Dział o wrażeniach smakowo-zapachowych. Dyskusje i opinie na tematy trunków.
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
3500
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
"Duch Ziemniaka" w/g "Wysokie Obcasy"

Postautor: lesgo58 » niedziela, 3 cze 2018, 09:37

Fantastyczny artykuł. Praktycznie Aleksander Baron i Łukasz Klesyk opowiedzieli o wódce w taki sposób w jaki ja staram się do niej podejść i przekazać te uczucie na forum. Z różnym zresztą skutkiem. obydwu panom w/g mnie udaje się to znakomicie.
Poczytajcie, bo warto!!!
http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,53581,23365144,duch-z-ziemniaka.html?disableRedirects=true
P.S Jak będą problemy z przeczytaniem artykułu z racji limitowanej mozliwości zaglądniecia do artykułu to - jesli to nie naruszy czyichś praw mogę wrzucić bądź udostępnić skany z oryginalnej gazety.

Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

psotamt
300
Krótko o sobie: Lubię poeksperymentować, bo wszystko co nowe ciekawsze i przyjemniejsze
Ulubiony Alkohol: Teraz już własny
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Załączniki
Re: "Duch Ziemniaka" w/g "Wysokie Obcasy"

Postautor: psotamt » niedziela, 3 cze 2018, 10:41

lesgo58 pisze:Jak będą problemy z przeczytaniem artykułu...
Problemu nie ma, jest w wersji otwartej.
Wracając do treści - pełna zgoda. Ja, mam nadzieję, taką metamorfozę o jakiej autorzy piszą, mam za sobą. Jeszcze ponad rok temu butelki z Niemiroffem i Baczewskim wkładałem do zamrażarki, lub w najlepszym przypadku, do lodówki. Taką się piło, by się upić, co w większości okoliczności było celem samym w sobie. I tak się zastanawiałem: po co płacić za Baczewskiego sporo złotówek, jeśli można zamrozić zwykłą żytnią i efekt będzie ten sam? Jedno i drugie zmrożone, popchnięte sokiem da taki sam efekt. Gdzieś głęboko w nas tkwi zasada, że wódka działa rozluźniająco, poprawia nastrój, tworzy lżejszy klimat, ale też smakuje paskudnie. Nie spożywa się jej dla smaku, lecz efektu. Zmiana nastąpiła gdy spróbowałem wódki ze spirytusu z kolumny. Zaczęło się próbowanie jak to smakuje.
Wtedy stwierdziłem, że wódka może mieć swój smak, lepszy lub gorszy. Zacząłem więc szukać tego lepszego i zależności z czego ten leszy bierze się. Tak na marginesie skojarzeń smakowych autorów; ostatnio miałem okazję pić Amundsena, zapewne po raz pierwszy i ostatni. Opakowanie (butelka) na najwyższym poziome, zaś skojarzenie smaku jakie powstało mi w głowie to stare, zardzewiałe wiadro z blachy ocynkowanej. I nie tylko mnie ta wódka nie smakowała. Może jakaś lewizna?
Wracając do meritum, poczytałem w necie co i jak z tym alkoholem robionym samemu i co można ukręcić dobrego w domu. Między innymi trafiłem na to forum i się zaczęło... Nie twierdzę, że robię coś bardzo dobrego, ale najgorsze to raczej nie jest, bo rodzina i znajomi chętnie próbują to co postawię na stół. I co ciekawe, nikt nie pyta dlaczego wódka nie z lodówki! Pomijam wódki smakowe typu ziołówki, na cytrusach czy żubrówkę, ale nikomu nie przeszkadzają wódki zbożowe w temperaturze otocznia. Smakują! Rozmawiamy o tym co jest wyczuwalne w smaku, nie ma efektu obrzydzenia po wlaniu do ust, aczkolwiek odruch po "zapojkę" pozostał :hahaha:
Zgadzam się z autorami, wódka może być smaczna, zaś upicie niech pozostanie efektem ubocznym po konsumpcji, nie zaś celem samym w sobie.
Na zdrowie!
Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Georg Orwell

Awatar użytkownika

radius
5000
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Załączniki

Postautor: radius » niedziela, 3 cze 2018, 11:53

@lesgo58, dzięki za ten artykuł :ok:
Zgadzam się w 101% z autorami książki :) Sam również eksperymentuję, stąd m. innymi próby zacierania bobiku czy "wytworzenie" destylatu z kwiatów bzu ;) ;) Teraz przymierzam się do zacierania ziemniaków i chcę porównać destylat z nich do destylatu z pszenicy i żyta.
Co do samej degustacji, to wódkę chłodzę w piwniczce, gdzie mam stałą temperaturę 16-17°C i taka mi najbardziej smakuje :pije:

P.S.
Ciekaw jestem jak na ten artykuł zareaguje koalak, bo jak wiadomo szpieguje to i "białe" forum, a wódka wg niego ma pachnieć i smakować wyłącznie etanolem :smiech:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

mardok
100
Załączniki

Postautor: mardok » wtorek, 5 cze 2018, 14:03

Leszku, czy mogę Cię prosić o wrzucenie skanów? Ponieważ mi ukazała się wiadomość, że wyczerpałem już limit bezpłatnych artykułów w tym miesiącu, a żadnych innych nie czytałem...
Organizm całkowicie pozbywa się alkoholu po 21 dniach, czyli nigdy...

Awatar użytkownika

Pretender
2500
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki

Postautor: Pretender » wtorek, 5 cze 2018, 14:10

Mam to samo.

Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
3500
Załączniki

Postautor: lesgo58 » wtorek, 5 cze 2018, 14:15

Chętnych proszę na PW o adres mailowy.

Awatar użytkownika

Pretender
2500
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki

Postautor: Pretender » wtorek, 5 cze 2018, 14:16

Polecialooooo

Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
3500
Załączniki

Postautor: lesgo58 » piątek, 8 cze 2018, 13:28

Wrzucam skany kilku stron książki "Między wódką a zakąską" autorów Aleksandra Barona i Łukasza Klesyka. To tak aby pokazać jakim bogactwem mogą charakteryzować się wódki. Myślę, że autorzy nie będą mieć mi tego za złe i potraktują to jako swego rodzaju reklamę w/w książki.
Między wódką a zakąską 1.jpg

Między wódką a zakąską 2.jpg

Między wódką a zakąską 3.jpg

Między wódką a zakąską 4.jpg

Między wódką a zakąską 5.jpg

Między wódką a zakąską 6.jpg

Między wódką a zakąską 7.jpg

Między wódką a zakąską 8.jpg

Między wódką a zakąską 9.jpg

Między wódką a zakąską 10.jpg

Między wódką a zakąską 11.jpg

Między wódką a zakąską 12.jpg

Między wódką a zakąską 13.jpg

Między wódką a zakąską 14.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Degustatornia”