Ile będzie kosztowała podstawowa aparatura typu reflux?

Temat dla tych, którzy chcą zbudować, bądź zakupić, kompletne urządzenia.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Dines
50
Posty: 66
Rejestracja: wtorek, 23 lut 2010, 19:28
Ulubiony Alkohol: wszystko co ma promile a sam zrobiłem
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: Dines »

EDYCJA: wydzielono z wątku http://alkohole-domowe.com/forum/ile-pr ... t1854.html

Aparatura, jaką zaprojektowałem kosztowała mnie może wszystkiego pod 1000 zł + moja bezcenna praca. Jak dobrze pójdzie, to może za kilka lat się zwróci...
A mógłbyś jeśli można prosić choć z grubsza przedstawić kosztorys?? Zabrałem się z budowę kolumny z RW a takich kosztów moja księgowa raczej nie zaakceptuje:(
Czas to pieniądz, pieniądz to piwo.
Więc pijmy to piwo puki czas.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Ile produkujemy? Dyskusja o skali wybryków.

Post autor: pokrec »

Dines, moje koszty są takie (pi razy oko):
Keg 30 l - 120 zł z Alledrogo
rura fi 40 długości 170 cm + rurka nierdzewna fi 10 (2 mb) + rurka miedziana fi 8 (2 mb) + kawałek blachy miedzianej grub. 2mm, rura miedziana fi 22 na płaszcz chłodnicy prostej - ok 200 zł
Znajomy spawacz - tokarz - frezer (geniusz w te klocki) - 200 zł, dorobił mi przejśćiówkę z gwintu kega na kołnierz 6-cio śrubowy M6 i dospawał odpowiednie kołnierze do rury z jej końców.
Taboret gazowy: 140 zł (Alledrogo)
drobiazgi, wężyki zbiorczo - 100 zł
Razem koszty twarde: 760 zł
Do tego należałoby doliczyć jeszcze butlę gazową (ja miałem) - to będzie jakieś 100 zł.

Zamiast płaszcza miedzianego w chłodnicy można by użyć plastikowej rury od CO i 2-ch trójników (chłodnicę prostą opisałem w jednym z poprzednich moich postów niedawno), to może obniżyć nieco koszty.

Praca: zwinięcie z rurki miedzianej (po nasypaniu w nią piasku) wężownicy refluksowej (nie robiłem zimnych palców) pasującej do mojej kolumny tak, żeby nie dotykała ścianek, zrobienie z blachy miedzianej kołnierza pasującego do kołnierza na kolumnie i wlutowaniu w ów kołnierz miedziany wężownicy, wylotu par i gniazda na termometr. Zrobienie sitka na dół kolumny z blachy KO grub. 0,5 mm, porobienie uszczelek, takie tam duperele - to jeden dzień. Cięcie wiórków z nierdzewki na wypełnienie - kilkanaście godzin. Montaż i działamy.

Tak to wygląda w praktyce. Mając fundusze 1000 zł można zrobić w miarę solidną aparaturę z nierdzewki / miedzi.
Przy moim tempie spożywania (nie dopuszczam do kaca ;-) ) nie mam szans na szybki zwrot inwestycji...
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Dines
50
Posty: 66
Rejestracja: wtorek, 23 lut 2010, 19:28
Ulubiony Alkohol: wszystko co ma promile a sam zrobiłem
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Ile będzie kosztowała podstawowa aparatura typu reflux?

Post autor: Dines »

Dzięki za odp. No cóż kolumnę zrobię na pewno tylko nie tak szybko ja bym chciał a na razie zostanę przy metodzie garnkowej ( odkryłem u teściów kanę od dojarki więc zdjęcie trochę nie aktualne)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Czas to pieniądz, pieniądz to piwo.
Więc pijmy to piwo puki czas.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aparatury kompletne”