Pierwszy bimberek

Tu możecie pisać posty, które mają wymiar bardziej filozoficzny niż teoretyczny na temat alkoholu wytwarzanego w domu...

Autor tematu
Rybecki
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2018, 14:31

Post autor: Rybecki »

Witajcie!

Jestem tu nowy, więc bardzo proszę o dystans i przymknięcie oka na moje ewentualne błędy! :)
Otóż nie tak dawno postanowiłem zrobić swój pierwszy w życiu bimberek. Zaopatrzyłem się w sprzęt, aparaturę i tym podobne.
Z racji, że miałem raptem kilka dni, a pierwszy bimberek miał być raczej próbą, niż świetnym trunkiem, użyłem drożdży TURBO 24 (być może nie jest to najlepszy start).
Wszystko szło całkiem dobrze - po 2.5 doby miałem gotowy zacier (24 litry wody, 6 kg cukru i paczka Turbo 24).
Gdy tylko cukromierz wskazał 0% cukru, wrzuciłem moje pierwsze paskudztwo do destylatora. Po dłuższym czasie, gdy tylko otrzymałem gotowy alkohol, przystąpiłem do degustacji. Rewelacji oczywiście nie było, ale surówka miała woltaż 60%, więc miło podrapało w gardełko.
Wątpliwości zaczęły się nieco później. Uznałem, że paskudnie daje drożdżami (chyba drożdżami) a i smak nie jest za specjalny - wręcz trochę odpychający.

Surówki wyszło jakieś 2-3 litry, a szkoda, by się marnowało. Co polecacie? Destylować to ponownie? Przepuścić przez węgiel, czy może spróbować innego sposobu? Czy próba zrobienia z tego nalewki może zabić ten niezbyt przyjemny zapach drożdży?

Pozdrawiam :piwo:
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Pierwszy bimberek

Post autor: lesgo58 »

1. To co fermentowałeś to jest nastaw a nie zacier 9zajrzyj do wujka Google a znajdziesz wyjaśnienie i różnicę)
2. 2-3 litry (co to za określenie, albo 2 albo 3 litry) z 6 kilo cukru jest dramatycznie zmarnowany cukier i praca. Powinno być dużo więcej.
3. Jaką masz aparaturę,
4. Jak pędziłeś,
W międzyczasie zajrzyj tutaj:
destylacja-i-rektyfikacja-metoda-pot-still.html
i tutaj:
zaciery-i-nastawy.html
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
Rybecki
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2018, 14:31
Re: Pierwszy bimberek

Post autor: Rybecki »

lesgo58 - dlaczego? czy zasada 1kg cukru na 5 l wody nie ma tu mocy? Sądziłem, że to akurat :(

Jak pędziłem, jaki sprzęt - stary wiekiem, samoróbkowy baniak po mleku + odstojnik (słój) + szklana chłodnica.
7l nastawu do baniaka, co dało 3 tury destylacji. Baniak na kuchence gazowej, wszystko łączone silikonowymi rurkami.
Co do linków - dziękuję, na pewno zajrzę!
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Pierwszy bimberek

Post autor: lesgo58 »

Rybecki pisze:lesgo58 - dlaczego? czy zasada 1kg cukru na 5 l wody nie ma tu mocy? Sądziłem, że to akurat :(
Nie rozumiem tego zdania. Do czego pijesz?
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Pierwszy bimberek

Post autor: Pako23 »

Rybecki pisze:Witajcie!
Gdy tylko cukromierz wskazał 0% cukru, wrzuciłem moje pierwsze paskudztwo do destylatora. Po dłuższym czasie, gdy tylko otrzymałem
Pozdrawiam :piwo:
Cukromierz powinien wskazać -4blg przy 0 blg gdybyś spróbował nastaw to zobaczyłbyś jaki jest słodki. Nastaw ma bys jak wino wytrawne

pozdrawiam

Autor tematu
Rybecki
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2018, 14:31
Re: Pierwszy bimberek

Post autor: Rybecki »

Lesgo- do użycia kilograma cukru na 5 l wody. Nie jestem pewien, czy dobrze Cię zrozumiałem. Za dużo? Za mało?

Pako23 - to bardzo cenna rada. Dzięki, będę na to uważał.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bimbrownia”