Deflegmator domowej konstrukcji.

Deflegmatory, odstojniki, zawory, filtry...
Awatar użytkownika

Autor tematu
kamil_ek_skc
150
Posty: 179
Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 20:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wszystkie domowe
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Woj.Łódzkie
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: kamil_ek_skc »

Co sądzicie o wykonaniu deflegmatora z butelki po szampanie??
W środku tej butelki były by zmywaki z SS w szyjkę był by włożony korek naturalny a w korku umieszczona rurka w denku butelki był by wywiercony otwór w którym była by druga rurka którą by odchodziły pary które idą dalej.
A to wszystko wyglądało by mniej więcej tak jak na obrazku:
De.JPG
I co myślicie o tym wszystkim??
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

O tym mowa , o tamtym mowa , a o kielichu ani słowa!
alembiki

dmatys
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 13 wrz 2009, 19:43
Re: Deflegmator domowej konstrukcji.

Post autor: dmatys »

Jak masz chęć - to działaj - na allegro możesz kupić ładny szklany za około 20 parę zł - ale własne wykonanie to zawsze własne :!: - tylko wydaje mi się że to będzie troszkę namiastka deflegmatora - butelka jest stanowczo za krótka...Ale poczekaj na opinie innych kolegów.
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Deflegmator domowej konstrukcji.

Post autor: Kucyk »

No, pomysł niczego sobie! :klaszcze: Może jedynie należało by zamontować szyjkę tak, aby to ona wchodziła do kotła będąc po zewnątrz uszczelniona jakimś korem, Choćby takim od balona szklanego z wyciętym środkiem. Im większa średnica otworu łączącego deflegmator z kotłem, tym lepiej.
Awatar użytkownika

jouu
200
Posty: 242
Rejestracja: wtorek, 15 wrz 2009, 22:21
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: swój :D
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: bdg
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Deflegmator domowej konstrukcji.

Post autor: jouu »

Również myślałem kiedyś nad czymś takim może trochę by to usprawniło działanie zwykłego "pota" i przybliżyło go do kolumny :P
http://alkohole-domowe.com/forum/rysune ... t1063.html

Poza tym koszt wykonania jest bardzo niski i sami wybieramy materiał na wypełnienie można go zaadaptować na filtr jajcowy (miedź). Do gotowego odstojnika z allegro trzeba doliczyć 20zł przesyłki...
Dobry bimber nie jest zły ;]
Awatar użytkownika

Autor tematu
kamil_ek_skc
150
Posty: 179
Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 20:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wszystkie domowe
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Woj.Łódzkie
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Deflegmator domowej konstrukcji.

Post autor: kamil_ek_skc »

Tylko zastanawiam się czy u góry butelki tam gdzie ma być zamontowana rurka do odprowadzania par alkoholu czy zdołam wywiercić otwór normalnym wiertłem??

O tym mowa , o tamtym mowa , a o kielichu ani słowa!
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Deflegmator domowej konstrukcji.

Post autor: Kucyk »

Otwór wywiercisz normalnym wiertlem widiowym, chińskie trzeba deko zaostrzyć, wiertarka bez udaru. Ponadto w butli chyba lepiej było by otwór wykonać z bokowca, bo poza tym, że dno szampanki jest wklęsłe, to sztorcowe wyprowadzenie niepotrzebnie komplikowało by potem kierunek wężyków doprowadzających pary do chłodnicy.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Deflegmator domowej konstrukcji.

Post autor: Zygmunt »

Kucyku- jestem pełen szacunku i podziwu zarówno dla Twojej osoby, dla Twoich dokonań na polu bimbornautycznym, jak i dla Twojej wiedzy i doświadczenia.
Jestem jednak zmuszony wystąpić przeciwko Tobie.

Konstrukcja, jaką zaproponował Autor tematu jest zła. Zmywaki są świetne jako wypełnienie, ze względy na ich dobry stosunek powierzchni do objętości. Flegma w kolumnie ma z nimi szeroki kontakt, a alkohol może odparowywać z większej powierzchni.
Wsadzanie ich do butelki jest bez sensu.
Butelka ma za małą powierzchnie ścianki, żeby jakakolwiek istotna ilość flegmy mogła się na niej skroplić, a jak już się skropli to zdecydowana większość spłynie własnie po ściance, a nie zatrzyma się na zmywaku.
Taka konstrukcja zadziała jako bardzo prymitywny deflegmator.

Twoje zdanie, że bez innowacji dalej byśmy siedzieli na drzewie jest słuszne i w zupełności się z nim zgadzam- ale tylko, jeżeli na prawdę chodzi o innowację.

Ten pomysł innowacją nie jest i nie będzie. Jest nieudolną podróbką deflegmatora, wykonaną przez kogoś, kto przeczytał 3 tematy na forum ,zauważył kilka słów-kluczy i zaczął robić swój projekt.
Jeżeli ktoś chce robić pot-stilla opartego o deflegmator, to niech ten deflegmator kupi- 20zł to nie majątek, a hobby nie jest obowiązkowe. Jak każde hobby wymaga wyrzeczeń i wkładu finansowego.

Powiecie, że przecież to samo można zrobić domowymi metodami. Otóż pewnie i można, ale wyjdzie drożej i gorzej niż rozwiązanie seryjne.
Uszczelnienia z korków i taśm, wiercenie w butelkach, zmywaki jako wypełnienie deflegmatora... no proszę Was, nie róbmy takiej "siary"...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Deflegmator domowej konstrukcji.

Post autor: Kucyk »

No, ale zdefiniujmy w końcu raz i ściśle co nazywamy deflegmatorem. Czy osprzęt mający za zadane oczyścić pary wychodzące z kotła z zawieszonych drobin cieczy, czy mamy na myśli kolumnę rektyfikacyjną.
Awatar użytkownika

jouu
200
Posty: 242
Rejestracja: wtorek, 15 wrz 2009, 22:21
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: swój :D
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: bdg
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Deflegmator domowej konstrukcji.

Post autor: jouu »

http://alkohole-domowe.com/forum/moj-pi ... 72-20.html

zerknij tu ...

rurkę lepiej z boku bo cieńsza ścianka...

Ja wierciłem zwykła wiertarka z widią i powiem ci ze jak nie ciśniesz to nie wiercisz a jak ciśniesz to pęka ;p trzeba mieć dużo czasu i cierpliwości no i dobre chłodzenie równomierne inaczej też pęknie... najlepiej zanurzyć w wodze...

A co do "Siary" to warto zasypać ta butelkę miedzią (drobnymi kawałkami miedzianych drucików linek przewodów.... oczywiście bez izolacji lub gwoźdźmi miedzianymi 21zł/kg) zamiast zmywaków i już "SIARY" nie będzie :D Dodatkowo butelka będzie tamowała migracje fuzli do dalszej instalacji :D
Dobry bimber nie jest zły ;]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Osprzęt”