Zawartość cukru w nastawie przed destylacją ?

Problemy technologiczne związane z uzyskaniem dobrego zacieru: niewłaściwy przebieg fermentacji, zakażenia nastawów, klarowanie...

Autor tematu
mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy

Post autor: mikolaj1234 »

Witam mam pytanie do szacownego grona hobbystów czy to że nastaw jest słodki (organoleptycznie słodki nie mówiąc już o cukromierzu) ma wpływ na proces destylacji i otrzymaną psotkę i jej walory smakowe? Czytałem wypowiedz,że najlepiej jakby nastaw był cierpki np.coś jak wino wytrawne albo połwytrawne dlatego że cukier podczas destylacji przypala się i daje to w efekcie zapach spalenizny w destylacie. Mój sprzęcik jest całkowicie szklany (kolba,kolumna vigroux, chłodnica) także nie sadzę żeby podczas podgrzewania kolby na gazie ten cukier mógłby się przypalić. Czy zawartość cukru może mieć wpływ na to iż destylat będzie miał słodki smak czy raczej nie? Czy faktycznie obojętnie jak i w czym się podgrzewa nie powinien być słodki.Z góry dziękuję i pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Zawartość cukru w nastawie przed destylacją ?

Post autor: Zygmunt »

Na smak wpływu miało to nie będzie, ale zawsze szkoda przerywać fermentację w trakcie... Może poczekaj, aż się przerobi? I koniecznie kup cukromierz...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy
Re: Zawartość cukru w nastawie przed destylacją ?

Post autor: mikolaj1234 »

Dziękuję za odpowiedź..mam cukromierz i alkoholomierz ale jak tak jeszcze bulguje to nie otwieram bo wiadomo że jeszcze robi choć jest to już 3 tydzień i mocno pracuje. Czy cukier nie osadzi się na kolumnie podczas destylacji i potem będzie problem z czyszczeniem (kolumna szklana) ? Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Zawartość cukru w nastawie przed destylacją ?

Post autor: Kucyk »

Jeśli nie przesadzisz z grzaniem i nie porwie Ci zawartości kotła do kolumny, to nic się nie osadzi. Cukier z wrzącego roztworu nie paruje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zacierowe”