Przepis na kiełbasę

Budowa wędzarni, wędzenie, wyrób wędlin domowych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
fo11rest
200
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 2 wrz 2018, 10:51
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własne alko
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Lubuskie
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy

Post autor: fo11rest »

W związku iż powoli zbliża się czas kiedy zabieramy się za wędzenie chcę podzielić się z wami moim przepisem na kiełbasę.
Mój przepis na kiełbasę:

4kg karkówki
0,5kg wołowiny
1kg słoniny
2 szklanki bulionu
90g peklosoli
15g pieprzu czarnego
15g ziela angielskiego
10g papryki czerwonej słodkiej
20 ząbków czosnku
Jelita

Mięso przepuszczamy przez maszynkę z sitkiem o oczkach średniej grubości, słoninę przez sitko o oczkach najdrobniejszych. Mieszamy wszystko, dodajemy bulion i wyrabiamy na gładką masę. Wkładamy to na 24godziny do lodówki.
Następnego dnia nabijamy kiełbasę niezbyt ciasno w jelita i nakłuwam je co kawałek. Potem wieszam kiełbasę w przewiewnym miejscu i zabieram się za rozpalanie wędzarni. Jak wędzarnia się przesuszy (około 40minut) wkładam kiełbasę do wędzarni i wędzę w temperaturze 60stopni przez 2 godziny i na koniec podwyższam temperaturę na 80st i wędzę jeszcze około 15 minut aż zacznie kiełbasa skwierczeć. I po tym wyciągam i wieszam w przewiewnym miejscu na całą noc w celu ostygnięcia i podsuszenia wyrobu.
Ostatnio zauważyłem że termometry w kupnych wędzarniach mogą oszukiwać, więc proponuję sprawdzić ręką jaka jest temperatura na wylocie dymu z wędzarni. Powinien być gorący dym taki który da się przez kilkanaście sekund utrzymać rękę nie parząc jej. Prosta i skuteczna metoda. I oczywiście wylot dymu całkiem otwarty aby nie osmolić kiełbasy :) Ja wędzę buczyną. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

Autor tematu
fo11rest
200
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 2 wrz 2018, 10:51
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własne alko
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Lubuskie
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Przepis na kiełbasę 2

Post autor: fo11rest »

Dzisiaj uwędziłem kiełbasę z dużą zawartością wołowiny. Wyszła bardzo dobra a poniżej przepis:

Wołowina kl.1 - 2kg
Łopatka - 3kg
Boczek surowy - 1kg
Woda 0,5L
Cukier - 1 łyżka stołowa
Pieprz czarny ziarnisty - 17gram
Sól peklowa - 95gram
Majeranek - 4 łyżki stołowe
Czosnek - 20 ząbków.

Mięso zmieliłem na dużych oczkach, przyprawy po rozdrobnieniu dodałem do mięsa, czosnek wyciśnięty na prasce i do tego woda. Całość wymieszałem i na dobę do lodówki.

Tym razem flaki moczyłem całą noc w wodzie i na drugi dzień na pół godziny w mleku. Po tym wypłukałem w wodzie i nabijałem kiełbasę.
Okazało się że flaki po uwędzeniu są kruche i nie trzeba obierać kiełbasy z flaka.

Wędziłem w ciepłym dymie na jabłoni przez 2 godziny i na 30 minut na koniec w wyższej temperaturze tak aby w środku mięso doszło.
Wyszło bardzo smaczne.
Ostatnio zmieniony sobota, 3 lis 2018, 17:03 przez fo11rest, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor tematu
fo11rest
200
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 2 wrz 2018, 10:51
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własne alko
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Lubuskie
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Przepis na kiełbasę

Post autor: fo11rest »

Daje następny przepis na kiełbasę:

Składniki:
2kg karkówki, 1kg boczku, 1,5kg łopatki, 0,5kg słoniny
pieprz czarny - 6g
sól peklowa - 90g
majeranek - 10g
gorczyca - 10g
czosnek - 3 główki

Czosnek wyciśnięty na prasie a przyprawy zmielone oczywiście
Wędzenie 2,5 godziny w 50st i 30 minut w 90st

Po uwędzeniu
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony wtorek, 21 kwie 2020, 16:47 przez fo11rest, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wędliny Domowe”