Co sądzicie o takim przepisie na wino z wiśni

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...

Autor tematu
paszczak_89
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 29 gru 2009, 23:56

Post autor: paszczak_89 »

Witam serdecznie! dopiero zaczynam swoją zabawę z wytwarzaniem własnego wina :) no i chciałem zasięgnąć waszej opinii nt przepisu:

5,5kg wiśni
100g rodzynek
2,7kg cukru
2,5l wody
1,5 łyżki(stołowe) przypraw korzennych(do piernika)
0,5 łyżeczki kwasku cytrynowego
promocja

Markizpucek
50
Posty: 86
Rejestracja: czwartek, 11 lut 2010, 12:57
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Co sądzicie o takim przepisioe na wino z wiśni

Post autor: Markizpucek »

Jeżeli robisz pierwszy raz wino wiśniowe to zrób z poniższego przepisu (razem na czysto da to około 10 litrów wina):
9 kg dojrzałych wiśni
2,4 kg cukru
3,2 litra wody
pożywka winna
pektopol w ilości jak na opakowaniu (wiśnie ładnie puszczają sok i można pektopol pominąć)

Dla mnie podstawą dobrego wina wiśniowego są dojrzałe wręcz przejrzałe owoce.
Podpowiadam jeszcze tylko, że wiśnie mają być bez pestek. Ja ponieważ rocznie przerabiam ok. 100 - 150 kg wiśni to robię to tak:
1)Pojemnik z wiśniami traktuję mieszadłem do zapraw.
2)Przepuszczam pulpę przez sito z takimi oczkami, że pestki i nie rozbite wiśnie zostają.
3)Zawartość sita ponownie traktuję mieszadłem i tak do momentu aż na sicie są same pestki.

Przy nastawianiu wina wiśniowego należy zapewnić do fermentacji początkowej pojemnik o objętości dwa razy większej (w litrach) niż ilość wiśni w kilogramach, ponieważ nastaw mocno się burzy.

Jest to winko pychota. Powodzenia
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Co sądzicie o takim przepisioe na wino z wiśni

Post autor: Wald »

Markizpucek pisze:1)Pojemnik z wiśniami traktuję mieszadłem do zapraw.
2)Przepuszczam pulpę przez sito z takimi oczkami, że pestki i nie rozbite wiśnie zostają.
3)Zawartość sita ponownie traktuję mieszadłem i tak do momentu aż na sicie są same pestki.
Jesteś wielki. :poklon; :klaszcze: Twój sposób wyratował mnie dziś od ciężkiej pracy. Super pomysł. U mnie prócz pestek zostały jeszcze skórki. Z 40 kg wiśni ok. 7 litrów odpadów wyrzuciłem. Do gąsiora zapakowałem sam miąższ. Poszło błyskawicznie. :poklon; :poklon;
Na nalewkę trzeba było już tradycyjnie drylować. W tzw. międzyczasie teściowa 4 kg naszykowała. Teraz jeszcze myślę 15 litrów pestkówki nastawić.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

DarekRz
50
Posty: 86
Rejestracja: poniedziałek, 23 lut 2009, 12:03
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Co sądzicie o takim przepisie na wino z wiśni

Post autor: DarekRz »

Mieszadło do zapraw - hmm... - niezla rzecz - sam uzywam, ale - plastikowe lub z kwasowki (do dostania w sklepach z zaopatrzeniem pszczelarzy). Większość mieszadeł jest ocynkowana a cynk reaguje z kwasami owocowymi. Sole cynku mogą byc szkodliwe dla zdrowia.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Co sądzicie o takim przepisie na wino z wiśni

Post autor: Wald »

Oczywiście piękna, wielka (150mm) kwasówka. Za niewielkie pieniądze z marketu budowlanego. Druga o połowę mniejsza. Już do zaprawy nie pójdą.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”