Nalewka z kwiatu dzikiej róży - potrzebuję przepisu

Wasze przepisy o tych pięknych trunkach, jakimi są nalewki domowe. Ciekawe pomysły mile widziane...

Autor tematu
arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:

Post autor: arTii »

Wszedłem wczoraj w posiadanie płatków róży cukrowej. Kilkanaście lat temu piłem nalewkę zrobioną z tego surowca, niestety moja Mama nie pamięta już jak to robiła. Przypomina jej się tylko że gotowała te płatki.
Czy ktoś ma sprawdzony przepis na taka nalewkę?
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Nalewka z kwiatu dzikiej róży - potrzebuję przepisu

Post autor: kmarian »

Czy to z powodów upału, czy braku praktyki w tej dziedzinie odzew niewielki. Ja nigdy nie robiłem takiego rarytasu, ale wydaje mi się, że chyba tak jak z innymi kwiatkami postępować trzeba. Luknij tu - wydaje się być całkiem niezły przepis - https://bibliotekanalewek.pl/przepisy/n ... kiej-rozy/

Autor tematu
arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Nalewka z kwiatu dzikiej róży - potrzebuję przepisu

Post autor: arTii »

No właśnie skoro odzewu nie było, a szkoda mi by było gdyby się kwiaty zepsuły, podzieliłem je na dwie (nierówne) części i jedną zalałem alkoholem, a drugą przesypałem cukrem.
Niestety chyba płatki są zbyt suche, ponieważ nic nie puszczają soku (chociaż cukier zrobił się wilgotny)
Poczekam jeszcze dzień/dwa i najwyżej dodam to do tych w alkoholu.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Nalewka z kwiatu dzikiej róży - potrzebuję przepisu

Post autor: kmarian »

Chyba bez zwłoki mieszać nastawy trzeba. Płatki suche z natury bywają i trudno o puszczenie soku. Mieszać trzeba z płynem. W tym przepisie jest coś o soku z cytryny, żeby zbyt słodko/perfumowe nie było, ale na to chyba jest czas.

kwik44
1250
Posty: 1259
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Nalewka z kwiatu dzikiej róży - potrzebuję przepisu

Post autor: kwik44 »

Ja robię identycznie jak tę z kwiatu czarnego bzu. Pełny słój, 4l, ubity, płatków zalewam syropem z 1kg cukru i 1l wody. Dodaję do tego 3-4 cytryny pokrojone w ósemki. Trzymam to tydzień codziennie mieszając (jak jestem w domu albo jak mi się przypomni...). Po tygodniu odcedzam płyn i dolewam do niego tyle spirytusu 96% ile było płynu. Po kolejnym tygodniu rozcieńczam białym słodkim/półsłodkim winem 1:1. Zwykle Tokajem, ale tanie pijalne z biedry też jest OK. Po kilku miesiącach można pić. Odrobinę, bo strasznie słodkie. Ale moja LP uwielbia.
Ostatnio zmieniony sobota, 15 cze 2019, 21:56 przez kwik44, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy na Nalewki i Likiery”