mała ilość procentów z zacieru

Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.

Autor tematu
szopers
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 5 cze 2013, 12:14
Podziękował: 1 raz

Post autor: szopers »

Witam drogich smakoszy, jeżeli gdzieś już jest opisany mój problem to z góry przepraszam. Mój problem polega na tym że pierwszy raz robiłam zacier z mąki żytniej typ 720, zakupiłam wszystkie potrzebne enzymy i zabrałam się do pracy. Do wrzącej wody dodawałam mąkę w proporcjach na 1kg/3litry wody, i dodałam drożdży upłynniających. Jak temp spadła do 60 stopni to dodałam enzym scukrzający oraz redukujący lepkość zakwasiłam zacier do odpowiedniego ph. Jak temp spadła do 35 stopni to dodałam upłynnionych drożdży Ferminol. Po tygodniu płyn poszedł w rurki i z 25 litrów zacieru wyszło nie całe 1,5 litra płynu o mocy 96%, czyli ilość słaba. I o to moje pytania co zrobiłam źle:
1)czy mąkę trzeba zacier w temp. 70 stopni jak przeczytałam na forum?
2)jak długo trzeba zacierać mąkę? czy nie może być żadnych grudek mąki?, bo ja robiłam tak że do wiadra wlewałam 9 litrów wody wsypywałam mąkę mieszałam około 5 min wiertarką i przelewałam to do beczki, i po wymieszaniu całej ilości dodawałam enzym upłynniający.

3)I co panowie uważacie o tym żeby do zacieru dodawać syropu z cukru np na 3kg mąki dodać kilogram cukru?


Dziękuje z góry za odpowiedz :kumple:
promocja
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: mała ilość procentów z zacieru

Post autor: gr000by »

Ja robię tak - do wody o temperaturze 85-95 stopni z dodatkiem płaskiej łyżeczki kwasku cytrynowego na 30 litrów wody dodaję połowę enzymu upłynniającego, dodaję połowę mąki, mieszam wiertarką, dodaję drugą połowę enzymy upłynniającego i resztę mąki i mieszam wiertarką. Jak temperatura spadnie do 60-65 stopni wprowadzam całą porcję enzymu scukrzającego (już nie dodaję kwasu, wystarcza lekko kwaśne środowisko przygotowane na początku). Po dodaniu enzymu scukrzającego mieszam wiertarką zacier co około 20-30 minut, wtedy mam gwarancję, że skrobia mi się całkowicie scukrzy. Jak zacier ma 25-30 stopni dodaję drożdży gorzelniczych Gammazymme.
Po destylacji do głębokich pogonów i powtórnej destylacji wychodzi mi około 0,3-0,35 litra etanolu na kilogram mąki. Tobie wyszło około 0,2 litra na kilogram, więc nie najgorzej.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

Autor tematu
szopers
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 5 cze 2013, 12:14
Podziękował: 1 raz
Re: mała ilość procentów z zacieru

Post autor: szopers »

Dziękuje za odpowiedz:) jeżeli jeszcze ktoś może podrzucić jakąś wskazówkę będę wdzięczna bo jak to mówią mądrych ludzi to warto posłuchać:-)

Remua
100
Posty: 126
Rejestracja: środa, 8 paź 2008, 10:05
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: mała ilość procentów z zacieru

Post autor: Remua »

Mądry w tym temacie to może nie jestem, ale:
szopers pisze:Do wrzącej wody dodawałam mąkę w proporcjach na 1kg/3litry wody, i dodałam drożdży upłynniających
Czy to aby nie za wysoka temperatura dla drożdży? Normalne giną w temperaturze +30 stopni a u Ciebie miały trochą za gorąco - jak dla mnie. Ale mogą się mylić.
Wychylylybymy ?

Autor tematu
szopers
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 5 cze 2013, 12:14
Podziękował: 1 raz
Re: mała ilość procentów z zacieru

Post autor: szopers »

nie chodziło mi o drożdże tylko o enzym upłynniający :) ale wszystkie rady są cenne :)

nigra
30
Posty: 43
Rejestracja: poniedziałek, 21 sty 2013, 14:51
Krótko o sobie: Jestem CZŁOWIEKIEM
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: mała ilość procentów z zacieru

Post autor: nigra »

Próba jodowa w trakcie zacierania i pomiar Blg przed destylacją pomagają uniknąć takich niespodzianek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”