Ciekawy sposób przygotowania nastawu z cukru

Technologia najprostszych nastawów opartych na cukrze.

Autor tematu
abi104
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 27 lis 2011, 09:35
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: abi104 »

Witam,
Ostatnio znajomy, w czasie rozmowy na temat sposobu przygotowania nastawu z cukru zaskoczył mnie sposobem w jaki to robi a mianowicie, zawsze po rozpuszczeniu cukru w wodzie doprowadza roztwór do wrzenia twierdząc, że w ten sposób po ostygnięciu, roztwór robi się idealnie klarowny.
Stąd moje pytanie do szanownego grona:
- czy możliwym jest, że wrzenie cieczy wytrąca zanieczyszczenia, które znajdują się w cukrze rafinowanym ?
- czy ogólnie rzecz ujmując możliwym jest, że po fermentacji nastaw szybciej i lepiej się klaruje ? Co oczywiście czyni go wartościowszym.
Jeśli któryś z kolegów stosuje taką procedurę przygotowania nastawu, to bardzo proszę o opinię.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Ciekawy sposób przygotowania nastawu z cukru

Post autor: Zygmunt »

Bardzo dobra procedura, wybitna wręcz- o ile oczywiście chcesz do tak przygotowanego cukru dodać skórkę z cytryny i sok z tejże, preparując wyśmienitą lemoniadę.

A na poważnie.
Zagotowanie wody do nastawu powoduje odtlenowanie jej, a drożdże potrzebują tlenu do rozmnożenia. No i oczywiście żadne zanieczyszczenia nie giną przez wygotowywanie...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

spiduniu
20
Posty: 25
Rejestracja: środa, 6 lip 2011, 11:47
Krótko o sobie: realizuję marzenia
Ulubiony Alkohol: jałowcówka z wermutem i oliwką
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Ciekawy sposób przygotowania nastawu z cukru

Post autor: spiduniu »

Jak wystudzisz roztwór cukru, który przy rozpuszczaniu tylko podgrzałeś, to też będzie klarowny.
coraz większa ślinka płynie z ust, dziki rośnie smak!

Autor tematu
abi104
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 27 lis 2011, 09:35
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Ciekawy sposób przygotowania nastawu z cukru

Post autor: abi104 »

Nie pisałem, że zanieczyszczenia giną, tylko się wytrącają w formie osadu. A jeśli chodzi o pozbycie się tlenu, tego akurat nie napisałem ale znajomy rozpuszczał cukier w minimalnej ilości wody doprowadzał do wrzenia a resztę uzupełniał prosto z kranu do odpowiedniego BLG, więc pozbycie się tlenu to raczej nie w tym przypadku.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Ciekawy sposób przygotowania nastawu z cukru

Post autor: Zygmunt »

Ok, jakie zanieczyszczenia mają się wytrącać? Kamień z wody i 3 paprochy z pakowania... Proponuje prześledzić proces produkcji cukru buraczengo i skupić sie na ostatnim punkcie procesu, a będzie wiadomo, że to kombinowanie nie w tę stronę.

Dobre efekty dajne natomiast zakwaszanie tak rozpuszczonego cukru np. kwaskiem cytrynowym, czy kwasem siarkowym.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
abi104
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 27 lis 2011, 09:35
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Ciekawy sposób przygotowania nastawu z cukru

Post autor: abi104 »

Zygmunt ja nie bronie tej teorii tylko się zastanawiam i przyjąłem ją bardziej jako ciekawostkę.

A co do jakości cukru, nie wiem jak Ty, ale ja od lat zdążyłem przetestować bardzo wielu producentów cukru i wniosek jak dla mnie jest prosty im cukier jest bardziej rafinowany ( czyli bez zanieczyszczeń ) tym jest gorszy. Drożdże najbardziej lubią, według mojego doświadczenia cukier z za wschodniej granicy, potem długo nic i cukier królewski, im mniej oczyszczony w drodze produkcji tym lepsza fermentacja, wydajność i oczywiście smak końcowego produktu. Oczywiście mówimy tylko o kategorii cukru, bo najfajniejsze efekty daje oczywiście glukoza, ale to inna kategoria cenowa.
Awatar użytkownika

soltys
100
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 9 lut 2013, 13:10
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: woj. Podkarpackie
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Ciekawy sposób przygotowania nastawu z cukru

Post autor: soltys »

Proponuje prześledzić proces produkcji cukru buraczengo i skupić sie na ostatnim punkcie procesu
Zygmunt mógłbyś napisać coś więcej lub podesłać jakiś link?

Ostatnio robię dużo soków i przy ich gotowaniu po dodaniu cukru na powierzchni wytrącają się jakieś pieniste dziwności, które zbieram. Podobno to zanieczyszczenia z cukru, niepożądane. Wiecie może co to jest? A może niepotrzebnie dodaję sobie roboty?
Jeżeli spożywamy alkohol - nie pijemy
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Ciekawy sposób przygotowania nastawu z cukru

Post autor: gr000by »

Piana na sokach pochodzi z soków, broń Boże z cukru. Cukier rafinowany to praktycznie czysta sacharoza, więc zanieczyszczenia są tak śladowe, jak zawartość odpowiednich owoców w syropach owocowych (jak np. malin w syropie Paoli, itp.). Piana na sokach to produkt naturalny, powstający ze składników soków (m. in. białek), ja od jakiegoś czasu nie zbieram jej z żadnych domowych przetworów (soków, dżemów, itd.).
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Ciekawy sposób przygotowania nastawu z cukru

Post autor: Zygmunt »

Drożdże najbardziej lubią, według mojego doświadczenia cukier z za wschodniej granicy, potem długo nic i cukier królewski, im mniej oczyszczony w drodze produkcji tym lepsza fermentacja, wydajność i oczywiście smak końcowego produktu.
Przeprowadź zatem podobne doświadczenie:
http://alkohole-domowe.com/forum/wydajn ... t8676.html

I podziel się wynikami, a potem powiedz dlaczego tak sądzisz. Bo- jak widzisz- różnie w cukrze są w granicach błędu.

@Sołtys- to tzw. szumowiny, powstają głownie przez cząsteczki białka.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
abi104
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 27 lis 2011, 09:35
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Ciekawy sposób przygotowania nastawu z cukru

Post autor: abi104 »

Zygmunt, bardzo Ci dziękuję za podesłanie linka, świetny test. No właśnie ja przeprowadzałem próby na przestrzeni kilku miesięcy (brak miejsca) i stąd pewnie te subiektywne odczucia, kolega lesgo58 zrobił to z naukową precyzją.
Człowiek całe życie się uczy, jeszcze raz dziękuje. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy cukrowe”