Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
marsyl
10
Załączniki
Optymalna wielkość jeziorka

Postautor: marsyl » niedziela, 5 lip 2020, 08:55

Witam kolegów.
Szukając informacji na temat wielkości jeziorka w głowicy ufo, trafiłem na dużą rozpiętość pojemności.
Najczęściej jest to 250ml ale czytałem też o 150ml a nawet ponad 300ml.
Czytałem też o jeziorku dwustanowym 0-250, niestety nie znalazłem informacji do czego jest wykorzystywane takie jeziorko. Czy chodzi o to, że ustawiamy 250 robimy zrzuty przedgonu a później przestawiamy na 0?
Znalazłem też temat gdzie jeden z kolegów mówił o tym iż jeziorko 250 powoduje za dużo strat.
Jaka powinna być optymalna wielkość jeziorka ufo biorąc pod uwagę wielkość wsadu ok 45l i chcąc odbierać przedgon zrzutami z LM a odbiór gonu z OLM?
Nieważne, jak wolno idziesz, ważne, że się nie zatrzymujesz.

Rabat 3%
Prezent Lokomotywa + wagon cysterna 500 ml
Cena: 297.00 zł   Dostawa za 5zł
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

magius
100
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Załączniki
Re: Optymalna wielkość jeziorka

Postautor: magius » niedziela, 5 lip 2020, 13:08

Cześć,
W tym temacie: https://alkohole-domowe.com/forum/post227998.html#p227998 gdy projektowałem wielkość jeziorka w mojej głowicy doradzonoaby jeziorko miało około 100ml dla kega 50l przy założeniu że odbiór będzie z OLM

Awatar użytkownika

lesgo58
4500
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: lesgo58 » niedziela, 5 lip 2020, 13:37

Nie ma czegoś takiego jak optymalny stan jeziorka. Dużo zależy od temperamentu operatora, rodzaju wsadu, który gotujemy, wielkości bufora nad OLM i kilku jeszcze innych czynników.
100ml w zupełności starczy. Jeśli masz możliwość konstrukcji jeziorka o zmiennej pojemności to będziesz miał okazję poćwiczyć i znaleźć najbardziej "optymalny" stan.

Mając za sobą sporo gotowań i doświadczeń skłaniałbym się do stwierdzenia, że przy obecnych konfiguracjach kolumn (OLM/OVM, bufor nad OLM) jeziorko jest całkowicie zbędne. Co najwyżej o pojemności kilkudziesięciu ml. Potrzebnych do szczególnych gotowań.

Szlumf
1800
Załączniki

Postautor: Szlumf » niedziela, 5 lip 2020, 14:15

lesgo58 pisze:..........
Mając za sobą sporo gotowań i doświadczeń skłaniałbym się do stwierdzenia, że przy obecnych konfiguracjach kolumn (OLM/OVM, bufor nad OLM) jeziorko jest całkowicie zbędne. Co najwyżej o pojemności kilkudziesięciu ml. Potrzebnych do szczególnych gotowań.

Warto by było byś opisał szczegółowiej budowę kolumny dla której jeziorko jest zbędne. W szczególności wysokość poszczególnych elementów. Być może nie każdemu Twój zestaw zmieści się pod sufitem :D .

Awatar użytkownika

lesgo58
4500
Załączniki

Postautor: lesgo58 » niedziela, 5 lip 2020, 15:23

Byłem więcej jak przekonany, że będziesz pierwszy, który się odezwie na mój post. :D :poklon;
Mój zestaw to:
-zbiornik,
- bufor
- kolumna półkowa(5półek)
- moduł OLM z buforem zasypowym (50cm)
- głowica puszkowa.
Razem - 240cm.
Sprzęt ulegnie skróceniu, gdy zamiast modułu OLM z zasypem już niedługo podmienię na moduł z 3 półkami fizycznymi.
Czyli - jak widać - wysokość sprzętu raczej standardowa.
Co do moich uwag o wielkości jeziorka.
Problem dużego jeziorka i strat z tym związanym był już omawiany. Jeden z kolegów opisał wręcz bardzo szczegółowo w czym rzecz. Dlatego nie będę tego tutaj powtarzał. Zainteresowani na pewno znajdą rzeczony post.
Niestety jeziorko jest tylko jeziorkiem i wymiana para ciecz następuje w nim bardzo wolno. Jeśli w ogóle. Dlatego przy odbiorze przedgonów metodą zrzutów a nie daj boże odbiorze kropelkowym mamy duże straty.
Tak więc do odbioru kropelkowego - tylko jeziorko o stanie zerowym. Ale to już wszystkim wiadomo. I takie jeziorko - uważam - jest jak najbardziej ekonomicznym nawet do odbioru zrzutami.

A teraz taka mała uwaga/prośba do konstruktorów.
Dlaczego nie zastąpić typowego jeziorka półką fizyczną? Jest możliwym stworzenie takiej konstrukcji?
A modułu OLM z buforem zasypowym - jakąś tanią wersją modułu OLM z buforem składającym się z 3 półek fizycznych.

Autor tematu
marsyl
10
Załączniki

Postautor: marsyl » niedziela, 5 lip 2020, 16:03

Kolego magius, nie trafiłem na ten temat, dziękuję poczytam.
Czytając posty kolegi lesgo57 jak i kolegi Szlumf gdzie prowadzicie odbiór przedgonów zrzutami jeziorka, założyłem, że ta metoda jest może nie tyle lepsza, ale szybsza niż odbiór kropelkowy. Jeżeli zrobiłbym jeziorko 100ml do odbioru przedgonów przy cukrówkach to czy głowica z takim jeziorkiem była by tez dobra do destylacji whisky na samym zbiorniku i buforze z wypełnieniem miedzianym?
Lub może inaczej. Do zestawu zbiornik 55l, bufor 2,5l, kolumna dzielona z osobnym modułem OLM i głowicą Ufo zasypana spężynkami nierdzewnymi, zalecacie Jeziorko 100ml, czy 0 lub minimalne?

Szlumf
1800
Załączniki

Postautor: Szlumf » niedziela, 5 lip 2020, 16:29

Leszku gdy jeszcze korzystałeś z kolumny zasypowej to wykorzystywałeś powiększone jeziorko post227867.html#p227867. Czy teraz zrobiłbyś w tym sprzęcie jeziorko 0ml i odbierał przedgon kropelkowo?
Nie wiem czy pisząc o szczegółowym opisie problemu przez jednego z kolegów miałeś na myśli kolegę MASaKrA_Domingo i jego post post227865.html#p227865. Dla mnie dość jednoznacznie wykazuje on wyższość odbioru zrzutami od odbioru kropelkowego. Tylko pojawia się pytanie jaka ma być wielkość jeziorka by powyższe stwierdzenie było prawdziwe. Nie sprawdzałem tego ale mam wrażenie, że nawet przy jeziorku 0ml lepsze są zrzuty z górnej części kolumny niż kropelkowanie. Coś chyba na ten temat było kilka lat temu. Kojarzy mi się z jakimś eksperymentem Radiusa ale nie wiem czy dobrze.

Drupi
600
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Załączniki

Postautor: Drupi » niedziela, 5 lip 2020, 16:58

Jeśli mogę swoje 3 grosze. Wydaje mi się że ten bufor że sprężynek nad OLM ma technicznie większe możliwości separacji przedgonów niż jakakolwiek wielkość jeziorka. Mam prawie zerowe jeziorko i po skoku na 10 p. spuszczam niby pogony i czuć w tym co leci jakiś zapach . Oczywiście z obniżonego nic nie czuć przed skokiem temperatury. Czy to zapach przedgonów to nie jestem pewien. Bo na końcu to wiadomo że capią pogony bo nie mam bufora stabilizującego.
Ostatnio zmieniony niedziela, 5 lip 2020, 17:07 przez Drupi, łącznie zmieniany 1 raz.
I like noble drinks.

Awatar użytkownika

lesgo58
4500
Załączniki

Postautor: lesgo58 » niedziela, 5 lip 2020, 17:31

Szlumf pisze:...mam wrażenie, że nawet przy jeziorku 0ml lepsze są zrzuty z górnej części kolumny niż kropelkowanie.....

O to, to, to... :klaszcze:
Kolega MASaKrA_Domingo opisał w piękny sposób powód dla którego zmieniłem/ewoluowałem całą koncepcje odbioru przedgonu.
Też mam takie wrażenie, że zerowe jeziorko powoduje oszczędniejszy odbiór przedgonów. Wystarczy przeprowadzić skrupulatnie stabilizację z zagęszczeniem frakcji lekkich.
Dlatego zaczynam forsować opinię o zerowym jeziorku. I zalecam osobom dopiero co konstruujacym sprzęt robienie głowicy bez jeziorka.
A to czy przy zerowym jeziorku jest efektywniejszym kropelkowanie czy zrzuty to zależy tylko i wyłącznie od temperamentu operatora.
Czy teraz zrobiłbyś w tym sprzęcie jeziorko 0ml i odbierał przedgon kropelkowo?

Nie.

Awatar użytkownika

nemeto
100
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Załączniki

Postautor: nemeto » niedziela, 5 lip 2020, 18:18

A ja się zapytam: jak się robi zrzuty z zerowego jeziorka (czyżbyś my odkręcali LM na maksa?)? Teoretyzuję tylko, ale chyba zerowe jeziorko wymusiło by kropelkowanie, jeśli jest inaczej poprawcie mnie.
Co do odbioru przedgonu, działam zarzutami (250 ml) - i szczerze duże jeziorko bardzo mi odpowiada. Z tym, że oprócz standardowych działań metody 2,5 o/z bufor, dorzuciłem jeszcze przed każdym zalaniem kolumny przejście na chwilę w tryb PS. Wydaje mi się, że dzięki temu II przedgon z nastawu i I i II z surówki jest czystszy - dodaję je do kolejnych nastawów. Oczywiście, aby zminimalizować ryzyko zbytniego zagęszczenia co któryś proces cały przedgon z nastawu wylewam.
Ostatnio zmieniony niedziela, 5 lip 2020, 18:20 przez nemeto, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
marsyl
10
Załączniki

Postautor: marsyl » niedziela, 5 lip 2020, 18:47

nemeto pisze:A ja się zapytam: jak się robi zrzuty z zerowego jeziorka (czyżbyś my odkręcali LM na maksa?)? .

Też mnie to zastanawia. Czy proces odbioru przedgonów różni się jakoś od zrzutów z większym jeziorkiem? Czy robimy normalnie zrzuty co 20 minut podczas stabilizacji i przede wszystkim po ile zrzucamy?

Szlumf
1800
Załączniki

Postautor: Szlumf » niedziela, 5 lip 2020, 18:52

Sprawdziłem ilość odpadów przy kropelkowaniu z zerowym jeziorkiem i przy zrzutach po 200ml z dużego jeziorka. Odpad u mnie był większy przy kropelkowaniu niż przy zrzutach. Eksperyment może nie był do końca dobrze przeprowadzony bo na dwóch nastawach z tej samej beczki a nie na jednym nastawie ze zwracaniem całego urobku do następnej destylacji ale ja zrzucam jeziorko.

wolan
300
Załączniki

Postautor: wolan » niedziela, 5 lip 2020, 19:04

No jak ja zbierałem się do skończenia thora (z 5 lat to trwało ) i zrobiłem go miesiąc temu, to wy zmieniacie poglądy :) no taki mamy klimat ;)
Leszek pisze o zrzutach przy zerowym jeziorku, które ma za zadanie "wyciągnąć" przedgon z wypełnienia.
Tak robiłem od dawna i dawało to zadowalające efekty ale wtedy większość towaru szło na rurę 2,5 raza, od kiedy mam byfor większość akceptowalna jest po razie :) więc w tym przypadku większe jeziorko jednak będzie lepsze.
Ostatnio zmieniony niedziela, 5 lip 2020, 19:45 przez wolan, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Doody
2000
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki

Postautor: Doody » niedziela, 5 lip 2020, 19:48

To może takie małe jeziorko, które jest w aabratku o pojemności 30ml, okaże się teraz optymalne do zrzutów?
Pozdrawiam
Darek

Awatar użytkownika

.Gacek
1600
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Załączniki

Postautor: .Gacek » niedziela, 5 lip 2020, 21:58

lesgo58 pisze:A teraz taka mała uwaga/prośba do konstruktorów.
Dlaczego nie zastąpić typowego jeziorka półką fizyczną? Jest możliwym stworzenie takiej konstrukcji?
A modułu OLM z buforem zasypowym - jakąś tanią wersją modułu OLM z buforem składającym się z 3 półek fizycznych.

Mam nadzieję, że nie wyskoczyłem jak Filip z konopii... Nasz forumowy kolega @sero testuje taką półkę od lutego. Mam nadzieję, że znajdzie wkrótce chwilę czasu aby opisać nam swoje spostrzeżenia...
Pozdrawiam Gacek.

Feti
250
Kontakt:
Załączniki

Postautor: Feti » poniedziałek, 6 lip 2020, 11:43

lesgo58 pisze:Niestety jeziorko jest tylko jeziorkiem i wymiana para ciecz następuje w nim bardzo wolno. Jeśli w ogóle.

A jeżeli zastosujemy rozwiązanie znane z buforów stabilizująco-wzmacniających? Mam na myśli, taką konstrukcję, by spływająca flegma przepłukiwała jeziorko na całej jego wysokości? Czy zwiększy to efektywność? Czy to ma sens?

Obrazek

lesgo58 pisze:Dlaczego nie zastąpić typowego jeziorka półką fizyczną?

Masz na myśli coś takiego?

Obrazek

Obrazek

Znalazłem nawet zdjecie 5-pólkowego bufora ;)
O gustach się nie dyskutuje...
Pozdrawiam Błażej :pije:

Awatar użytkownika

lesgo58
4500
Załączniki

Postautor: lesgo58 » poniedziałek, 6 lip 2020, 17:34

:ok:

Awatar użytkownika

prolog1975
350
Załączniki

Postautor: prolog1975 » wtorek, 7 lip 2020, 10:01

Doody pisze:To może takie małe jeziorko, które jest w aabratku o pojemności 30ml,

Toż to jezioro, głowice Aabratka czy pionowe ze skośnymi półkami miały u mnie 2.5 i 7 ml, dwustanowy Thor 7/150 ml i to z rurkami odbioru. Te co robią UFO dwustanowe też od 3 ml się zaczynają z tego co czytałem. I powiem, że nie wiem jaka jest idealna pojemność. Jeśli nie galopujemy z czasem to czy na małym czy na dużym jeziorku jesteśmy w stanie odebrać przedgon i mieć dobre serducho z OLM. Skłaniam się ku wpisowi z forum masz OLM tylko duże jeziorko. Jak masz sam LM jak najmniejsze.

Wróć do „Problemy i pytania”