Znaleziono 113 wyników

autor: gobo
poniedziałek, 13 lut 2012, 10:01
Forum: Galeria destylatorów Reflux
Temat: Kolumna VM/LM by Mossini
Odpowiedzi: 45
Odsłony: 21308

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

Poniżej na załączonych zdjęciach panel z termometrami mojego aparatu przedstawiający temperatury: 1-sze- zdjęcie: temperatury podczas odbioru gonu głównego od 90,5 do 96 st.C w kotle. Nastaw (cukrówka) o stężeniu około 15% alk. 2-gie zdjęcie: temperatury zakończenia procesu rektyfikacji. Temperatura...
autor: gobo
sobota, 11 lut 2012, 18:27
Forum: Galeria destylatorów Reflux
Temat: Kolumna VM/LM by Mossini
Odpowiedzi: 45
Odsłony: 21308

Re: Kolumna VM/LM by Mossini

Ja umiejscowiłem na 40 cm nad kegem i okazało się to strzałem w dziesiątkę.Przy wypełnieniu sprężynkami jest to ok 14 półka.Nad tym mam jeszcze 90 cm wypełnienia.Temperatura na tym termometrze nie zmienia się prawie prze cały proces destylacji.Pierwsze drgnięcie o 0,1 stopnia obserwuję gdy w kegu m...
autor: gobo
piątek, 10 lut 2012, 11:40
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: System stałego reflux ratio - jak to działa?
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 11610

Re: System stałego reflux ratio - jak to działa?

@lesgo58 Rektyfikuję na moim aparacie rok czasu. Posiadanie wziernika rozczarowało mnie po zmianie wypełnienia ze zmywakowego na sprężynki KO. Otóż nie udało mi się zalać kolumny, aby zaobserwować to we wzierniku. Grzałem pełną posiadaną mocą 2-ch grzałek po 1,5 kW każda, jedna podłączona poprzez re...
autor: gobo
niedziela, 29 sty 2012, 09:02
Forum: Problemy i pytania
Temat: Problemy początkującego
Odpowiedzi: 59
Odsłony: 19678

Re: Problemy początkującego

@Saikei Wlutowanie rurki powrotu w skośną półkę jest trudne ale możliwe. Natomiast co do języczka nie będę się wypowiadał. Czytałem jedynie w którymś z postów, że spora część flegmy podcieka pod języczek i dalej półkę; ściankując po wewnętrznej powierzchni kolumny. Dennica deflegmatora nie może być ...
autor: gobo
sobota, 28 sty 2012, 15:35
Forum: Problemy i pytania
Temat: Problemy początkującego
Odpowiedzi: 59
Odsłony: 19678

Re: Problemy początkującego

@Saikei Co bym zmienił w projekcie po roku użytkowania mojego miedzianego Bokakoba? 1. Głowicę. Zamiast grzybkowej na redukcjach kielichowych (54 x 22) dałbym ze skośnymi półkami z jednej tylko prostej przyczyny - będzie dużo tańsza. Mam jedną i drugą. Zapewniam, że nie ma jakiejkolwiek różnicy jeże...
autor: gobo
sobota, 21 sty 2012, 21:07
Forum: Projekty aparatur
Temat: Prośba o ocenę projektu Aabratek
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 11011

Re: Prośba o ocenę projektu Aabratek

@Lenartm
Ładnie wykonany Aabratek. Nie podobają mi się te "wąsy" ze śrub, chyba zupełnie niepotrzebne. W głowicy mamy tak niskie nadciśnienie, że siła dokręcenia śrubunku ręką nawet bez wąsów będzie w zupełności wystarczająca.
autor: gobo
sobota, 21 sty 2012, 16:51
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: System stałego reflux ratio - jak to działa?
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 11610

Re: System stałego reflux ratio - jak to działa?

@Kula 1. Manometr do mierzenia ciśnienia w kotle to manometr do pomiaru niskich ciśnień tzw. puszkowy. Zakres: 0 - 4 kPa. 1kPa = 10 mBar = 101,97 mm H 2 O = 7,50 mm Hg. Dlaczego taki zakres? Chodzi tutaj w miarę o precyzyjne dokonanie odczytu, ale manometru o niższym zakresie już bym nie zalecał. Pr...
autor: gobo
sobota, 21 sty 2012, 14:01
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: System stałego reflux ratio - jak to działa?
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 11610

Re: System stałego reflux ratio - jak to działa?

@Radius Moja kolumna z kotłem połączona jest flanszą (kryza, kołnierz). Rurka manometryczna fi 6 mm wlutowana jest w kolumnę, 1 cm nad kołnierzem do łączenia z kołnierzem kega. Tuz nad wejściem rurki manometrycznej do kolumny zaczyna się wypełnienie. Usytuowanie wlutowania w kolumnę jest korzystne z...
autor: gobo
sobota, 21 sty 2012, 13:05
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: System stałego reflux ratio - jak to działa?
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 11610

Re: System stałego reflux ratio - jak to działa?

I wtedy mamy problem polegający na tym, że w czasie, kiedy ilośc par idących na skraplacz maleje, to nam sie refluks zmienia w niewłaściwa stronę - więcej procentowo zaczyna skapywać do odbioru, niż wcześniej, więc trzeba ręcznie dokręcić zawór i zmniejszyć tempo odbioru wraz z ubywaniem alkoholu w...
autor: gobo
środa, 21 gru 2011, 11:07
Forum: Zdrowie i Bezpieczeństwo
Temat: [eksperyment] Sprawdzenie samogonu za pomocą chromatografu
Odpowiedzi: 288
Odsłony: 177703

Re: [eksperyment] Sprawdzenie samogonu za pomocą chromatografu

Przypadkowo wpadła mi w ręce Polska Norma „Wódki gatunkowe – Pobieranie próbek i metody badań” i jest tam punkt 3.10.2. Oznaczanie zawartości alkoholu metylowego metodą chromatografii gazowej – patrz załącznik poniżej. W punkcie 3.10.2.3. Odczynniki i roztwory podpunkt e) Alkohol etylowy nie zawiera...
autor: gobo
niedziela, 18 gru 2011, 17:37
Forum: Problemy i pytania
Temat: Średnica i długość kolumny do pepsi kega
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2670

Re: Średnica i długość kolumny do pepsi kega

Średnica kolumny: Dla aparatów przemysłowych przyjmuje się orientacyjnie odbiór rektyfikatu na poziomie 500 L z 1m2 przekroju poprzecznego kolumny na godzinę o stężeniu 96,0 – 96,5% obj (za Jaroszem i Jarocińskim „Technologia Gorzelnictwa” cz. II). Także i ta wielkość pasuje, mając na uwadze stabiln...
autor: gobo
sobota, 19 lis 2011, 21:24
Forum: Chłodzenie
Temat: chłodnica miedziana z rurki 6mm
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 13017

Re: chłodnica miedziana z rurki 6mm

Przede wszystkim jaki to ma być aparat? Trochę danych, jeżeli rektyfikacyjny to jaki materiał i rodzaj systemu (Cm, Lm, Vm, Lm-Vm), średnica kolumny - decyduje o wydajności, wysokość wypełnienia i rodzaj - decyduje o jakości - mocy produktu, wielkość kotła.
autor: gobo
niedziela, 13 lis 2011, 13:30
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Opcja system VM w Aabratku.
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 19413

Re: Opcja system VM w Aabratku.

@Brzydal Puszczając wodę odwrotnie przez spirale szybciej się nagrzewa i im niżej tym woda cieplejsza, Tutaj pełna zgoda. przez co skracamy długość działania chłodnicy. Tutaj można jedynie podywagować, bo zmierzenie tego byłoby niezmiernie trudne, ze względu na różnice z pewnością mm. Ponadto pary w...
autor: gobo
wtorek, 1 lis 2011, 18:56
Forum: Ogólnie o destylacji
Temat: "VM - pogony, stripping i nie tylko
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 9049

Re: Starowar Midi 30 Plus wasze opinie

Brzydal pisze: Potem lekko korygujemy odbiór i do 850 jest dalej spokój.
Kolego Brzydal, czy tu aby nie powinno być 98,50C.
autor: gobo
poniedziałek, 11 lip 2011, 08:29
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: kolumna- problem z temperaturą
Odpowiedzi: 1
Odsłony: 2238

Re: kolumna- problem z temperaturą

@Cyniu22 Na temperaturę stabilizacji kolumny ma wpływ wysokość ciśnienia barometrycznego. Jeżeli ciśnienie jest wysokie (760 mm Hg i więcej) to temperatura stabilizacji będzie wyższa tj. 78,3 0 C i więcej, z kolei jeżeli ciśnienie barometryczne jest niskie (750 mm Hg i mniej to temperatura stabiliza...
autor: gobo
poniedziałek, 16 maja 2011, 11:07
Forum: Dzielenie frakcji podczas destylacji
Temat: Przedgon. Przed, czy po stabilizacji kolumny?
Odpowiedzi: 138
Odsłony: 79470

Re: CM, LM, VM - Trzy Gracje a każda piękna :)

@Pradera63 Stabilizacja kolumny przed odbiorem przedgonów to nic innego jak koncentracja tychże na najwyższych partiach wypełnienia. Po otwarciu odbioru przedgony jako pierwsze opuszczą kolumnę właśnie te z górnych partii wypełnienia jako, że są bardziej lotne od etanolu. W ich miejsce z niższych pa...
autor: gobo
wtorek, 26 kwie 2011, 07:48
Forum: Projekty aparatur
Temat: WZIERNIK PRZY KOLUMNIE (TAKI MAŁY BAJER)
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 16017

Re: WZIERNIK PRZY KOLUMNIE (TAKI MAŁY BAJER)

@Radius
Mój wziernik (dolna jego krawędź), tak jak opisał to Kolega Calyx jest umiejscowiony tuż nad górnym poziomem wypełnienia (zmywaki, które zresztą widać na załączonych fotkach). Pozwala to rzeczywiście oprócz oceny wielkości powrotu flegmy ustalić jeszcze moc grzania dla granicy zalania kolumny.
autor: gobo
poniedziałek, 25 kwie 2011, 09:05
Forum: Projekty aparatur
Temat: WZIERNIK PRZY KOLUMNIE (TAKI MAŁY BAJER)
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 16017

Re: WZIERNIK PRZY KOLUMNIE (TAKI MAŁY BAJER)

@Radius Mój wziernik jest ze zwykłego okiennego szkła grubości 5 mm. W zupełności wystarczyłaby grubość 3mm. Po jednej i drugiej stronie szkła uszczelka silikonowa grubości 1 mm. Szkło wyciął szklarz i oszlifował krawędź za 5 PLN. Fi szkiełka 61 mm, sięga krawędzią do śrub. Wziernik przeszedł dwie p...
autor: gobo
sobota, 23 kwie 2011, 16:56
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt Zumy
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 18861

Re: Projekt Zumy

@Zuma Chciał Kolega dyskusji na argumenty i z mojej strony staram się to lepiej czy gorzej czynić. Zapewniam Kolegę, że argument typu "rower" ode mnie w stronę Kolegi nie padnie, po prostu na złośliwości jestem już za stary. Gobo. Rektyfikowałeś systemem VM. A wiesz chociaż jaki reflux mia...
autor: gobo
czwartek, 21 kwie 2011, 22:31
Forum: Projekty aparatur
Temat: Projekt Zumy
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 18861

Re: Cezary vs VM

Stosunek powierzchni odbioru do powierzchni kolumny daje nam stosunek refluxu i to wszystko. Czyli reasumując jeśli mamy kolumnę 60mm to jej przekrój wynosi 2826 mm2 i z tej kolumny wyjście robimy średnicą 12mm (1/2 cala) czyli przekrój to 113 mm2, więc stosunek przekrojów to ok. 30 i taki jest RR(...
autor: gobo
sobota, 2 kwie 2011, 20:26
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Gobo rektyfikuje na Bokakobie - Lm/Vm
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 17505

Re: Gobo rektyfikuje na Bokakobie - Lm/Vm

@Marcinsoo Witam. Gratuluję osiągniętego wyniku! Taką moc Polska Norma przewiduje dla rektyfikatu wyborowego i luksusowego. Dalsze zwiększanie mocy jest już bezcelowe i wiązałoby się ze znacznym zużyciem energii i wody. Opisz pokrótce jak filtrujesz węglem? Przyznaję, że jeszcze tego nie robiłem. Po...
autor: gobo
sobota, 2 kwie 2011, 20:03
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Gobo rektyfikuje na Bokakobie - Lm/Vm
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 17505

Re: Gobo rektyfikuje na Bokakobie - Lm/Vm

@zuma Witam. Do Świąt nie przewiduję przeprowadzenia procesu rektyfikacji. Jeżeli chodzi o prowadzenie procesu wg Vm, to ja na ten system wcale nie narzekam. Utrzymanie na moim aparacie wydajności 1 L/godz od początku do końca odbioru rektyfikatu o mocy 96,5% obj. przy jak najoszczędniejszym zużyciu...
autor: gobo
poniedziałek, 28 mar 2011, 10:09
Forum: Projekty aparatur
Temat: Gobo buduje aparat - Bokakob Lm/Vm
Odpowiedzi: 92
Odsłony: 46100

Re: Gobo buduje aparat - Bokakob Lm/Vm

Lepiej umieścić czujnik termometru w kotle i to na takiej wysokości aby mierzył temperaturę cieczy. Oprócz informacji ile jeszcze jest alkoholu w pozostałości kotła, będziesz mógł obserwować postęp temperatury podczas rozgrzewania nabicia kotła. Na podstawie zawartości alkoholu w nabiciu, wyznaczysz...
autor: gobo
niedziela, 27 mar 2011, 20:49
Forum: Projekty aparatur
Temat: Gobo buduje aparat - Bokakob Lm/Vm
Odpowiedzi: 92
Odsłony: 46100

Re: Gobo buduje aparat - Bokakob Lm/Vm

@mlew124 Odpowiedź jest w temacie "Gobo rektyfikuje na Bokakobie Lm/Vm" Ale najkrócej: Termometr w kolumnie - 35 cm od góry wypełnienia informuje o stabilizacji. Podniesienie się na nim temperatury daje pewną rezerwę czasową na zareagowanie poprzez zamknięcie zaworu odbioru i niedopuszczen...
autor: gobo
niedziela, 27 mar 2011, 11:30
Forum: Projekty aparatur
Temat: Gobo buduje aparat - Bokakob Lm/Vm
Odpowiedzi: 92
Odsłony: 46100

Re: Gobo buduje aparat - Bokakob Lm/Vm

@emek Masz może możliwość pomiaru temperatury alkoholu na wyjściu LM? Ciekaw jestem jaką temperaturę ma flegma powracająca na wypełnienie. Jeżeli woda wypływająca ze skraplacza ma ok 60"C to flegma powinna mieć zbliżoną. I taką właśnie ma. Pomiaru dokonałem termometrem rtęciowym, po opróżnieniu...
autor: gobo
sobota, 26 mar 2011, 11:30
Forum: Projekty aparatur
Temat: Gobo buduje aparat - Bokakob Lm/Vm
Odpowiedzi: 92
Odsłony: 46100

Re: Gobo buduje aparat - Bokakob Lm/Vm

2. Wszystko jest przewymiarowane! Dla przykładu powiem ,że w mojej kolumnie fi 40 na końcu głowicy jest spirala wykonana z 2m rurki fi 6mm. Grzałka 1800 watt na połowie mocy i odbiór 1l/h. 93% ale mam tylko 1m kolumnę. Przu metodzie LM chłodnica to 30 cm rurki fi 8mm obudowane rurką fi 12. Ale co d...
autor: gobo
poniedziałek, 21 mar 2011, 12:01
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Wyznaczanie zawartości alkoholu w winie (nastawie, zacierze)
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 11208

Re: Wyznaczanie zawartości alkoholu w winie (nastawie, zacie

Zamieszczam tablicę temperatur wrzenia roztworów wodno - alkoholowych, która obok wykresu: http://alkohole-domowe.com/forum/download/file.php?id=349&mode=view (załącznik z postu Kolegi Calyxa) może posłużyć do wyznaczania stężenia alkoholu w winie nastawie. Tablica jest oparta o tablicę z "...
autor: gobo
niedziela, 20 mar 2011, 20:50
Forum: Dzielenie frakcji podczas destylacji
Temat: Przedgony i pogony - no, ale... dlaczego wylewać?
Odpowiedzi: 130
Odsłony: 151198

Re: Przedgony i pogony - no, ale... dlaczego wylewać?

Tylko zamknij korkiem, żeby nie wyparowało!
autor: gobo
niedziela, 20 mar 2011, 12:30
Forum: Dzielenie frakcji podczas destylacji
Temat: Przedgony i pogony - no, ale... dlaczego wylewać?
Odpowiedzi: 130
Odsłony: 151198

Re: Przedgony i pogony - no, ale... dlaczego wylewać?

A ile wynosiła temperatura wrzenia nastawu w kotle w momencie przerwania destylacji? Z tej temperatury wrzenia idzie ustalić jakie stężenie alkoholu jest w pozostałości. Oto link do wykresu z którego ustalisz zawartość alkoholu na podstawie temperatury wrzenia (niebieska krzywa na wykresie). http://...
autor: gobo
niedziela, 20 mar 2011, 11:52
Forum: Drożdże i fermentacja
Temat: Blg w nastawie
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 9701

Re: Blg w nastawie

Alkohol w nastawie obniża gęstość i jest to tzw odfermentowanie pozorne. Po oddestylowaniu alkoholu i zmierzeniu gęstości nastawu areometrem Ballinga masz odfermentowanie rzeczywiste. Czyli jeżeli na samym początku miałeś 20 Blg a teraz po oddestylowaniu masz 15 Blg, to 5 Blg uległo przemianie na al...
autor: gobo
sobota, 19 mar 2011, 15:04
Forum: Zdrowie i Bezpieczeństwo
Temat: [eksperyment] Sprawdzenie samogonu za pomocą chromatografu
Odpowiedzi: 288
Odsłony: 177703

Re: [eksperyment] Sprawdzenie samogonu za pomocą chromatogra

@olo 69 No więc znalazłem to forum, ten post z badaniem chromatograficznym, oto link, którego Kolega nie zechciał podać: http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?p=80797&sid=44f3ec8c8ad61992eaaed1290807027d#80797 A oto wynik badania, który przeszedł moje najśmielsze oczekiwania: 0,01% metanolu...
autor: gobo
sobota, 19 mar 2011, 11:20
Forum: Zdrowie i Bezpieczeństwo
Temat: [eksperyment] Sprawdzenie samogonu za pomocą chromatografu
Odpowiedzi: 288
Odsłony: 177703

Re: [eksperyment] Sprawdzenie samogonu za pomocą chromatogra

Zgadzam się z Zygmuntem, że nastawy cukrowe nie zawierają metanolu, możliwe są jedynie wielkości śladowe. Zupełnie podobnie ma się sprawa ze spirytusem z melasy - produktem ubocznym cukrowni, zawierającym około 50 % sacharozy a 80% suchej masy (gęsta , ciemnobrązowa ciecz.). Nie tak dawno była jeszc...
autor: gobo
sobota, 19 mar 2011, 10:31
Forum: Galeria destylatorów Reflux
Temat: Powoli, ale naprzód LM/VM
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 15184

Re: Powoli, ale naprzód LM/VM

Super wykonanie! Wziernik? Cudowna rzecz, będzie bardzo pomocny w ustawieniu stopnia deflegmacji. Bardzo szybko i precyzyjnie na podstawie wzrokowej obserwacji ustawisz stosunek powrotu do odbioru. Pozwoli ponadto na szybką reakcję w zapobieżeniu ewentualnego zalania kolumny. Będziesz mógł dokładnie...
autor: gobo
piątek, 18 mar 2011, 09:07
Forum: Kolumny destylacyjne
Temat: Wygieta kolumna
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 11692

Re: Wygieta kolumna

Zmniejsz kąt skośnego odcinka rury do 950 to zyskasz jeszcze na pionowym odcinku kolumny z wypełnieniem kilkanaście cm! Taki kąt w wystarczającym stopniu zapewni swobodny spływ flegmy do kotła.
autor: gobo
czwartek, 17 mar 2011, 08:47
Forum: Kolumny destylacyjne
Temat: Wygieta kolumna
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 11692

Re: Wygieta kolumna

Tylko na pionowym odcinku kolumny z wypełnieniem odbywać się będzie prawidłowa wymiana para-ciecz-para. Na tym odcinku flegma będzie spływać w dół kolumny w całym jej poprzecznym przekroju, a para przechodząc w górę kolumny doprowadzać ją do wrzenia. Tylko taki spływ flegmy zapewni największą możliw...
autor: gobo
środa, 16 mar 2011, 11:52
Forum: Kolumny destylacyjne
Temat: Wygieta kolumna
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 11692

Re: Wygieta kolumna

Rozumiem, że chodzi koledze o ominięcie okapu kuchennego, dlatego potrzebne jest odsadzenie kolumny. Sugerowałbym umiejscowić to odsadzenie tuż nad kotłem (jak najbliżej). Dlaczego tak? Gdyby okazało się, że wypełnienie na odsadzeniu w jakiś sposób zakłóca działanie kolumny, lub nie spełnia swego za...
autor: gobo
niedziela, 13 mar 2011, 18:24
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: MD (matka drożdżowa) jak rozpoznac???
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 7060

Re: MD jak rozpoznac???

Trzy dni? To już z dużą pewnością nie ruszy!
autor: gobo
piątek, 11 mar 2011, 20:27
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Glukoza jako dodatek do nastawów?
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 10793

Re: Glukoza jako dodatek do nastawów?

Jeżeli chodzi o rozbieżności w wydajnościach alkoholu, które podał za T. Chrząszczem kolega Radagosta a które podałem ja, to ich tak naprawdę nie ma. T. Chrząszcz podał wydajności w temperaturze odniesienia 15 0 C, dla której ciężar wł. etanolu wynosi 0,7936 g/ml a ja w temperaturze odniesienia 20 0...
autor: gobo
czwartek, 10 mar 2011, 18:20
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Glukoza jako dodatek do nastawów?
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 10793

Re: Glukoza jako dodatek do nastawów?

Z reakcji hydrolizy sacharozy do glukozy i fruktozy: C 12 H 22 O 11 + H 2 O + katalizator = 2C 6 H 12 O 6 molowo: dwucukier sacharoza 342 + woda 18 = 2 cz. cukru prostego glukoza i fruktoza (2x180) = 360 a więc 342:360=0,95 zatem 95 kg dwucukru = 100 kg cukru prostego. Jeszcze bardziej skondensowany...
autor: gobo
piątek, 4 mar 2011, 14:47
Forum: Problemy zacierowe
Temat: Zacier z żytniej śruty. Mój częsty problem!
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 4772

Re: Zacier z żytniej śruty. Mój częsty problem!

Zacier ze śruty żytniej powinien być gęsty, jest to jeden z najważniejszych warunków, aby na jego powierzchni nie tworzył się kożuch. U kolegi powstaje na rzadkim zacierze kożuch, który daje złudzenie, że zaczęło fermentować. Niepożądany zapach zapewne pochodzi ze złej jakości słodu. Dobry słód powi...

Wyszukiwanie zaawansowane