Czy rurka o średnicy 5 milimetrów nada się do odprowadzania?

Sposoby połączeń elementów destylatorów. Połączenia rozbieralne i nierozbieralne. Gwintowanie, lutowanie, spawanie.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kami
20
Posty: 23
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2010, 20:10
Krótko o sobie: Jestem z charakteru melancholikiem i mam wyjątkowo słaby zmysł ekspresji. Mnie nie da się poznać ;]
Ulubiony Alkohol: Tanie winiacze z laurami konsumenta... joke jeszcze nie jestem smakoszem na tyle by coś wybrać
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii

Post autor: Kami »

Zastanawiam się czy to nie za mało ze względu na ciśnienie. Jedyne rurki silikonowe jakie mogę zdobyć to od kroplówek ze sklepu medycznego, ale mają niewielką średnicę. Poza tym czy mogę skręcić tą rurkę w spiralę w np słoiku zamiast szklanej chłodnicy (problem z kupnem :| ). Wywierciłbym w słoiku 2 otwory z dołu i zrobił 2 u góry w zakrętce. Wlot/wylot wody i 2 na silikonową rurkę. Myślicie że to by działało?
Jestem wód(z/a) pędzący jeleń
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Czy rurka o średnicy 5 milimetrów nada się do odprowadzania?

Post autor: Zygmunt »

Kwestia grzania- jak nie będziesz z nim przesadzał, to i 5mm wystarczy. Zamiast słoika wykorzystaj sobie butelkę plastikową- w słoiku jest niezmiernie ciężko coś wywiercić tak, by nie pękł. Na chłodnice bardziej od silikonowej rurki (ta od kroplówek to chyba nie 100% silikon) nadawałby się miedziana. Najtaniej kupisz na Allegro lub w stacji zakładania auto-gazu.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kami
20
Posty: 23
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2010, 20:10
Krótko o sobie: Jestem z charakteru melancholikiem i mam wyjątkowo słaby zmysł ekspresji. Mnie nie da się poznać ;]
Ulubiony Alkohol: Tanie winiacze z laurami konsumenta... joke jeszcze nie jestem smakoszem na tyle by coś wybrać
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Re: Czy rurka o średnicy 5 milimetrów nada się do odprowadzania?

Post autor: Kami »

Dzięki niezwykle cenna porada, zamierzam sklepać aparaturę do soboty i przepsocić coś w weekend. Chwilowo to straszna prowizorka, ale w wakacje postaram się zrobić coś bardziej profesjonalnego.
Jestem wód(z/a) pędzący jeleń
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Czy rurka o średnicy 5 milimetrów nada się do odprowadzania?

Post autor: rozrywek »

Dobrze ci Zygmunt podpowiada, w słoiku nie wywiercisz, nawet jeśli ci się uda na wolnych obrotach to i tak ci wcześniej czy później pęknie. Allegro i chłodnica za 23-30zł i po sprawie.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

pluton
30
Posty: 49
Rejestracja: środa, 7 kwie 2010, 10:52
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Czy rurka o średnicy 5 milimetrów nada się do odprowadzania?

Post autor: pluton »

Kami pisze:Zastanawiam się czy to nie za mało ze względu na ciśnienie. Jedyne rurki silikonowe jakie mogę zdobyć to od kroplówek ze sklepu medycznego,...
Na allegro sprzedają rurki silikonowe po 13 pln/metr, fi 10mm. Pamiętaj, że silikon podgrzany mięknie i się 'zakleszcza'. Kiedy np. spuszczam gorący zacier z kotła i ryrka jest przełożona przez krawędż kotła, to po chwili mięknie, robi się płaska i przestaje przepuszczać ciecz, a przynajmniej bardzo ogranicza przepływ.
Nie żałuj kasy na aparaturę. Jeżeli bna początek zrobisz byle co, a potem będziesz poprawiał, to kasa wydana na początkowe byle co będzie zmarnowana.

pozdrawiam
pluton
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Czy rurka o średnicy 5 milimetrów nada się do odprowadzania?

Post autor: Kucyk »

pluton pisze:silikon podgrzany mięknie
Pluton, coś tu nie gra, bo prawdziwa rurka silikonowa jest cały czas tak samo elastyczna bez względu na temperaturę.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Czy rurka o średnicy 5 milimetrów nada się do odprowadzania?

Post autor: rozrywek »

Zaraz zaraz, co z tym zakleszczaniem? nie używałem silikonowych rurek jescze, a w mojej aparaturze którą dopiero poskręcam połączeniem bańki z destylatorem szklanym będzie właśnie rurka silikonowa o średnicy zewnętrznej 18mm, poza tym przyznam się że nie pomyślałem chyba zbyt dobrze, kupując wężyk 18mm mając wylot kany 18mm i wlot do destylatora także, wchodzi luźno, chyba powinienem zakupić wężyk ok 16mm, nie wiem teraz jak to zmontować, obejmą, drucikiem zakręcić? czy się zakleszczy samo?
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Czy rurka o średnicy 5 milimetrów nada się do odprowadzania?

Post autor: Zygmunt »

Obejmą metalową albo trytytką.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Czy rurka o średnicy 5 milimetrów nada się do odprowadzania?

Post autor: Wald »

rozrywek pisze: rurka silikonowa o średnicy zewnętrznej 18mm, wylot kany 18mm i wlot do destylatora także
Zrobiłbym tak samo. I to będzie działać :P Szczelnie :!:
Jeśli rurka silikonowa ma 18 mm wewnątrz to może być za luźne ;/
Na 100% zadziała jeśli odcięty 2 cm kawałek wciśniesz 1,5 cm do reszty rurki (wejdzie :ok: ) i dopiero to zamontuj na wylot kany.
Zygmunt pisze:(ta od kroplówek to chyba nie 100% silikon)
Na 100% nie silikon. :!:
Kami pisze:czy mogę skręcić tą rurkę w spiralę w np słoiku zamiast szklanej chłodnicy
Oczywiście! To działa :!: Tylko nie przesadź z naczyniem :!:
Ja przegoniłem w ten sposób 20litrów wina. Czajnik z gwizdkiem, wężyk w gwizdek, ok 2,5 metra zwinięte (i przyciśnięte żeby nie wypływało) w garnku a koniec wężyka w czystej butelce. Wszystko jednym kawałkiem. Oj co to był za winiak :freak: Pychota!!!
Tylko herbata potem jakoś dziwnie smakowała :hahaha:
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łączenie”