Kuchenka indukcyjna czy kuchenka gazowa? Porównanie kosztów.

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)

Moderator: amator

Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.
Awatar użytkownika

Autor tematu
JanOkowita
2500
Posty: 2739
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:

Post autor: JanOkowita »

Ceny energii są w dzisiejszych czasach coraz większym kosztem w domowym budżecie. Obecnie używam w kuchni płyty indukcyjnej, już prawie 8 lat. Przedtem była płyta ceramiczna również na prąd.
Ze względu na limit 2 tys kWh, który ma obowiązywać od 2023 roku (zużyję go w 4-5 m-cy) zastanawiam się nad zmianą sposobu przyrządzania potraw w kuchni i przejścia na kuchenkę gazową, gdyż to właśnie gotowanie potraw głównie napędza to zużycie - pracujemy z żonką w domu, a ona uwielbia ciągłe pichcenie różnych smakołyków w kuchni dla całej rodziny. Przygotowywanie zapasów na zimę z domowego ogródka miało w tym roku wyższy udział niż zazwyczaj. I pewnie tak samo będzie w przyszłych latach ze względu na ceny owoców i warzyw.

Czy ktoś z Was robił może takie porównanie kosztów? Albo znalazł kalkulator do obliczeń?

Co jest bardziej opłacalne do kuchni - prąd czy gaz?
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

użytkownik usunięty
Re: Kuchenka indukcyjna czy kuchenka gazowa? Porównanie kosztów.

Post autor: użytkownik usunięty »

Cześć
JO, czy znasz nowe stawki za energię po przekroczeniu limitu 2MW/h?
Kara za przekroczenie limitu...? :bardzo_zly:
Czemu kara, za co?
Awatar użytkownika

Autor tematu
JanOkowita
2500
Posty: 2739
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Kuchenka indukcyjna czy kuchenka gazowa? Porównanie kosztów.

Post autor: JanOkowita »

Nie znam ceny kWh po przekroczeniu limitu. Na pewno nie będzie niższa niż ta z limitu :) Natomiast gaz nie jest regulowany takim limitem. Więc przypuszczam, że po przekroczeniu limitu kWh gaz może być lepszym rozwiązaniem finansowym.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

czytam
700
Posty: 730
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 110 razy
Re: Kuchenka indukcyjna czy kuchenka gazowa? Porównanie kosztów.

Post autor: czytam »

Gaz z butli czy rury?
Awatar użytkownika

Autor tematu
JanOkowita
2500
Posty: 2739
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Kuchenka indukcyjna czy kuchenka gazowa? Porównanie kosztów.

Post autor: JanOkowita »

Z rury. CO mam też na gaz.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 601
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Kuchenka indukcyjna czy kuchenka gazowa? Porównanie kosztów.

Post autor: jatylkonachwile »

No to ja was trochę uspokoję.
Cena po przekroczeniu 2MWh ma wynosić ok 700zł/MWh ale bez vatu, i innych opłat, czyli wyjdzie pewnie ok 1000zł/MWh, aktualnie u mnie z wszystkimi opłatami wychodzi ok 750zł/MWh. Wielkiej różnicy nie widzę.
Gaz może jest tańszy w przeliczeniu na kWh ale trzeba wziąć pod uwagę sprawność grzania jedną i drugą metodą.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kuchenka indukcyjna czy kuchenka gazowa? Porównanie kosztów.

Post autor: kiwitom23 »

"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Kuchenka indukcyjna czy kuchenka gazowa? Porównanie kosztów.

Post autor: piotricz »

jatylkonachwile pisze:No to ja was trochę uspokoję.
Cena po przekroczeniu 2MWh ma wynosić ok 700zł/MWh ale bez vatu, i innych opłat, czyli wyjdzie pewnie ok 1000zł/MWh,
A gdzie wyczytałeś taka informację? Widziałem kilka artykułów w necie i było napisane 2200zł/MWh - 2500zł/MWh z opłatami. Tak że jestem zaszokowany twoja wypowiedzią. I to oczywiście dla gospodarstw domowych. Dla przedsiębiorców to już 8000zł/MWh z opłatami.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2595
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Kuchenka indukcyjna czy kuchenka gazowa? Porównanie kosztów.

Post autor: jakis1234 »

To masz stare informacje.

Wysłane z mojego RMX3085 przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam z opolskiego.

użytkownik usunięty
Re: Kuchenka indukcyjna czy kuchenka gazowa? Porównanie kosztów.

Post autor: użytkownik usunięty »

Zgadzacie się wogóle na tak radykalne podwyżki? Bo ja nie.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Kuchenka indukcyjna czy kuchenka gazowa? Porównanie kosztów.

Post autor: radius »

I co? Podłączysz się pod dynamo rowerowe :hahaha:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2595
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Kuchenka indukcyjna czy kuchenka gazowa? Porównanie kosztów.

Post autor: jakis1234 »

defacto pisze:Zgadzacie się w ogóle na tak radykalne podwyżki? Bo ja nie.
Na barykady ludu roboczy :hahaha:
A tak generalnie, przeczytajcie artykuł podany przez Kiwitoma, podwyżki będą minimalne, przynajmniej teraz.
Polsat News wyliczył, że stawka zaproponowana przez rząd za 1 kWh wynosi w przybliżeniu 0,69 zł. Cennik popularnej taryfy G11 stosowanej w większości gospodarstw domowych w Polsce waha się od 0,62 do 0,74 zł za 1 kWh - w zależności od dostawcy, czy miejsca zamieszkania. Oznacza to, że nawet po przekroczeniu limitu ceny prądu powinny być zbliżone do tych z bieżącego roku.
Limity cenowe mają być również wprowadzone dla przedsiębiorstw i samorządów.
Ostatnio zmieniony czwartek, 13 paź 2022, 09:06 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Kuchenka indukcyjna czy kuchenka gazowa? Porównanie kosztów.

Post autor: rastro »

To jest bardzo ciekawy temat... niestety zaczynamy dostawać baty za błędne decyzje pryncypałów na samej górze... trzeba było się zgodzić na podwyżki energii przy pierwszym podejściu, a tak dostawcy energii przerzucili tą stratę w kierunku odbiorców komercyjnych... co spowodowało wzrost cen produktów i usług. Teraz już nie mogą całości przerzucić na nich, bo wielu tego zwyczajnie nie wytrzyma i pójdzie z torbami (notabene w instytucjach państwowych też jest np. problem z ceną gazu do ogrzewania i jest prikaz nieogrzewania pomieszczeń używanych sporadycznie, oraz ogólnego obniżenia temperatury).

Teraz zamiast kombinować jak optymalizować koszty w koncernach energetycznych to pryncypały wpadły na pomysł żeby te koncerny sfinansowały kampanię bilboardową za bagatela 14 milionów złociszy, informującą społeczeństwo kto jest winny tym podwyżką... a te 14 baniek wiadomo rozpisze się po złotówce czy dwie do każdego rachunku za prąd ;). W zamian jakaś agencja reklamowa skoligacona z którymś z pryncypałów wzbogaci się o dziesięć baniek, na które się grzecznie zrzucimy przy opłacania rachunku za energię.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Autor tematu
JanOkowita
2500
Posty: 2739
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Kuchenka indukcyjna czy kuchenka gazowa? Porównanie kosztów.

Post autor: JanOkowita »

Miałem cichą nadzieję, że ktoś to już liczył i ma gotową tabelkę do podstawiania aktualnych cen i stawek VAT. Ale skoro nie ma to policzyłem na podstawie cen z ostatnich faktur za kWh od dostawców energii - prąd kupuję od Orange, gaz od PGNiG. Stawki z uwzględnieniem opłat abonamentowych i przesyłowych wynoszą obecnie dla moich taryf:

prąd taryfa G11 - 0,95 zł/kWh
gaz taryfa W-3.6 - 0,28 zł/kWh

Uwzględnijmy teraz sprawność kuchenek - indukcyjna ok.85%, gazowa ok.50%. Czyli zużywając na przygotowanie potraw np. 100 kWh zapłacimy odpowiednio:

indukcja - 100 x 0,95 / 0,85 = 111,76 zł
gazowa - 100 x 0,28 / 0,50 = 56 zł

Z tego wynika, że w kuchni bardziej opłacalny jest gaz. Ale może ktoś ma inne obliczenia i się nimi podzieli?

Pozdrawiam
JO
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”