Półkowa kołpakowa 2" co robię źle?

Awatar użytkownika

Autor tematu
pith
400
Posty: 440
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2010, 12:15
Ulubiony Alkohol: Zioła, owoce
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy

Post autor: pith »

Mam pytanie jak w temacie.
Kolumna kołpakowa i zachowuje się jak rektywikacyjna - stała temperatura na głowicy i wysoki procent na odbiorze.
Trzy kołpaki, dół kolumny pusty, góra jak widać: sprężynki a powyżej w chłodnicę w głowicy powpychany luźno czyścik nierdzewny.
Destylacja surówki o mocy 20%.

https://youtu.be/d0CFlkzq9Uk
https://youtu.be/LXtNy4FZsvE
https://youtu.be/ESen67qXjvg


Dopiero jak podkręciłem gaz na maksymalną moc (ok. 1,5 kW) to temp. w głowicy zaczęła powoli wzrastać a moc na papudze spadać. Liczyłem na 85 - 80 odbioru a tu rektyfikat.
Ostatnio zmieniony czwartek, 21 maja 2020, 21:16 przez pith, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto w winku nie smakował, Wstręt do kobiet czuje,
Ten, jeśli nie zwariował, To pewnie zwariuje.

بطرس
alembiki
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Półkowa kołpakowa 2" co robię źle?

Post autor: .Gacek »

Czy mi się wydaje czy u góry masz zasypane sprężynki pryzmatyczne? Jeżeli tak to te 3 półki, które masz poniżej pracują jako bufor...
Jeżeli możesz to je usuń, postaraj się trochę zwiększyć barbotaż na półkach i odbierać szybszym tempem.
Jaka to średnica szkła, 80 - 85?
Pozdrawiam Gacek.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Półkowa kołpakowa 2" co robię źle?

Post autor: Szlumf »

Daj zdjęcia lub film z dokładnym wyglądem kolumny. Czy masz precyzyjną regulację wody chłodzącej skraplacz? Sprężynki dałbym pod półkami a czyścik w chłodnicy uformował tak by był widoczny strumień skroplin spadający na górną półkę. Nie napisałeś ale zakładam, że odbierasz pary z nad skraplacza. Po dojściu par do głowicy i rozpoczęcia pracy półek zmniejszasz przepływ wody przez skraplacz i ustawiasz tak by na półki ledwo co wracało. Temperatura zacznie rosnąć. Gdy osiągniesz pożądany, niski % wodą na skraplacz regulujesz ilość powrotu na półki tak by utrzymać temperaturę w głowicy odpowiadającą temu procentowi. Odbierasz do małych buteleczek do momentu gdy uznasz, że urobek jest dobry. Pod koniec, gdy już nie będziesz w stanie utrzymać temperatury końcówkę odbierasz też do małych butelek. Tyle w skrócie ale jeżeli nie masz precyzyjnej regulacji wody to trudno Ci będzie uzyskać zadowalające efekty. Celowo nie wspominam o regulacji mocą bo gazem raczej precyzyjnie się nie da.
Awatar użytkownika

Autor tematu
pith
400
Posty: 440
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2010, 12:15
Ulubiony Alkohol: Zioła, owoce
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Półkowa kołpakowa 2" co robię źle?

Post autor: pith »

Kolumna jest małej średnicy - fi.50. Dół ok. 20 cm pusty, trzy półki z kołpakami, szkło ze sprężynkami, chłodnica z CM, odbiór par nad chłodnicą.
Dokładnie - odbieram nad skraplaczem a reguluję wodę w skraplaczu zaworkiem precyzyjnym Camozzi.
W kilku kolumnach półkowych widziałem sprężynki nad półkami.
Błąd?
Jeśli tak to wywalę albo zamienię z dolną półką.
Założyłem, że będą pełniły funkcję stabilizatora.
Kto w winku nie smakował, Wstręt do kobiet czuje,
Ten, jeśli nie zwariował, To pewnie zwariuje.

بطرس

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Półkowa kołpakowa 2" co robię źle?

Post autor: Szlumf »

Jeżeli nie masz skoków ciśnienia to ten zaworek powinien wystarczyć do precyzyjnej regulacji wody. Ja w półkowej nie stosuję sprężynek. Zwykle stosują je koledzy odbierający urobek z pod nich a nie jak u Ciebie z nad nich. Jeżeli masz możliwość to zastąp obecną głowicę głowicą typu LM od rektyfikacji. Regulacja jest łatwiejsza.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Półkowa kołpakowa 2" co robię źle?

Post autor: .Gacek »

Przy potstillu miedzianym fi42 mm pracowałem na 1.8kW - 2kW. Wydaje mi się, że do Twojej kolumny 1,5kW to zdecydowanie za mało. Masz możliwość zrobienia testu nawet na zwykłej cukrowce ale na większej mocy grzania?
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 527
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Półkowa kołpakowa 2" co robię źle?

Post autor: dynio »

1.5kW to za mało. Ja mam kołpakową od @sero (szkla 80) dostosowaną redukcją do oryginalnego fitingu w kegu 30 i muszę pracować na 2kW (1.8 rzeczywiste) i na minimalnym przepływie wody na shotgun'ie ok.25l/h.
Wywal przede wszystkim sprężynki znad kołpaków, grzanie na max i regulacja tylko na chłodnicy CM

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony sobota, 23 maja 2020, 09:25 przez dynio, łącznie zmieniany 1 raz.
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem
Awatar użytkownika

Autor tematu
pith
400
Posty: 440
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2010, 12:15
Ulubiony Alkohol: Zioła, owoce
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Półkowa kołpakowa 2

Post autor: pith »

dynio pisze:1.5kW to za mało. Ja mam kołpakową od @sero (szkla 80) dostosowaną redukcją do oryginalnego fitingu w kegu 30 i muszę pracować na 2kW (1.8 rzeczywiste) i na minimalnym przepływie wody na shotgun'ie ok.25l/h.
Wywal przede wszystkim sprężynki znad kołpaków, grzanie na max i regulacja tylko na chłodnicy CM

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka
Mam jednak 1,8 kW - tak wynika ze specyfikacji, więc to załatwione.
Wywaliłem z góry wszystkie sprężynki, zmywaki i trenuję. Drugi trening za mną, jednak przyzwyczajenia z rektyfikacji trzeba zmienić.
Doczytałem wątki o prowadzeniu kolumny półkowej i zaczynam rozumieć co i jak.
Dzięki za pomoc.
Ostatnio zmieniony niedziela, 24 maja 2020, 19:58 przez pith, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto w winku nie smakował, Wstręt do kobiet czuje,
Ten, jeśli nie zwariował, To pewnie zwariuje.

بطرس
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny półkowe”