zacier ze śliwek i zacier z winogron - czy może się zepsuć??

Produkcja koniaku, brandy, śliwowicy, kalwadosu i innych nektarów które można uzyskać z owoców.

Autor tematu
sroka33
30
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek, 12 sty 2009, 18:34

Post autor: sroka33 »

Witam, mam pytanie robiłem jeden zacier ze śliwek i drugi z winogron bez dodawania dodatkowych drożdży. Za pierwszym razem produkt końcowy wyszedł znakomity (gotowałem na zwykłej aparaturze z jednym odstojnikiem i chłodnicą), więc postanowiłem dodać cukru i wody ponownie. Śliwki przerobiły cukier bez problemu w około 3 miesiące w temp. ok 16st C. Natomiast do winogron dodałem DROŻDŻE GORZELNICZE i Pożywka do drożdży ACTIVIT (10g), według zaleceń jakiegoś członka forum. W tym tygodniu postanowiłem to przegotować i niestety niemiła niespodzianka zacier z winogron był bez konkretnego smaku tylko było czuć alkohol, a smak po przegotowaniu był nie do przyjęcia coś a'la zepsute jabłka (gotowałem w aparaturze którą zamieściłem na zdjęciu- kolumna 1.3m, 5 zimnych palców, 2 odstojniki, i chłodnica). Podobnie wygląda sytuacja ze śliwką, zacier w smaku jest średni nie przypomina smaku wina własnej roboty, a w poprzednich latach zacier miał smak wina, a efekt końcowy jest również nie do przyjęcia.
Proszę o podpowiedz, gdzie mogłem popełnić błąd i czy da się uratować ten zacier ze śliwki - trochę mi tego zostało więc szkoda.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: zacier ze śliwek i zacier z winogron - czy może się zepsuć??

Post autor: pokrec »

Ja bym nie nastawiał zacieru owocowego na drożdżach gorzelniczych. Drożdze gorzelnicze mają tylko jedna przewage nad winnymi - pracują bardzo szybko. Poza tym produkuja sporo fuzli i innych świństw - cena za szybkość. Jesli rektyfikujesz i oczyszczasz chemicznie - to nie ma to znaczenia, ale brandy owocowej się nie rektyfikuje ani tym bardziej nie oczyszcza. Do śliwek użyłem winne "Malaga" i poszło jak po szynach. Zacier wg. przepisu Kucyka z tego forum. Czyli beczka, w beczce śliwki rozbełtane mieszadłem do farb (ja leciałem razem z pestkami, nie chciało mi sie drylować) do tego syrop z odpowiedniej ilości wody i cukru (dodawany na raty), rozchodzona matka drożdżowa. Miesiąc fermentacji i po miesiącu zacier był niepijalny - kompletnie, a już najmniej przypominał wino w smaku. Przepsociłem to na alembiku z łaźni wodnej, potem drugi raz po tygodniu przez kolumnę rektyfikacyjną bez refluksu i mam ambrozję. Mimo, że smak zacieru wykręcał twarz. I mimo tego, że po pierwszym psoceniu produkt jechał jajeczkiem. Po tygodniu leżakowania zapach jajeczny zginął a po drugim psoceniu - bimbrozja - poezja.
Fermentacja na naturalnych, dzikich drożdżach daje małe stężenie alkoholu w przypadku owoców naszej strefy klimatycznej, bo na ten przykład w klimacie cieplejszym i wilgotniejszym drożdże na winogronach są znacznie mocniejsze (to właśnie one, ususzone, sa sprzedawane w torebkach jako drożdże winne, nazwy mają pochodzące od szczepu winogron, z jakich zostały zebrane).
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
sroka33
30
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek, 12 sty 2009, 18:34
Re: zacier ze śliwek i zacier z winogron - czy może się zepsuć??

Post autor: sroka33 »

Czyli polecał byś przegotować raz, mimo zapachu i po tygodniu drugi raz. Jeszcze mam pytanie: czy używał byś na moim miejscu zimnych palców? A i jeszcze czy twój efekt końcowy ma zapach i smak śliwowicy?
Dzięki za odpowiedz.
Ostatnio zmieniony środa, 10 mar 2010, 21:57 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Interpunkcja i duże litery.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy owocowe”