Kilka pytań odnośnie budowy nowego destylatora

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
Młodyy
20
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek, 28 lis 2016, 15:59
Ulubiony Alkohol: Każdy spod znaku Whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Południe Polski
Podziękował: 3 razy

Post autor: Młodyy »

Witam,
Powoli przymierzam się do przesiadki ze szklanej kolumny ze szklaną chłodnicą i konwi na kolumnę. Dostałem za darmo KEGa 50L także już mam jakąś podstawę. Po analizie wielu tematów będę grzał to grzałką 3x2kW. Odległość od kega do sufitu u mnie wynosi około 170 cm. Najbardziej zaciekawiła mnie kolumna według projektu Jarosława + jest bardzo fajny przejrzysty schemat. I teraz tak KO chciałbym zastąpić CU ponieważ kupię palnik i butle turystyczną i chciałbym sam to zlutować dla większej frajdy. I tu kilka pytań:
1. Czym zastąpić złącza SMS/DN50 które jak widziałem są tylko ze stali nierdzewnej ?
2. Czy kolumna z tego projektu jest nadal dobrym rozwiązaniem czy lepiej skupić się na Aabartku czy np. młocie Thora ?
3. Jak wyżej pisałem o grzałce 3x2kW, na popularnym serwisie aukcyjnym są grzałki za 90 zł z nierdzewki są i też za 300 zł, niby według opisu różnią się tylko ceną. Czy tak jest naprawdę czy jest jakaś ukryta różnica ?
4. W przypadku zostania na aparaturze według Jarosława jest sens jeszcze dołożyć bufor stabilizująco-wzmacniający ?
5. Czy robiąc kolumnę z miedzi dawać sprężynki CU czy tylko samo KO ?
Ogólnie chcę żeby aparatura była uniwersalna, interesują mnie i cukrówki, owocówki i zaciery. Ogólnie starałem się szukać sumiennie informacji lecz na powyższe pytania nie znalazłem odpowiedzi - za ich udzielenie z góry dziękuje.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Airacobrator
100
Posty: 134
Rejestracja: niedziela, 16 wrz 2018, 15:04
Krótko o sobie: Wielohobbysta
Ulubiony Alkohol: Nalewka pigwowa
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Kilka pytań odnośnie budowy nowego destylatora

Post autor: Airacobrator »

Ad.1 Wywijki miedziane jak u kolegi Zygmunta z destylatory miedziane lub polutować SMS, ewentualnie zamienić na TRI-CLAMP na YT są filmiki jak TRI-CLAMPA zlutować z miedzią.
Ad.2 AAbratek czy Młot Thora pozwolą Ci wydłużyć kolumnę (wstawić bufor) szedłbym w tym kierunku lub UFO.
Ad.3 Wziąłbym z pewnego źródła np. od kolegi z forum: http://stalowkasklep.pl/grzalka-6kw-3x2 ... -p-17.html
Ad.4 Oczywiście - Ale tracisz 30cm wskutek głowicy skraplającej (zamieniłbym na Thora, Aabratka lub UFO)
Ad.5 Z postów wielu kolegów które czytałem m.in. Zygmunta wystarczą same KO.

Jeśli chcesz gonić zaciery to niestety musisz zdobyć drugi KEG i zrobić płaszcz. Ja na zwykłej grzałce próbowałem gonić zacier z mąki żytniej razowej (przefiltrowany) na minimalnej mocy i tak mi się przypalił.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”