Wszystko o prostych konstrukcjach typu garnek - chłodnica.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Domino Jahaś
5
Załączniki
Mały miedziany potworek - prośba o pomoc

Postautor: Domino Jahaś » niedziela, 10 lis 2019, 11:43

Cześć koledzy,

Co prawda konto mam młode ale od dłuższego czasu czytam forum. Wcześniej coś się uczyłem psocić na wieszakach szwagra, potem te wieszaki zmodyfikowałem i dorobiłem mini kolumnę miedzianą, ale to cały czas nie było moje a perspektywa mojego wesela niedługo pomogła uzmysłowić mojej przyszłej żonie że taki sprzęt jest podstawowym wyposażeniem prawdziwego mężczyzny no i zbudowałem wymarzony destylator z myślą o robieniu owocówek, cukrówek i mam nadzieję w niedalekiej przyszłości whisky (musze dorobić mieszadło).

Obrazek

Budowa modułowa wszystko na triclampa żebym mógł łatwo czyścić i dokonywać ewentualnych modyfikacji. Mimo że za pierwszym razem wyszedł całkiem niezły specyfik

Obrazek

to niestety tego pierwszego razu nie zakończyłem - całość lutowałem lutem miękkim i jak sprawdzałem wodą to wszystko było szczelne ale pary alkoholu niestety uciekały na lucie złącz triclamp z miedzią i musiałem podstawić garnek i co chwilę zbierać z pokrywy to co skapało i do garna żeby przepuścić kolejnym razem.

Obrazek

W związku z tym czy macie pomysł w jaki sposób mogę szczelnie połączyć obejmy z nierdzewki z rurą miedzianą? Tu gdzie łączyłem miedź z miedzią jest wszystko szczelne i nie było problemów z lutowaniem.

Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

.Gacek
1050
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Załączniki
Re: Mały miedziany potworek - prośba o pomoc

Postautor: .Gacek » niedziela, 10 lis 2019, 15:37

Cześć. Mógłbyś dodać zdjęcia tych pierścieni od triclampa? Ja łączenie tych talerzyków łaczyłem na dwa sposoby. Pierwszy będzie widoczny na filmie z linku, ale tylko raz udało mi się dobrać taką średnicę do rury fi42. A drugi sposób to nawinięcie blaszki 0,6mm na rurę i wbicie przez kołek drewniany talerzyka od clampa. Następnie zalanie całości cyną i żmudne szlifowanie aby miało to wygląd. Na forum jest gdzieś opisane jak chłopaki wytrawiali najpierw jakimś kwasem stal i później ją bielili cyną. Gdy była już dokładnie obielona to wkładali na rurę i szczelnie lutowali.

https://youtu.be/QtnQemG5Uco
Pozdrawiam Gacek.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Domino Jahaś
5
Załączniki

Postautor: Domino Jahaś » niedziela, 10 lis 2019, 16:59

triclampy mają zewnętrzną średnicę 51mm a rura fi wewnętrzne ma 51 (zewnętrzne 54) więc ciężko byłoby tam cokolwiek wbić. Niżej link do obejm które kupiłem:
https://allegro.pl/oferta/zlacze-tc-51mm-tri-clamp-nierdzewne-2-gat304-6761042811?snapshot=MjAxOS0xMC0yNFQyMDoxMTozMC40NjlaO2J1eWVyOzhmNmU2MzI4NGM4OGRjODc3ZWFmNWJhMjUwYzZkMjlkMGQ2NDNmMzU2MzNjNjMyNDY5ZjkyOTNjNTliZDU4ZmE%3D

Awatar użytkownika

.Gacek
1050
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Załączniki

Postautor: .Gacek » niedziela, 10 lis 2019, 18:41

Byłem przekonany że armata jest zbudowana z fi 42mm. Ale i tak średnicę wew/zew się zgadzają to może na teflon i na wcisk to połącz. Pytanie tylko jak to u Ciebie że stabilnością będzie...
Pozdrawiam Gacek.

Awatar użytkownika

masterpaw2
1500
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki

Postautor: masterpaw2 » niedziela, 10 lis 2019, 20:49

całość lutowałem lutem miękkim

To już wiemy, ale jakim sposobem to robiłeś? Jedyne sensowne połączenie uzyskamy pobielajac wcześniej element z KO, dopiero po tym zabiegu jesteśmy w stanie połączyć te dwa materiały (mowa oczywiście o lucie miękkim). Obejrzyj sobie i do dzieła.
https://youtu.be/g9py1ygowKU
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

japitole
150
Załączniki

Postautor: japitole » poniedziałek, 11 lis 2019, 03:55

Ale tak "pobielać" jak na tym filmiku, to można tylko w Rosji, albo w czasach jak nie było past lutowniczych(topników)

Awatar użytkownika

masterpaw2
1500
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Załączniki

Postautor: masterpaw2 » poniedziałek, 11 lis 2019, 09:25

Kolego japitole, próbowałeś lutować stał nierdzewną z miedzią LUTEM MIĘKKIM (bo w tym rzecz), że wyciągasz takie wnioski? Jeśli nie to spróbuj, i dopiero zabierz głos ;)
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

japitole
150
Załączniki

Postautor: japitole » poniedziałek, 11 lis 2019, 12:49

Lutowanie miękkie, czy twarde nie ma znaczenia, gdyż do dobrego połączenia jest potrzebny topnik, oczywiście jak ktoś umie lutować, to i bez tego się obejdzie. Lutowanie miękkie jest o niebo łatwiejsze i tańsze(inne luty, pasty, a przede wszystkim palnik)
Na tym filmiku nic innego gościu nie robi jak nakłada warstewkę cyny za pomocą wcześniejszej pasywacji kwasem fosforowego, a raczej ortofosforowym. Pasta lutownicza(topnik) ma to samo działanie i jest w jednym, czyli mamy pasywator i cynę w jednym.

Awatar użytkownika

masterpaw2
1500
Załączniki

Postautor: masterpaw2 » poniedziałek, 11 lis 2019, 16:59

japitole pisze:Na tym filmiku nic innego gościu nie robi jak nakłada warstewkę cyny za pomocą wcześniejszej pasywacji kwasem fosforowego, a raczej ortofosforowym.
:klaszcze: to jasne jak słońce, chodzi o sposób w jaki to robi (lutownica kolbowa), podchodząc do tej czynności z palnikiem nie jesteśmy w stanie pobielić (nanieść warstwy lutu miękkiego) na duży element z KO, gdyż używając topnika do w/w lutu po prostu go spalimy :bezradny:

Wesoly49
10
Załączniki

Postautor: Wesoly49 » poniedziałek, 11 lis 2019, 18:06

Kolego ja zrobiłem kiedyś jak pisze masterpaw2 , topnik La-co Flux posmarowałem 3clampa podgrzałem palnikiem i na to lut miękki później rura fi54 w tego clampa . Było to jakoś rok temu i trzyma do dziś bez przecieków. Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Autor tematu
Domino Jahaś
5
Załączniki

Postautor: Domino Jahaś » wtorek, 12 lis 2019, 21:10

Może ja coś źle robię bo próbowałem w ten sposób jak piszecie, zabieliłem triclampa, złożyłem do kupy i podgrzałem palnikiem i próbowałem dać trochę lutu - efekt mizerny, ale to może kwestia że zamiast tej pasty powinienem użyć Topnika? Będę jeszcze testował jeśli mi się uda to podzielę się swoim doświadczeniem. Jeśli się nie uda to poszukam kogoś kto zlutuje mi to lutem twardym żeby się wyposażać w sprzęt :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Domino Jahaś
5
Załączniki

Postautor: Domino Jahaś » niedziela, 17 lis 2019, 17:45

Panowie,

testowałem różne sposoby, łączenia tych elementów i udało mi się to polutować z wykorzystaniem topnika Bisan LB1 i mocnego nagrzewania przez 2 palniki równocześnie (bez zabielania), aczkolwiek w dwóch miejscach są delikatne nieszczelności które tymczasowo załatałem taśmą teflonową. w ramach ciekawostki znalazłem poradnik trawienia stali nierdzewnej: https://www.eltrex.net.pl/img/products_files/poradnik-trawienia-bohler-avesta.pdf

w którym jest zdefiniowany podział na 3 grupy stali nierdzewnej, stal z której mam wykonane obejmy znajduje się w 2 grupie, natomiast w kłodnicy mam wspawany kawałek nierdzewki z 3 grupy i o ile do obejm cyna się "łapie" to do tej blachy nie ma szans.

tyle z aktualizacji, teraz mam pytanie dotyczące tuningu mojego potworka. Chcę wymienić obecny termometr zegarowy na cyfrowy, widziałem że jest sporo informacji na forum o tym gdzie powinny być umieszczone termometry, dlatego poniżej wrzucam schemat mojego sprzętu z zaznaczonymi miejscami gdzie planuję umieścić termometry, dajcie znać czy dobrze to przemyślałem czy popełniłem jakiś błąd.

Zrzut ekranu 2019-11-17 o 17.24.25.png

Dodatkowo zrobiłem małą modyfikację chłodnicy (30 cm) - wywaliłem nierdzewną spiralkę i wsadziłem miedzianą rurkę bo spirale coś blokowało, a z kolei ta obecna rurka nie do końca chłodzi destylat ;/ Co mogę poprawić w chłodnicy?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Destylatory pot-still”