Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Pomysły na destylatory - do konsultacji.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy

Post autor: kleryk88 »

Witam wszystkich może nie jest to mój pierwszy post ale na pewno pierwszy taki konkretny ;) czytam was już tutaj od jakie czasu i zaraziłem się tą pasją. Jak na razie wszystko jest teoretyczne ale mam nadzieję ze niedługo będę mógł się pochwalić własnym urobkiem.
Zacząłem projektować swoją kolumnę na bazie różnych znalezionych informacji na tym forum. Kolumna będzie zrobiona z rury miedzianej o wymiarach 54x1,5 którą już zakupiłem (2,5m) teraz czekam na kega 30l Euro gdyż po jego przerobieniu będę wiedział dokładnie jak dobrać wymiary poszczególnych elementów w kolumnie by zmieścić się w pomieszczeniu 2.45m :). Dodatkowo do kolumny chciałbym zrobić bufor którego rysunek poglądowy załączam niżej (bufor ze stali nierdzewnej), dodam jeszcze schemat podzielenia kolumny jak i rysunki poglądowe 2 rodzajów głowic .
Kolumna będzie dzielona w wielu miejscach i każdy element będzie łączony za złączach tri clamp 2" (pierścienie do rury 54 już dorobione u tokarza w Trójmieście) a Keg będzie z szerokim wlewem na złącze tri clamp 4".
Zostało jeszcze dużo rzeczy do obmyślenia od umiejscowienia portów na termometry (będę robił kontroler na telefon) po OLM (jeszcze nie zdecydowałem się jaki rodzaj), czekam już na sprężynki od Plipek oraz niedługo będę zamawiał grzałkę 1500+2000 z allegro znalazłem sprzedawcę który ma grzałkę o długości 340 samego elementu grzewczego inni sprzedawcy sprzedają krótsze jeżeli macie namiary na podobną grzałkę w lepszej cenie z chęcią kupię gdzie indziej :)
Link: https://allegro.pl/oferta/grzalka-nierd ... 4291fbf951

Ok rozpisałem się a pytania brak czy mogli byście napisać co myślicie o takim projekcie szczególnie interesuje mnie wasza opinia o buforze gdyż projektując go było bardzo dużo zmiennych i nie wiem czy dobrze mi wszystko wyszło pojemność wyszła około 2l

Pozdrawiam ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
alembiki
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3804
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: Doody »

Witaj,
Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach 54mm to trochę mało. Prędkość obioru będzie zawsze mniejsza. Poszedłbym w kolumnę o średnicy co najmniej 60,3mm.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Autor tematu
kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: kleryk88 »

Rura już kupiona jak i pierścienie do złączy zrobione więc tego nie będę zmieniał założenie było że ten destylator będzie na własne potrzeby do nalewek może na jakość wódeczkę od czasu do czasu ogólnie fabryka nie jest potrzebna :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: .Gacek »

Witaj kleryku.
Bardzo dobrze, że poczytałeś i zebrałeś garść informacji, które mam nadzieję przyswoiłeś ze zrozumieniem. Masz u nas forumowiczów dużego plusa za przygotowanie.
W sumie to nie musisz pisać ale od razu widać, że celujesz w czysty spirytus. Zastosowanie bufora oraz OLM to bardzo dobry wybór, rzekłbym profi ☺ Niestety odnośnie projektu bufora się nie wypowiem bo ani ze mnie projektant/spawacz ani użytkownik, dopiero zaczynam przygodę z tym ustrojstwem.
Jak już pewnie przeczytałeś im wyższa odległość OLM od głowicy tym masz większy bufor dla skoncentrowania i oddzielenia przedgonów od gonu głównego tzw serca. Ale też niedaj się zwariować... 30 cm to bardzo dużo.
Zbiornik... kurczę 30l to trochę mało... uwierz mi celuj w niskiego 50l. Bufor o pojemności 2 litrów do 30-tki idealny ale do 50-tki to minimum 2,5 2,7 litra. Musisz też spojrzeć na to przyszłościowo aby rura wewnętrzna bufora tzw gardziel, miała większą średnicę niż kolumna, tu chodzi tak jakby o przepustowość bufora. Za jakiś czas zamarzy Ci się kolumna fi76 CU i będzie dupa.
Co do grzałki to jest to super wybór do kega 30l oraz wszędzie tam gdzie masz do dyspozycji bezpiecznik 16A, idealnie mieścisz się w granicy prądowej podstawowego zabezpieczenia.
Jeżeli masz możliwość podłączenia się pod dwa osobne obwody pomyśl o grzałce 1,5+2+2,5.
Sprężyny od Plipka - strzał w 10-tkę :ok:
Kolumna miedziana również super, cała kolumna robi za katalizator, nie musisz budować oddzielnego modułu.
Również połączenie triclamp uważam jako najlepsze z możliwych, uniwersalne i można dowolnie modyfikować segmenty i wstawiać je nawet do góry nogami (wysokości termometrów).
Kolega @chprzemo ma super tutorial odnośnie termometrów na ISP, zajrzyj tam.
Nie zapomnij o porządnym ociepleniu kega i kolumny, ciepło ucieka nie wiadomo kiedy.
Jeżeli zależy Ci na jak najwyższej kolumnie pomysl o głowicy thor.
Powodzenia w budowie :ok:
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3804
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: Doody »

Tu nie chodzi o fabrykę jak napisałeś tylko o siedzenie 10 godzin zamiast 6... tak na przykład. Jak posiedzisz to zrozumiesz ;)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: .Gacek »

Dlatego też fantastycznie jest mieć kolumnę w pracy podczas samotnego 12-to godzinnego siedzienia przy telefonie :hahaha:
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: kleryk88 »

Ocieplenie jest w planach ale to na koniec budowy kolumny, grzałka 1.5 +2 to takie maks na instalację którą posiadam mam może możliwość podłączenia na osobne zabezpieczenia ale wolę nie nadwyrężać za mocno kabli ;)
Co do bufora właśnie czytałem że wewnętrzna rura musi być większa niż rura kolumny lub zastosować bardziej przewiewne wypełnienie ale niby są gorsze efekty w tej 2 opcji dla tego zastosowałem pierwsze rozwiązanie, bufor był projektowany (duże słowo bo ze mnie żaden projektant hahhaa) właśnie na kega 30 i na kolumnę o średnicy wewnętrznej 51 pewnie jak w przyszłości bym zmieniał rurę to wszystko będę zmieniał ;)
Akurat mam taką pracę że mogę sobie pozwolić na 10 godzin przy maszynie mam dużo wolnego :)
Ostatnio zmieniony czwartek, 21 mar 2019, 22:39 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3804
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: Doody »

Następną rzeczą jest pojemność kega. Proponuję wziąć 50l zamiast 30l. Potem będziesz żałował. Pamiętaj, że 25l wsadu zawsze puścisz w kegu 50l . A odwrotnie nie ;)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Autor tematu
kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: kleryk88 »

Może jak bym miał większą rurę to bym pomyślał o większym kegu ale początkowe założenia były na rurę 54 (rura już kupiona) i na taką keg 30 jest idealny(tak mi się wydaje), zresztą jak sam napisałeś długo będzie się robić na takiej konfiguracji a jeszcze dłużej to chyba już nie wskazane moja luba by mnie ukatrupiła;).
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: .Gacek »

No to bierz się do składania
Pozdrawiam Gacek.

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: prolog1975 »

Co do bufora moje zdanie jest takie że lepiej przelew mieć tak zrobiony by płyn we wzierniku był w górnej ćwiartce otworu. Wtedy dobrze widać jego ubytek w czasie pracy kolumny. Masz dwa człony kolumny 50cm jeśli dasz termometr prowadzący 15cm nad buforem to zostanie do odbioru OLM 85cm wypełnienia. Miałem kiedyś tyle w kolumnie ale uważam że to mało i przeprojektowałem sprzęt by tam mieć jak najwięcej teraz mam powyżej 110cm od termometru do OLM. I lepiej mi się na takiej kolumnie pracuje. Co do kega/zbiornika uważam jak koledzy wyżej 50l.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: arTii »

kleryk88 pisze:grzałka 1.5 +2 to takie maks na instalację którą posiadam mam może możliwość podłączenia na osobne zabezpieczenia ale wolę nie nadwyrężać za mocno kabli ;)
Tak jak @.Gacek napisał - bierz 1,5+2+2,5kW - różnica w cenie nieznaczna, a zrobisz sobie to na wyłącznikach i użyjesz takiej konfiguracji mocy jaka akurat będzie Ci potrzebna. Przecież nikt nie każe Ci od razu wrzucać na jedną fazę 6kW, możesz włączyć jedną, dwie lub trzy grzałki - do wyboru konfiguracje.
kleryk88 pisze: keg 30 jest idealny(tak mi się wydaje)
Chyba jednak tylko Ci "się wydaje" ;)
Pamiętaj, że wlany nastaw może się pienić, a wtedy trzeba dużo mniej go nalać do KEGa. Jeśli tylko wyrobisz z wysokością - celuj w 50l. Jak weźmiesz 30l - szybko będziesz żałował, że nie wziąłeś większego.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

Autor tematu
kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: kleryk88 »

Dzięki @prolog1975 za sugestie na temat umiejscowienia wziernika w buforze wezmę to pod uwagę i obniże go.
Całkowicie rozumiem sugestie kolegów co do kega 50l wiem że może był by lepszym rozwiązaniem ale trzeba chyba w moim przypadku pójść na jakiś kompromis bo wszystkiego nie można mieć. Moje podejście i wybór 30l kega wyszedł z tego że jestem ograniczony wysokością pomieszczenia. Zastosowanie kega 50 ucina mi z kolumny 15-20cm a jak już kolega wyżej wspomniał że jest trochę mało wypełnienia pomiędzy buforem a OLM a przy zastosowaniu 50l kega było by jeszcze mniej.
Tutaj mam dylemat zastosowac keg 30 co wydłuży np proces bo jak będę miał więcej nastawy to będę musiał 2 razy zalewać i 2 razy grzać itp ale z drugiej strony będzie więcej wypełnienia co będzie się przekładać na lepszą jakość urobku a to jest dla mnie chyba najważniejsze. Keg 50 faktycznie będzie wygodniejszy ale uzyskam ta wygodę ucinając 15-20cm z kolumny.
Chyba lepiej jest mieć mniejszego kega i lepszy wyrób niż trochę więcej wygody a mniej jakości ?

Co do grzalki mam już kupiony regulator, grzałka nadal jest w planach pewnie będzie kupiona w następnym tygodniu i jeszcze się nie zdecydowałem jaką kupić ;)
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: .Gacek »

Zastanów się nad głowicą typu thor. Pozioma głowica da Ci dodatkowe 25-30 cm a to bardzo dużo. Będziesz mógł pójść w wyższą kolumnę lub większy zbiornik, to tylko koszt jednego trójnika a i z tego można zrezygnować.
Pozdrawiam Gacek.

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: prolog1975 »

Patrzę na rysunek bufora i w mojej ocenie pomiar temperatury cieczy powinien być wyżej ok 5-6cm nad dnem. Nie wiem czy czytałeś swinia-t18989.html ale warto powalczyć o wysokość. Możesz mieć prawie wszystko wystarczy zrezygnować z pionowego skraplacza. Głowica Thor dobre rozwiązanie na małą wysokość pomieszczenia. Dobrze jak w niej są lekko podgięte ramiona tak by ciecz mogła swobodnie spływać do jeziorka
Awatar użytkownika

Autor tematu
kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: kleryk88 »

Powiem szczerze że mój budżet i tak już jest przekroczony zakładałem prosta kolumnę by się czegoś nauczyć za 800zl a wraz z czytaniem dochodziły nowe rzeczy i pełno usprawnień jak złącza tri clamp do których trzeba było dorobić pierścienie redukcyjne do rury, sam koszt materiału kolorowego był duży potem bufor, zmiana zmywaków na sprężynki to koszt 240zl i jeszcze pełno innych rzeczy więc już na 100% przekroczyłem 1600zl a wiem że ta kwota się jeszcze zwiększy. Może w przyszłości pomyślę o głowicy Thora UFO itp bo będzie to tylko kwestia zrobienia nowej głowicy i przepięcia jednej na drugą dla tego podoba mi się system tri clamp bo jest przyszłościowy.
Dodatkowo dodam że jestem prawdziwą świeżynką w tym hobby nawet nigdy nie widział na żywo żadnej maszyny do psocenia więc chciałbym się nauczyć na czymś prostym a szwagier już czeka jak mi pójdzie bo też jest zainteresowany posiadaniem maszyny ;)

@prolog1075 czytałem o świni :) hahaha a co do termometru dzięki za sugestie gdyż właśnie nie wiedziałem gdzie powinien być umiejscowiony jedni montują od góry drudzy z boku. Super dzięki za pomoc ;)

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: Szlumf »

Jednak namawiam do Thora. Prosty do zrobienia a koszty powiększą Ci się o trójnik i ewentualnie dwie dennice. Dennice miedziane możesz zastąpić foremkami silikonowymi. Głowicę zresztą bym zrobił ze stali a skraplacz z karbowanki. Wyjdzie taniej i zdrowiej. W buforze zrób wymuszoną cyrkulację. Wystarczy wężyk silikonowy od dna bufora wprowadzony do rury wewnętrznej tuż poniżej przelewu.

Woda
50
Posty: 50
Rejestracja: środa, 7 lis 2018, 13:50
Krótko o sobie: Coś tam nieraz mi wyjdzie :)
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Kontakt:
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: Woda »

Zdecydowanie Thor a nie Bokakob - szkoda miejsca. Właśnie pomagam koledze z przeróbką.

Przy okazji mam pytanie do Szlumfa i innych doświadczonych:
- Czy nacinać u góry trójnik miedziany 54, tak, aby podnieść lekko ramiona Thora do góry ?
- Czy miedziana chłodnica, która bez problemu skraplała w Bokakob, po wstawieniu poziomo w Thor także spełni swoje zadanie ?
Awatar użytkownika

Autor tematu
kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: kleryk88 »

Bedę musiał grubo pomyśleć o tym Thorze bo faktycznie 20-30cm bym zyskał na tym, muszę poczytać o tej głowicy i wypowiem się a raczej będę zadawał pytania do niej jak sie podszkolę ;) a jak na razie dla mnie priorytet to dopracować bufor. Co do kega to chyba pójdę w 30l(bo takiego już mam w drodze za 0zł jak uda się załatwić 50 to przemyślę zmianę koncepcji) będę destylował metodą naszego kolegi z forum 2,5 (jeszcze nigdy nie destylowałem ale mam takie założenie) będę miał zamontowane w kegu spust 3/4 jak i dodatkowy wlew o szerokości 50mm posiadając bufor z tego co zrozumiałem % zostaną w buforze pod koniec procesu a w kegu "woda", chociaż nie wiem czy nie będzie lepiej spuścić to w kanał wraz z zawartością kega z powodu pogonów które tam będą. Potem będę zalewał ponownie i powtarzał pierwszy odpęd aż uzbieram surówkę na następny etap (co do prowadzenia procesu będę zadawał pytania później) .

Ktoś mi może powiedzieć ile będzie trwał proces jednego przepuszczenia cukrówki 25l na takiej kolumnie o średnicy wewnętrznej 51 mm z buforem wiem że nikt nie poda dokładnie ale z dokładnością do 1 godziny mi wystarczy ;) . Z tego co pamiętam podgrzanie około 45 min potem godzina stabilizacji a reszto to odbiór psoty.
Szlumf pisze: W buforze zrób wymuszoną cyrkulację. Wystarczy wężyk silikonowy od dna bufora wprowadzony do rury wewnętrznej tuż poniżej przelewu.
Chodzi o to by zaciągało od dołu ?? masz może jakieś zdjęcia jak by to miało wyglądać. A może od razu przelewy przerobić z rurki od dołu ?? Jak planuje zrobić 3 rurki przelewowe to wszystkie od dołu ??
Ostatnio zmieniony piątek, 22 mar 2019, 14:57 przez kleryk88, łącznie zmieniany 1 raz.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: Szlumf »

Podgiąć warto. Ja bym spróbował siłowo bez nacinania. Ale nie robię w miedzi więc nie wiem czy się da.

użytkownik usunięty
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: użytkownik usunięty »

Mam Thora, wykonałem go bez podginania. Warunek to dobre wypoziomowanie, nie powstaje wtedy jeziorko, w każdym razie u siebie tego nie zaobserwowałem.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: Szlumf »

kleryk88 pisze:...............................
Chodzi o to by zaciągało od dołu ?? masz może jakieś zdjęcia jak by to miało wyglądać. A może od razu przelewy przerobić z rurki od dołu ?? Jak planuje zrobić 3 rurki przelewowe to wszystkie od dołu ??
Tak ma zaciągać od dołu.
IMGP5474.jpeg
IMGP5474.jpeg
Bufor około 2l. Cyrkulacja z wężyka 10/8mm.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: kleryk88 »

Poprawiłem pozycję wizjera by przelew był w górnej ćwiartce oraz ustawiłem port na termometr na wysokości 55mm od dna. Dodatkowo wydłużyłem rurę wewnętrzną by wchodziła trochę w głąb kega (początek rury będzie na wysokości spawów kryzy wlewu na kegu) , jak myślicie jest sens takiego zabiegu by ją tak wydłużać ??
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: .Gacek »

Troszkę czasu upłynęło ale nic nie szkodzi...
Co do naginania ramion w Thorze. Właśnie robię przymiarki do lutu w takowej glowicy i są dwie możliwości. Pierwsza to wkładamy ramiona głęboko do trójnika i nie mamy możliwości nagięcia bo pasuje jak ulał a druga to montaż ramion bezpośrednio na samych końcówkach trójnika - tam jest na tyle luzu że można podnieść ramiona o kąt około 5* , jest to wystarczająco dużo aby skorpliny spływały wprost do jeziorka. Nie radzę naginać rury gumowym młotkiem - szkoda rury...
Pozdrawiam Gacek.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: aakk »

A tak z ciekawości jak ma się głowica thora do aabratka? Czy któraś zyskuje przewagę w jakimś aspekcie?
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: .Gacek »

Zasada działania jednej i drugiej jest taka sama... O ile dobrze kojarzę to głowica thor kolegi @Kula jest najniższą na rynku - ma 10 cm wysokości.
Pozdrawiam Gacek.

Woda
50
Posty: 50
Rejestracja: środa, 7 lis 2018, 13:50
Krótko o sobie: Coś tam nieraz mi wyjdzie :)
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Kontakt:
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: Woda »

.Gacek pisze: montaż ramion bezpośrednio na samych końcówkach trójnika - tam jest na tyle luzu że można podnieść ramiona o kąt około 5* , jest to wystarczająco dużo aby skorpliny spływały wprost do jeziorka. Nie radzę naginać rury gumowym młotkiem - szkoda rury...
Jak głęboko byś sugerował umieścić ramiona do gięcia ? 10 mm ?
Czym zatem giąć ?

M
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: .Gacek »

Dolna część rury weszła w trójnik 2-3mm , górna część rury weszła około 8-9mm.
Po pierwszej próbie wsadzenia rury głęboko w trójnik i naginania stalową przedłużką wyszła straszna lipa. Rura złapała owal a trójnik się porysował...
Jeżeli ktoś bardzo chce mieć odgięte ramiona ku górze to chyba najlepiej przeciąć rowek na górze trójnika i wtedy to naginać i lutować ...
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

MalyJack
300
Posty: 320
Rejestracja: sobota, 10 gru 2016, 22:22
Krótko o sobie: Nie ma takiej mozliwosci, aby bylo niemozliwe.
Ulubiony Alkohol: Biały
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Środa Śląska
Podziękował: 156 razy
Otrzymał podziękowanie: 98 razy
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: MalyJack »

Gacek, a tak sobie pomyślałem o mocnym rozgrzaniu ramienia trójnika. Rura w środek i opaska zaciskowa oczywiście metalowa (szeroka) i do góry... Przecież tu dużo podnosić nie trzeba.
Oczywiście środkowy kielich z rurą zamocowany też opaską.
Miedź jest bardzo plastyczna jak się ją mocno rozgrzeje... Czasami nawet za bardzo.
;)
https://www.facebook.com/Jack-Parrot-Alchemy-Jacek-Plona-268115644134379/
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: .Gacek »

Cześć Jacek☺
Myślę, że Twoim sposobem też można zrobić. Każdy sposób jest dobry aby tylko udało się osiągnąć cel. Ja docelowo nie nagiąłem ani rury ani trójnika, dzięki temu będę zawsze musiał wypoziomować kolumnę a w zasadzie wypionować :hahaha: W ramionach głowicy tj w rurach, które wchodzą w trójnik zrobiłem ostre fazy na rantach aby skropliny mogły swobodnie spływać ☺
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

MalyJack
300
Posty: 320
Rejestracja: sobota, 10 gru 2016, 22:22
Krótko o sobie: Nie ma takiej mozliwosci, aby bylo niemozliwe.
Ulubiony Alkohol: Biały
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Środa Śląska
Podziękował: 156 razy
Otrzymał podziękowanie: 98 razy
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: MalyJack »

Lubellki dorzucisz po bokach i będzie gitara!
:punk:
https://www.facebook.com/Jack-Parrot-Alchemy-Jacek-Plona-268115644134379/
Awatar użytkownika

Autor tematu
kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: kleryk88 »

Panowie mam pytanie jestem na etapie umiejscowienia termometrów na kolumnie.
Mam już w kegu, buforze (to już było ustalone na początku) i teraz pytanie gdzie następne. Dodam że w buforze będzie 23cm sprężynek.

Mam 2 kawałki kolumny po 55 cm łączone na tri clamp potem olm, wziernik, głowica półkowa i skraplacz.
Z tego co wyczytałem to przy takiej konfiguracji można zainstalować port 10 półki na ok 15cm nad buforem (jak to liczyć 15cm sprężynek). Dodatkowo termometr na wyjściu wody chłodzącej i następny pośrodku głowicy półkowej.

I teraz jak umieścić termometr koło OLM ile cm od niego , 15cm pod nim ??

Edit:
Tak dla potomnych to będę robił nad buforem port na wysokości 15cm wypełnienia a pod olm ok 7 cm pod nim ;)
Ostatnio zmieniony wtorek, 9 cze 2020, 16:42 przez kleryk88, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Projekt kolumny miedzianej/nierdzewnej 54mm, Bokakob Keg 30l + Bufor + OLM

Post autor: kleryk88 »

OLM miedziany na TRI CLAMP dolna część wytoczona z jednego kawałka ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”