Ile alkoholku z takiego nastawu w czasie

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
prestigio
5
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 16 maja 2013, 00:20
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: prestigio »

Przepraszam za moją niewiedzę. Stworzyłem sobie taki mały pierwszy zestaw. Na keg 30l kolumna jakieś 1,5 metra u góry 4 (poprawione) rurki na zimne palce potem z tego kawałek rurki wychodzi fi16 do tego podpięty wężyk silikonowy i do chłodniczki szklanej, chłodzenie z wody bieżącej. W środku kega w rurce zamontowany termometr.

Dzisiaj pierwsze testy zestawu z zacieru przy użyciu droższy T3. Zeszło do -3 blg. Rozpocząłem o 18.30, zakończyłem o 23. Uleciało mi 2,5 litra 90% oraz 0,5 litra 70 procent.

Czy to dobry wynik? Zakończyłem o 23 bo przestało lecieć a temperatura na kotle na dole już robiła się prawie 100. Podgrzewanie gazowe.

Czy nie powinno lecieć to jednak trochę szybciej ?
Ostatnio zmieniony sobota, 18 maja 2013, 11:22 przez prestigio, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Ile alkoholku z takiego nastawu w czasie

Post autor: Wald »

To po kolei: czytam tytuł i nic nie wiem z jakiego nastawu. Słowa o tym co to było.
prestigio pisze:Przepraszam za moją niewiedzę.
Spoko, przywykliśmy.
prestigio pisze:chłodzenie z wody bieżącej.
Schemat, jak to połączone.
prestigio pisze:. Zeszło do -3 blg.
To dobrze, jak jeszcze sklarowało jest super.
prestigio pisze: przestało lecieć a temperatura na kotle na dole już robiła się prawie 100.
Dobrze, to oznacza koniec.
prestigio pisze:Czy nie powinno lecieć to jednak trochę szybciej ?
Ponad pół litra na godzinę. Z jakiej średnicy.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
prestigio
5
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 16 maja 2013, 00:20
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Ile alkoholku z takiego nastawu w czasie

Post autor: prestigio »

Przepraszam za takie zamieszanie w poście. W załączniku dodałem mój zestaw.

Zestaw opisowo:
Z keg 30 wychodzi rura fi 55 o długości 80 cm, u góry tej rury są zimne palce fi 12, 4 rurki wspawane na wylot.
Na szczycie kolumny jest przyspawana rurka fi 16 w leżące c. Do niego podpięty mam wąż silikonowy fi 18 w środku około 0,5 m. To jest do chłodniczki allihna, która wlot ma fi18 wylot około fi 12.

W tak przygotowanym "zestawie", wlałem około 16 litrów zacieru. Z tego wyszło 2,5 litra 90% około i 0,5 litra 70%.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Ile alkoholku z takiego nastawu w czasie

Post autor: Wald »

wiking pisze:...chyba za mocno pojechałeś.
Pięć kg cukru (to z czatu), 16 litrów nastawu, cztery i pół godziny gotowania. :o Raczej wiking ma rację. Nastaw 33 Blg, 18 -19% alkoholu? Mało prawdopodobne.
prestigio pisze: u góry 3 rurki na zimne palce ?
prestigio pisze: u góry tej rury są zimne palce fi 12, 4 rurki wspawane na wylot.
I znowu pojechałeś. Poddaje się. :bezradny:
Tempo, jak na ten sprzęt, dobre. Rura dobrej średnicy, trochę za krótka, ale mały refluks i wydajność chłodnicy nie pozwoli przyśpieszyć.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
prestigio
5
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 16 maja 2013, 00:20
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Ile alkoholku z takiego nastawu w czasie

Post autor: prestigio »

Widzę, że sam się zamotałem. Wstawiłem do balona 25 litrów wody, oraz 8 kg cukru. Z tego wyszło około 30 litrów wszystkiego. Wczoraj wlałem do kega 16 litrów, dzisiaj będzie dawka około 13 litrów, bo ten najgorszy syf został na dole.

Przepraszam za wcześniejsze błędne informacje. Blg takiego nastawu niby na biowinie na początku miał około 26-27.

Dzisiaj sprawdziłem procentowość tych butelek. 82 % 2,5 litra i 0,5 litra ma około 60 procent.

Druga sprawa, bo chyba dałem tu ciała, mam tylko w tą kolumnę włożone trzy zmywaki z lidla. To za mało co nie?

Ernest
20
Posty: 28
Rejestracja: poniedziałek, 26 mar 2012, 09:25
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Ile alkoholku z takiego nastawu w czasie

Post autor: Ernest »

Kolego, przed następnym ''pędzeniem'' poczytaj więcej forum na temat destylacji, wypełnienia kolumny i dopiero zabierz się do psocenia.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”