Chłodnica podwójna z rurki miedzianej fi8

Budowa i eksploatacja chłodnic.
Awatar użytkownika

Autor tematu
gobo
100
Posty: 115
Rejestracja: wtorek, 7 gru 2010, 16:03
Otrzymał podziękowanie: 12 razy

Post autor: gobo »

Czy jest możliwe wykonanie wężownicy podwójnej (dwu-cylindrycznej) z rurki miedzianej miękkiej fi 8 mm żeby weszła w rurę fi wewnętrzne 50 mm? Czy do gięcia takiej wężownicy rurka musi być wypełniona piaskiem i podgrzana palnikiem (rozhartowana)? Proszę o poradę w jaki sposób to wykonać. Na forum są w zasadzie sposoby wykonania wężownic pojedynczych.
promocja
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Chłodnica podwójna z rurki miedzianej fi8

Post autor: radius »

Witaj.
Bardzo trudno będzie ci skręcić taką podwójną spiralę, do rury fi 50 (ale nie jest to niemożliwe, co zaraz opiszę). Zaczynamy; spirala zewnętrzna nie może mieć średnicy większej niż max. 48mm a więc nie możesz jej nawijać na rurce o średnicy większej niż 32mm, a tym samym i spirala wewnętrzna nie może tego wymiaru przekroczyć.
Praktycznie można to zrobić tak:
pierwszą spiralę nawijasz na rurkę fi 15mm, wychodzi średnica spirali ok. 30mm (rurka jednak trochę się spłaszcza), następnie wkładasz zwiniętą spiralę w rurkę fi 32mm (średnica wew. 30mm) i nawijasz drugą spiralę. Powinno się udać. Ja nawijałem spiralę z rurki miękkiej fi 8 na rurkę fi 15 i trochę się tylko namęczyłem przy wygięciu kolanka powrotu, ale poza tym nie było problemu. Rurki nie podgrzewałem, miedź miękka jest naprawdę miękka. Do wypełnienia rurki użyłem piasku kwarcowego z bezpieczników bagnetowych, jest czysty, suchy i bardzo drobny więc nie było problemu z późniejszym jego wysypaniem. A tak wygląda moja spirala http://alkohole-domowe.com/forum/downlo ... &mode=view
Pozdrawiam - Radius
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
gobo
100
Posty: 115
Rejestracja: wtorek, 7 gru 2010, 16:03
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Chłodnica podwójna z rurki miedzianej fi8

Post autor: gobo »

Serdeczne dzięki Radius. Spróbuję! Jak mi nie wyjdzie pierwszy zwój na rurze fi 15 to dam spokój. Zrobię wtedy pojedynczą ale dłuższą, tak aby długośc całkowita rurki była zbliżona do zakładanej. Wyliczyłem, że podwójna musiałaby miec około 25 zwoi jednych i drugich, no powiedzmy że wewnętrzna ze dwa zwoje mniej ze względu na większe spłaszczenie rurki. Zwijając pojedynczą będę musiał miec blisko 40 zwoi to jest blisko 5 mb rurki. w sumie pojedyncza zwinięta wężownica będzie dłuższa o około 10 cm od podwójnej.
Pozdrawiam Gobo.
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Chłodnica podwójna z rurki miedzianej fi8

Post autor: Kucyk »

Gobo, a masz palnik gazowy taki do lutowania?
Awatar użytkownika

Autor tematu
gobo
100
Posty: 115
Rejestracja: wtorek, 7 gru 2010, 16:03
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Chłodnica podwójna z rurki miedzianej fi8

Post autor: gobo »

Mam! Chiński co prawda, na propan-butan z małej butli. Powiedz mi Kucyk o co chodzi?
Gobo
Awatar użytkownika

zbyszeek10
100
Posty: 111
Rejestracja: poniedziałek, 12 sty 2009, 19:28
Krótko o sobie: Hmmmmm.
Ci co mnie znają wiedzą.
:).
Ulubiony Alkohol: Swojej produkcji. Piwo
Status Alkoholowy: Winiarz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Kontakt:
Re: Chłodnica podwójna z rurki miedzianej fi8

Post autor: zbyszeek10 »

Witajcie
przecież mamy zimę i temperaturę na - więc cóż w tym trudnego zalewamy rurkę wodą na pół godziny na zewnątrz i mamy gotowy materiał do gięcia .
Ja tak zrobiłem swoją i działa bez zarzutów i nie zagniata sie przy nawijaniu foto dostarcze później bo teraz spirala pracuje

Pozdrawiam

ZBYSZEK
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”