go wylewa, a warto sprawdzić czasem.
A różnica pomiędzy wlanym wsadem, a odpędzonym będzie rozwiązaniem zagadki, którą ci zadaję.
Matematyka, prosta zresztą, nigdy cię nie oszuka, ile wsypałeś, ile uzyskałeś.
A nie ile jest cukru w cukrze, to nie wymówka.
Nauka nastawu cię czeka, nie sprzętu.
Ps: aby nie było że tylko na ciebir wodę wylałem, ręcznik też podaję. ;P
Witam. Przyjmuję krytykę z pełną pokorą gdyż najzwyczajniej w świecie masz rację. Zmierzę temperaturę w wodociągu, choć podejrzewam, że zmienną ona jest. Nie będę ukrywał, że najzwyczajniej w świecie było mi wstyd zacząć ten wątek i prosić Was o porady, gdyż doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że nie rozumiem, jak zachodzą procesy w kolumnie i moje pytania wzbudzają śmiech lub uśmiech politowania. Wiem to. I rozumiem, że dla kogoś kto to czuje i robił wiele razy moje prymitywne pytania o najprostsze rzeczy mogą męczyć lub irytować. Dziś kupię cukromierz jak będę wracał z pracy i zmierzę nastaw, który pozostał. Paradoksalnie dziękuje koledze za kubeł zimnej wody na głowę i komentarz. Pozdrawiam Marcel
Ostatnio zmieniony wtorek, 4 sty 2022, 10:26 przez manowar, łącznie zmieniany 3 razy.

HeniekStarr
600
Posty: 633
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Prośba o weryfikację prawidłowości procesu

Post autor: HeniekStarr »

Łopatologicznie? To tutaj

https://alkohole-domowe.com/forum/wylic ... 13343.html

I tutaj

https://alkohole-domowe.com/forum/kolum ... t9284.html

Na ustawienie sterownika nie patrzyłem, bo się na tym nie znam.

jpiwek
300
Posty: 312
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Prośba o weryfikację prawidłowości procesu

Post autor: jpiwek »

Z logu wynika, że wsad jest ok, blisko 15%. Masz zdecydowania za mało mocy ustawionej w czasie procesu (dlatego pracujesz tak długo) oraz źle ustawiony odbiór przedgonu, serca i pogonu. Stąd połowę alkoholu lejesz w kanał.
U mnie na 76mm odbiór prowadzę przy ponad 5kW (wypełnienie Henitom), co przy zbiorniku 100l daje mi całkowity czas procesu w zasadzie o połowę krótszy, niż u ciebie. 10,5- 11l spirytusu odbieram w ok. 4,5h.

Zwiększ moc i odbieraj mniej przedgonu. To stary SKN, więc nie ma możliwość regulacji odbioru, załóż sobie zaworek za elektrozaworem i go przydław. Z tej ilości powinieneś mieć maks 500ml przedgonu. Ustawiania pogonu zwiększ o jeden stopień, to kolejne litry w kanał.

Autor tematu
Marcel79
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 9 paź 2020, 21:58
Podziękował: 1 raz
Re: Prośba o weryfikację prawidłowości procesu

Post autor: Marcel79 »

jpiwek pisze:Z logu wynika, że wsad jest ok, blisko 15%. Masz zdecydowania za mało mocy ustawionej w czasie procesu (dlatego pracujesz tak długo) oraz źle ustawiony odbiór przedgonu, serca i pogonu. Stąd połowę alkoholu lejesz w kanał.
U mnie na 76mm odbiór prowadzę przy ponad 5kW (wypełnienie Henitom), co przy zbiorniku 100l daje mi całkowity czas procesu w zasadzie o połowę krótszy, niż u ciebie. 10,5- 11l spirytusu odbieram w ok. 4,5h.

Zwiększ moc i odbieraj mniej przedgonu. To stary SKN, więc nie ma możliwość regulacji odbioru, załóż sobie zaworek za elektrozaworem i go przydław. Z tej ilości powinieneś mieć maks 500ml przedgonu. Ustawiania pogonu zwiększ o jeden stopień, to kolejne litry w kanał.
Witam
właśnie zmierzyłem BLG dwoma wskaźnikami. Na jednym jest - 4 a na drugim który cały prawie utonął , dokładnie pod poziomem nastawu widnieje napis : ""BLg końcowe" W smaku nastaw nie wykazuje absolutnie żadnej słodkości, że tak powiem.
Skoro nastaw jest jak piszesz okej, to dlaczego przy nastawie kolegi i tych samych ustawieniach sterownika ilość odebranego serca były tak różne ? (z kolegi nastawu okej , a z mojego lipa)

Piszesz , że to stary SKN. Nie wiem, wydaje mi się , że nie . Jak odpalam sterownik mam info : SKN v3,16-20V CZK v1,2
Mam możliwość regulacji odbioru ustawieniem zaworu kulowego OVM którym odbieram serce w zakresie 10-100 jednostek. Przy ustawieniu aktualnym na 52 odbieram około 50ml/min
Przedgon odbieram zaworkiem precyzyjnym LM na głowicy ustawionym manualnie na wydajność około 35ml/min i w zadanych czasach (jak na kolejnych zdjęciach sterownika) dzieje się to dwa razy po 20 min (tu zrobię jedno powtórzenie - teoretycznie , na podstawie poprzednich procesów powinno go być wtedy około 750ml)
Zwiększę moc podczas odbierania do 5 kW
Piszesz abym ustawienia pogonu zwiększył o jeden stopień , czyli w ustawieniach procesu #8 (przedostatnie zdjęcie)
Mam zwiększyć "KEG" czy "DÓŁ" ?
Z góry dziękuje za odpowiedź
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Prośba o weryfikację prawidłowości procesu

Post autor: seneka »

No czyli teraz dopiero wiesz na pewno że drożdże zrobiły swoją robotę. I nikt się z Ciebie nie naśmiewa. Nie ma głupich pytań. Dobrze że tutaj pytasz i uczysz się na wlasnych błędach. Ugotuj ten nastaw bez elektroniki. Wyżej masz link. I opisz efekty.
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA

użytkownik usunięty
Re: Prośba o weryfikację prawidłowości procesu

Post autor: użytkownik usunięty »

@Marcel79 nie ty pierwszy masz problem z automatem.
https://alkohole-domowe.com/forum/post2 ... ml#p229324
Ostatnio zmieniony środa, 5 sty 2022, 11:32 przez użytkownik usunięty, łącznie zmieniany 1 raz.

jpiwek
300
Posty: 312
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Prośba o weryfikację prawidłowości procesu

Post autor: jpiwek »

Marcel79 pisze:
Piszesz , że to stary SKN. Nie wiem, wydaje mi się , że nie . Jak odpalam sterownik mam info : SKN v3,16-20V CZK v1,2
Obecnie pracuję na 5 wersji sterownika (SKN V5). Ty masz trzecią (V3). Róznic dużo nie ma, ale nie da się na trójce ustawic przedgonu kroplowo, jest mniejsza regulacja OVM i ten zjeba** czujnik zalania.
Mam możliwość regulacji odbioru ustawieniem zaworu kulowego OVM którym odbieram serce w zakresie 10-100 jednostek. Przy ustawieniu aktualnym na 52 odbieram około 50ml/min
No...chyba nie. 50ml/min to 3l/h. Proces trwał Ci 7 godzin, a odebrałeś niecałe 7 litrów...

Przedgon ustaw trochę bardziej restrykcyjnie zaworem i sprawdź przy nastepnym procesie po jakiej ilości przestajesz go czuć. Potem proporcjonalnie zmniejsz czas odbioru do tej wartości.
Piszesz abym ustawienia pogonu zwiększył o jeden stopień , czyli w ustawieniach procesu #8 (przedostatnie zdjęcie). Mam zwiększyć "KEG" czy "DÓŁ" ?
[/quote][/quote]

Keg o stopień w górę, przy "dół" daj "x".
Ciekawe, że forumowi "spesjalsi" przez pierwszą stronę tematu nie raczyli zerknąć w log, tylko drążyli jakie było blg, gdzie to widać od razu. Zero pomocy, sterownika na oczy nie widzieli, ale ścianę tekstu że "hurr durr tylko w manualu" napisac potrafią. Obrazek
Ostatnio zmieniony wtorek, 4 sty 2022, 20:35 przez jpiwek, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Marcel79
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 9 paź 2020, 21:58
Podziękował: 1 raz
Re: Prośba o weryfikację prawidłowości procesu

Post autor: Marcel79 »

Obecnie pracuję na 5 wersji sterownika (SKN V5). Ty masz trzecią (V3). Róznic dużo nie ma, ale nie da się na trójce ustawic przedgonu kroplowo, jest mniejsza regulacja OVM i ten zjeba** czujnik zalania.
Czyli rzeczywiście mam stary :(
No...chyba nie. 50ml/min to 3l/h. Proces trwał Ci 7 godzin, a odebrałeś niecałe 7 litrów...
Tak ustawiłem i tak jest ale.... w instrukcji napisano : "Pod koniec odbioru gonu głównego "serca" motozawór kulowy OVM będzie się zamykał i otwierał po kilku minutach, choć na ekraniewciąż widać ODBIERANIE"
No a u mnie to otwieranie i zamykanie nie wystepuje pod koniec procesu , lecz dość szybko i powtarza się cyklicznie , co może być tego powodem ?
Przedgon ustaw trochę bardziej restrykcyjnie zaworem i sprawdź przy nastepnym procesie po jakiej ilości przestajesz go czuć. Potem proporcjonalnie zmniejsz czas odbioru do tej wartości.
Tak uczynię.
Keg o stopień w górę, przy "dół" daj "x".


OK , a przy "KEG" ma nie być tego "x" ?
Ciekawe, że forumowi "spesjalsi" przez pierwszą stronę tematu nie raczyli zerknąć w log, tylko drążyli jakie było blg, gdzie to widać od razu. Zero pomocy, sterownika na oczy nie widzieli, ale ścianę tekstu że "hurr durr tylko w manualu" napisac potrafią.


Mi zależy na automacie. Lecz widzę , że na początku muszę trochę pobawić się w manualu aby poznać kolumnę i procesy. Ale .... ja nie mam najzwyczajniej w świecie czasu :( , nie pamiętam kiedy miałem niedzielę bez pracy... :(
Jeśli to mi ułatwi (a już widzę , że tak) pracę w automacie, to przejdę na SKNv5 . Czy poza sterownikiem musiałbym, jeszcze coś wymieniać ?
Widzę ,że czujnik CZK można będzie zdemontować , bo SKN 5 ma wbudowany. A reszta ?
BARDZO Ci kolego jpiwek dziękuje za Twoje odpowiedzi bardzo mi pomogły i pomagają !
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Prośba o weryfikację prawidłowości procesu

Post autor: rozrywek »

jpiwek pisze: Ciekawe, że forumowi "spesjalsi" przez pierwszą stronę tematu nie raczyli zerknąć w log, tylko drążyli jakie było blg, gdzie to widać od razu. Zero pomocy, sterownika na oczy nie widzieli, ale ścianę tekstu że "hurr durr tylko w manualu" napisac potrafią. Obrazek
To chyba do mnie było, to odpowiem:
Podawanie gotowego rozwiązania to nie nauka, dać komuś odpisać zadanie na przerwie, to tymczasowe rozwiązanie, a jak mu po lekcjach nie pomożesz, to na następnej lekcji i tak dostanie pałę.
Jpiwek, na koniec postu dostaniesz też odpowiedź, tylko przeczytaj. To też nauka dla ciebie.


Marcel79 pisze:Witam. Przyjmuję krytykę z pełną pokorą gdyż najzwyczajniej w świecie masz rację.
No jak widać, dorosłość przez ciebie przemawia. :ok:
Marcel79 pisze:Paradoksalnie dziękuje koledze za kubeł zimnej wody na głowę i komentarz. Pozdrawiam Marcel
Ja też pozdrawiam, wodę wylałem, ręcznik podałem, a teraz bonus: suszarkę do włosów też podaje, tylko nie siedź w wannie. :mrgreen: :mrgreen:

Otóż, zapewne, więc:..........kuźwa językowo wstęp rewelka. :shock:

Cukromierz jest ci potrzebny do wielu rzeczy o których nawet nie wiesz, naprawdę.
Wydaje ci się że tylko do sprawdzenia ilości cukru, tak ale nie pod koniec fermentacji.
Do nastawienia jest teoretycznie zbędny, ponieważ proste obliczenie ci to powie, ja stosuję i swój łeb i cukromierz, łeb do myślenia, a cukromierz do zanurzenia.

Do czego ci potrzebny jest potem:
Otóż jak nie bulka, nie znaczy że nastaw nie pracuje, wystarczy nieszczelny korek i już lipa, bo nie bulka.

Do zmierzenia nastawu zaraz przed wlaniem do kotła, jest ci potrzebny, po co?
Możesz od razu obliczyć ile masz alkoholu w wsadzie, a jak ci ten twój sterownik coś zwali, to będziesz wiedział że coś nie gra.
Poza tym, (jpiwek to do ciebie też) jedno błędne wskazanie termometru i ci sterownik zakończy proces, a w kotle zostanie ci z 2,3 Litry alkoholu.

A tak dobry cukromierz i podstawowa matematyka zadziała, powie ci że coś jest nie tak, zapali ci twoja logika czerwoną lampkę, kurna wykapało tyle litrów, a powinno być zdecydowanie więcej.

Matematyki się boisz, niepotrzebnie, to są proste obliczenia, oraz proste wzory, odrobina pomyślunku i kalkulator, nawet na telefonie.

A teraz wyjaśnię dlaczego taka moja reakcja i taka stylistyka:
Bo działa!!!
Pizdnąłem w plecy zamiast głaskać po główce i wycierać nosek. :lol: I co główka zrobiła?
Zaczęła główkować :punk: a w skali czasu pomyśli ...ile to dobroci w postaci przedgonu, przedwczesnego zakończenia procesu poszło w kanał.
Marcelu79, jak się będziesz motał z tą prostą matematyką, nie wstydź się, poproś o wzór i korzystaj na zdrowie.

Czy kolega jpiwek teraz zrozumiał? Wypierdolić kogoś z łódki niech się nauczy pływać, a nie podczepiać mu pod pach pompowane pierdółki, rozumiesz? A i tak by się nie utopił, bo Rozrywek nie głupek, i swój rozum ma, wypindrzył go z łódki na mieliźnie, i tak by dostawał gruntu stopami.

Nie takich tu wychowywałem, i nie jeszcze jednego wychowam, a potem przychodzą, " masz to wiadro z wodą i ręcznik? pożycz na chwilę'' mam tu takiego jednego..... :hammer:

Marcel79, zadanie domowe, poprosiłem cię abyś zmierzył cukromierzem wlewany nastaw do kotła, oraz ten po odpędzie.
Podaj wynik, i odpowiedz dlaczego się różni.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

użytkownik usunięty
Re: Prośba o weryfikację prawidłowości procesu

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus :ok:
Marcel79 pisze:
... jak określić temperaturę wrzenia ? Czy to będzie temperatura KEG w momencie "bulgotania" we wzierniku KEGa...?
Im mocniejszy wsad, tym temperatura wrzenia jest niższa. Korzystaj z termometru i "rybki destylacyjnej!". Kiedyś napewno Ci się przyda.
@jpiwek, dziękuję za wyjaśnienie :ok:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
Marcel79
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 9 paź 2020, 21:58
Podziękował: 1 raz
Re: Prośba o weryfikację prawidłowości procesu

Post autor: Marcel79 »

Do zmierzenia nastawu zaraz przed wlaniem do kotła, jest ci potrzebny, po co?
Możesz od razu obliczyć ile masz alkoholu w wsadzie, a jak ci ten twój sterownik coś zwali, to będziesz wiedział że coś nie gra.
jak się będziesz motał z tą prostą matematyką, nie wstydź się, poproś o wzór i korzystaj na zdrowie.
Bym poprosił o ten wzór na ilość alko w nastawie przed wlaniem.
Marcel79, zadanie domowe, poprosiłem cię abyś zmierzył cukromierzem wlewany nastaw do kotła, oraz ten po odpędzie.
Podaj wynik, i odpowiedz dlaczego się różni.
Odpisałem parę postów wyżej :
Witam
właśnie zmierzyłem BLG dwoma wskaźnikami. Na jednym jest - 4 a na drugim który cały prawie utonął , dokładnie pod poziomem nastawu widnieje napis : ""BLg końcowe" W smaku nastaw nie wykazuje absolutnie żadnej słodkości, że tak powiem.
Skoro nastaw jest jak piszesz okej, to dlaczego przy nastawie kolegi i tych samych ustawieniach sterownika ilość odebranego serca były tak różne ? (z kolegi nastawu okej , a z mojego lipa)
Doczytałem z linku od kolegi HeniekStarr , że trzeba ustalić moc roboczą i sprawdzić RR
W teorii już prawie wiem jak to uczynić, lecz nie wiem do końca jak to mam zrobić na sterowniku. Nie bawiłem się nim w trakcie procesu
Ostatnio zmieniony czwartek, 6 sty 2022, 13:34 przez manowar, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Prośba o weryfikację prawidłowości procesu

Post autor: bolecki »

Problemy z czujnikiem zalania to macie w V3 czy V5?. Ogólnie wychodzi na to że w V5 trzeba się nad nim bardziej skupić.
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”