Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...

Autor tematu
swistar
10
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 17 maja 2014, 08:12

Post autor: swistar »

Witam serdecznie,
z pomocą kolegi (niby doświadczonego) miałem budować nową kolumnę ale okazało się, że odkupiłem od niego prawie ukończony projekt.
Bardzo proszę o pomoc w tzw. modernizacji, bo czytając od jakiegoś czasu forum sądzę, że nie wszystko w aparaturze jest zbudowane tak jak trzeba. Choć mogę się mylić i może okazać się, że coś tam będzie z niej kapać.
Więc cała aparatura wygląda tak:
Obrazek
Całkowita wysokość 235cm
1.Keg 50, z wbudowanym termometrem i grzałką 2000wat
- czy taka moc wystarczy?
dodatkowo wstawiony zawór bezpieczeństwa oraz termostat
- czy termostat jest potrzebny?
Obrazek
w środku wygląda tak:
Obrazek
2. Katalizatora wysokości 30cm:
Obrazek
na dnie wspawane sitko, ale czy dobre?
Obrazek
będzie wypełniony sprężynkami miedzianymi
3. Kolumna wysokości 115cm, ze wspawanym termometrem na wysokości 12cm od łączenia.
- tu chyba w przyszłości zmienię termometr na elektroniczny
Obrazek
4. Chłodnica Liebiga do systemu VM długosci 50cm
- tu chyba coś jest przesadzone
Obrazek
może sama chłodnica jest dobrze wykonana, ale te zawory i połączenia są chyba przesadzone
- powinny iść do wymiany na mniejsze?
- czy może chłodnice w ogóle usunąć?
5. Głowica wykonana wg sprawdzonej budowy.
Obrazek
- nie podoba mi się mocowanie sondy termometru ale to zmienimy
- do wywalenia ten wielki zawór, a w jego miejsce wstawię precyzyjny.
Oczywiście muszę dokupić jeszcze sprężynki do wypełnienia i dorobić półki do kolumny.

A teraz proszę Was o wytknięcie wszelkich błędów, które Waszym zdaniem muszę usunąć.
Bo chyba nie ma sensu zaczynać pracy na takim sprzęcie.
No chyba, że się mylę. Wszak moja wiedza jest bardzo mierna.
Dodam tylko, że na podobnie ( keg 30l, brak chłodnicy Liebiga) zrobionej aparaturze kolega coś tam psoci.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

Post autor: pokrec »

Moc grzałki na 50 l to zdecydowanie za mało. Będziesz czekał lata zanim się keg rozgrzeje. Poza tym każdy centymetr kwadratowy przekroju rury musi być napędzany mocą ok. 100 W w czasie pracy. Żeby zalać kolumnę na początku moc powinna być jeszcze większa.
Termometry tarczowe sobie daruj, mam taki jeden i we wrzącej wodzie pokazuje mi 120 stopni. Używaj tylko termometrów elektronicznych. Jeden daj na 2/3 wysokości kolumny - to będzie ten najgłówniejszy, reszta ma znaczenie tylko informacyjne, z tym, że ten w kotle się przydaje do określania na oko ile jeszcze w środku zostało dobrego.
Sitko z kolumny WYWAL, zastąp je wciśniętymi zmywakami tak, żeby utrzymywały wsyp na sobie siłą tarcia o ścianki kolumny.
Termostat w ogóle wyciepaj stamtąd i zapomnij o nim na wieki.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

Post autor: aronia »

Nie podałeś podstawowego parametru czyli średnicy kolumny. Sporo błędów już sam znalazłeś, a więcej ewentualnych poszukaj porównując z tym projektem: http://alkohole-domowe.com/forum/post92095.html#p92095 .
Żeby się za bardzo nie rozpisywać zwróć uwagę na: termometry(do wymiany), średnice odejścia OVM i zawory(ten z głowicy też) - zmniejszenie średnic i wymiana tego w głowicy na precyzyjny, grzałka - trochę mała jak na taki keg, zamiast termostatu poszukaj regulatora mocy - chociaż pokrętło może wskazywać, że już tam jest, sitko na dnie kolumny - moga być z nim problemy, przydałby się wizjer - nawet najprostszy z kawałka wężyka silikonowego. Głowica jest zaspawana czy luźno wsadzany skraplacz? Wstaw jak coś zdjęcie od tamtej strony.

Autor tematu
swistar
10
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 17 maja 2014, 08:12
Re: Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

Post autor: swistar »

pokrec pisze:Moc grzałki na 50 l to zdecydowanie za mało.
w takim razie musze poszukać mocniejszej
pokrec pisze:Termometry tarczowe sobie daruj, mam taki jeden i we wrzącej wodzie pokazuje mi 120 stopni. Używaj tylko termometrów elektronicznych. Jeden daj na 2/3 wysokości kolumny - to będzie ten najgłówniejszy, reszta ma znaczenie tylko informacyjne, z tym, że ten w kotle się przydaje do określania na oko ile jeszcze w środku zostało dobrego.
więc zakupię elektroniczne i zmienie
pokrec pisze:Sitko z kolumny WYWAL, zastąp je wciśniętymi zmywakami tak, żeby utrzymywały wsyp na sobie siłą tarcia o ścianki kolumny.
tak zrobię
pokrec pisze:Termostat w ogóle wyciepaj stamtąd i zapomnij o nim na wieki.
póki co w ogóle nie będę go podłączał.
aronia pisze:Nie podałeś podstawowego parametru czyli średnicy kolumny.
kolumna z rury średnicy 50mm
aronia pisze:Sporo błędów już sam znalazłeś, a więcej ewentualnych poszukaj porównując z tym projektem: http://alkohole-domowe.com/forum/post92095.html#p92095 .
właśnie śledząc w/w temat uświadomiłe sobie ile błędów posiada moja aparatura
aronia pisze: Żeby się za bardzo nie rozpisywać zwróć uwagę na: termometry(do wymiany), średnice odejścia OVM i zawory(ten z głowicy też) - zmniejszenie średnic i wymiana tego w głowicy na precyzyjny, grzałka - trochę mała jak na taki keg, zamiast termostatu poszukaj regulatora mocy - chociaż pokrętło może wskazywać, że już tam jest, sitko na dnie kolumny - moga być z nim problemy, przydałby się wizjer - nawet najprostszy z kawałka wężyka silikonowego.
zacznę wskazane błędy usuwać
aronia pisze:Głowica jest zaspawana czy luźno wsadzany skraplacz? Wstaw jak coś zdjęcie od tamtej strony.
głowica jest zaspawana, a wygląda to tak:
Obrazek

Dziękuję za cenne rady :poklon;

grzesiekpioro
100
Posty: 126
Rejestracja: wtorek, 20 sie 2013, 18:58
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

Post autor: grzesiekpioro »

Wstrzymaj się z gotowaniem na razie. Zwiększające się ciśnienie w kolumnie przez zaspawany skraplacz jest bardzo niebezpieczne. Niektórzy wiercą otwory na końcu głowicy, no ale wtedy jest problem z wypłukaniem chłodnicy.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

Post autor: aronia »

To pod żadnym pozorem nie uruchamiaj tej aparatury, bo może dojść do nieszczęścia. Aparat powinien działać bez ciśnieniowo, a jeżeli oba króćce są od wody to zawór w kegu szybko zadziała(w prawidłowo zbudowanej aparaturze jest zbędny). Możesz albo odciąć koniec skraplacza, aby dało się go demontować albo wywiercić otwór jak radzi poprzednik.
Awatar użytkownika

wojs40
250
Posty: 258
Rejestracja: niedziela, 27 paź 2013, 09:42
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

Post autor: wojs40 »

swistar pisze:Witam serdecznie,
z pomocą kolegi (niby doświadczonego) miałem budować nową kolumnę ale okazało się, że odkupiłem od niego prawie ukończony projekt.
Myślę, że lepiej byłoby gdybyś oddał zakupiony sprzęt, raczej pseudo sprzęt i z pomocą forum zaprojektował i zbudował swój saksofon. Chyba sprawiłoby ci to mniejsze kłopoty. Decyzja oczywiście należy do ciebie. Pozdrawiam.
...każdy alkohol jest bardzo dobry oprócz denaturatu który jest dobry :-)

Autor tematu
swistar
10
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 17 maja 2014, 08:12
Re: Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

Post autor: swistar »

grzesiekpioro pisze:Wstrzymaj się z gotowaniem na razie. Zwiększające się ciśnienie w kolumnie przez zaspawany skraplacz jest bardzo niebezpieczne. Niektórzy wiercą otwory na końcu głowicy, no ale wtedy jest problem z wypłukaniem chłodnicy.
aronia pisze:To pod żadnym pozorem nie uruchamiaj tej aparatury, bo może dojść do nieszczęścia. Aparat powinien działać bez ciśnieniowo, a jeżeli oba króćce są od wody to zawór w kegu szybko zadziała(w prawidłowo zbudowanej aparaturze jest zbędny). Możesz albo odciąć koniec skraplacza, aby dało się go demontować albo wywiercić otwór jak radzi poprzednik.
Dzięki Koledzy za ostrzeżenie.
Póki nie doprowadzę aparatury do porządku nie mam zamiaru jej uruchomić.
Co do głowicy to zawsze mogę ją rozciąć i na spawać kołnierz, który umożliwi mi bezproblemowe jej rozbieranie.
wojs40 pisze:
swistar pisze:Witam serdecznie,
z pomocą kolegi (niby doświadczonego) miałem budować nową kolumnę ale okazało się, że odkupiłem od niego prawie ukończony projekt.
Myślę, że lepiej byłoby gdybyś oddał zakupiony sprzęt, raczej pseudo sprzęt i z pomocą forum zaprojektował i zbudował swój saksofon. Chyba sprawiłoby ci to mniejsze kłopoty. Decyzja oczywiście należy do ciebie. Pozdrawiam.
Fajnie by było "coś" samemu zaprojektować i zbudować opierając się na Waszych zacnych projektach ale....
hmmm, zapłaciłem za ten sprzęt 900plnów i sądzę, że to nie dużo.
A błędy konstrukcyjne można zawsze usunąć.
Wymiana termometrów, wymiana zaworów, przespawanie tu i tam, wymiana grzałki, zakup sprężynek to zainwestowanie max 600pln ( no chyba, że się mylę ).
Więc myślę, że ogólnie aparatura nie wyjdzie drogo.
Oczywiście jeśli jesteście innego zdania to mnie sprowadźcie na ziemię, bo nie chcę bujać w obłokach.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

KS2507
400
Posty: 416
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 18:47
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 67 razy
Kontakt:
Re: Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

Post autor: KS2507 »

Grzałka przydała by się 2x2kw szybko rozgrzejesz nastaw i zalejesz kolumnę .
Głowica wykonana z rury 60.3 lub 63.5 a kolumna z 50mm kiepski pomysł ,gdyby kolumna miała taką samą średnicę co głowica miał byś większą wydajność.
Tak jak piszą koledzy wywierć otwór w zaspawanym deklu głowicy pomiędzy króćcami podłączenia wody.
Wykonawca tej aparatury nie był pewien poprawności wykonania więc zabezpieczył się zaworem bezpieczeństwa :)
Zawór kulowy pod chłodnicą liebiga jest zbędny ,ewentualnie wymień go na iglicowy.
Zawór kulowy w głowicy wymień na iglicowy i rurkę też możesz skrócić do minimum.
Termostat wymień na regulator.
No i termometry tarczowe wymień na tablicowe.
Sitko z katalizatora do wycięcia.
Poza tym sprzęt powinien działać poprawnie. :)
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw
Awatar użytkownika

waldi48
30
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek, 2 wrz 2013, 21:15
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

Post autor: waldi48 »

Wszystkie uwagi poprzedników są jak najbardziej słuszne, od siebie dodam że ja zamotowałbym dodatkowy termometr ponizej ujęcia VM, ale nie jest to obowiązkowe, jednakże zanim opanujesz psocenie na ten sprzęcie owy parametr temperatury byłby przydatny.

Autor tematu
swistar
10
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 17 maja 2014, 08:12
Re: Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

Post autor: swistar »

KS2507 pisze:Grzałka przydała by się 2x2kw szybko rozgrzejesz nastaw i zalejesz kolumnę .
Więc już rozglądam się za taką grzałką
KS2507 pisze:Głowica wykonana z rury 60.3 lub 63.5 a kolumna z 50mm kiepski pomysł ,gdyby kolumna miała taką samą średnicę co głowica miał byś większą wydajność.
Głowica wykonana z rury 70mm, więc kolumnę również zrobić z 70-tki?
KS2507 pisze:Tak jak piszą koledzy wywierć otwór w zaspawanym deklu głowicy pomiędzy króćcami podłączenia wody.
W sumie prościej niż rozcinać głowicę.
A ten otwór fi 6 wystarczy?
KS2507 pisze:Wykonawca tej aparatury nie był pewien poprawności wykonania więc zabezpieczył się zaworem bezpieczeństwa :)
Być może.
KS2507 pisze:Zawór kulowy pod chłodnicą liebiga jest zbędny ,ewentualnie wymień go na iglicowy.
Zawór kulowy w głowicy wymień na iglicowy i rurkę też możesz skrócić do minimum.
Termostat wymień na regulator.
No i termometry tarczowe wymień na tablicowe.
Sitko z katalizatora do wycięcia.
Tak zrobię.

waldi48 pisze:Wszystkie uwagi poprzedników są jak najbardziej słuszne, od siebie dodam że ja zamotowałbym dodatkowy termometr ponizej ujęcia VM, ale nie jest to obowiązkowe, jednakże zanim opanujesz psocenie na ten sprzęcie owy parametr temperatury byłby przydatny.
Pomyślę nad tym termometrem.

Dziękuję za cenne wskazówki.

Dodatkowo mam pytanie odnośnie chłodnicy:
Zbudowana jest z rury zewnętrznej o grubości 38mm i z rury wewnętrznej o grubości 16mm, zaś długości 50cm
Czy taka chłodnica zda egzamin? Oczywiście wejście przerobię zaczynając od wspawania w kolumnę nypla 0,5 z gwintem zewnętrznym 1/2'' do niego przykręcę zawór kulowy 21,3mm, a do zawora kolanko nyplowe 0,5.
Potem przyspawam chłodnicę.
Wyjście z chłodnicy również przerobię wspawując mufę 1/2'' + redukcję 1/2 GZ 1/8 GW i kruciec 10mm 1/8 na wąż 6mm.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

KS2507
400
Posty: 416
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 18:47
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 67 razy
Kontakt:
Re: Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

Post autor: KS2507 »

Co do średnicy głowicy i kolumny to jak by były takiej samej średnicy byłaby dużo większa wydajność ,widocznie wykonawca budował z tego co miał pod ręką, wymiana kolumny i złącz na 70mm będzie kosztowna i raczej nie opłacalna, no chyba że zapłaciłeś naprawdę nie wiele za ten sprzęt.
Otwór w deklu chłodnicy spokojnie wystarczy fi 6mm.
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

Post autor: aronia »

Jeżeli to nie jakaś straszna tajemnica to podaj cenę tej "okazji", która wymaga takiej przebudowy.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

Post autor: lesgo58 »

swistar pisze:hmmm, zapłaciłem za ten sprzęt 900plnów i sądzę, że to nie dużo.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

grzesiekpioro
100
Posty: 126
Rejestracja: wtorek, 20 sie 2013, 18:58
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

Post autor: grzesiekpioro »

Głowica wykonana z rury 70mm, więc kolumnę również zrobić z 70-tki?
wymiana kolumny i złącz na 70mm będzie kosztowna i raczej nie opłacalna
Do tego jeszcze różnica w zakupie ilości sprężynek. Pomiędzy 60 a 70mm będzie ok 100zł różnicy. Jeszcze inne elementy o których wspomniał KS2507. Kolumny o średnicy 60 są bardziej popularne, a co za tym idzie łatwiej kupić coś z drugiej ręki albo nowe elementy, jeżeli będziesz rozbudowywał sprzęt. Tak naprawdę najważniejsze jest to ile potrzebujesz gotowego wyrobu na jakiś okres i czy masz sprzęt "pod ręką". Przez dwa/trzy dni z kolumną np. 60,3 i kegiem 50l będziesz w stanie zrobić ok 5l gotowego 96% wyrobu na spokojnie. Przemyśl sobie ile będziesz potrzebował i dostosuj sprzęt do potrzeb. Jeżeli musisz gdzieś jechać, np. na działkę, żeby coś przerobić i nie chciałoby Ci się tam długo siedzieć to oczywiste, że duża wydajność byłaby na rękę.
Dla mnie najlepiej przydałby się sprzęt o dużej wydajności (100l keg + 76mm kolumna), bo mam bardzo mało czasu na psocenie. Nie chciałem ryzykować i zostałem przy 50l+60,3 i czasem jest dla mnie uciążliwe siedzenie do późnej nocy. No ale mogę ten sprzęt zawsze sprzedać, bo kupiec się łatwiej znajdzie na produkt standardowy, rzetelniej opisany przez innych użytkowników, nie za mały i nie za duży.

Autor tematu
swistar
10
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 17 maja 2014, 08:12
Re: Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

Post autor: swistar »

Dziękuję za wszelkie rady :poklon;
już wcielam je w projekt, załatwiłem rurę 70, smsy również już mam, zawór zmieniony, dziura w głowicy wywiercona, grzałka 2x2000 wat zakupiona, termometry tarczowe wywalone i myślę nad regulatorem mocy PRD3+ E-ARC lub może coś innego doradzicie.
Dodatkowo pod głowicą planuję wstawić wziernik, a na dole kegu zamontować spust połączony z wężykiem (wizjer).
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

Post autor: ramzol »

grzesiekpioro pisze: Przez dwa/trzy dni z kolumną np. 60,3 i kegiem 50l będziesz w stanie zrobić ok 5l gotowego 96% wyrobu na spokojnie.
Kolego prze 2-3 dni z moim mini stillem fi42 na kegu 30l. 5l ogarnę ze spokojem tylko nastawu muszę mieć zapas. Wystarczy się troszkę zorganizować. Przy tej średnicy to ponad literek na godzine leci albo i lepiej. Gotując na dwa razy w jeden dzień ogarniesz 5l :D i zostaja dwa dni na degustację.
Odnośnie tematu to podziękowałeś już koledze, który CI to sprzedał??
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

Post autor: lesgo58 »

Dycht prawda...
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
swistar
10
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 17 maja 2014, 08:12
Re: Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

Post autor: swistar »

ramzol pisze: Odnośnie tematu to podziękowałeś już koledze, który CI to sprzedał??
Nie musiałem dziękować, wystarczy się dogadać.
załatwiłem rurę 70, smsy również już mam, zawór zmieniony
W ramach przeprosin w/w elementy kolega dał mi za darmo, a to już WIELKI plus.
Spawanie mam za grosze.
grzałka 2x2000 wat zakupiona,myślę nad regulatorem mocy PRD3+ E-ARC
Dodatkowo pod głowicą planuję wstawić wziernik, a na dole kegu zamontować spust połączony z wężykiem (wizjer).
-grzałka 70pln
-regulator 350pln
-wziernik 90pln
-elementy do spustu dostałem za darmo (w ramach przeprosin ;) )
Dalej kosztów nie liczyłem ale dalej jestem przekonany, że opłacało mi się.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

Post autor: ramzol »

Jak się dogadałeś to pół biedy, 900 + koszty przeróbki to i tak taniej jak za gotowca. Jak skończysz to podlicz i napisz jak wyszło. Powodzonka i smkowitości ;)
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

kamil.ww
200
Posty: 210
Rejestracja: środa, 17 paź 2012, 22:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 48 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

Post autor: kamil.ww »

moim zdaniem przepłaciłeś, w granicach 1000zł sam bys sobie zrobil kolumnę z rury 60,3 z zaworkiem precyzyjnym termometrami itd. A to nadaje się cale do przerobienia.
Własne!! zawsze lepsze!! ;) kamil.ww

Autor tematu
swistar
10
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 17 maja 2014, 08:12
Re: Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

Post autor: swistar »

ramzol pisze:Jak skończysz to podlicz i napisz jak wyszło. Powodzonka i smkowitości ;)
Podliczę wszystko i dam znać jak wyszło. Ale zanim się nauczę psocić na tym sprzęcie to czuję, że troszkę minie.
kamil.ww pisze:moim zdaniem przepłaciłeś, w granicach 1000zł sam bys sobie zrobil kolumnę z rury 60,3 z zaworkiem precyzyjnym termometrami itd. A to nadaje się cale do przerobienia.
Sam to ja sobie mogę zrobić jedynie ogrodzenie "ala" cmentarne wyspawane jednofazową spawarką :mrgreen: .
A tak dzięki temu zakupowi zmobilizowałem się do działania, bo od dawna chciałem mieć aparaturę ale zawsze coś tam przeszkadzało ;).
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1925
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

Post autor: drgranatt »

Nie wiem czy dobrze doczytałem ale chyba nikt nie poruszył kwestii doboru grzałki do średnicy rury. Jeśli grzałka 2x2kW do rozgrzania kega 50l może być to do rury 70mm może okazać się niewystarczająca. Wystarczy, że po podłączeniu napięcie na grzałkach spadnie do 215V (nie wiem jaką masz instalację) to moc jaka wydzieli się wyniesie max 3500W a w rzeczywistości jeszcze mniej a to może okazać się za mało do zalania kolumny o takiej średnicy.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

KS2507
400
Posty: 416
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 18:47
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 67 razy
Kontakt:
Re: Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

Post autor: KS2507 »

Tak jak napisał drgranatr do kolumny fi 70mm przydała by się grzałka 3x2kw,ewentualnie możesz zostawić obecną grzałkę plus zamontować 2x2kw i będzie git. :)
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw

Autor tematu
swistar
10
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 17 maja 2014, 08:12
Re: Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

Post autor: swistar »

Witam, aparatura jest w trakcie przeróbek, postanowiłem pozostać przy kolumnie fi 50mm, dodatkowo wstawię wizjer. Do kega montuję grzałkę 2x2kw plus 1,5kw. Na początek jak skończy się przerabianie to muszę nauczyć się spocić i kontrolować temp.za pomocą termometrów tablicowych.Z czasem planuję wyposażyć sprzęt w regulator kolegi drgranatt-a. Trochę mi naświetlił przez tel temat odnośnie pracy aparatury na takim regulatorze.
Pozdrawiam

Autor tematu
swistar
10
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 17 maja 2014, 08:12
Re: Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

Post autor: swistar »

Witam po przerwie Szanowną Brać Psotników :poklon;
Mam nadzieję, ze w miarę dobrze odrobiłem lekcję.
A więc przerobiłem troszkę swoją aparaturkę.
Oczywiście zakupiłem odpowiednią ilość sprężynek:
Obrazek
Całość wygląda teraz tak:
Obrazek
Keg został ten sam, zmieniłem grzałkę na 2x2kw i dodałem grzałkę 1,5kw.
Został wspawany spust, który jest połączony wężykiem sylikonowym z górą kega (pokazuje nam poziom) ale to wiecie.
Obrazek
Zawór bezpieczeństwa zostawiłem, mimo tego, że wywierciłem otwór w głowicy.
Kolumna również została w tym samym rozmiarze.
Odejście VM przerobione, zmieniony zawór, a na dole wspawana mufa z gwintem potrzebnym do wkręcenia w późniejszym czasie elektrozaworu,
Obrazek
Dodałem również wziernik.
Wspawane zostały 3 porty do sond ( tymczasowo goszczą tam termometry tarczowe) i gdy nauczę się psocić to zakupię konkretny regulator do sterowania całością.
Zakupiłem również zaworek precyzyjny, którego na razie nie wspawywałem.
Jest połączony szybko złączem, zobaczymy jak to zda egzamin.
Obrazek
No i otuliłem całość w 2 razy:
Obrazek
Planuję jeszcze karimatą ocieplić keg i może kiedyś zlecę wspawanie dodatkowego portu na wysokości odejścia VM.
Co Koledzy sądzicie o tych przeróbkach?

Jutro jak mi się uda to planuję pierwszy raz coś przepuścić ;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Kula
1150
Posty: 1190
Rejestracja: niedziela, 4 lip 2010, 19:13
Krótko o sobie: Tester eksperymentator ...............
Ulubiony Alkohol: swój własny .............................
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 140 razy
Kontakt:
Re: Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

Post autor: Kula »

Ogólnie ok.
Przed czym ma Cię uratować zawór bezpieczeństwa bo raczej nie przed wzrostem ciśnienia??
Kupiłeś fajny zaworek precyzyjny za niezły grosz ale do zestawu kolanko z plastiku :bezradny:
Pozdrawiam

Kula

www.StalowkaSklep.pl - destylatory, kotły z płaszczem, akcesoria do budowy i stal kwasoodporna
https://www.facebook.com/stalowkadestylatory

Autor tematu
swistar
10
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 17 maja 2014, 08:12
Re: Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

Post autor: swistar »

Kula pisze: Przed czym ma Cię uratować zawór bezpieczeństwa bo raczej nie przed wzrostem ciśnienia??
Zostawiłem go bo był już wcześniej zrobiony i mi on nie przeszkadza, chyba nie może być przyczyną zepsucia urobku
Kula pisze:Kupiłeś fajny zaworek precyzyjny za niezły grosz ale do zestawu kolanko z plastiku :bezradny:
dlatego napisałem, że te rozwiązanie jest tymczasowe i jeżeli nie zda egzaminu to się wspawa mufę i wkręci się zaworek.
Pozdrawiam

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Proszę o pomoc w doposażeniu-ulepszeniu-przebudowie kolumny.

Post autor: aronia »

Jeżeli zostało Ci jeszcze trochę motywacji do modernizacji to możesz skrócić część pionową głowicy i dołożyć termometr w okolicy OVM(delikatnie poniżej). Jeszcze tylko ocieplić zbiornik i można koncertować :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”