Cydr z soku gruszkowego lub truskawkowego, warto?

Czyli popularny Jabłecznik. Na temat tego trunku wszystko, począwszy od zbierania jabłek, skończywszy na spożywaniu...

Autor tematu
mlody_cydrownik
5
Posty: 5
Rejestracja: piątek, 21 paź 2016, 01:33

Post autor: mlody_cydrownik »

Zaczynam przygodę z cydr'owaniem :)
Wystartowałem poza sezonem więc skupiam się na zbieraniu doświadczenia robiąc cydr z soku kartonikowego. Pierwsza partia całkiem fajnie mi wyszła z soku jabłkowego. Tutaj mam pytanie, czy ktoś z Was robił już cydr z soku z gruszek, truskawek lub śliwek? Trafiłem na soki z tłoczni Mauer (nie jest to lokowanie produktu), zapowiadają się bardzo ciekawie ale nie chcę wyrzucać zbędnie pieniędzy w błoto jeżeli cydr mógłby się nie udać. Warto spróbować zrobić z takiego soku cydr?
promocja

lecze
10
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 21 paź 2016, 09:55
Krótko o sobie: Badacz tradycyjnego smaku :)
Ulubiony Alkohol: Wino, nalewki
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Cydr z soku gruszkowego lub truskawkowego, warto?

Post autor: lecze »

Cydr z gruszek to perry i niektórzy robią z dobrym skutkiem, inni uważają za stratę czasu. Gruszki mają mało kwasów i smak cydru może wyjść nijaki. Ja dodałbym do tego trochę soku z kwaśnych jabłek ewentualnie dokwasił kwaskiem cytrynowym. Możesz też poeksperymentować z sokiem ze śliwek węgierek, choć tu dosłodziłbym do smaku, bo wytrawny ponoć nie jest zbyt zachęcający. Jeśli cena soków jest przystępna to może warto próbować, a nuż wyjdzie Ci coś ciekawego, choć z prawdziwym cydrem będzie miało niewiele wspólnego.

Autor tematu
mlody_cydrownik
5
Posty: 5
Rejestracja: piątek, 21 paź 2016, 01:33
Re: Cydr z soku gruszkowego lub truskawkowego, warto?

Post autor: mlody_cydrownik »

Ogólnie gustuje w słodkim cydrze, chociaż "słodki" to pojęcie względne. Cena za 5 litrów tłoczonego soku jest w granicach 30-40 PLN, w zależności od smaku. O ile dobrze pamiętam, gruszkowy można kupić za 30 PLN.
Wcześniej napisałeś: "dodałbym do tego trochę soku z kwaśnych jabłek", przez "trochę" jaką ilość rozumiesz?

Może w takim razie warto zrobić pilotażową produkcję. Wymieszać 3 litry soku z gruszek z 2 litrami soku z jabłek, lub w proporcji 4:1. Którą opcję rekomendujesz?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cydr”